Daneshenaft logo
پنجشنبه 22 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11853
نگاه دانش‌نفت به توسعه نامتوازن و فجایع زیست محیطی در استانهای نفتخیز و دارای مجتمع‌های پتروشیمی؛
مردم و کارکنان، قربانیان اصلی آلایندگی‌های پتروشیمی
احمد مددی

پایتخت نفتی ایران و کارگاه بزرگ صنعتی کشور، خاورمیانه و شاید جهان در استانهای خوزستان و بوشهر هر چند مایه مباهات و فخر هر ایرانی از لحاظ تولید و ایجاد در آمد است، اما به واقع از توسعه نامتوازن به طور جدی رنج می‌برد.

شوربختانه، خوزستان، عسلویه و ماهشهر به عنوان خواستگاه نفت، گاز و صنایع پایین‌دستی ایران، از حیث مسائل زیست محیطی و وجود آلاینده‌های بسیار خطرناک، در شرایط بسیار هولناکی به سر می‌برند.در همین حال، روزی نیست که شاهد خیزش گرد و خاک‌های عظیم و کاهش دید زمینی و هوایی به ویژه در این دو استان نباشیم.

 بی‌گمان بروز این رخداد، محصول بی توجهی به مقولات زیست محیطی است که بسیاری از مناطق استان‌های خوزستان و بوشهر را تحت تاثیر قرار داده تا جاییکه احتمالا در آینده ای نزدیک، شرایط آنقدر بغرنج شود که نقاط بسیاری از این دو استان باید خالی از سکنه شود.فجایع زیست محیطی چنان بر استان‌های نفتخیز کشور سایه انداخته که برای رفع این چالش سخت، قطعا عزمی‌ملی و تصمیماتی بزرگ نیاز است.آن چه مبرهن است، شرکت‌های نفتی و مجتمع‌های پتروشیمی‌مستقر در استان‌های خوزستان، بوشهر و به ویژه مجتمع‌های پتروشیمی‌در حال کار در عسلویه و ماهشهر، سهم خود را در مواجهه با تهدیدات زیست محیطی پرداخت نکرده اند که اگر اندک توجهی به این شاخص مهم می‌داشتند، وضعیت اینگونه خطرناک و قرمز نبود.این در حالی است که همه ساله همایش مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها در وزارت نفت برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد خروجی این همایش‌ها، راهی جز قفسه کتابخانه‌ها پیدا نمی‌کند. بی‌تردید تا زمانی که نگاه مسئولان به فجایع زیست محیطی صنایع پتروشیمی، نگاه منفعت‌طلبانه و صرفا مادی است و تا زمانی که مسوولان محیط زیست، جرم یک مجتمع پتروشیمی‌آلوده کننده را با جرایم مادی دریافت و در برابر فجایع زیست محیطی به ابلاغ و اخطار بسنده می‌کنند، نباید انتظار ایجاد تحولی بزرگ از جنس محیط زیستی در مناطق نفتخیز، گازخیز و پتروشیمی‌خیز داشته باشیم.شوربختانه مسوولان مربوطه، فجایع زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی‌را خوب می‌دانند، اما نگاه‌ها به این مهم کاملا منفعت‌طلبانه است و این در حالی است که به اعتقاد پزشکان و متخصصین خون، حدود ۹۰درصد سرطان‌ها علت محیط زیستی دارند!  بی‌تردید، مردم منطقه و کارکنان صنایع پتروشیمی در مناطق عملیاتی ، قربانیان اصلی آلایندگی‌های زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی هستند. آری، با بی توجهی و مماشات مسوولان مربوطه، بیماری‌های سخت و صعب العلاج در مناطق نفتخیز در حال انتشار است و معلوم نیست که چه زمانی، جلوی این تعلل‌ها و مماشات‌ها گرفته خواهد شد.لامحاله تا زمانی‌که برای برطرف کردن مشکلات محیط‌زیستی با دید سیاسی یا منفعت‌طلبانه پیش برویم، وضعیت هوا، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، آب آشامیدنی و...در کشور و به طور اخص در مناطق نفتخیز حل نخواهد شد. فجایع زیست محیطی خوزستان به قدری پرچالش شده است که صدای متولی محیط زیست ایران را نیز درآورده است تا جایی که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست صراحتا می‌گوید که؛ «بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است».حال سوال این است که به چه قیمتی در حال افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد درآمد برای مردم از طریق تولید محصولات پتروشیمی، نفت و گاز هستیم؟ به قیمت ایجاد بلا و بیماری برای مردمان مناطق نفتخیز!؟ آیا زمان آن نرسیده است که تدبیری جدی برای این بلای خود ساخته نماییم؟! به اعتقاد نگارنده، باید خیلی زود و از همین امروز دست بجنبانیم و تدبیری ویژه و راه حلی اساسی برای رفع آلاینده‌های سمی‌زیست محیطی بیندیشیم.به راستی برای رفع خطرات زیست محیطی و آلاینده‌هایی نظیر ذرات دی اکسید نیتروژن، دی اکسید کربن و گوگرد حاصل از دودکش‌های بزرگ مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی چه کرده ایم؟ برای پساب صنعتی این مجتمع‌ها و پایش آنلاین تمامی‌عاملهای آلایندگی، چه راهکارهای جامعی اندیشیده شده است؟ اینها سوالات بی پاسخی است که باید بدان جوابی شایسته و محکمه‌پسند داد.

با توجه به اهميت زايدالوصف موضوع آلايندگي‌هاي پتروشيمي، نشريه دانش نفت در نظر دارد به صورتي ويژه و مستمر، به اين موضوع پرداخته و در اين ميان از ديدگاه كارشناسان و صاحبنظران استفاده نمايد. مخاطبان عزيز هم مي توانند ديدگاهها و نظرات خويش را به نشريه ارسال نمايند تا به نام خود ايشان در نشريه منعكس شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.
یکی از قدیمی‌های اوپک، این سازمان نفتی را ترک می‌کند. بدین ترتیب با خروج بحث برانگیز قطر از اوپک به نظر می‌رسد جایگاه و اعتبار سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت در خطری جدی قرار گرفته باشد.
محمد شیریجیان، کارشناس مدیریت قراردادهای نفت و گاز/ کارشناسان معتقدند بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صادرات نفت و طراحی شبکه مالی مناسب با توجه به شرایط تحریم ها، نیاز به اطمینان نسبت به تداوم عرضه نفت در بورس دارد.

يادداشت
جواد قیصریان‌فرد، رییس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام/ با ساخت پالایشگاه گاز ایلام به منظور پالایش گاز میادین گازی تنگ‌بیجار و کمان‌کوه واقع در استان ایلام، طرح مجتمع پتروشیمی ایلام با هدف استفاده بهینه از محصولات تولیدی این پالایشگاه و تبدیل آن به محصولات ارزشمند پتروشیمی با ارزش افزوده بیشتر پس از مطالعات اقتصادی در سال 1381 توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شورای عالی اقتصاد تصویب و در سال 1382 عملیات اجرایی آن آغاز شد.
فریدون برکشلی، رییس دفتر مطالعات انرژی وین/ خروج قطر می تواند زمینه ساز اضمحلال اوپک شود. دو کشور قطر و عربستان سابقه اختلافات طولانی دارند، به طوری که عربستان طی ۱۸ ماه گذشته قطر را بایکوت کرده است؛ در نتیجه قطر در شرایط سختی قرار گرفته است.
محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز/ بخش خصوصی که می خواهد فعال شود، باید بداند که همیشه این عرضه نفت هست. باید روابط ایجاد کند، مشتری دائم پیدا کند، سیستم بانکی خودش را درست کند، اینها نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و وقت صرف کردن می‌خواهد و این زمانی می‌صرفد که بخش خصوصی مطمئن باشد اینجا نفت هست.
صمد محمدی، کارشناس حوزه انرژی/ محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و بیژن زنگنه، وزیر نفت در دو نامه جداگانه به دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری درخواست کرده‌اند تا الحاق ایران به توافق‌نامه پاریس مجدداً در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود؛ چرا که به گفته ظریف، ملحق نشدن ایران به این توافق‌نامه می‌تواند موجب باز شدن پرونده‌ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود.
سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ اتحادیه صادرکنندگان نفت تصمیم‌گیری جدیدی که توسط بانک مرکزی و وزارت صنایع گرفته شده را مجازات شرکت‌های بزرگ و خوشنام می‌داند که مجبورند ارز خود را برگردانند، درحالی که شرکت‌هایی هم هستند که می‌توانند طبق این تصمیم ارز خود را برنگردانند.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :