پایان عملیات حفاری سومین و آغاز حفاری نهمین چاه اکتشافی در مناطق خشکی کشور

 

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، مهندس رضا مهدی‌پور در این باره گفت: حفاری چاه آرمان_۱ در استان خوزستان، آبان‌ماه ۱۳۹۷ با کاربست دستگاه حفاری سنگین ۳۲ فتح کلید خورده بود. 

وی افزود: هم‌افزایی و همکاری مستمر میان متخصصان و مهندسان این شرکت و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، زمینه اجرای موفق و منطبق با برنامه این پروژه ها را که مشتمل بر ۱۴ حلقه چاه می‌شود در پی داشته است.

مهدی‌پور گفت: با پایان حفاری چاه یاد شده، دکل حفاری ۳۲ فتح به موقعیت جدید در شهرستان گناوه انتقال و حفاری چاه اکتشافی را از اردیبهشت‌ماه آغاز کرد.

مدیر پروژه‌های حفاری ۶+۸ حلقه چاه اکتشافی در شرکت ملی حفاری ایران گفت: در زمان حاضر از ۱۴ حلقه چاه تعریف شده در این دو پروژه، حفاری ۹ حلقه چاه اجرایی شده که عملیات حفاری دو حلقه چاه در استان خوزستان و یک حلقه در استان فارس خاتمه یافته است.

وی افزود: هم اینک  حفاری شش حلقه چاه با بکارگیری دستگاه‌های حفاری 31،  32،  33، 40،  74 و 89 فتح در استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد در دست اجرا می‌باشند.

مهدی‌پور با بیان اینکه در اجرای پروژه‌های حفاری ۶+۸ حلقه چاه اکتشافی تا به امروز افزون بر 32 هزار و 300  متر حفاری به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی به عمل آمده و پیش‌بینی شده از سوی واحد متقاضی تا پایان سال جاری عملیات حفاری چهار حلقه چاه از شش حلقه چاه مورد اشاره به پایان خواهد رسید.

مدیر پروژه‌های حفاری ۶+۸ حلقه چاه اکتشافی در شرکت ملی حفاری ایران اجرای همزمان این دو پروژه را از آن دسته پروژه های فعال، موفق و سرآمد این شرکت برشمرد و گفت: عملیات اجرایی پروژه ۸ حلقه چاه اکتشافی تیرماه و پروژه ۶ حلقه در بهمن ماه سال ۹۷ کلید خورد و طبق برنامه ادامه دارد. 

وی افزود: از نکات با اهمیت و برجسته این پروژه ها در زمان حاضر  می توان به کشف میدان عظیم گازی ارم از طریق حفاری چاه اکتشافی دنگ _۱ در منطقه خنج  استان فارس با دستگاه ۳۳ فتح و همچنین کشف دومین مخزن بزرگ نفتی در استان خوزستان که تحت عنوان میدان نفتی نام آوران نامگذاری شده است اشاره کرد.

مهدی‌پور تصریح کرد: کشف هر میدان نفتی یا گازی بی‌تردید باعث ایجاد منابع جدیدی از ثروت خواهد شد که می‌تواند دورنمای درازمدت و ویژه‌ای برای کشور به همراه داشته باشد.

یکشنبه 11 خرداد ماه 1399
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.