Daneshenaft logo
جمعه 4 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 12007
جابکس نمایشگاهی از جنس «کار»!؟
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.

هنگامی که صحبت از نمایشگاه کار می‌شود، قطعا کارفرمایان و کارجویان به دنبال حضور قاطع و پررنگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گردند و در پی آن به یقین  هدف برگزاری این نمایشگاه و این در حالی است که با حضور در نمایشگاه وگپ‌و‌گفتی با اهالی کار، غرفه‌داران و کارجویان، خلاف انتظارها رخ داده است. قطعا هدف از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، صرفا معرفی سنتی‌گونه کار فرما وکارجو نبوده است اما خروجی آن بیش از این نبود و حرکتی نوین در عرصه کار داخلی و بین‌المللی صورت نگرفته است.

بهتر می‌بود برای حضور در این نمایشگاه، تعرفه‌های خاصی برای کارفرمایان و استارتاپ‌هایی که چرخه اقتصادی و اشتغال‌زایی کشور را به شیوه نوین می‌چرخانند در نظر گرفته می‌شد تا برند‌های مطرح در کنار یکدیگر به رونق و ارزش این نمایشگاه می‌افزود و حجم اطلاعات و داد وستد‌های بیشتری رخ می داد و کارفرمایان وکارجویان بیشتری در این بسته رفع نیاز می‌کردند.

حتی شاید می‌بایست از برخی برند ها و نام های تجاری برتر برای حضور و شرکت در این نمایشگاه سالن‌ها و غرفه‌های خالی و بی‌روح، دعوت به عمل می‌آمد تا انگیزه ادامه مسیر را به بازدیدکنندگان می‌داد. همچنین دریافت ورودیه به‌ویژه برای کارجویان حتما به امیدی به این بازار آمده بودند، اتفاق دور اندیشی نبود و صرفا با هدف ایجاد درآمد برای نمایشگاه تدبیر شده بود. در همین حال و در نمایشگاه بین‌المللی کار، مسائل انگیزشی به طور کامل نادیده گرفته شده بود. مسائلی از قبیل هدیه دادن کتاب‌های جیبی با مضمون‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه مانند راهنمایی و شناخت توانایی‌ها و مشاوره در انتخاب شغل، آموزش کار گروهی، چگونگی حضور در جلسات مصاحبه قوانین جاری و پرکاربرد قانون کار و اجتماعی و ... که علاوه بر ایجاد و تجربه حس خوب طی بازدید فرهنگ کتابخوانی و آشتی نسل جدید با کتاب را سبب می‌شد.

طبق اظهارات بازدید‌کنندگان، در مقام مقایسه، این نمایشگاه با نمایشگاه‌های مشابه طی سال‌های اخیرکیفیت پایین‌تری داشت. عنوان نمایشگاه «کار» برای تمامی افراد موضوع مهمی است و باید حرفه ای و نظام‌مند به آن پرداخته شود. شروع نمایشگاهی از این جنس شروع یک حرکت جدید است و امیدواریم گام‌های بعدی با تدبیر بیشتری برداشته شود. یکی از حوزه های فعال که خوشبختانه اخیرا فعالیت‌های مثبت وگام‌های موثری در حوزه کار و اشتغال انجام داده است، حوزه و صنف منابع انسانی است و یکی از بهترین و ارزنده‌ترین اقدامات آن ملی کردن روز منابع انسانی در تاریخ 25 فروردین‌ماه بود که با حضور جمعی از اساتید برجسته و مدیران ومسئولین این حوزه صورت پذیرفت که متاسفانه واحدی دور افتاده را به خود اختصاص داده بود.

نقطه عطف این نمایشگاه در روز آخر، حضور دکتر نسرین جزنی، مدیر گروه مدیریت منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی بود که مورد تشویق حاضرین قرار گرفته و در آخر عکس دسته جمعی به درخواست حاضرین انداخته شد تا در قاب خاطره و تجربه‌ها ثبت گردد. همچنین حضور چند موسسه کاریابی به شیوه سنتی برای جذب نیرو با همان قوانین قدیمی وجود داشت. هیچ غرفه‌ای جهت بررسی و نشست تخصصی وکار گروه در خصوص قوانین و بخشنامه‌های وزارت کار وجود نداشت تا مرجعی برای مراجعه کنندگان باشد. بی تردید، با توجه به نام نمایشگاه بین‌المللی، انتظار پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه های استارتاپی وچالش هایی که با آن مواجه هستند، را داشتیم.

از طرفی هم زمانی و ادغام بی محتوای نمایشگاه کار در کنار سالن وغرفه های آرایشی و بهداشتی که مملو از نشاط و هدایای کوچک و بزرگ بود بر کم رونقی این نمایشگاه افزود.

سخن آخر

هنگامی که از موضوع «کار» صحبت می‌کنیم و یا برنامه‌ای برای برپایی نمایشگاهی در این خصوص داریم، باید متناسب با نیاز جامعه و شرایط کنونی و دغدغه‌های ذینفعان بازار باشد و فراهم آوردن بستری برای ایجاد یک قدم رو به جلو و سعی در حل چالش‌های پیش رو. بی‌تردید برگزاری نمایشگاهی بدون توجه به اهداف و ماموریت‌های اصلی‌اش و برپایی دورهمی‌هایی با هدف صرف درآمدزایی و کسب پول آنهم از متقاضیان کار با «جیب خالی»، نمی‌تواند به برگزاری نمایشگاهی موفق ختم شود.

نمایشگاه بین‌المللی کار عنوان بین‌المللی را با خود یدک کشید اما به واقع کمتر بویی از بین‌المللی نبرده بود و فقط شعاری دهان پرکن برای احتمالا کسب درآمد بیشتر بود. ضرورت دارد تدبیرپردازان و متولیان برگزاری نمایشگاه‌ها به سادگی مجوز برگزاری نمایشگاه را برای هر کسی صادر نکنند تا چنین نمایشگاه بی کیفیتی برگزار نشود.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اوضاع شلوغ سیاسی و بحث‌هایی که بر سر پیوستن ایران به FATF پدید آمد بار دیگر فرصتی به دست گروهی داد که با ورود به پرونده کرسنت علیه دولت جوسازی کنند.
تنها 14 ماه زمان برای محسن دلاویز کافی بود تا شرکتی را که دچار روزمرگی محض شده بود را به اوج عزت و مایه افتخار صنعت نفت رهنمون سازد.
وزیر محترم نفت در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه همکاری ایران و کنسرسیوم پرگس انگلیس در واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تامین نفت مورد نیاز بازار در صورت تحریم ایران گفته است که؛ «نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند».

يادداشت
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی و پیشتازی آنان در این آوردگاه بودیم، به طوری که مدیر نمایشگاه 23 صنعت نفت، حضور این شرکت‌ها را کم نظیر توصیف کرده است.
محسن آقایی/ برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی در سال گذشته به ۵۷۰ میلیون متر مکعب رسید و این عدد موجب شد که ایران در برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی از قطر پیشی بگیرد.
مهندس سید شمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی /ایران با در اختیار داشتن ۹ درصد ذخایر نفت و ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان بازیگری مهم در عرصه تامین انرژی جهان است هر چند این نقش به‌ویژه در مورد گاز آنطور که شایسته و بایسته است، نیست اما دیر یا زود سهم 10 درصدی ایران در تجارت جهانی گاز با توجه به زیرساخت‌ها و دارندگی‌مان در منابع بی‌بدیل با شروطی خاص قابل تحقق خواهد بود.
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.
محسن آقایی/ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در چهارمین همایش تولید پایدار گاز به روشنی از تغییر در ماموریت‌های کنونی شرکت ملی گاز سخن گفته است. مهندس عراقی مدیریت تامین گاز کشور، رضایت مشتری، رقابتی شدن این صنعت و حضور فعال در تجارت جهانی گاز را مهم‌ترین ماموریت و وظیفه کنونی این شرکت نام برده است.
گفتمان
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :