Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11495
تکمیل طرح‌های پایین دست پتروشیمی، راهی میانبر برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی پایدار
فرهاد جهانگیری، كارشناس ارشد بازرگانی/ آن چه مبرهن است؛ برنامه ششم توسعه، فرصت بسیار مناسبی را برای توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران و تکمیل زنجیره ارزش فراهم کرده است.

جای بسی خوشبختی است که تدبیر پردازان کشورمان برنامه ریزی درستی را برای اجرای طرح‌های صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه به منظور تکمیل زنجیره ارزش تبیین کرده‌اند. بر این اساس انواع طرح‌های پلیمری، توجه ویژه به صنایع پایین دست پتروشیمی، GTPP  و ... در این برنامه در نظر گرفته شده است.

در همین حال، وزارت نفت نیز به عنوان لیدر و راهبر صنعت پتروشیمی، برای اجرای درست برنامه های پتروشیمی در طول برنامه ششم، امتیازهای بسیار خاصی را برای سرمایه‌گذاران صنایع پایین دست پتروشیمی در نظر گرفته است که بر اساس این امتیازها، با حرکت در زنجیره ارزش به سمت صنایع پایین دست پتروشیمی، تخفیف‌های بسیار خوبی در قیمت خوراک برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است. این مهم با هدف توسعه بیشتر براساس ایجاد ارزش افزوده بالاتر، حرکت در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و صنایع پایین دست پتروشیمی تبیین شده است.

 بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۱۸۰ میلیون تن خواهد رسید که حدود ۳۰ طرح پتروشیمی در برنامه ششم توسعه به منظور تحقق این امر در نظر گرفته شده است. نکته بسیار مهم و کلیدی آن است که  اشتغالزایی در صنایع پایین دست پتروشیمی نسبت به بالادست آن بسیار خیره‌کننده است و توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی، می تواند راهکاری مطمئن برای تولید اشتغال و غلبه بر معضل بیکاری در کشور در مسیر عمل به سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

بر این اساس، سرعت پیشرفت در صنایع پایین دست پتروشیمی باید در کشور باید شتاب گیرد تا به جایی برسیم که افزون بر تأمین بازار داخلی، بازارهای منطقه را نیز در اختیار بگیریم. بی تردید، چنانچه سرمایه گذاریها را به حوزه پایین دست پتروشیمی هدایت کنیم، ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور چه از حیث درآمدزایی و چه از لحاظ تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد اشتغال خواهد شد. در این میان، افزایش اشتغال در کشور به معنای توسعه کسب وکارهای کوچک و سرمایهگذاری خرد است و صنایع پایین دستی به عنوان کسب و کارهای کوچک میتوانند با حجم سرمایه اندک ظرفیت اشتغال زیادی ایجاد کنند.

بی گمان، در صورت راهاندازی زنجیره تولید در صنایع پایین دستی که خوراک آن‌ها از طریق پتروشیمیها تولید میشود بخش مهمی از بیکاری کشور را پوشش میدهند و سبب خلاقیت، نوآوری و ابداع صنایعی میشوند که در آینده، کشور را بیمه خواهد کرد. به اعتقاد نگارنده، این همان اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند. در واقع آثار اقتصاد مقاومتی را میتوانیم در صنایع پایین دستی رصد کرده و با کمک گرفتن از سرمایه‌گذاران خرد، مراکز علمی، دانشگاه‌ها و مراکز دیگر این صنایع را توسعه دهیم.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :