Daneshenaft logo
سه شنبه 29 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 20 اسفند ماه 1396 | کد مطلب : 11863
اختصاصی دانش‌نفت؛
سایه شوم غول خصوصی‌سازی بر سر بزرگترین و استراتژیک‌ترین پالایشگاه کشور


جمعی از مدیران و کارکنان شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، طی نامه‌ای به مهندس ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، مخالفت خود را با خصوصی‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اعلام کرده و خواستار جلوگیری از بروز این امر شدند.

به گزارش دانش‌نفت، متن این نامه به شرح زیر است:

همانطور كه مستحضرید شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به عنوان یكی از بزرگترین، مدرن‌ترین، به‌روز‌ترین و سودآورترین شركت‌های پالایشی ایران با ظرفیت 250 هزار بشكه نفت‌خام در روز بوده كه رسالت سنگین و خطیر تولید روزانه بالغ بر 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 جهت تامین سوخت پاك كلان‌شهرهای بزرگ كشور را بر عهده دارد، ضمن آن كه این مهم در كنار تولید روزانه 12 میلیون لیتر گازوییل، 4 میلیون لیتر نفت‌كوره، 3200 مترمكعب گازمایع،800 متر مكعب پروپیلن و 400 تن گوگرد درجه حساسیت و اهمیت این پالایشگاه را در كشور مضاعف ساخته است و این ایفای نقش و انجام وظیفه با تلاش‌ها و همت شبانه‌روزی 1100 كارشناس متخصص رسمی و نیز1230 كارشناس و كارگر قراردادی یا اركان ثالث صورت می‌گیرد.

در طی سنوات اخیر موضوع خصوصی‌سازی این پالایشگاه عظیم، بارها و بارها به محل مناقشه میان مسئولان و تصمیم‌گیران ارشد كشور و صنعت نفت تبدیل شده و هر بار این موضوع موجی از نگرانی و اضطراب را درمیان بخش‌های مختلف این شركت به وجود آورده و پس از آن این فرآیند متوقف گردیده است. اما طی هفته‌های اخیر مجددا موضوع خصوصی‌سازی در این شركت پررنگ گردیده و كارشناسان ارزیاب آن سازمان مربوطه مرتبا به پالایشگاه امام خمینی (ره) مراجعه نموده و مشغول تكمیل پازل این رویداد نگران‌كننده می‌باشند و به تبع آن دیگر بار نگرانی‌ها میان دست‌اندركاران بخش‌های مختلف این شركت در رده‌های مختلف سازمانی تشدید شده است. مضافا این كه خصوصی‌سازی رویدادی است كه گذشته و آینده شغلی‌مان را به هم پیوند می‌زند و هر گونه اهمال یا بی‌توجهی سهوی یا خدای ناكرده عمدی می‌تواند آینده‌ای مبهم و سراب‌گونه برای این شركت و شاغلان آن ترسیم سازد.

مستحضرید كه منشا این نگرانی‌ها عموما به خصوصی‌سازی‌های ناموفق سال‌های گذشته بر‌می‌گردد كه آخرین موارد آن در حوزه صنعت پالایشی، پالایشگاه‌های شیراز و كرمانشاه بوده كه با نارضایتی، اعتراضات و حواشی وسیع و پی در پی همراه بوده و هست، همچنین به این رویداد ناموفق می‌توان ده‌ها مثال دیگر در حوزه صنعت را افزود كه خصوصی‌سازی ناموفق و پر رمز و راز صنایع مهمی همچون هپكو و آونگان نمونه بارزی از آنها بوده، به‌گونه‌ای كه موج ورشكستگی آن صنایع و برندهای صاحب‌نام بین‌المللی و اعتراضات گسترده و پی در پی كاركنان از كار بی كار شده و مستاصل آنها كماكان وقت و انرژی بسیاری از مقامات ارشد استانی و كشوری را به خود مصروف داشته تا آنجا كه در حال حاضر التیام این زخم جانكاه و باز كردن این گره هزارتوی كور، به یك معجزه مشابهت دارد.

جامعه متخصصان و دست‌اندركاران شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) به این موضوع به خوبی واقفند كه كاهش تصدی‌گری و كوچك‌سازی دولت از سیاست‌های مهم نظام بوده و مسئولین محترم مكلف و ملزم به انجام و اجرای قوانین و آیین‌نامه‌ها‌ی مصوب مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‌باشند. اما متاسفانه از آن جا كه طی سال‌های گذشته اجرای اصل 44 قانون اساسی به شكل سلیقه‌ای، ناقص و در نتیجه ناموفق به انجام رسیده و علاوه بر نفی اهداف اجرای قانون، این اهمال یا اغماض منتج به بروز عوارض و نابسامانی‌های جدید برای صنایع و كشور شده است، اكنون بیم آن می‌رود تا این شركت پالایشی مهم كشور نیز دستخوش آن سرنوشت نامیمون شده و آن چه بر سر دیگر صنایع واگذار شده و كاركنانش آمده نیز همچون بختك بر پالایشگاه امام خمینی (ره) و كاركنان خدومش سایه افكند! به علاوه آن كه پالایشگاه امام خمینی (ره) در مسیر خصوصی‌سازی نیازمند سرمایه‌گذاری واقعی است كه از اهلیت لازم برخوردار باشد. معتقدیم در حال حاضر در كشور سرمایه‌گذار و یا بخش ذیصلاحی وجود ندارد كه از صلاحیت‌ها و ویژگی‌های لازم برای ورود به فرآیند خصوصی‌سازی و در نتیجه راهبری شایسته این شركت برخوردار باشد و از این سبب نگرانی جامعه متخصصان این شركت رنگ و بوی مضاعفی به خود گرفته است.

 علیهذا ما امضاء كنندگان ذیل شامل مدیران و كاركنان بخش‌های مختلف شركت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند از جنابعالی به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، عمیقا خواستاریم تا با ورود به موضوع فوق و عزمی جدی و راسخ ضمن مخالفت رسمی در صحن علنی بهارستان، به این مطالبه بر حق كاركنان جامه عمل پوشانده و از وقوع این اقدام نامیمون جلوگیری فرمایید.

در پایان اینجانبان ضمن تشكر از مواضع رسمی پیشین حضرتعالی در این زمینه، تقاضا داریم تا سایر نمایندگان محترم عضو مجمع نمایندگان استان مركزی را نیز به مشاركت و مخالفت با این موضوع ترغیب و مجاب نموده و ان‌شاءالله به كمك جنابعالی و سایر خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد اعتلای صنعت نفت وآبادانی و رونق بیش از پیش كشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم.

والسلام علی من اتبع الهدی

 اسفندماه 96

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :