Daneshenaft logo
جمعه 4 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11170
بی‌توجهی به انرژی خورشیدی در سایه نفت ارزان قیمت
علی‌رغم اینکه ایران از نظر جغرافیائی و آب و هوا در بهترین وضعیت کره زمین قرار گرفته است اما متاسفانه به دلیل وجود نفت و گاز نسبتا ارزان تاکنون دولت و ملت ایران به انرژی آفتاب که سر منشا همه انرژی‌ها است بی‌توجه بوده یا کم توجهی کرده‌اند و انرژی با این اهمیت را به فراموشی سپرده‌اند. 

سمیه حسنی- کارشناس ارشد مهندسی مکانیک

 

مقدمه

انرژي خورشيد يکي از منابع تامين انرژي پایان‌ناپذیر، رايگان، پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي است که از ديرباز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است و در سال‌هاي اخير تحقيق و توسعه در زمينه كاربرد سيستم‌هاي خورشيدي افزايش يافته است.

 منشا انرژی در جهان هستی انرژی حرارتی خورشید است به طوری که همه انواع انرژی امروزی به واسطه وجود انرژی حرارتی خورشید و تبدیل این انرژی و ذخیره‌سازی آن در قالب مواد انرژی‌زا به اشکال مختلف در جهان ذخیره شده است. انرژی خورشیدی از منابعی است که تا حدودی در بیشتر نقاط جهان وجود دارد. مقداری از نور خورشید که فقط در یک ساعت به زمین می‌تابد، می‌تواند انرژی مورد نیاز زمین را برای یک‌سال تامین کند.

 

معرفی انرژی خورشیدی

خورشید سرچشمه عظیم و بیکران انرژی است که حیات زمین به آن بستگی دارد و همه انواع دیگر انرژی نیز به گونه‌ای از آن نشات گرفته‌اند. اگر تمام سوخت‌های فسیلی موجود در جهان را جمع کنیم و بسوزانیم، این انرژی معادل تابش خورشید به زمین تنها برای 4 روز خواهد بود.

افزایش و مصرف و قیمت انرژی در دنیا، موضوع انرژی را به یکی از چالش‌های مهم تبدیل کرده است. خورشید یکی از منابع مهم انرژی است که باید به آن روی آورد زیرا به فناوری‌های پیشرفته و پرهزینه نیاز نداشته و می‌تواند به عنوان یک منبع مفید و تأمین‌کننده انرژی در اکثر نقاط جهان به کار گرفته شود. به علاوه استفاده از آن برخلاف انرژی هسته‌ای، خطر واثرات نامطلوبی ازخود باقی نمی‌گذارد و برای کشورهایی که منابع انرژی زیر زمینی ندارند، مناسب‌ترین راه برای دستیابی به نیرو و رشد و توسعه اقتصاد می‌باشد. تابش خورشيد به گفته كارشناسان بزرگترين منبع تجديدپذير كره‌زمين است. به طوري كه اگر فقط يك درصد از تابش صحراهاي جهان توسط نيروگاه‌هاي حرارتي خورشيدي بكارگرفته شود، مي‌تواند كل تقاضاي برق سالانه جهان را تأمين كند.

مشکلی که از توسعه گسترده استفاده از انرژی خورشیدی جلوگیری کرده است، هزینه تمام‌شده به نسبت بالای فناوری آن است که امکان رقابت آن را با سایر انرژی‌ها، مانند هسته‌ای و فسیلی، هنوز ممکن نکرده است. تلاش‌های دانشمندان به افزایش بازده و کاهش قیمت فناوری انرژی خورشیدی، در کنار ابداع روش‌های آسان برای ساخت تجهیزات مورد نیاز آن معطوف شده است. گفته می‌شود تا ۲۰سال آینده، انرژی خورشیدی از نظر اقتصادی، قابل رقابت با انرژی فسیلی خواهد بود.

هم‌اكنون از انرژي خورشيدي به وسيله سيستم‌هاي مختلف و براي اهداف گوناگون استفاده و بهره‌گيري مي‌شود كه مهمترين آنها عبارتند از:

1- سیستم‌های فتوبیولوژیک: تغییراتی که درحیات و زیست گیاهان و جانداران به وسیله نور خورشید و فتوسنتز ایجاد می‌شود، فرآیند تجزیه کود حیوانات و استفاده از گاز آن.

2-      سیستم‌های فتوشیمیایی: تغییرات شیمیایی در اثر نور خورشید، الکترولیزهای نوری، سلول‌های فتوولتائیک الکتروشیمی، تأسیسات تهیه هیدروژن.

3-      سیستم‌های فتولتائیک: تبدیل انرژی خورشید به انرژی الکتریکی، سلول‌های خورشیدی.

4- سیستم‌های حرارتی و برودتی: شامل سیستم‌های تهیه آبگرم، گرمایش و سرمایش ساخت‌ها، تهیه آب شیرین، سیستم‌های انتقال و پمپاژ، سیستم‌های تولید فضای سبز(گلخانه‌ها) و خشک‌کن‌ها و اجاق‌های خورشیدی، سیستم‌های سردسازی، برج‌های نیرو، خشک‌کن‌های خورشیدی، نیروگاه‌های خورشیدی.

 

سهم ایران از انرژی خورشیدی چقدر است؟

کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی در منطقه‌ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد و با توجه به وجود ذخایر عظیم سیلیسیم که جزو اصلی ترین مواد اولیه در ساخت سیستمهای خورشیدی است ظرفیت بالایی برای بهره گیری از انرژی خورشید در قالب سلولهای فتوولتائیک و کلکتورهای خورشیدی دارد. میزان تابش خورشیدی در ایران بین 1800 تا 2200 کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است درصورتی‌که متوسط تابش خورشید در ترکیه یک هزار و 400 کیلووات ساعت بر متر‌مربع است. در رابطه با انرژی خورشیدی در دنیا خیلی پیشرفت صورت گرفته است، متاسفانه امروزه ایران در مقایسه با کشور ترکیه خیلی عقب است و کاری صورت نگرفته است. در ایران به طور متوسط سالانه بیش از 280 روز آفتابی گزارش شده است که رقم بسیار قابل توجهی است. در حالی که این روزها بحث استفاده از انرژی‌های پاک در جهان بیش از هر زمان دیگری دنبال می‌شود، این سوال مطرح می‌شود که چرا هنوز استفاده از انرژی خورشیدی در ایران عمومیت نیافته است؟

با توجه به این که هر‌گونه فعالیت در جامعه بشری نیازمند مصرف انرژی است؛ با افزایش جمعیت و افزایش سطح زندگی در طول حیات بشر، نیاز روز‌افزون به منابع انرژی محسوس تر است.

لذا اگر هر خانوار ایرانی با تشویق و ترویج دولت تنها 200 وات پانل خورشیدی را روی پشت بام خود نصب کند روزانه برقی معادل 1500 وات از خورشید به صورت رایگان در اختیار دارد که این میزان برق معادل بیست در صد مصرف برق یک خانوار است که به همین راحتی یک پنجم برق کشور را خود مردم میتوانند تولید کنند.

ولی در ایران 2 هزار و 200 کیلووات ساعت بر مترمربع است.

 

چه نقاطی در ایران مستعد بهره‌گیری از انرژی خورشیدی است؟

از نظر کاربردهای عمومی خورشیدی، بیشتر نقاط کشور این قابلیت را دارند ولی نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی در سایز مگاواتی در واقع مناطق مرکزی مثل استان فارس، کرمان و یزد جزو مناطق خوش پتانسیل هستند. لازم به توضیح است که کمینه و مینیمم تابش انرژی خورشیدی در ایران در شمال کشور قرار دارد که از ماکزیمم تابش در کشور آلمان بیشتر است. ولی کشور آلمان جزو کشورهای پیشرو در صنعت انرژی خورشیدی و حتی استفاده از آن به شمار می‌آید.

 

میزان تابش سالیانه خورشید در ایران

ناحیه I: کمتر از 1600

ناحیهII: بین 1600 تا 1900

ناحیه III: بین 1900 تا 2000

ناحیه IV : بین 2000 تا 2100

ناحیه V: بیش از 2100

 

آمار جهانی و بررسی برخی کشورهای موفق در زمینه انرژی خورشیدی

1-      چین: بیشترین میزان نصب آبگرمکن خورشیدی و بزرگترین صادرکننده تجهیزات خورشیدی در دنیا

2- ترکیه: دومین کشور از نظر نصب آبگرمکن خورشیدی در دنیا

3- آلمان: پیشتاز از نظر آبگرمکن خورشیدی در اروپا و مقام سوم در دنیا

4- ژاپن: چهارمین کشور از نظر نصب آبگرمکن خورشیدی در دنیا

5- یونان: پنجمین کشور از نظر نصب آبگرمکن خورشیدی در دنیا

6- اتریش: صادرکننده اول تجهیزات آبگرمکن خورشیدی در اروپا

7-      اسپانیا: دارای رشد قابل ملاحظه در استفاده از انرژی خورشیدی

 

مقایسه کشور ترکیه و ایران در بهره‌گیری از انرژی خورشید

ایران:

مساحت: 1.65 میلیون کیلومتر مربع

جمعیت: 74 میلیون نفر

متوسط تابش سالیانه: در حدود 2200 کیلووات ساعت بر مترمربع  

کلکتور خورشیدی نصب شده: درحدود 130 هزار مترمربع 


ترکیه:

مساحت: 0.78 میلیون کیلومتر مربع

جمعیت: بیش از 70 میلیون نفر

متوسط تابش سالیانه: در حدود 1400 کیلووات ساعت بر متر مربع

کلکتور خورشیدی نصب شده: درحدود 18 میلیون مربع کلکتوركاربرد انرژي خورشيدي

وابستگی شدید جوامع صنعتی به منابع انرژی به خصوص سوخت‌های نفتی و بکارگیری و مصرف بی‌رویه آنها، منابع عظیمی را که در قرون متمادی درلایه‌های زیرین زمین تشکیل شده است تخلیه می‌کند. با توجه به این که منابع انرژی زیرزمینی با سرعت فوق‌العاده‌ای مصرف می‌شوند و با توجه به بحران انرژي در سال‌هاي اخير درآینده ای نه چندان دور چیزی از آنها باقی نخواهد ماند، نسل فعلی وظیفه دارد به منابع انرژی تجدیدپذیر روی آورده و دانش خود را برای بهره‌برداری از آنها گسترش دهد.

حداقل به دو دليل عمده بايد منابع جديد انرژي را جايگزين منابع قديم نمود. اين دلايل عبارتند از :

1)       محدوديت (عدم برگشت‌پذيري‌)

2)       مسائل و مشکلات زیست محیطی

ایران با وجود این که یکی از کشورهای نفت خیز جهان به شمار می رود و دارای منابع عظیم گاز طبیعی نیز است، خوشبختانه به علت شدت تابش خورشید در بیشتر مناطق کشور (به طور متوسط ساليانه بيش از 280 روزآفتابي)، اجرای طرح های خورشیدی الزامی و امکان استفاده از انرژی خورشید درشهرها و شصت هزار روستای پراکنده درسطح کشور، می تواند صرفه جویی مهمی درمصرف نفت وگاز را به همراه داشته باشد.

فناوری ساده، آلوده نشدن هوا و محیط زیست و از همه مهم تر ذخیره شدن سوخت‌های فسیلی برای آیندگان، یا تبدیل آنها به مواد و مصنوعات پرارزش با استفاده از تکنیک پتروشیمی از عمده دلایلی هستند که لزوم استفاده از انرژی خورشید را برای کشور آشکار می‌سازد.

به طور كلي موارد استفاده از انرژي خورشيد به صورت زير دسته‌بندي مي‌شود:

1-      تامين روشنايي از انرژي خورشيدي

2- تامين انرژي الكتريسيته

3- سرمايش و گرمايش هوا

4- اجاق‌ها

5- آب‌شيرين‌كن

6-      گرمايش آب

 

استفاده از انرژي حرارتي خورشيد: اين بخش از كاربردهاي انرژي خورشيد شامل دو گروه نيروگاهي و غير نيروگاهي است.

1- كاربردهاي نيروگاهي: تأسيساتي كه با استفاده از آنها انرژي حرارتي جذب شده خورشيد به الكتريسيته تبديل مي‌شود نيروگاه حرارتي خورشيدي ناميده مي‌شوند. در حقيقت انرژي حرارتي جذب شده از خورشيد نقش انرژي حرارتي تامين شده توسط بويلر در نيروگاه‌هاي با سوخت فسيلي را دارد. اين تأسيسات بر اساس انواع متمركز كننده‌هاي موجود و بر حسب اشكال هندسي متمركز كننده‌ها به سه دسته تقسيم مي‌شوند:

Ø      نيروگاه‌هايي كه گيرنده آنها آينه‌هاي سهموي خطي هستند.

Ø      نيروگاه‌هايي كه گيرنده آنها در يك برج قرار دارد و نور خورشيد توسط آينه‌هاي بزرگي به نام هليوستات به آن منعكس مي‌شود. (دريافت كننده مركزي)

Ø      نيروگاه‌هايي كه گيرنده آنها بشقابي سهموي (ديش) است.  

مزاياي نيروگاه‌هاي خورشيدي:

- توليد برق بدون مصرف سوخت

-       عدم آلودگي محيط زيست

-       امكان تأمين شبكه‌هاي كوچك و ناحيه‌اي

-       استهلاك كم و عمر زياد

- عدم احتياج به متخصص

 

2-      كاربردهاي غير نيروگاهي:

Ø       آبگرمكن‌ خورشيدي و حمام خورشيدي

Ø      گرمايش و سرمايش ساختمان و تهويه مطبوع خورشيدي 

Ø       آب‌شيرين‌كن خورشيدي

Ø      خشك‌كن خورشيدي

Ø      اجاق‌هاي خورشيدي 

Ø      كوره خورشيدي 

Ø      خانه‌هاي خورشيدي

 

سيستم‌هاي فتوولتاييك: به پديده‌اي كه در اثر تابش نور بدون استفاه از مكانيزم‌هاي محرك، الكتريسيته توليد كند پديده فتوولتاييك و به هر سيستمي كه از اين پديده‌ها استفاده كند، سيستم فتوولتاييك گويند. انرژي فتوولتاييك تبديل نور خورشيد به الكتريسيته از طريق يك سلول فتو ولتاييك  است، كه بطور معمول يك سلول خورشيدي ناميده مي‌شود. سلول خورشيدي يك ابزار غير مكانيكي است كه معمولاً از آلياژ سيليكون ساخته شده‌است. وقتي فوتون‌ها به يك سلول فتوولتاييك برخورد مي‌كنند، فوتون‌هاي جذب شده انرژي را براي توليد الكتريسيته فراهم مي‌كنند. وقتي كه نور خورشيد (انرژي) توسط جسم نيمه رسانا جذب شود، الكترون اتم‌هاي جسم جابه جا مي‌شوند. نحوه خاص ساخت سطح جسم باعث مي‌شود، سطح جلويي سلول براي الكترون‌هاي آزاد بيشتر پذيرش يابد. بنابراين الكترون‌ها به طور طبيعي به سطح مهاجرت مي‌كنند. زماني كه الكترون‌ها موقعيت خود را ترك مي‌كنند، سوراخ‌هايي شكل مي‌گيرد. از آنجايي كه تعداد الكترون‌ها زياد است و هر كدام يك بار منفي را حمل مي‌كنند و به سطح جلويي سلول مي‌رود، توازن بار بين سطوح جلويي و عقبي به هم خورده و يك اختلاف پتانسيل الكتريكي، شبيه قطب‌هاي مثبت و منفي يك باتري ايجاد مي‌شود. وقتي كه دو سطح از ميان يك راه داخلي مرتبط مي‌شوند، الكتريسيته جريان مي‌يابد.  

 

يك سلول فتوولتاييك

سيستم‌هاي فتوولتاييك يكي از پرمصرف‌ترين كاربردهاي انرژي‌هاي نو هستند. از سري و موازي كردن سلول‌هاي آفتابي مي‌توان به جريان و ولتاژ قابل قبولي دست يافت. به يك مجموعه از سلول‌هاي سري و موازي شده پنل فتوولتاييك مي‌گويند. سيستم‌هاي فتوولتاييك را مي‌توان به طور كلي به دو بخش اصلي تقسيم نمود:

1- پنل‌هاي خورشيدي: اين بخش در واقع مبدل انرژي تابشي خورشيد به انرژي الكتريكي بدون واسطه مكانيكي مي‌باشد.

مصرف كننده يا بار الكتريكي

 

ويژگي‌هاي استفاده از انرژي خورشيدي

موارد ذيل را مي توان از جمله مزاياي به حساب آورد:

رايگان و دردسترس است.

انرژی خورشیدی همیشگی و بی‌پایان است.

به صورت خانگي و در ابعاد بزرگ نیز قابل بهره برداري است.

آلودگي هاي مختلف انرژي هاي انبوه چون فسیلي، هسته اي و غیره را ندارد.

مصرف برق شهري و خانگي به مقدار قابل توجهي پايین مي آيد.

انرژي سبز (سالم) محسوب مي شود و امن و بی‌خطر است.

بدلیل عدم وجود قسمت هاي متحرك، نگهداري و اتوماسیون آن آسان است.

مستقلا قابل استفاده ي بخش هاي كوچك و بزرگ است.

ظرفیت آن را متناسب با نیاز مي توان طراحي كرد.

 

مشكلات انرژي خورشیدي

موارد ذيل را مي‌توان از جمله مشكلات «انرژي خورشیدي» محسوب كرد:

هزينه اولیه و قیمت تمام شده‌ی بالا مهم ترين ايراد راه‌اندازي يك سیستم ذخیره‌سازي انرژي خورشیدي است و نسبت به برخي از منابع براي تولید برق هزينه اولیه بالايي دارد.

سلول‌هاي خورشیدي مساحت زيادي را دربرمي گیرند.

بستگي به موقعیت خورشید در عرض جغرافیايي دارند.

به وضعیت آب و هوايي بستگي دارد.

در طول شب ذخیره‌سازي انرژي نخواهیم داشت.

غبارآلود بودن و ناپاکی هوای کشور از دیگر عواملی است که باعث شده انرژی خورشیدی جایگاه مناسبی در کشور نداشته باشد.

 

7 دلیل عدم‌جایگزینی‌ خورشید با نفت (طلای‌سیاه)

اینجا هفت دلیل را می گوییم که نشان می‌دهد حرکت مردم به سمت انرژیهای پاک تاثیری از نفت ارزان نخواهد پذیرفت.

1-      خورشید نمی‌تواند با نفت رقابت کند.

2- بهای برق همچنان سیر صعودی دارد.

3- بهای انرژی خورشیدی همچنان رو به کاهش است.

4- فروش کالاهایی که به برق متصل می‌شوند واقعا خوب است.

5- هزینه‌های استخراج به اندازه بهای نفت کاهش نیافته است.

6- قیمت‌های نفت همیشه آنقدر پایین نخواهد ماند.

7-      سرمایه‌گذاری‌های جهانی در زمینه انرژی پاک در دنیا رواج یافته است.

 

5 دلیل برتری انرژی خورشیدی نسبت به سوخت‌های فسیلی

در حالی‌که سوخت‌های فسیلی به‌طور تدریجی رشد کرده‌اند، صنعت خورشیدی هر ساله به‌طور چشم‌گیری در حال رشد است و وضعیتش با دهه‌های گذشته تفاوت پیدا کرده است و تولیدات کافی و توجیه اقتصادی زمینه رقابت انرژی خورشیدی را با ذغال سنگ، نفت، گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای فراهم کرده است.

با استفاده از سیاست های بهینه سازی مصرف انرژی و بدون لطمه زدن به تولید و رفاه عمومی، حدود 20 درصد کاهش درمصرف به دست آید، منافع زیر عاید کشورمان خواهد شد:

1- درآمد ارزی ناشی از فروش نفت خام

2-      کاهش آلودگی هوا که در شهرهای بزرگ مثل تهران به مرز خطرناکی رسیده است.

3-      صرفه جویی در سرمایه گذاری درساخت نیروگاه ها، پالایشگاه ها و شبکه گازرسانی به میزان میلیارد ها دلار درسال.

4-      طولانی شدن عمر ذخایر نفتی

5- ایجاد اشتغال در کشور

 

سخن آخر

علی‌رغم اینکه ایران از نظر جغرافیایی و آب و هوا در بهترین وضعیت کره زمین قرار گرفته است اما متاسفانه به دلیل وجود نفت و گاز نسبتا ارزان تاکنون دولت و ملت ایران به انرژی آفتاب که سر منشا همه انرژی‌ها است بی‌توجه بوده یا کم توجهی کرده‌اند و انرژی با این اهمیت را به فراموشی سپرده‌اند.

*       جای آن دارد با توجه به فراوانی مواد اولیه در کشور ما، برای توسعه این صنعت از طریق شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های بزرگ صنعتی و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به این صنعت ورود پیدا کرد تا نیازهای کشور در این زمینه را برآورده ساخته و همچنین بازارهای صادراتی به وجود آورد.

 

 

[email protected]

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اوضاع شلوغ سیاسی و بحث‌هایی که بر سر پیوستن ایران به FATF پدید آمد بار دیگر فرصتی به دست گروهی داد که با ورود به پرونده کرسنت علیه دولت جوسازی کنند.
تنها 14 ماه زمان برای محسن دلاویز کافی بود تا شرکتی را که دچار روزمرگی محض شده بود را به اوج عزت و مایه افتخار صنعت نفت رهنمون سازد.
وزیر محترم نفت در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه همکاری ایران و کنسرسیوم پرگس انگلیس در واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تامین نفت مورد نیاز بازار در صورت تحریم ایران گفته است که؛ «نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند».

يادداشت
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی و پیشتازی آنان در این آوردگاه بودیم، به طوری که مدیر نمایشگاه 23 صنعت نفت، حضور این شرکت‌ها را کم نظیر توصیف کرده است.
محسن آقایی/ برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی در سال گذشته به ۵۷۰ میلیون متر مکعب رسید و این عدد موجب شد که ایران در برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی از قطر پیشی بگیرد.
مهندس سید شمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی /ایران با در اختیار داشتن ۹ درصد ذخایر نفت و ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان بازیگری مهم در عرصه تامین انرژی جهان است هر چند این نقش به‌ویژه در مورد گاز آنطور که شایسته و بایسته است، نیست اما دیر یا زود سهم 10 درصدی ایران در تجارت جهانی گاز با توجه به زیرساخت‌ها و دارندگی‌مان در منابع بی‌بدیل با شروطی خاص قابل تحقق خواهد بود.
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.
محسن آقایی/ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در چهارمین همایش تولید پایدار گاز به روشنی از تغییر در ماموریت‌های کنونی شرکت ملی گاز سخن گفته است. مهندس عراقی مدیریت تامین گاز کشور، رضایت مشتری، رقابتی شدن این صنعت و حضور فعال در تجارت جهانی گاز را مهم‌ترین ماموریت و وظیفه کنونی این شرکت نام برده است.
گفتمان
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :