Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 خرداد ماه 1397 | کد مطلب : 12063
تحریم، سوئیفت و فناوری BlockChain
احمد مددی

جنگ تجاری ایالات متحده با دول اروپایی و چین به مراحل حساسی رسیده است تا جایی که اتجادیه اروپا و چین را به اتخاذ راهبردی مناسب در برابر زیاده‌خواهی‌های ترامپ آمریکایی کشانده است.

در این میان چین تهدید کرده که اگر آمریکا به این جنگ ادامه دهد، تمام توافقنامه‌های قبلی ملغی خواهد شد! این اتفاق شاید اولین «آلارم» جدی چین به ترامپ است که از سوی یک کشور قدرتمند اقتصادی اعلام می‌شود.

اما در میانه این جنگ بزرگ تجاری که بین قدرت‌های دنیا در حال وقوع است، برجام اروپایی نیز در بوته آزمایش قرار گرفته است. وقتی ترامپ از برجام خارج شد، کلیه مسئولیت‌های حفظ این توافق بر عهده اروپاست تا بتواند رضایت ایران را جلب نماید. گفته می‌شود ایران مهلتی را نیز برای اروپایی‌ها در نظر گرفته است. منابع آگاه می‌گویند سران اتحادیه اروپا به هر قیمت ممکن می‌خواهند برجام را حفظ کنند تا از ایجاد جبهه جدید بر ضد خود جلوگیری نمایند. به باور نگارنده، اتحادیه اروپا خود گرفتار زیاده‌خواهی‌های ایالات‌متحده شده و این مهم درک آنان را از عهدشکنی ترامپ و واقعیت‌های برجام بیشتر کرده است.

 بر این اساس، به نظر می‌رسد با وقوع جنگ تجاری اتحادیه اروپا و آمریکا و اعمال تعرفه ویژه گمرکی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم اروپا و سیاست این کشور در قبال برنامه هسته‌ای ایران، فرایند اصلاحات در اتحادیه اروپا شتاب بیشتری به خود بگیرد. شواهد این اتفاق تازه نیز نمایان شده است تا جاییکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس جی ۷ انتقاد شدیدی به سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران داشته‌اند و گفته‌اند که با خروج آمریکا از برجام، منافع شرکت‌های اروپایی به خطر افتاده است و یا حتی دبیر کل ناتو اختلافات موجود در مورد برجام را سیاسی دانسته و تاکید کرده است که توافق با ایران هنوز پا برجاست.

اما در هنگامه تحولات بین‌المللی که به نظر می‌رسد در حال رقم خوردن به سود ایران باشد، در حوزه داخلی بایستی اصلاحاتی صورت گیرد تا نقاط ضعف و پاشنه آشیل‌های ایران در تجارت جهانی پوشانده شود. یکی از ضعف‌هایی که کشورمان ضربات سختی را از آن متحمل شده است، استفاده از پیام‌رسان بین‌بانکی سوئیفت بود، چه اینکه از سال 2001 و پس از حملات 11 سپتامبر به برج‌های دوقلو، ایالات‌متحده آمریکا با اشراف اطلاعاتی که اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجیان وزارت خزانه‌داری آمریکا)، CIA و FBI بر روی کل پایگاه داده سوئیفت ایجاد نموده است، بر همه تراکنش‌های مالی بین‌المللی دنیا ازجمله ایران احاطه یافته و هر نقل‌وانتقال مالی را به بهانه تروریسم مورد تحریم قرار داده‌اند. دخالت آشکار ایالات‌متحده در پیام‌رسان بین‌بانکی سوئیفت درواقع نقض حریم خصوصی بود که علاوه بر ایران، اتحادیه اروپا و صنعت بانکداری ایالات‌متحده را نیز متأثر از خود کرد.

 اما سؤال این است با وجود اینکه این پیام‌رسان به ابزاری برای اعمال تحریم و محدودیت و جاسوسی برای آمریکا مبدل شده است، چرا برخی همچنان اصرار دارند که همه تراکنش‌ها در سوئیفت بماند؟! سوئیفت فارغ از اینکه اکنون ابزاری جاسوسی در اختیار آمریکاست، اما در حقیقت تنها یک سیستم پیام‌رسان بین‌بانکی است و همان‌گونه که وقتی تلگرام در ایران مسدود شد و کاربران به سمت پیام‌رسان‌های دیگر نظیر سروش، آی‌گپ و واتساپ رفتند، نظام بانکی ایران هم می‌تواند با کنار زدن سوئیفت از سیستم‌های پیام‌رسان‌های دیگر همچون Fedwire، Ripple و CHIPS استفاده کند. اگرچه این پیام‌رسان‌ها فراگیری سوئیفت را ندارند اما بانک‌های ایرانی می‌توانند با بانک‌های خارجی که قصد مراوده تجاری با آن‌ها را دارند از این پیام‌رسان‌ها استفاده کنند. ناگفته پیداست که در نتیجه اصرار برخی در دولت و کشیدن خط قرمز برای قطع شدن دسترسی ایران به سوئیفت بیهوده بوده و این مسئله گشایش مالی برای ایران به همراه نخواهد داشت.

البته با توجه به جایگاه مهم سوئیفت در عرصه بین‌المللی، پیشنهاد نگارنده، عدم‌استفاده کامل از سوئیفت نیست؛ بلکه می‌توان برنامه‌ای را طراحی کرد که همانند اپراتورهای تلفن همراه در ایران، در افق 5 ساله، حدود 90 درصد از پیام‌های ارسالی بین‌المللی بانک‌های ایرانی بر بستر سوئیفت استوار باشد و تنها 10 درصد از پیام‌های حساس کشور با استفاده از یک سامانه موازی بر بستر فناوری‌های جدید انجام شود. این مهم همان رعایت تنوع‌گرایی است. بر این اساس، ایجاد پیام‌رسان موازی سوئیفت با استفاده از فناوری BlockChain یا Distributed Ledger Technology ضروری است که این فناوری‌ها انقلابی در عرصه زندگی بشر ایجاد کرده است. با استفاده از این فناوری، اطلاعات بانک‌های ایرانی در اختیار شخص ثالثی قرار نمی‌گیرد و بانک‌های خارجی می‌توانند بدون نگرانی تحریمی، به انجام تبادلات بانکی با ایران بپردازند. همچنین برخلاف سیستم سنتی سازمانی که همواره بر سر مکان و نحوه مدیریت سامانه‌های بین‌المللی اختلاف بروز می‌کرد، این سیستم در جایی مستقر نیست و کسی روی آن کنترل ندارد و مهم‌تر از همه آنکه؛ اشراف اطلاعات روی تجارت خارجی کشور به شدت کاهش خواهد یافت.

بی‌تردید، استفاده از پیام‌رسان‌های دیگر به جای سوئیفت، انتقال بین‌المللی پول را امن می‌کند و سایر سرمایه‌گذاران طرف قرارداد با ایران نیز با میل بیشتری به تجارت با ایران می‌پردازند. یادمان نرود آنچه که سرمایه‌گذاران خارجی را از معامله با ایران بر حذر می‌دارد، ترس از ردیابی از سوی آمریکایی‌هاست و تنها منبع ردیابی مالی از سوی ایالات‌متحده، پیام‌رسان سوئیفت است. در همین حال، ایجاد یک ارز دیجیتال مشابه SDR که در صندوق بین‌المللی پول برای تسهیل تجارت بین کشورها رایج است، می‌تواند در زمینه از بین رفتن سلطه دلار بسیار راهگشا باشد. در این مدل طی یک پیمان چندجانبه پولی بین بانک مرکزی ایران با بانک‌های مرکزی طرف‌های عمده تجاری ما که عمدتاً شامل چین، هند، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی و قطر هستند برقرار می‌شود که هر کدام از بانک‌های مرکزی این کشورها یک مقدار ارز (برای مثال یورو) به صورت ذخیره کنار می‌گذارند و یک ارز دیجیتال معادل آن ایجاد می‌کنیم که هر واحد آن معادل یک یورو یا هر ارز دیگری باشد. در دیگر سوی، بر طبق اعلام آنکتاد، سهم ایران از کل سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در دنیا (1429 میلیارد دلار) تنها 0.35 درصد است. این مهم این نکته را یادآوری می‌کند که به راحتی و با چند تغییر رویکرد و راهبرد می‌توانیم تحریم‌های آمریکا را دور زده و منابع لازم برای سرمایه‌گذاری را جذب نماییم. از سوی دیگر، پیمان‌های پولی دوجانبه بین ایران و دیگر کشورهای طرف قرارداد با کشورمان، راهبرد بی‌اثر کردن تحریم‌های بانکی و پولی است.

در پایان این یادداشت، بد نیست چکیده تحلیل جالب ⁠⁠برنی سندرز، سناتور دموکرات کنگره آمریکا را درباره واقعیت‌های امروز آمریکا بزرگترین دشمن ایران با هم مرور کنیم. او می‌نویسد: «وقتی ترامپ می‌گوید اقتصاد ما در حال شکوفایی است بدانید:

- بیش از ۴۰ درصد مردم آمریکا ۴۰۰ دلار پس‌انداز برای یک پیشامد ناگوار ندارند

- ۴۳ درصد استطاعت خرید مایحتاج اولیه زندگی را ندارند

- پارسال بیش از ۲۵ درصد افراد بالغ از مراقبت‌های ضروری پزشکی صرف‌نظر کردند زیرا پولش را نداشتند».

آری، این واقعیت‌های آمریکایی است که ما آن را برای خود بزرگ کرده و از آن «ترس خودساخته» ساخته‌ایم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :