Daneshenaft logo
جمعه 4 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 24 تیر ماه 1396 | کد مطلب : 11025
نسل جدید مته‌های حفاری
رضا هاشم‌زاده، کارشناس نفت و گاز- شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت/ سازندگان با طراحی‌های جدید،ROP و کارایی بیشتر و همچنین دوام بیشتر را به ارمغان آورده‌اند

پیمانکاران Down hole services  و سازندگان مته‌های حفاری در حال توسعه و طراحی محصولات و تکنولوژی‌هایی هستند که بتواند کمک بکند به بهره وری بهتر در عملکرد اپراتورها و حفارها حتی در شرایطی که  فعالیت‌های حفاری به علت رکود بازار رو به کاهش است. این تکنولوژی‌های جدید برایROP  های بهتر و پایدارتر، دوام بیشتر ابزار و بهتر شدن کارایی چاه‌ها طراحی شده اند.

 

Terr Adapt

یکی از آخرین تکنولوژی‌های مطرح شده در حوزه مته‌های حفاری "Terr Adapt "  می‌باشد که توسط کمپانی "Baker Hughes"  معرفی شده است. این کمپانی مدعی است که این مته جدید می‌تواند بطور شگفت‌انگیزی با استفاده از اتوماسیون، کارایی پایین DOWN HOLE   را که باعث حفاری با بهره‌وری پایین و از بین رفتن ابزار می‌شود بهبود ببخشد و به این ترتیب حفاری با هزینه کمتری انجام شود.

TerrAdapt به طور خودکار میزان قدرت خود را بر اساس FORMATION ای که در آن در حال حفاری است تغییر میدهد که از این طریق VIBRATION، stick-slip  وImpact loading  را در طول عملیات حفاری کاهش می‌دهد.

 این شرکت همچنین اشاره می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق فواصل (حفره‌های) چاه، در درون Formation  های مختلفی که حاوی  لایه‌های مختلفی از انواع سنگ می‌باشند، حفاری می‌شوند، در حالی که در بسیاری از موارد طراحی مته‌های  PDC امکان  DOC ثابت را دارا است که برای تنها  یک  نوع سنگ بهینه‌سازی شده است.

مته‌های که DOC ثابت دارند در برخی از مناطق خیلی روان حفاری را انجام می‌دهند و در برخی از مناطق نامنظم و ناکارآمد عمل می‌کنند که دلیل آن VIBRATION ای هست که به سبب حفاری بین سنگهای مختلف متحمل می‌شود و باعث stick –slip  می‌شود.

Baker Hughes توضیح می‌دهد، در طول Stick- slip، حرکات مته خیلی تهاجمی و نامنظم می‌شود و باعث می‌شود که مته قفل کندStick) ( و از چرخش متوقف شود در حالی که لوله‌های حفاری پشت آن همانند فنر  همچنان به چرخش ادامه می‌دهند تا زمانی که مته سر (slip)بخرد و به حرکت غیر قابل کنترلش ادامه دهد.

 ریسکStick-slip  به علت کاهش ROP باعث افزایش هزینه چشمگیری در عملیات حفاری می‌شوند.، علاوه بر اینکه می‌توانند باعث خسارت جدی در مته و دیگر اجزای گران قیمت BHA  بشوند. وقتی این اتفاق می‌افتد اپراتور می‌بایستی TRIP های اضافی جهت تعویض مته یا BHA انجام بدهد یا اینکه با کارایی پایینی به حفاری ادامه بدهد.

 

 

 

TerrAdapt، ویژگیDOC  را به کار می‌گیرد تا بطور خودکار بهترین و کارا ترین DOC را جهت جلوگیری از VIBRATION و STICK –SLIP،   زمانی که مته بین صخره‌ها جابجا می‌شود خلق کند.

هنگامی که خطر STICK-SLIP  رفع گردید پارامتر  DOC  به حالت نرمال باز می‌گردد و مقدمات حفاری با حداکثر ROP را فراهم می‌کند. این ویژگی شوکهای ناگهانی به مته را هم جذب می‌کند که بطور چشمگیری از خسارات احتمالی به بخش برنده مته و دیگر بخشهای سخت افزاری و نرم افزاریBHA  جلو گیری می‌کند.

 

Baker Hughes مدعی است کهTerra Adapt   اولین سری از مته‌های حفاری از سری مته‌های قابل تطبیق می‌باشد که جهت کمک به اپراتور ها در اختلالات حفاری و بهبود فرایندها و کاهش هزینه‌ها تولید شده است.

 

Axe Blade ridged diamond element bit

سال گذشته Schlumberger’s Smith Bits  از مته‌های " Axe Blade ridged diamond element bit "  رونمایی کرد که از عناصرسخت الماس در کل  وجوه مته استفاده می‌کند. آنها ادعا می‌کنند که Axe Blade , ROP  را در بخش وسیعی از FORMATION ها  و همچنین فرمان‌پذیری را در حفاری جهت دار بهبود می‌بخشد.

این کمپانی همچنین ادعا می‌کند که Axe Blade  یک مته PDC  هست که عملکرد متفاوتی در ROP دارد، این مته با لبه برش کارایی، طراحی شده است که نقش به سزایی به کاهش هزینه در عملیات حفاری دارد.

Schlumberger می‌گوید که آخرین نسل از از مته‌های smit با تکنولوژی برش سه بعدی، طراحی محکم و ویژه‌ای دارد که ترکیبی از عمل برش مته‌های PDC معمولی را به همراه عمل خرد کردن مته‌های غلطکی مخروطی توامان دارد.

این کمپانی همچنین اشاره می‌کند که در مقایسه با مته‌های PDC  معمولی در حفاری‌های جهت‌دار، هندسه این مته، سنگ‌ها را با بهره‌وری  یشتری خرد می‌کند.در حالی که نیاز به 30% نیروی کمتر دارد و کنترل بهتری نیز بر روی ان وجود دارد.

 

Cruzer depth-of-cut rolling

پیشتر امسال HALIBERTON پکیج Cruzer depth-of-cut rolling  را رونمایی کرد, که دسته جدیدی از تکنولوژی مته‌های حفاری، برای افزایش کنترل بر روی مته بدون کاهش کارایی حفاری طراحی شده است.

این شرکت مدعی است که این طراحی به اپراتورها کمک می‌کند تا ROP را با هزینه کمتری در هر فوت افزایش بدهند که خود کمکی به سود آوری پروژه می‌باشد.

این ویژگی برای مقاومت در برابر سایش و فشار در FORMATION  های چالش برانگیز طراحی شده است،که در مته‌های PDC هالیبرتون وجود دارد.

زمانی که تکنولوژی Cruzer  به کار گرفته می‌شود، Depth-of-cut control در حین عملیات حفاری به کار می‌افتد. این پکیج طوری طراحی شده است که بتواند در مواردی که نیاز به stability  بیشتری در کنترل عملیات حفاری می‌باشد، موثر واقع شود.

هالیبرتون همچنین اشاره می‌کند که مته‌های این شرکت از طریق یک فرایند اختصاصی و طبق خواسته‌های مشتری طراحی و خصوصی سازی می‌شود که اپراتورها هر مته را برای کاربردهای ویژه‌ای استفاده می‌کنند.

 

ReedHycalog Tektonic

NOV همچنان به توسعه PLAT FORM مته‌های ReedHycalog Tektonic ادامه می‌دهد، که گفته می‌شود در هر دو بخش خشکی و آب‌های عمیق کاربرد دارد. این شرکت مدعی است  که پلتفرم این مته،هندسه پیشرفته  بدنه مته را به همراه طراحی هیدرولیک روان برش و آخرین نسل تکنولوژی برش، برای ماکزیمم کردن کارایی عملیات حفاری  ترکیب کرده است.

                                              

در این حین شرکت‌های استانداردسازی در حال تهیه رویه‌های جدیدی برای بازرسی و پذیرش مته می‌باشند.

در این ضمینه T H Hill Associates، یک دفتر شرکت Veritas   ، استانداردی جدید در حفاری DS-1را معرفی

کرده است:

 

 استاندارد فنی بازرسی مته (BITS) .

این شرکت می‌گوید که استاندارد جدید، رویه بازرسی و محدوده پذیرش را  برای مته‌های برش ثابت شامل PDC ،  Diamond Coring  drilling-with-casing و مته‌های bi-central را تعریف می‌کند.

همچنین این  استاندارد DS-1 BITS  برای همه شرکت‌هایی که متاثر از بازررسی و استفاده مته جهت حفاری می‌باشند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

برای سازندگان مته: محصولات همواره  تحت بازررسی های قابل اطمینان قرار می‌گیرند که این خود  باعث افزایش کیفیت محصول نهایی و همچنین اطمینان از ثبات رویه‌هایی که توسط بازرسان استفاده می‌شود، می‌باشد.

برا ی مصرف‌کننده‌های مته: یک پروسه بازرسی کیفی، این اطمینان خطر را بوجود می‌اورد که هر مته تحت بازرسی کیفی سرسختانه ای قرار گرفته است.

طبق گفته T H Hill Associates، این استاندارد برای بازرسان مته منبع مناسبی برای کلیه مراحل بازرسی  و همچنین ساده‌سازی آموزش نیروهای استخدامی‌جدید و ارائه  خدمات یکنواخت می‌باشد.

منبع:  Offshore Magazine-MAY-2017

 

Glossary:

ROP: Rate of Penetration

Polycrystalline Diamond Compact   PDC:

DOC: Depth-of-Cut Control

BITS: Bit Inspection Technical Standard

BHA: Bottom Hole Assembly

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اوضاع شلوغ سیاسی و بحث‌هایی که بر سر پیوستن ایران به FATF پدید آمد بار دیگر فرصتی به دست گروهی داد که با ورود به پرونده کرسنت علیه دولت جوسازی کنند.
تنها 14 ماه زمان برای محسن دلاویز کافی بود تا شرکتی را که دچار روزمرگی محض شده بود را به اوج عزت و مایه افتخار صنعت نفت رهنمون سازد.
وزیر محترم نفت در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه همکاری ایران و کنسرسیوم پرگس انگلیس در واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تامین نفت مورد نیاز بازار در صورت تحریم ایران گفته است که؛ «نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند».

يادداشت
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی و پیشتازی آنان در این آوردگاه بودیم، به طوری که مدیر نمایشگاه 23 صنعت نفت، حضور این شرکت‌ها را کم نظیر توصیف کرده است.
محسن آقایی/ برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی در سال گذشته به ۵۷۰ میلیون متر مکعب رسید و این عدد موجب شد که ایران در برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی از قطر پیشی بگیرد.
مهندس سید شمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی /ایران با در اختیار داشتن ۹ درصد ذخایر نفت و ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان بازیگری مهم در عرصه تامین انرژی جهان است هر چند این نقش به‌ویژه در مورد گاز آنطور که شایسته و بایسته است، نیست اما دیر یا زود سهم 10 درصدی ایران در تجارت جهانی گاز با توجه به زیرساخت‌ها و دارندگی‌مان در منابع بی‌بدیل با شروطی خاص قابل تحقق خواهد بود.
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.
محسن آقایی/ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در چهارمین همایش تولید پایدار گاز به روشنی از تغییر در ماموریت‌های کنونی شرکت ملی گاز سخن گفته است. مهندس عراقی مدیریت تامین گاز کشور، رضایت مشتری، رقابتی شدن این صنعت و حضور فعال در تجارت جهانی گاز را مهم‌ترین ماموریت و وظیفه کنونی این شرکت نام برده است.
گفتمان
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :