Daneshenaft logo
شنبه 4 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11853
نگاه دانش‌نفت به توسعه نامتوازن و فجایع زیست محیطی در استانهای نفتخیز و دارای مجتمع‌های پتروشیمی؛
مردم و کارکنان، قربانیان اصلی آلایندگی‌های پتروشیمی
احمد مددی

پایتخت نفتی ایران و کارگاه بزرگ صنعتی کشور، خاورمیانه و شاید جهان در استانهای خوزستان و بوشهر هر چند مایه مباهات و فخر هر ایرانی از لحاظ تولید و ایجاد در آمد است، اما به واقع از توسعه نامتوازن به طور جدی رنج می‌برد.

شوربختانه، خوزستان، عسلویه و ماهشهر به عنوان خواستگاه نفت، گاز و صنایع پایین‌دستی ایران، از حیث مسائل زیست محیطی و وجود آلاینده‌های بسیار خطرناک، در شرایط بسیار هولناکی به سر می‌برند.در همین حال، روزی نیست که شاهد خیزش گرد و خاک‌های عظیم و کاهش دید زمینی و هوایی به ویژه در این دو استان نباشیم.

 بی‌گمان بروز این رخداد، محصول بی توجهی به مقولات زیست محیطی است که بسیاری از مناطق استان‌های خوزستان و بوشهر را تحت تاثیر قرار داده تا جاییکه احتمالا در آینده ای نزدیک، شرایط آنقدر بغرنج شود که نقاط بسیاری از این دو استان باید خالی از سکنه شود.فجایع زیست محیطی چنان بر استان‌های نفتخیز کشور سایه انداخته که برای رفع این چالش سخت، قطعا عزمی‌ملی و تصمیماتی بزرگ نیاز است.آن چه مبرهن است، شرکت‌های نفتی و مجتمع‌های پتروشیمی‌مستقر در استان‌های خوزستان، بوشهر و به ویژه مجتمع‌های پتروشیمی‌در حال کار در عسلویه و ماهشهر، سهم خود را در مواجهه با تهدیدات زیست محیطی پرداخت نکرده اند که اگر اندک توجهی به این شاخص مهم می‌داشتند، وضعیت اینگونه خطرناک و قرمز نبود.این در حالی است که همه ساله همایش مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها در وزارت نفت برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد خروجی این همایش‌ها، راهی جز قفسه کتابخانه‌ها پیدا نمی‌کند. بی‌تردید تا زمانی که نگاه مسئولان به فجایع زیست محیطی صنایع پتروشیمی، نگاه منفعت‌طلبانه و صرفا مادی است و تا زمانی که مسوولان محیط زیست، جرم یک مجتمع پتروشیمی‌آلوده کننده را با جرایم مادی دریافت و در برابر فجایع زیست محیطی به ابلاغ و اخطار بسنده می‌کنند، نباید انتظار ایجاد تحولی بزرگ از جنس محیط زیستی در مناطق نفتخیز، گازخیز و پتروشیمی‌خیز داشته باشیم.شوربختانه مسوولان مربوطه، فجایع زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی‌را خوب می‌دانند، اما نگاه‌ها به این مهم کاملا منفعت‌طلبانه است و این در حالی است که به اعتقاد پزشکان و متخصصین خون، حدود ۹۰درصد سرطان‌ها علت محیط زیستی دارند!  بی‌تردید، مردم منطقه و کارکنان صنایع پتروشیمی در مناطق عملیاتی ، قربانیان اصلی آلایندگی‌های زیست محیطی مجتمع‌های پتروشیمی هستند. آری، با بی توجهی و مماشات مسوولان مربوطه، بیماری‌های سخت و صعب العلاج در مناطق نفتخیز در حال انتشار است و معلوم نیست که چه زمانی، جلوی این تعلل‌ها و مماشات‌ها گرفته خواهد شد.لامحاله تا زمانی‌که برای برطرف کردن مشکلات محیط‌زیستی با دید سیاسی یا منفعت‌طلبانه پیش برویم، وضعیت هوا، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، آب آشامیدنی و...در کشور و به طور اخص در مناطق نفتخیز حل نخواهد شد. فجایع زیست محیطی خوزستان به قدری پرچالش شده است که صدای متولی محیط زیست ایران را نیز درآورده است تا جایی که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست صراحتا می‌گوید که؛ «بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است».حال سوال این است که به چه قیمتی در حال افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد درآمد برای مردم از طریق تولید محصولات پتروشیمی، نفت و گاز هستیم؟ به قیمت ایجاد بلا و بیماری برای مردمان مناطق نفتخیز!؟ آیا زمان آن نرسیده است که تدبیری جدی برای این بلای خود ساخته نماییم؟! به اعتقاد نگارنده، باید خیلی زود و از همین امروز دست بجنبانیم و تدبیری ویژه و راه حلی اساسی برای رفع آلاینده‌های سمی‌زیست محیطی بیندیشیم.به راستی برای رفع خطرات زیست محیطی و آلاینده‌هایی نظیر ذرات دی اکسید نیتروژن، دی اکسید کربن و گوگرد حاصل از دودکش‌های بزرگ مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی چه کرده ایم؟ برای پساب صنعتی این مجتمع‌ها و پایش آنلاین تمامی‌عاملهای آلایندگی، چه راهکارهای جامعی اندیشیده شده است؟ اینها سوالات بی پاسخی است که باید بدان جوابی شایسته و محکمه‌پسند داد.

با توجه به اهميت زايدالوصف موضوع آلايندگي‌هاي پتروشيمي، نشريه دانش نفت در نظر دارد به صورتي ويژه و مستمر، به اين موضوع پرداخته و در اين ميان از ديدگاه كارشناسان و صاحبنظران استفاده نمايد. مخاطبان عزيز هم مي توانند ديدگاهها و نظرات خويش را به نشريه ارسال نمايند تا به نام خود ايشان در نشريه منعكس شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
اقتصاد ایران را از جنبه‌های مختلف می‌توان در سال ۹۷ مورد بررسی قرار داد. مثلا عده‌ای روندهای غالب اقتصاد ایران را پیش‌بینی می‌کنند.
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :