زنگنه:
در دوران تحریم بسیار سختی کشیدیم اما درس‌های بزرگی آموختیم

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین امضای قرارداد مرحله سوم طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار با بیان اینکه یک درصد از افزایش ضریب تولید نفت خام معادل هفت میلیارد می شود که با نفت ۴۰ دلاری درآمدی ۳۰۰ میلیارد دلاری به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد: بنابراین افزایش ضریب بازیافت باید به خواست و توقع ملی تبدیل شود.

وی سرمایه‌گذاری در حوزه افزایش ضریب بازیافت را الزامی دانست و تاکید کرد: در این مرحله یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام می‌شود که ۱۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت اضافه کرده و درآمدی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ایجاد خواهد کرد، بنابراین سرمایه گذاری در کمتر از یک سال باز می‌گردد.

زنگنه با بیان اینکه همه این قراردادها فقط با پیمانکاران ایرانی منعقد شده  و ۷۲ درصد ارزشی تجهیزات نیز ساخت داخل است، تصریح کرد: علاوه بر این تمام منابع از بازار سرمایه تامین می شود و این برای نخستین بار است که اتفاق می افتد.

وزیر نفت با بیان اینکه پیش از این میلیاردها دلار هزینه شد اما افزایش تولید محقق نشد، گفت: در این قراردادها پیمانکار پول خود را از محل افزایش تولید دریافت می‌کند، همه این قراردادها نیز با انجام مناقصه واگذار شده و فقط یکی دو مورد بدون انجام مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار شده است.

زنگنه با بیان اینکه انعقاد این قراردادها در شرایط تحریم‌ها اتفاق افتاد، اظهار کرد: امروز برای پیمانکاران کار درست شده است تلاش کردیم تا امید و اشتغال ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در دوران تحریم بسیار سختی کشیدیم اما درس‌های بزرگی آموختیم و ظرفیت‌های بزرگی ایجاد شد، گفت: تحریم‌ها مردنی هستند اما ما از ظرفیت‌هایی که به وجود آمده دست نمی‌کشیم و از این ظرفیت‌ها بعد از تحریم استفاده خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه در طرح‌های میدان محور توسعه مبتنی بر چاه محور را دنبال می کنیم تا با استارتاپ ها احیا شوند،  گفت؛ این کار برای ایجاد ظرفیت جدید فناور دانش بنیان برای خدمات حفاری و نفتی است.

زنگنه با بیان اینکه در تلاشیم تا این ایده تبدیل به طرح شود و پس از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب این ایده پیگیری شده است، گفت: انرژی زیادی در کشور هدر می‌رود و این در حالی است که دانش آموخته های زیادی در این زمینه داریم، ایده این است که انرژی صرفه جویی شده توسط شرکت های دانش بنیان خریداری شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۱۳۹۹ مصرف سوخت مایع ۱.۵ میلیون بشکه در روز است و مصرف گاز معادل پنج میلیون بشکه در روز براورد می شود، ادامه داد: اگرچه امسال نسبت به پارسال تولید گاز کشور معادل ۲.۵ فاز پارس جنوبی اضافه شده، اما باز هم برای تامین گاز مشکل داریم زیرا ۱۲ درصد مصرف گاز خانگی اضافه شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه مصرف گاز بخش خانگی و تجاری در تهران ١٥ درصد طی مدت ٤٢ روز افزایش داشته است، گفت: تاکید اصلی باید بر بهینه سازی مصرف انرژی باشد، اما مردم فکر می کنند اگر پنجره ها باز باشد کرونا می رود، در حالی که مصرف را افزایش می دهد و برای خانه لازم نیست که پنجره باز شود و نقشی در کنترل کرونا ندارد.

 

به گفته وی در همین راستا و به منظور مدیریت مصرف با ادارات دولتی پر مصرف برخورد کردیم و گاز تعدادی از آنها نیز قطع شد.

به گفته زنگنه خواهشم این است یک تا دو درجه در مصرف گاز صرفه‌جویی شود. با ادارات دولتی که مصرف بالایی دارند برخورد شده است و استانداران خیلی در این زمینه کمک کردند. ما بحث‌مان مصرف نیست؛ این است که اسراف نشود.

زنگنه با بیان اینکه گاز خانگی را نمی‌توانیم قطع کنیم به همین دلیل فشار به صنایع می آید، البته در نیروگاه های استان‌های تهران، البرز و قم هیچ مازوتی مصرف نمی شود.

وی با بیان اینکه برخی افراد می گویند که به این دلیل مازوت مصرف می کنند که توان صادرات وجود ندارد، اما این در شرایطی است که اگر ۳۰ میلیون لیتر مازوت هم بدهند توان صادرات داریم و حتی مدیر بین الملل نفت تقاضای مازوت برای صادرات دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه می‌گویند شرکتی معرفی می کنیم که مازوت ببرند و اتوبوس بدهند. آن کشور اگر قصد کمک دارد،  پول‌های بلوکه شده نفت ایران را آزاد کند. چرا در کار هم دخالت می‌کنیم؟

دوشنبه 22 دی ماه 1399
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.