Daneshenaft logo
یکشنبه 4 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11853
نگاه دانش‌نفت به توسعه نامتوازن و فجایع زیست محیطی در استانهای نفتخیز و دارای مجتمع‌های پتروشیمی؛
مردم و کارکنان، قربانیان اصلی آلایندگی‌های پتروشیمی
احمد مددی

پایتخت نفتی ایران و کارگاه بزرگ صنعتی کشور، خاورمیانه و شاید جهان در استانهای خوزستان و بوشهر هر چند مایه مباهات و فخر هر ایرانی از لحاظ تولید و ایجاد در آمد است، اما به واقع از توسعه نامتوازن به طور جدی رنج می‌برد.

شوربختانه، خوزستان، عسلویه و ماهشهر به عنوان خواستگاه نفت، گاز و صنایع پایین‌دستی ایران، از حیث مسائل زیست محیطی و وجود آلاینده‌های بسیار خطرناک، در شرایط بسیار هولناکی به سر می‌برند.در همین حال، روزی نیست که شاهد خیزش گرد و خاک‌های عظیم و کاهش دید زمینی و هوایی به ویژه در این دو استان نباشیم.

 بی‌گمان بروز این رخداد، محصول بی توجهی به مقولات زیست محیطی است که بسیاری از مناطق استان‌های خوزستان و بوشهر را تحت تاثیر قرار داده تا جاییکه احتمالا در آینده ای نزدیک، شرایط آنقدر بغرنج شود که نقاط بسیاری از این دو استان باید خالی از سکنه شود.فجایع زیست محیطی چنان بر استان‌های نفتخیز کشور سایه انداخته که برای رفع این چالش سخت، قطعا عزمی‌ملی و تصمیماتی بزرگ نیاز است.آن چه مبرهن است، شرکت‌های نفتی و مجتمع‌های پتروشیمی‌مستقر در استان‌های خوزستان، بوشهر و به ویژه مجتمع‌های پتروشیمی‌در حال کار در عسلویه و ماهشهر، سهم خود را در مواجهه با تهدیدات زیست محیطی پرداخت نکرده اند که اگر اندک توجهی به این شاخص مهم می‌داشتند، وضعیت اینگونه خطرناک و قرمز نبود.این در حالی است که همه ساله همایش مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها در وزارت نفت برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد خروجی این همایش‌ها، راهی جز قفسه کتابخانه‌ها پیدا نمی‌کند. بی‌تردید تا زمانی که نگاه مسئولان به فجایع زیست محیطی صنایع پتروشیمی، نگاه منفعت‌طلبانه و صرفا مادی است و تا زمانی که مسوولان محیط زیست، جرم یک مجتمع پتروشیمی‌آلوده کننده را با جرایم مادی دریافت و در برابر فجایع زیست محیطی به ابلاغ و اخطار بسنده می‌کنند، نباید انتظار ایجاد تحولی بزرگ از جنس محیط زیستی در مناطق نفتخیز، گازخیز و پتروشیمی‌خیز داشته باشیم.شوربختانه مسوولان مربوطه، فجایع زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی‌را خوب می‌دانند، اما نگاه‌ها به این مهم کاملا منفعت‌طلبانه است و این در حالی است که به اعتقاد پزشکان و متخصصین خون، حدود ۹۰درصد سرطان‌ها علت محیط زیستی دارند!  بی‌تردید، مردم منطقه و کارکنان صنایع پتروشیمی در مناطق عملیاتی ، قربانیان اصلی آلایندگی‌های زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی هستند. آری، با بی توجهی و مماشات مسوولان مربوطه، بیماری‌های سخت و صعب العلاج در مناطق نفتخیز در حال انتشار است و معلوم نیست که چه زمانی، جلوی این تعلل‌ها و مماشات‌ها گرفته خواهد شد.لامحاله تا زمانی‌که برای برطرف کردن مشکلات محیط‌زیستی با دید سیاسی یا منفعت‌طلبانه پیش برویم، وضعیت هوا، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، آب آشامیدنی و...در کشور و به طور اخص در مناطق نفتخیز حل نخواهد شد. فجایع زیست محیطی خوزستان به قدری پرچالش شده است که صدای متولی محیط زیست ایران را نیز درآورده است تا جایی که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست صراحتا می‌گوید که؛ «بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است».حال سوال این است که به چه قیمتی در حال افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد درآمد برای مردم از طریق تولید محصولات پتروشیمی، نفت و گاز هستیم؟ به قیمت ایجاد بلا و بیماری برای مردمان مناطق نفتخیز!؟ آیا زمان آن نرسیده است که تدبیری جدی برای این بلای خود ساخته نماییم؟! به اعتقاد نگارنده، باید خیلی زود و از همین امروز دست بجنبانیم و تدبیری ویژه و راه حلی اساسی برای رفع آلاینده‌های سمی‌زیست محیطی بیندیشیم.به راستی برای رفع خطرات زیست محیطی و آلاینده‌هایی نظیر ذرات دی اکسید نیتروژن، دی اکسید کربن و گوگرد حاصل از دودکش‌های بزرگ مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی چه کرده ایم؟ برای پساب صنعتی این مجتمع‌ها و پایش آنلاین تمامی‌عاملهای آلایندگی، چه راهکارهای جامعی اندیشیده شده است؟ اینها سوالات بی پاسخی است که باید بدان جوابی شایسته و محکمه‌پسند داد.

با توجه به اهميت زايدالوصف موضوع آلايندگي‌هاي پتروشيمي، نشريه دانش نفت در نظر دارد به صورتي ويژه و مستمر، به اين موضوع پرداخته و در اين ميان از ديدگاه كارشناسان و صاحبنظران استفاده نمايد. مخاطبان عزيز هم مي توانند ديدگاهها و نظرات خويش را به نشريه ارسال نمايند تا به نام خود ايشان در نشريه منعكس شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال ۱۳۹۷ کشور بالاخره در تولید بنزین خودکفا شد و فعلاً دروازه‌های واردات این فرآورده استراتژیک به کشور بسته شد.
سال 97 را در حالی سپری می‌کنیم که اقتصاد ایران روزهای سختی را سپری می‌کند. عمده دلیل آن هم به خروج آمریکای بدعهد از برجام و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا در این معاهده بین‌المللی بوده است.
محمدعلی فرحناکیان، مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو/ پس از این که بررسی‌های علمی در دهه ۷۰ میلادی نشان داد که انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی، منشا بروز خطراتی برای محیط زیست و زندگی است، حساسیت‌هایی در این زمینه ایجاد شد، به شکلی که اولین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سال ۱۹۷۹ توسط سازمان ملل برگزار شد.

يادداشت
ژما جواهری‌پور، مدیر پروژه آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس/ جمعیت ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان در کشور به‌عنوان تصمیم‌گیران و مسئولان آینده با آموزش مناسب می‌توانند رعایت نکردن استانداردهای انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در ایران را برطرف کنند.
محمدعلی قدیری/ صادرات نفت‌خام در سالیان متمادی و تزریق درآمد آن به بودجه عمومی کشور، از دید اغلب کارشناسان به بلای جان اقتصاد ایران تبدیل شده‌است.
محمدجواد نوفرستی، رییس انجمن جامعه ایمن و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا/ بحث اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف ماه‌هاست مطرح و هر بار نیز وزیر نیرو از تصویب قریب الوقوع آن می‌دهد و هر بار تاریخ این تصمیم از سوی دولت به عقب می‌افتد.
سعید رفیعی‌فر، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی/ میزان صادرات اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سال ۱۳۹۶ شامل محصولاتی مانند قیر، پارافین، روغن و برخی از محصولات پتروشیمی می‌شود، حدود ۶.۵ میلیارد دلار بود.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ روسیه در حالی تکمیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ را پیش از پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرده که با توجه به عملکرد وزارت نفت، ورود ایران به بازارهای صادراتی گاز به این زودی‌ها به سرانجام نخواهد رسید.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :