Daneshenaft logo
شنبه 4 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 20 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11863
اختصاصی دانش‌نفت؛
سایه شوم غول خصوصی‌سازی بر سر بزرگترین و استراتژیک‌ترین پالایشگاه کشور


جمعی از مدیران و کارکنان شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، طی نامه‌ای به مهندس ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، مخالفت خود را با خصوصی‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اعلام کرده و خواستار جلوگیری از بروز این امر شدند.

به گزارش دانش‌نفت، متن این نامه به شرح زیر است:

همانطور كه مستحضرید شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به عنوان یكی از بزرگترین، مدرن‌ترین، به‌روز‌ترین و سودآورترین شركت‌های پالایشی ایران با ظرفیت 250 هزار بشكه نفت‌خام در روز بوده كه رسالت سنگین و خطیر تولید روزانه بالغ بر 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 جهت تامین سوخت پاك كلان‌شهرهای بزرگ كشور را بر عهده دارد، ضمن آن كه این مهم در كنار تولید روزانه 12 میلیون لیتر گازوییل، 4 میلیون لیتر نفت‌كوره، 3200 مترمكعب گازمایع،800 متر مكعب پروپیلن و 400 تن گوگرد درجه حساسیت و اهمیت این پالایشگاه را در كشور مضاعف ساخته است و این ایفای نقش و انجام وظیفه با تلاش‌ها و همت شبانه‌روزی 1100 كارشناس متخصص رسمی و نیز1230 كارشناس و كارگر قراردادی یا اركان ثالث صورت می‌گیرد.

در طی سنوات اخیر موضوع خصوصی‌سازی این پالایشگاه عظیم، بارها و بارها به محل مناقشه میان مسئولان و تصمیم‌گیران ارشد كشور و صنعت نفت تبدیل شده و هر بار این موضوع موجی از نگرانی و اضطراب را درمیان بخش‌های مختلف این شركت به وجود آورده و پس از آن این فرآیند متوقف گردیده است. اما طی هفته‌های اخیر مجددا موضوع خصوصی‌سازی در این شركت پررنگ گردیده و كارشناسان ارزیاب آن سازمان مربوطه مرتبا به پالایشگاه امام خمینی (ره) مراجعه نموده و مشغول تكمیل پازل این رویداد نگران‌كننده می‌باشند و به تبع آن دیگر بار نگرانی‌ها میان دست‌اندركاران بخش‌های مختلف این شركت در رده‌های مختلف سازمانی تشدید شده است. مضافا این كه خصوصی‌سازی رویدادی است كه گذشته و آینده شغلی‌مان را به هم پیوند می‌زند و هر گونه اهمال یا بی‌توجهی سهوی یا خدای ناكرده عمدی می‌تواند آینده‌ای مبهم و سراب‌گونه برای این شركت و شاغلان آن ترسیم سازد.

مستحضرید كه منشا این نگرانی‌ها عموما به خصوصی‌سازی‌های ناموفق سال‌های گذشته بر‌می‌گردد كه آخرین موارد آن در حوزه صنعت پالایشی، پالایشگاه‌های شیراز و كرمانشاه بوده كه با نارضایتی، اعتراضات و حواشی وسیع و پی در پی همراه بوده و هست، همچنین به این رویداد ناموفق می‌توان ده‌ها مثال دیگر در حوزه صنعت را افزود كه خصوصی‌سازی ناموفق و پر رمز و راز صنایع مهمی همچون هپكو و آونگان نمونه بارزی از آنها بوده، به‌گونه‌ای كه موج ورشكستگی آن صنایع و برندهای صاحب‌نام بین‌المللی و اعتراضات گسترده و پی در پی كاركنان از كار بی كار شده و مستاصل آنها كماكان وقت و انرژی بسیاری از مقامات ارشد استانی و كشوری را به خود مصروف داشته تا آنجا كه در حال حاضر التیام این زخم جانكاه و باز كردن این گره هزارتوی كور، به یك معجزه مشابهت دارد.

جامعه متخصصان و دست‌اندركاران شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) به این موضوع به خوبی واقفند كه كاهش تصدی‌گری و كوچك‌سازی دولت از سیاست‌های مهم نظام بوده و مسئولین محترم مكلف و ملزم به انجام و اجرای قوانین و آیین‌نامه‌ها‌ی مصوب مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‌باشند. اما متاسفانه از آن جا كه طی سال‌های گذشته اجرای اصل 44 قانون اساسی به شكل سلیقه‌ای، ناقص و در نتیجه ناموفق به انجام رسیده و علاوه بر نفی اهداف اجرای قانون، این اهمال یا اغماض منتج به بروز عوارض و نابسامانی‌های جدید برای صنایع و كشور شده است، اكنون بیم آن می‌رود تا این شركت پالایشی مهم كشور نیز دستخوش آن سرنوشت نامیمون شده و آن چه بر سر دیگر صنایع واگذار شده و كاركنانش آمده نیز همچون بختك بر پالایشگاه امام خمینی (ره) و كاركنان خدومش سایه افكند! به علاوه آن كه پالایشگاه امام خمینی (ره) در مسیر خصوصی‌سازی نیازمند سرمایه‌گذاری واقعی است كه از اهلیت لازم برخوردار باشد. معتقدیم در حال حاضر در كشور سرمایه‌گذار و یا بخش ذیصلاحی وجود ندارد كه از صلاحیت‌ها و ویژگی‌های لازم برای ورود به فرآیند خصوصی‌سازی و در نتیجه راهبری شایسته این شركت برخوردار باشد و از این سبب نگرانی جامعه متخصصان این شركت رنگ و بوی مضاعفی به خود گرفته است.

 علیهذا ما امضاء كنندگان ذیل شامل مدیران و كاركنان بخش‌های مختلف شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند از جنابعالی به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، عمیقا خواستاریم تا با ورود به موضوع فوق و عزمی جدی و راسخ ضمن مخالفت رسمی در صحن علنی بهارستان، به این مطالبه بر حق كاركنان جامه عمل پوشانده و از وقوع این اقدام نامیمون جلوگیری فرمایید.

در پایان اینجانبان ضمن تشكر از مواضع رسمی پیشین حضرتعالی در این زمینه، تقاضا داریم تا سایر نمایندگان محترم عضو مجمع نمایندگان استان مركزی را نیز به مشاركت و مخالفت با این موضوع ترغیب و مجاب نموده و ان‌شاءالله به كمك جنابعالی و سایر خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد اعتلای صنعت نفت وآبادانی و رونق بیش از پیش كشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم.

والسلام علی من اتبع الهدی

 اسفندماه 96

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
اقتصاد ایران را از جنبه‌های مختلف می‌توان در سال ۹۷ مورد بررسی قرار داد. مثلا عده‌ای روندهای غالب اقتصاد ایران را پیش‌بینی می‌کنند.
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :