Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 12007
جابکس نمایشگاهی از جنس «کار»!؟
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.

هنگامی که صحبت از نمایشگاه کار می‌شود، قطعا کارفرمایان و کارجویان به دنبال حضور قاطع و پررنگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گردند و در پی آن به یقین  هدف برگزاری این نمایشگاه و این در حالی است که با حضور در نمایشگاه وگپ‌و‌گفتی با اهالی کار، غرفه‌داران و کارجویان، خلاف انتظارها رخ داده است. قطعا هدف از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، صرفا معرفی سنتی‌گونه کار فرما وکارجو نبوده است اما خروجی آن بیش از این نبود و حرکتی نوین در عرصه کار داخلی و بین‌المللی صورت نگرفته است.

بهتر می‌بود برای حضور در این نمایشگاه، تعرفه‌های خاصی برای کارفرمایان و استارتاپ‌هایی که چرخه اقتصادی و اشتغال‌زایی کشور را به شیوه نوین می‌چرخانند در نظر گرفته می‌شد تا برند‌های مطرح در کنار یکدیگر به رونق و ارزش این نمایشگاه می‌افزود و حجم اطلاعات و داد وستد‌های بیشتری رخ می داد و کارفرمایان وکارجویان بیشتری در این بسته رفع نیاز می‌کردند.

حتی شاید می‌بایست از برخی برند ها و نام های تجاری برتر برای حضور و شرکت در این نمایشگاه سالن‌ها و غرفه‌های خالی و بی‌روح، دعوت به عمل می‌آمد تا انگیزه ادامه مسیر را به بازدیدکنندگان می‌داد. همچنین دریافت ورودیه به‌ویژه برای کارجویان حتما به امیدی به این بازار آمده بودند، اتفاق دور اندیشی نبود و صرفا با هدف ایجاد درآمد برای نمایشگاه تدبیر شده بود. در همین حال و در نمایشگاه بین‌المللی کار، مسائل انگیزشی به طور کامل نادیده گرفته شده بود. مسائلی از قبیل هدیه دادن کتاب‌های جیبی با مضمون‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه مانند راهنمایی و شناخت توانایی‌ها و مشاوره در انتخاب شغل، آموزش کار گروهی، چگونگی حضور در جلسات مصاحبه قوانین جاری و پرکاربرد قانون کار و اجتماعی و ... که علاوه بر ایجاد و تجربه حس خوب طی بازدید فرهنگ کتابخوانی و آشتی نسل جدید با کتاب را سبب می‌شد.

طبق اظهارات بازدید‌کنندگان، در مقام مقایسه، این نمایشگاه با نمایشگاه‌های مشابه طی سال‌های اخیرکیفیت پایین‌تری داشت. عنوان نمایشگاه «کار» برای تمامی افراد موضوع مهمی است و باید حرفه ای و نظام‌مند به آن پرداخته شود. شروع نمایشگاهی از این جنس شروع یک حرکت جدید است و امیدواریم گام‌های بعدی با تدبیر بیشتری برداشته شود. یکی از حوزه های فعال که خوشبختانه اخیرا فعالیت‌های مثبت وگام‌های موثری در حوزه کار و اشتغال انجام داده است، حوزه و صنف منابع انسانی است و یکی از بهترین و ارزنده‌ترین اقدامات آن ملی کردن روز منابع انسانی در تاریخ 25 فروردین‌ماه بود که با حضور جمعی از اساتید برجسته و مدیران ومسئولین این حوزه صورت پذیرفت که متاسفانه واحدی دور افتاده را به خود اختصاص داده بود.

نقطه عطف این نمایشگاه در روز آخر، حضور دکتر نسرین جزنی، مدیر گروه مدیریت منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی بود که مورد تشویق حاضرین قرار گرفته و در آخر عکس دسته جمعی به درخواست حاضرین انداخته شد تا در قاب خاطره و تجربه‌ها ثبت گردد. همچنین حضور چند موسسه کاریابی به شیوه سنتی برای جذب نیرو با همان قوانین قدیمی وجود داشت. هیچ غرفه‌ای جهت بررسی و نشست تخصصی وکار گروه در خصوص قوانین و بخشنامه‌های وزارت کار وجود نداشت تا مرجعی برای مراجعه کنندگان باشد. بی تردید، با توجه به نام نمایشگاه بین‌المللی، انتظار پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه های استارتاپی وچالش هایی که با آن مواجه هستند، را داشتیم.

از طرفی هم زمانی و ادغام بی محتوای نمایشگاه کار در کنار سالن وغرفه های آرایشی و بهداشتی که مملو از نشاط و هدایای کوچک و بزرگ بود بر کم رونقی این نمایشگاه افزود.

سخن آخر

هنگامی که از موضوع «کار» صحبت می‌کنیم و یا برنامه‌ای برای برپایی نمایشگاهی در این خصوص داریم، باید متناسب با نیاز جامعه و شرایط کنونی و دغدغه‌های ذینفعان بازار باشد و فراهم آوردن بستری برای ایجاد یک قدم رو به جلو و سعی در حل چالش‌های پیش رو. بی‌تردید برگزاری نمایشگاهی بدون توجه به اهداف و ماموریت‌های اصلی‌اش و برپایی دورهمی‌هایی با هدف صرف درآمدزایی و کسب پول آنهم از متقاضیان کار با «جیب خالی»، نمی‌تواند به برگزاری نمایشگاهی موفق ختم شود.

نمایشگاه بین‌المللی کار عنوان بین‌المللی را با خود یدک کشید اما به واقع کمتر بویی از بین‌المللی نبرده بود و فقط شعاری دهان پرکن برای احتمالا کسب درآمد بیشتر بود. ضرورت دارد تدبیرپردازان و متولیان برگزاری نمایشگاه‌ها به سادگی مجوز برگزاری نمایشگاه را برای هر کسی صادر نکنند تا چنین نمایشگاه بی کیفیتی برگزار نشود.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :