Daneshenaft logo
سه شنبه 29 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11853
نگاه دانش‌نفت به توسعه نامتوازن و فجایع زیست محیطی در استانهای نفتخیز و دارای مجتمع‌های پتروشیمی؛
مردم و کارکنان، قربانیان اصلی آلایندگی‌های پتروشیمی
احمد مددی

پایتخت نفتی ایران و کارگاه بزرگ صنعتی کشور، خاورمیانه و شاید جهان در استانهای خوزستان و بوشهر هر چند مایه مباهات و فخر هر ایرانی از لحاظ تولید و ایجاد در آمد است، اما به واقع از توسعه نامتوازن به طور جدی رنج می‌برد.

شوربختانه، خوزستان، عسلویه و ماهشهر به عنوان خواستگاه نفت، گاز و صنایع پایین‌دستی ایران، از حیث مسائل زیست محیطی و وجود آلاینده‌های بسیار خطرناک، در شرایط بسیار هولناکی به سر می‌برند.در همین حال، روزی نیست که شاهد خیزش گرد و خاک‌های عظیم و کاهش دید زمینی و هوایی به ویژه در این دو استان نباشیم.

 بی‌گمان بروز این رخداد، محصول بی توجهی به مقولات زیست محیطی است که بسیاری از مناطق استان‌های خوزستان و بوشهر را تحت تاثیر قرار داده تا جاییکه احتمالا در آینده ای نزدیک، شرایط آنقدر بغرنج شود که نقاط بسیاری از این دو استان باید خالی از سکنه شود.فجایع زیست محیطی چنان بر استان‌های نفتخیز کشور سایه انداخته که برای رفع این چالش سخت، قطعا عزمی‌ملی و تصمیماتی بزرگ نیاز است.آن چه مبرهن است، شرکت‌های نفتی و مجتمع‌های پتروشیمی‌مستقر در استان‌های خوزستان، بوشهر و به ویژه مجتمع‌های پتروشیمی‌در حال کار در عسلویه و ماهشهر، سهم خود را در مواجهه با تهدیدات زیست محیطی پرداخت نکرده اند که اگر اندک توجهی به این شاخص مهم می‌داشتند، وضعیت اینگونه خطرناک و قرمز نبود.این در حالی است که همه ساله همایش مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها در وزارت نفت برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد خروجی این همایش‌ها، راهی جز قفسه کتابخانه‌ها پیدا نمی‌کند. بی‌تردید تا زمانی که نگاه مسئولان به فجایع زیست محیطی صنایع پتروشیمی، نگاه منفعت‌طلبانه و صرفا مادی است و تا زمانی که مسوولان محیط زیست، جرم یک مجتمع پتروشیمی‌آلوده کننده را با جرایم مادی دریافت و در برابر فجایع زیست محیطی به ابلاغ و اخطار بسنده می‌کنند، نباید انتظار ایجاد تحولی بزرگ از جنس محیط زیستی در مناطق نفتخیز، گازخیز و پتروشیمی‌خیز داشته باشیم.شوربختانه مسوولان مربوطه، فجایع زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی‌را خوب می‌دانند، اما نگاه‌ها به این مهم کاملا منفعت‌طلبانه است و این در حالی است که به اعتقاد پزشکان و متخصصین خون، حدود ۹۰درصد سرطان‌ها علت محیط زیستی دارند!  بی‌تردید، مردم منطقه و کارکنان صنایع پتروشیمی در مناطق عملیاتی ، قربانیان اصلی آلایندگی‌های زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی هستند. آری، با بی توجهی و مماشات مسوولان مربوطه، بیماری‌های سخت و صعب العلاج در مناطق نفتخیز در حال انتشار است و معلوم نیست که چه زمانی، جلوی این تعلل‌ها و مماشات‌ها گرفته خواهد شد.لامحاله تا زمانی‌که برای برطرف کردن مشکلات محیط‌زیستی با دید سیاسی یا منفعت‌طلبانه پیش برویم، وضعیت هوا، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، آب آشامیدنی و...در کشور و به طور اخص در مناطق نفتخیز حل نخواهد شد. فجایع زیست محیطی خوزستان به قدری پرچالش شده است که صدای متولی محیط زیست ایران را نیز درآورده است تا جایی که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست صراحتا می‌گوید که؛ «بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است».حال سوال این است که به چه قیمتی در حال افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد درآمد برای مردم از طریق تولید محصولات پتروشیمی، نفت و گاز هستیم؟ به قیمت ایجاد بلا و بیماری برای مردمان مناطق نفتخیز!؟ آیا زمان آن نرسیده است که تدبیری جدی برای این بلای خود ساخته نماییم؟! به اعتقاد نگارنده، باید خیلی زود و از همین امروز دست بجنبانیم و تدبیری ویژه و راه حلی اساسی برای رفع آلاینده‌های سمی‌زیست محیطی بیندیشیم.به راستی برای رفع خطرات زیست محیطی و آلاینده‌هایی نظیر ذرات دی اکسید نیتروژن، دی اکسید کربن و گوگرد حاصل از دودکش‌های بزرگ مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی چه کرده ایم؟ برای پساب صنعتی این مجتمع‌ها و پایش آنلاین تمامی‌عاملهای آلایندگی، چه راهکارهای جامعی اندیشیده شده است؟ اینها سوالات بی پاسخی است که باید بدان جوابی شایسته و محکمه‌پسند داد.

با توجه به اهميت زايدالوصف موضوع آلايندگي‌هاي پتروشيمي، نشريه دانش نفت در نظر دارد به صورتي ويژه و مستمر، به اين موضوع پرداخته و در اين ميان از ديدگاه كارشناسان و صاحبنظران استفاده نمايد. مخاطبان عزيز هم مي توانند ديدگاهها و نظرات خويش را به نشريه ارسال نمايند تا به نام خود ايشان در نشريه منعكس شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :