Daneshenaft logo
یکشنبه 4 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 20 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11863
اختصاصی دانش‌نفت؛
سایه شوم غول خصوصی‌سازی بر سر بزرگترین و استراتژیک‌ترین پالایشگاه کشور


جمعی از مدیران و کارکنان شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، طی نامه‌ای به مهندس ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، مخالفت خود را با خصوصی‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اعلام کرده و خواستار جلوگیری از بروز این امر شدند.

به گزارش دانش‌نفت، متن این نامه به شرح زیر است:

همانطور كه مستحضرید شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به عنوان یكی از بزرگترین، مدرن‌ترین، به‌روز‌ترین و سودآورترین شركت‌های پالایشی ایران با ظرفیت 250 هزار بشكه نفت‌خام در روز بوده كه رسالت سنگین و خطیر تولید روزانه بالغ بر 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 جهت تامین سوخت پاك كلان‌شهرهای بزرگ كشور را بر عهده دارد، ضمن آن كه این مهم در كنار تولید روزانه 12 میلیون لیتر گازوییل، 4 میلیون لیتر نفت‌كوره، 3200 مترمكعب گازمایع،800 متر مكعب پروپیلن و 400 تن گوگرد درجه حساسیت و اهمیت این پالایشگاه را در كشور مضاعف ساخته است و این ایفای نقش و انجام وظیفه با تلاش‌ها و همت شبانه‌روزی 1100 كارشناس متخصص رسمی و نیز1230 كارشناس و كارگر قراردادی یا اركان ثالث صورت می‌گیرد.

در طی سنوات اخیر موضوع خصوصی‌سازی این پالایشگاه عظیم، بارها و بارها به محل مناقشه میان مسئولان و تصمیم‌گیران ارشد كشور و صنعت نفت تبدیل شده و هر بار این موضوع موجی از نگرانی و اضطراب را درمیان بخش‌های مختلف این شركت به وجود آورده و پس از آن این فرآیند متوقف گردیده است. اما طی هفته‌های اخیر مجددا موضوع خصوصی‌سازی در این شركت پررنگ گردیده و كارشناسان ارزیاب آن سازمان مربوطه مرتبا به پالایشگاه امام خمینی (ره) مراجعه نموده و مشغول تكمیل پازل این رویداد نگران‌كننده می‌باشند و به تبع آن دیگر بار نگرانی‌ها میان دست‌اندركاران بخش‌های مختلف این شركت در رده‌های مختلف سازمانی تشدید شده است. مضافا این كه خصوصی‌سازی رویدادی است كه گذشته و آینده شغلی‌مان را به هم پیوند می‌زند و هر گونه اهمال یا بی‌توجهی سهوی یا خدای ناكرده عمدی می‌تواند آینده‌ای مبهم و سراب‌گونه برای این شركت و شاغلان آن ترسیم سازد.

مستحضرید كه منشا این نگرانی‌ها عموما به خصوصی‌سازی‌های ناموفق سال‌های گذشته بر‌می‌گردد كه آخرین موارد آن در حوزه صنعت پالایشی، پالایشگاه‌های شیراز و كرمانشاه بوده كه با نارضایتی، اعتراضات و حواشی وسیع و پی در پی همراه بوده و هست، همچنین به این رویداد ناموفق می‌توان ده‌ها مثال دیگر در حوزه صنعت را افزود كه خصوصی‌سازی ناموفق و پر رمز و راز صنایع مهمی همچون هپكو و آونگان نمونه بارزی از آنها بوده، به‌گونه‌ای كه موج ورشكستگی آن صنایع و برندهای صاحب‌نام بین‌المللی و اعتراضات گسترده و پی در پی كاركنان از كار بی كار شده و مستاصل آنها كماكان وقت و انرژی بسیاری از مقامات ارشد استانی و كشوری را به خود مصروف داشته تا آنجا كه در حال حاضر التیام این زخم جانكاه و باز كردن این گره هزارتوی كور، به یك معجزه مشابهت دارد.

جامعه متخصصان و دست‌اندركاران شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) به این موضوع به خوبی واقفند كه كاهش تصدی‌گری و كوچك‌سازی دولت از سیاست‌های مهم نظام بوده و مسئولین محترم مكلف و ملزم به انجام و اجرای قوانین و آیین‌نامه‌ها‌ی مصوب مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‌باشند. اما متاسفانه از آن جا كه طی سال‌های گذشته اجرای اصل 44 قانون اساسی به شكل سلیقه‌ای، ناقص و در نتیجه ناموفق به انجام رسیده و علاوه بر نفی اهداف اجرای قانون، این اهمال یا اغماض منتج به بروز عوارض و نابسامانی‌های جدید برای صنایع و كشور شده است، اكنون بیم آن می‌رود تا این شركت پالایشی مهم كشور نیز دستخوش آن سرنوشت نامیمون شده و آن چه بر سر دیگر صنایع واگذار شده و كاركنانش آمده نیز همچون بختك بر پالایشگاه امام خمینی (ره) و كاركنان خدومش سایه افكند! به علاوه آن كه پالایشگاه امام خمینی (ره) در مسیر خصوصی‌سازی نیازمند سرمایه‌گذاری واقعی است كه از اهلیت لازم برخوردار باشد. معتقدیم در حال حاضر در كشور سرمایه‌گذار و یا بخش ذیصلاحی وجود ندارد كه از صلاحیت‌ها و ویژگی‌های لازم برای ورود به فرآیند خصوصی‌سازی و در نتیجه راهبری شایسته این شركت برخوردار باشد و از این سبب نگرانی جامعه متخصصان این شركت رنگ و بوی مضاعفی به خود گرفته است.

 علیهذا ما امضاء كنندگان ذیل شامل مدیران و كاركنان بخش‌های مختلف شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند از جنابعالی به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، عمیقا خواستاریم تا با ورود به موضوع فوق و عزمی جدی و راسخ ضمن مخالفت رسمی در صحن علنی بهارستان، به این مطالبه بر حق كاركنان جامه عمل پوشانده و از وقوع این اقدام نامیمون جلوگیری فرمایید.

در پایان اینجانبان ضمن تشكر از مواضع رسمی پیشین حضرتعالی در این زمینه، تقاضا داریم تا سایر نمایندگان محترم عضو مجمع نمایندگان استان مركزی را نیز به مشاركت و مخالفت با این موضوع ترغیب و مجاب نموده و ان‌شاءالله به كمك جنابعالی و سایر خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد اعتلای صنعت نفت وآبادانی و رونق بیش از پیش كشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم.

والسلام علی من اتبع الهدی

 اسفندماه 96

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال ۱۳۹۷ کشور بالاخره در تولید بنزین خودکفا شد و فعلاً دروازه‌های واردات این فرآورده استراتژیک به کشور بسته شد.
سال 97 را در حالی سپری می‌کنیم که اقتصاد ایران روزهای سختی را سپری می‌کند. عمده دلیل آن هم به خروج آمریکای بدعهد از برجام و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا در این معاهده بین‌المللی بوده است.
محمدعلی فرحناکیان، مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو/ پس از این که بررسی‌های علمی در دهه ۷۰ میلادی نشان داد که انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی، منشا بروز خطراتی برای محیط زیست و زندگی است، حساسیت‌هایی در این زمینه ایجاد شد، به شکلی که اولین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سال ۱۹۷۹ توسط سازمان ملل برگزار شد.

يادداشت
ژما جواهری‌پور، مدیر پروژه آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان مدارس/ جمعیت ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان در کشور به‌عنوان تصمیم‌گیران و مسئولان آینده با آموزش مناسب می‌توانند رعایت نکردن استانداردهای انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در ایران را برطرف کنند.
محمدعلی قدیری/ صادرات نفت‌خام در سالیان متمادی و تزریق درآمد آن به بودجه عمومی کشور، از دید اغلب کارشناسان به بلای جان اقتصاد ایران تبدیل شده‌است.
محمدجواد نوفرستی، رییس انجمن جامعه ایمن و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا/ بحث اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف ماه‌هاست مطرح و هر بار نیز وزیر نیرو از تصویب قریب الوقوع آن می‌دهد و هر بار تاریخ این تصمیم از سوی دولت به عقب می‌افتد.
سعید رفیعی‌فر، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی/ میزان صادرات اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سال ۱۳۹۶ شامل محصولاتی مانند قیر، پارافین، روغن و برخی از محصولات پتروشیمی می‌شود، حدود ۶.۵ میلیارد دلار بود.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ روسیه در حالی تکمیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ را پیش از پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرده که با توجه به عملکرد وزارت نفت، ورود ایران به بازارهای صادراتی گاز به این زودی‌ها به سرانجام نخواهد رسید.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :