Daneshenaft logo
پنجشنبه 5 مرداد ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 24 تیر ماه 1396 | کد مطلب : 11025
نسل جدید مته‌های حفاری
رضا هاشم‌زاده، کارشناس نفت و گاز- شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت/ سازندگان با طراحی‌های جدید،ROP و کارایی بیشتر و همچنین دوام بیشتر را به ارمغان آورده‌اند

پیمانکاران Down hole services  و سازندگان مته‌های حفاری در حال توسعه و طراحی محصولات و تکنولوژی‌هایی هستند که بتواند کمک بکند به بهره وری بهتر در عملکرد اپراتورها و حفارها حتی در شرایطی که  فعالیت‌های حفاری به علت رکود بازار رو به کاهش است. این تکنولوژی‌های جدید برایROP  های بهتر و پایدارتر، دوام بیشتر ابزار و بهتر شدن کارایی چاه‌ها طراحی شده اند.

 

Terr Adapt

یکی از آخرین تکنولوژی‌های مطرح شده در حوزه مته‌های حفاری "Terr Adapt "  می‌باشد که توسط کمپانی "Baker Hughes"  معرفی شده است. این کمپانی مدعی است که این مته جدید می‌تواند بطور شگفت‌انگیزی با استفاده از اتوماسیون، کارایی پایین DOWN HOLE   را که باعث حفاری با بهره‌وری پایین و از بین رفتن ابزار می‌شود بهبود ببخشد و به این ترتیب حفاری با هزینه کمتری انجام شود.

TerrAdapt به طور خودکار میزان قدرت خود را بر اساس FORMATION ای که در آن در حال حفاری است تغییر میدهد که از این طریق VIBRATION، stick-slip  وImpact loading  را در طول عملیات حفاری کاهش می‌دهد.

 این شرکت همچنین اشاره می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق فواصل (حفره‌های) چاه، در درون Formation  های مختلفی که حاوی  لایه‌های مختلفی از انواع سنگ می‌باشند، حفاری می‌شوند، در حالی که در بسیاری از موارد طراحی مته‌های  PDC امکان  DOC ثابت را دارا است که برای تنها  یک  نوع سنگ بهینه‌سازی شده است.

مته‌های که DOC ثابت دارند در برخی از مناطق خیلی روان حفاری را انجام می‌دهند و در برخی از مناطق نامنظم و ناکارآمد عمل می‌کنند که دلیل آن VIBRATION ای هست که به سبب حفاری بین سنگهای مختلف متحمل می‌شود و باعث stick –slip  می‌شود.

Baker Hughes توضیح می‌دهد، در طول Stick- slip، حرکات مته خیلی تهاجمی و نامنظم می‌شود و باعث می‌شود که مته قفل کندStick) ( و از چرخش متوقف شود در حالی که لوله‌های حفاری پشت آن همانند فنر  همچنان به چرخش ادامه می‌دهند تا زمانی که مته سر (slip)بخرد و به حرکت غیر قابل کنترلش ادامه دهد.

 ریسکStick-slip  به علت کاهش ROP باعث افزایش هزینه چشمگیری در عملیات حفاری می‌شوند.، علاوه بر اینکه می‌توانند باعث خسارت جدی در مته و دیگر اجزای گران قیمت BHA  بشوند. وقتی این اتفاق می‌افتد اپراتور می‌بایستی TRIP های اضافی جهت تعویض مته یا BHA انجام بدهد یا اینکه با کارایی پایینی به حفاری ادامه بدهد.

 

 

 

TerrAdapt، ویژگیDOC  را به کار می‌گیرد تا بطور خودکار بهترین و کارا ترین DOC را جهت جلوگیری از VIBRATION و STICK –SLIP،   زمانی که مته بین صخره‌ها جابجا می‌شود خلق کند.

هنگامی که خطر STICK-SLIP  رفع گردید پارامتر  DOC  به حالت نرمال باز می‌گردد و مقدمات حفاری با حداکثر ROP را فراهم می‌کند. این ویژگی شوکهای ناگهانی به مته را هم جذب می‌کند که بطور چشمگیری از خسارات احتمالی به بخش برنده مته و دیگر بخشهای سخت افزاری و نرم افزاریBHA  جلو گیری می‌کند.

 

Baker Hughes مدعی است کهTerra Adapt   اولین سری از مته‌های حفاری از سری مته‌های قابل تطبیق می‌باشد که جهت کمک به اپراتور ها در اختلالات حفاری و بهبود فرایندها و کاهش هزینه‌ها تولید شده است.

 

Axe Blade ridged diamond element bit

سال گذشته Schlumberger’s Smith Bits  از مته‌های " Axe Blade ridged diamond element bit "  رونمایی کرد که از عناصرسخت الماس در کل  وجوه مته استفاده می‌کند. آنها ادعا می‌کنند که Axe Blade , ROP  را در بخش وسیعی از FORMATION ها  و همچنین فرمان‌پذیری را در حفاری جهت دار بهبود می‌بخشد.

این کمپانی همچنین ادعا می‌کند که Axe Blade  یک مته PDC  هست که عملکرد متفاوتی در ROP دارد، این مته با لبه برش کارایی، طراحی شده است که نقش به سزایی به کاهش هزینه در عملیات حفاری دارد.

Schlumberger می‌گوید که آخرین نسل از از مته‌های smit با تکنولوژی برش سه بعدی، طراحی محکم و ویژه‌ای دارد که ترکیبی از عمل برش مته‌های PDC معمولی را به همراه عمل خرد کردن مته‌های غلطکی مخروطی توامان دارد.

این کمپانی همچنین اشاره می‌کند که در مقایسه با مته‌های PDC  معمولی در حفاری‌های جهت‌دار، هندسه این مته، سنگ‌ها را با بهره‌وری  یشتری خرد می‌کند.در حالی که نیاز به 30% نیروی کمتر دارد و کنترل بهتری نیز بر روی ان وجود دارد.

 

Cruzer depth-of-cut rolling

پیشتر امسال HALIBERTON پکیج Cruzer depth-of-cut rolling  را رونمایی کرد, که دسته جدیدی از تکنولوژی مته‌های حفاری، برای افزایش کنترل بر روی مته بدون کاهش کارایی حفاری طراحی شده است.

این شرکت مدعی است که این طراحی به اپراتورها کمک می‌کند تا ROP را با هزینه کمتری در هر فوت افزایش بدهند که خود کمکی به سود آوری پروژه می‌باشد.

این ویژگی برای مقاومت در برابر سایش و فشار در FORMATION  های چالش برانگیز طراحی شده است،که در مته‌های PDC هالیبرتون وجود دارد.

زمانی که تکنولوژی Cruzer  به کار گرفته می‌شود، Depth-of-cut control در حین عملیات حفاری به کار می‌افتد. این پکیج طوری طراحی شده است که بتواند در مواردی که نیاز به stability  بیشتری در کنترل عملیات حفاری می‌باشد، موثر واقع شود.

هالیبرتون همچنین اشاره می‌کند که مته‌های این شرکت از طریق یک فرایند اختصاصی و طبق خواسته‌های مشتری طراحی و خصوصی سازی می‌شود که اپراتورها هر مته را برای کاربردهای ویژه‌ای استفاده می‌کنند.

 

ReedHycalog Tektonic

NOV همچنان به توسعه PLAT FORM مته‌های ReedHycalog Tektonic ادامه می‌دهد، که گفته می‌شود در هر دو بخش خشکی و آب‌های عمیق کاربرد دارد. این شرکت مدعی است  که پلتفرم این مته،هندسه پیشرفته  بدنه مته را به همراه طراحی هیدرولیک روان برش و آخرین نسل تکنولوژی برش، برای ماکزیمم کردن کارایی عملیات حفاری  ترکیب کرده است.

                                              

در این حین شرکت‌های استانداردسازی در حال تهیه رویه‌های جدیدی برای بازرسی و پذیرش مته می‌باشند.

در این ضمینه T H Hill Associates، یک دفتر شرکت Veritas   ، استانداردی جدید در حفاری DS-1را معرفی

کرده است:

 

 استاندارد فنی بازرسی مته (BITS) .

این شرکت می‌گوید که استاندارد جدید، رویه بازرسی و محدوده پذیرش را  برای مته‌های برش ثابت شامل PDC ،  Diamond Coring  drilling-with-casing و مته‌های bi-central را تعریف می‌کند.

همچنین این  استاندارد DS-1 BITS  برای همه شرکت‌هایی که متاثر از بازررسی و استفاده مته جهت حفاری می‌باشند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

برای سازندگان مته: محصولات همواره  تحت بازررسی های قابل اطمینان قرار می‌گیرند که این خود  باعث افزایش کیفیت محصول نهایی و همچنین اطمینان از ثبات رویه‌هایی که توسط بازرسان استفاده می‌شود، می‌باشد.

برا ی مصرف‌کننده‌های مته: یک پروسه بازرسی کیفی، این اطمینان خطر را بوجود می‌اورد که هر مته تحت بازرسی کیفی سرسختانه ای قرار گرفته است.

طبق گفته T H Hill Associates، این استاندارد برای بازرسان مته منبع مناسبی برای کلیه مراحل بازرسی  و همچنین ساده‌سازی آموزش نیروهای استخدامی‌جدید و ارائه  خدمات یکنواخت می‌باشد.

منبع:  Offshore Magazine-MAY-2017

 

Glossary:

ROP: Rate of Penetration

Polycrystalline Diamond Compact   PDC:

DOC: Depth-of-Cut Control

BITS: Bit Inspection Technical Standard

BHA: Bottom Hole Assembly

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
توسعه اقتصادی بدون توجه به فرهنگ، بدون توجه به محیط پیرامونی، بدون دقت در ظرافت ها و خواست های انسانی، بدون توجه به کدهای اخلاقی تنها و تنها آب در هاون کوبیدن است و دوباره بازگشت به محرومیت مضاعف خواهد بود
موفقیت مسئولیت‌پذیری اجتماعی در یک سازمان نشانگر این است که تا چه حد آن سازمان توانسته است در حین اجرای مدل سازمانی خود، به خوبی نیازهای ذینفعان را نیز جهت‌یابی کرده و پاسخگو باشد
عواملی چون تمایل به جهانی شدن، تلاش جهت شفاف‌سازی کلیه فعالیت‌ها، تمایل کارکنان برای مشارکت در کسب‌و‌کار شرکت‌ها، موانع سیاسی و قانونی، تمایل مصرف‌کنندگان به استفاده از محصولات دوستدار محیط زیست، فشار کارکنان برای افزایش مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها، فشار و افشاگری رسانه‌ها، حقوق شهروندی و افزایش شدید جمعیت کره‌زمین را می‌توان مهم‌ترین پیشراننده‌های حرکت شرکت‌ها به سوی مسئولیت اجتماعی دانس

يادداشت
مهندس سید شمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی/ دانش نفت: شیل‌ها آنقدر قدرت گرفته‌اند که اوپک را مجاب به مذاکره با خویش کرده‌اند. حال اگر این مذاکره محرمانه هم باشد، به هر حال مذاکره و به نوعی انفعال اوپک است. مچ‌اندازی صدها شرکت کوچک فعال در صنعت شیل با اعضای قدرتمند اوپک یادآور این ضرب المثل قدیمی است که می‌گوید: «فلفل نبین چه ریزه، بخور ببین چه تیزه!».
بی‌تردید مسئولیت سازمان‌ها این نیست که صرفاً اثربخش باشند، بلکه آن‌ها باید به جامعه‌ای که در آن فعالیت دارند، خدمت کنند. در این راستا مسئولیت اجتماعی، لازمه مدیریت پروژه است و از فاز صفر و مقدماتی تا پیاده‎سازی پروژه، در همه مراحل را شامل می‌شود
بی شک زنگنه در دولت دوازدهم هم می تواند به مثابه دولت یازدهم سرآمد دیگر وزرا باشد. مسیر صنعت نفت با عقد مدل های جدید قراردادی تازه هموار شده است و به اعتقاد نگارنده در چهار سال آتی صنعت نفت خواهد توانست سرمایه گذاری های کلان را جذب، انتقال تکنولوژی را تسهیل و اشتغالزایی را تا بالاترین سطح بروز و در اقتصاد ایران جاری و ساری نماید
رضا هاشم‌زاده، کارشناس نفت و گاز- شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت/ سازندگان با طراحی‌های جدید،ROP و کارایی بیشتر و همچنین دوام بیشتر را به ارمغان آورده‌اند
داریوش قنبری، فعال سیاسی و اقتصادی/ در حوزه نفت و گاز بر کسی پوشیده نیست که در دولت یازدهم اقدام‌های خارق‌العاده‌ای صورت گرفته و ایران در این دوره توانست سهم گازی خود را از پارس‌ جنوبی به نسبت کشور همسایه‌ای که سال‌ها آن‌را غارت می‌کرد، برابر کند.
گفتمان
می‌توان خوش‌بین بود که مدیران دریافته‌اند که برای حضور موفق در بازار پرتلاطم امروز، نیاز به آموزش دارند و مقوله آموزش و توسعه مدیران و کارکنان در کشور ما سیاست‌زدایی شده است که این پدیده مبارکی است
مدیران منابع انسانی برای تسهیل كارآفرینی سازمانی، باید كارهای مهم زیادی از جمله حذف مقررات زائد، سلسه مراتب سخت، مشاغل از پیش تعریف شده و بدون مشاركت، سیستم های پاداش موثر و ... انجام دهند.
پتروشیمی ایران اگر امروز دوباره صاحب جایگاهی شده و توانسته افتخار گذشته را تاحدودی بازگرداند بیش از همه مدیون اقدام هایی است که در هلدینگ خلیج فارس صورت گرفته است
ضروریست تمامی استراتژی ها و برنامه موثر بر اقتصاد مقاومتی، اجرا شود آنهم به طریق مهندسی اجرا
یکی از استراتژی‌های واقعاً مؤثر برای کاهش مشکلات نظام سلامت بحث پزشک خانواده است اما پزشک خانواده در قالب شعار و رویکردهای فعلی غلط است

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :