مهندس ایاز در گفتگو با دانش نفت تبیین کرد؛
عملکرد شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در توسعه فاز 14 پارس جنوبی

مهندس ایاز، مدیر فنی شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در گفتگو با دانش نفت عملکرد این شرکت در توسعه فاز 14 را تشریح کرد. آنچه در پی می‌آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

 

به عنوان سوال ابتدایی بفرمایید نقش شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در توسعه فاز 14 چیست و از چه سالی به این پروژه ورود کرده‌اید؟

شرکت خدمات حفاری هوشمند افق کیش از سال 2017 با به کارگیری تیم مهندسی مجرب، پرسنل عملیاتی کارآزموده و ابزار و تکنولوژی روز دنیا به ارائه خدمات حفاری جهت دار در پروژه حفاری فاز 14 میدان پارس جنوبی پرداخته است. این شرکت با تکیه بر دانش فنی و تجربه بین‌المللی نفرات ارشد خود و با الگوبرداری و پیاده‌سازی استانداردهای شرکت‌های غربی پیشرو در این زمینه (مانند شلمبرژر) همواره سعی بر ارتقا کیفیت خدمات خود دارد.

حذف واسطه‌ها و تعامل مستقیم با شرکت‌های سازنده ابزار حفاری جهت دار نقطه قوت دیگر این مجموعه است که نتیجه آن در کاهش زمان‌های انتظار و خرابی ابزار کاملا مشهود می‌باشد.

 

تاکنون چه میزان چاه در این فاز حفاری کرده‌اید و ویژگی بارز حفاری چاه‌ها توسط شرکت متبوع شما چیست؟

از شروع این پروژه تاکنون تعداد 21 حفره بالغ بر 18 کیلومتر حفاری انجام شده است. این شرکت با به‌کارگیری نرم‌افزارهای تخصصی برای طراحی رشته حفاری توانسته است با به حداقا رساندن حفاری Sliding حفره‌های با پروفایل یکنواخت و همگن طراحی و حفاری نماید.

 

برنامه شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش برای توسعه فعالیت‌ها در پارس جنوبی چیست؟ در حال حاضر این شرکت چه امکاناتی دارد؟

این شرکت با اتکا به تجربیات و توان سرمایه گزاری شرکت مادر (شرکت مهندسی و خدمات چاه پیمای مهران) با رصد پیوسته مارکت سعی در توسعه هوشمندانه توانمندی خود متناسب با نیاز پروژه‌های پیشرو در خشکی و دریا دارد.

در حال حاضر این شرکت توانایی ارائه خدمات همزمان حفاری جهت‌دار شامل Downhole motors, MWD+Gamma   Drilling Jars, String Stabilizersبر روی دو دکل حفاری دریایی را داشته و با به‌کارگیری نیروهای متخصص در بخش پشتیبانی، امکان انجام بخش عمده ای از تعمیرات و کالیبراسیون را دارد.

 

تکنولوژی حفاری جهت دار چه ویژگی برجسته‌ای نسبت به حفاری‌های عمودی دارد؟

حفاری جهت‌دار کاربردهای متنوعی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش هزینه‌های ناشی از اجاره و جابجایی دکل در دریا، افزایش طول ناحیه تولیدی در لایه‌های نفتی و گازی با ضخامت کم، حفاری در مناطقی که دسترسی مستقیم به آنها ناممکن است، خاموش کردن و کشتن چاه‌هایی که دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

 

عمده چالش‌های شرکت متبوع جنابعالی در حال حاضر چیست و راهکارهای جنابعالی برای برون‌رفت از این چالش‌ها را تشریح بفرمائید.

اعمال تحریم‌های سنگین و همه جانبه دسترسی به تکنولوژی، دانش و ابزارهای روز دنیا را دشوار و در مواردی غیرممکن ساخته است. این شرکت با استفاده از تجربیات و دانش مدیران خود بخش‌های مختلف مهندسی، عملیات و بازرگانی توانسته است بر بخش عمده‌ای از مشکلات مذکور فائق آید. همچنین با تلاش برای انتقال تکنولوژی به داخل کشور زمینه‌های بومی‌سازی و ساخت برخی قطعات در داخل کشور فراهم آمده است.

 

چنانچه نکته قابل ذکری باقی مانده است بفرمائید.

امید است با رفع هرچه سریع‌تر تحریم‌ها امکان دسترسی آزاد به دانش روز و ابزار و تجهیزات برای شرکت‌های ایرانی فرآهم آید. اینجانب پس از 25 سال کار در شرکت‌هایی نظیر شلمبژر ضمن آموزش نیروهای جوان و انتقال تجربیات خود همواره در تلاش برای افزایش دانش و تجربیات خود در راستای ارتقای صنعت حفاری کشور هستم.

 

جمعه 30 آبان ماه 1399
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.