مهندس بهرام ساکی در گفتگو با دانش نفت خبر داد:
خودکفایی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در عمده طرح های توسعه ای در کشور

 

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی اهداف کلانی چون: افزایش و ثبات سودآوری، توسعه و تنوع بخشی در خدمات و افزایش سهم بازار، ارتقاء تعالی سازمانی و توسعه منابع انسانی،  ارتقاء رضایتمندی ذی نفعان و ارتقاء شاخص های ایمنی، بهداشت و محیط زیست را در دستور کار خویش دارد. ماموریت این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های گروه فنی – مهندسی و اجرایی صنعت نفت از معتبرترین شرکت های کشور در زمینه طراحی، مهندسی، تدارکات، مدیریت ساخت و مشاوره در مدیریت پروژه های بزرگ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور است. مهندس بهرام ساکی، مدیر مهندسی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت، از آخرین دستاوردها و فعالیتهای واحد تحت مسئولیت خویش سخن گفت.

 

عمده وظایف و مأموریت های مدیریت مهندسی شرکت را تشریح بفرمایید؟ چه پروژه هایی را در دستور کار دارید؟

با توجه به نقشی که شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در اجرای طرح های توسعه ای از گذشته تاکنون بر عهده داشته است و باعنایت به اهمیت نقش مهندسی و جایگاه آن در ارتقاء کیفیت واحدهای در حال احداث، مأموریت مدیریت مهندسی به عنوان یکی از مدیریت های اصلی شرکت، ارائه خدمات فنی-مهندسی، پشتیبانی از پروژه ها و اطمینان یافتن از اجرای پروژه ها بر اساس کدها، استانداردها و دستورالعمل های رایج در صنعت پتروشیمی می باشد. از جمله وظایف این مدیریت، انتخاب تکنولوژی و فرآیندهای مناسب، برگزاری مناقصات اصلی خارجی و داخلی طرح ها، عقد قراردادهای اجرایی طرح ها در قالب های مختلف قراردادی نظیر قراردادهای EPC)، EP، (C ... و نظارت بر انجام کلیه فعالیت های مهندسی در طول اجرای پروژه است. به مجموعه خدمات مذکور می توان پیگیری و انجام هماهنگی های لازم در کلیه فعالیت های مربوط به HSE در طرح ها، مشارکت فعال در تدوین استانداردهای صنعت نفت، تهیه و به روز آوری فهرست سازندگان، مشاوران و پیمانکاران مورد تأیید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را اضافه نمود. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده به منظور حضور در اجرای پروژه های توسعه ای متعلق به سایر مجموعه های فعال بخش خصوصی، مدیریت مهندسی شرکت مسئول تهیه پیشنهادات فنی، انجام برآورد و نهایتاً تهیه پیشنهادات مالی جهت شرکت در مناقصات برگزار شده از سوی ایشان می باشد.

در حال حاضر، شرکت مدیریت توسعه به عنوان MC در 12 طرح در دست اجرای هلدینگ خلیج فارس از جمله در طرح هایی نظیر پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، متانول ونیران آپادانا، آمونیاک/ اوره هنگام، واحد شیرین سازی بوعلی سینا، طرح HDPE پتروشیمی دهدشت، واحد HYCO پتروشیمی کارون، واحد دست دوم PP ایلام، طرح های توسعه ای مجموعه پتروشیمی نوری، واحدهای بازیابی اتان و الفین دوم بندرامام و تعداد دیگری از طرح ها فعال می باشد.

 

در حوزه مهندسی و دانش فنی اجرای پروژه ها تا چه میزان خودکفا هستیم و آیا در این زمینه وابستگی خاصی به شرکت های خارجی داریم؟

سیر تحولی طراحی و مهندسی در کشور با رشد بسیار مطلوبی از ابتدای برنامه پنج ساله اول تاکنون رو به رو بوده است. درحال حاضر در عمده طرح های توسعه ای به خود کفایی در انجام مهندسی اصولی و مهندسی تفصیلی در داخل کشور دست یافته ایم و تنها در مواردی که پیچیدگی های خاص در دانش فنی مورد نظر وجود دارد، از کمک شرکت های صاحب تکنولوژی در انجام مهندسی بخش های محدودی استفاده می کنیم. در حوزه ایجاد دانش فنی مربوط به فرآیندهای واحدهای تولیدی به جهت حجم سرمایه گذاری پایین در این حوزه و نیز به سبب ماهیت پیچیده و زمان بر آن به نسبت بخش مهندسی طرح ها، رشد کمتری را در کشور تجربه کرده ایم و در این رابطه هنوز نیازمند استفاده از خدمات دارندگان دانش فنی به ویژه در برخی از واحدهای پتروشیمیایی جدید می باشیم. در بخش ساخت تجهیزات صنعت نفت خوشبختانه رشد چشمگیری حاصل گردیده و توان فنی و اجرایی سازندگان داخلی به نحو مناسبی از این حیث ارتقا یافته است.

 

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران در مقایسه با شرکت های خارجی چگونه است؟

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران، در نتیجه اجرای پروژه های بیشمار و متعدد در طی 30 سال گذشته و سابقه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی طراز اول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرده است و در بسیاری از موارد نیز با این شرکت ها برابری می کند. اما همانگونه که در پاسخ به سوالات قبلی نیز ذکر گردید، به جهت حجم بالای سرمایهگذاری شرکت های خارجی در امر تولید دانش فنی و بکارگیری آن در مقیاس صنعتی که به تبع آن ارتقا بخش مهندسی را برای ایشان به دنبال داشته است، در بخش هایی از کار که عموماً الزام صاحبان دانش فنی بر انجام مهندسی توسط ایشان یا شرکت معرفی شده وجود دارد، مهندسی آن بخش از کار به شرکت های خارجی واگذار می شود. هر چند با قطع همکاری ایشان در عمل (به دلایل سیاسی)، در مقاطعی شرکت های ایرانی موفق شده اند که کار مهندسی را نیز با به کارگیری تمام توان موجود در داخل کشور تکمیل و به انجام برسانند.

 

با تشکر از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید.

جمعه 21 دی ماه 1397
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.