Daneshenaft logo
جمعه 9 خرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 13 مهر ماه 1397 | کد مطلب : 12367
دکتر علی‎محمد احمدی، مجری طرح جامع توسعه پایدار منطقه پارس جنوبی در گفتگو با دانش نفت تبیین کرد:
عسلویه پاک هدف نهایی است
گفتگو: احمد مددی

اولویت اول و هدف نهایى ما بسوى ایران پاك و آباد است كه باتجارب موجود در طرح توسعه پایدار و زمینه‌هاى فراهم شده مخصوصأ رویكرد مثبت وزیرنفت، شدنى است.

 دانش نفت: شهریور 1394 بود که شرکت ملی نفت ایران اراده خویش را برای توسعه متوازن منطقه زرخیز پارس جنوبی به منصه ظهور رساند و با انتصاب مجری طرح جامع توسعه پایدار منطقه پارس جنوبی نشان داد که برای این توسعه یکپارچه، عزمی جدی دارد.

در حکم مهندس رکن‌الدین جوادی، مدیر عامل وقت شرکت ملی نفت ایران دراجراى دستور وزيرنفت خطاب به دکتر علیمحمد احمدی، مجری طرح جامع توسعه پایدار منطقه پارس جنوبی 11 ماموریت ویژه تبیین شده بود که مسئوليت انجام اقدامات لازم جهت برنامه‌ريزى  و سازمان‌دهى مطالعه، اجرا با هماهنگى و تعامل با سازمان‌هاى بين‌المللى با استفاده از منابع داخلى و خارجى، تكنولوژي‌هاى روز دنيا و... جهت مهار ورفع آلايندهها در پارس جنوبى چكيده ١١ بند وظايف مى باشد.

البته مجرى طرح نیز فرد بی‌تجربه‌ای نبود. او نماینده دوره‌های سوم و ششم مجلس شورای اسلامی، رئیس سابق سازمان انرژی‌های نو در سازمان انرژی اتمی ایران وصاحب اولین تز دکترای توسعه پايدار انرژى ايران زیر نظر پدر علم مدیریت ایران (پروفسور الوانی) و دكتر مشايخى رییس دانشكده اقتصاد و مديريت دانشگاه صنعتى شريف است. او بنیانگذار انرژی‌های نو در ایران با پژوهش ۲۸ساله و طراح و مجری اولین نیروگاه‌هاى برق بادی وخورشیدی در ایران و مبتکر طراحی و ساخت اولین کلکتور خورشیدی و توربین بادی و رآكتور بیوگاز در ایران است. دکتر علیمحمد احمدی، مجري طرح جامع توسعه پايدار منطقه پارس جنوبي در گفتگو با دانش نفت از دستاوردها و اقدامات خویش در سه سال گذشته می‌گوید:

 

اهمیت اجرای طرح توسعه پایدار پارس جنوبی از بعد بین‌المللی چیست؟

سالانه بالغ بر 150 میلیارد متر مکعب گاز در جهان تحت عنوان فلرینگ به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که طبق آمارهای بانک جهانی این رقم چیزی معادل یک سوم مصرف گاز کل قاره اروپا است. این اتفاق در تضاد با توسعه پایدار است. از کل حجم گازهای آلاینده، 75 درصد آن متعلق به 10 کشور است که ایران متأسفانه بعد از روسیه و نیجریه سومین کشور تولید کننده گاز فلر جهان و رتبه اول در بین کشورهای خاورمیانه است. البته نیجریه و روسیه فعالیت‌هایشان را برای حذف این گازها افزایش داده اند و بیم این وجود دارد که در گاز فلر سوزی به مقام اول جهان برسیم.

 

از چه سالی وارد صنعت نفت شدید و چطور با پارس جنوبی آشنا شدید؟

در دوران جنگ ١٣٦٢بعنوان بازرس ارشدفنى گاز و رئیس ستاد جنگ مناطق نفتخیز جنوب  وارد صنعت نفت شدم. در دورانی که آقای مهندس غرضی وزیر نفت بودند، به لحاظ شناختی که از بنده داشتند، به عنوان رئیس منطقه نفت آغاجاری منصوب شدم و نام های آغار، دالان، پارس شمالی و پارس جنوبی در جلسات مطرح بودند و از همان موقع در خصوص پارس جنوبی در ذهنم مانده بود که این منطقه بزرگترین مخزن گازی جهان و مشترک بین ایران و قطر است. در دوره سوم مجلس شورای اسلامی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نیز مسئول بخش نفت و گاز و پتروشیمی بودم. زمانی که برنامه 5 ساله اول بلافاصله بعد از جنگ مطرح شد، دولت لایحه ای برای برنامه 5 ساله اول به مجلس تقديم نمود. این در حالی بود که قطر اجراي  طرح های توسعه ای خود را در این مخزن مشترک شروع کرده بود. بنابراین پیشنهاد 10 میلیارد دلار استقراض را در تبصره 29 برنامه اول  ارائه دادیم و در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد. اما صحن علنی مجلس با فضاسازى عجیبی (بدترازحالا)روبرو شدیم که اکثراً تمایل به حذف آن داشتند، توجیهی هم که برایش داشتند این بود که کشور ما ایام بعد از جنگ را سپری می كندو  افرادی که این پیشنهاد را می دهند می خواهند کشور را وابسته به خارجی ها کنند  اما در آخرین دفاعی که صورت گرفت  اعلام گردید، این یک مخزن مشترک است، ما دو راه بیشتر نداریم اول به دليل اینکه خودمان تخصص و تكنولوژي و توانايي مالي اش را نداریم منتظر بمانيم تا قطر مخزن گاز را خالي كند، دوم اینکه اجازه دهیم شرکت خارجی واجد شرایط با پول و ریسک خود طي قرارداد بيع متقابل از محل اين مجوزده ميليارد دلارى، گاز را استخراج کند و هزینه ای که کرده به اضافه سودی که ما قبول می کنیم ازمحل فروش بخشي از ميعانات گازي آن بردارد و مابقی برای کشور بماند. بعد از این دفاعیه بود که 80 درصد مجلس موافق ما گرديد و بالاخره این طرح تصویب و به دولت وقت ابلاغ شد.

 

اما عملاً اقدامی برای توسعه پارس جنوبی انجام نشد؟

بله درست است. عملاً  از سال 1368 تا سال 1376 که آقای مهندس زنگنه وزیر نفت شدند عملیاتی را در پارس جنوبی شاهد نبودیم ولی از سال 76  به بعد بود که توتال به عنوان اولین  شرکت، قرارداد فاز 2 و 3 پارس جنوبی را بست و اولین پالایشگاه را احداث کرد که اوخر سال 1380 به بهره برداری رسید. لازم به ذکر است این پالایشگاه بعنوان اولین پالایشگاه پارس جنوبی که سه پروژه فاز اول طرح توسعه پايدار (بخش جامدات ، مايعات و گاز )در آن اجرا و اولين پالايشگاه گازي پاك ايران خواهد شد.

 

فعالیت شما در شركت نفت و گاز پارس از کجا شروع شد؟

سال ١٣٨٣. در دوران مدیریت مهندس ترکان بعنوان مجری فازهای 13 و 14 منصوب شدم که شرکت‌های شل و رپسول پیمانکار آن بودند. پیمانکار را مکلف کردیم به منظور رعايت اصول توسعه پايدار طراحي توسعه اين فازها  بايستي بدون هرگونه آلودگي (جامد، مايع و گاز فلر ) محيط زيست ZERO POLLUTION صورت بگیرد و طبیعتاً اجرای طرح به این شکل با هزینه بالاتری همراه می‌شد ولی اصل 50 قانون اساسی که هرگونه فعالیت مزاحم با محیط زیست را در کشور ممنوع  کرده است را به عنوان یک اصل مهم عملی می‌کردیم. در شرایط بعدی در دولت دهم بعنوان مشاور مدیرعامل در طرح‌های بیع متقابل تغییر سمت دادم و «شل» هم به دلیل تحریم‌ها از ایران رفت.

 

طرح جامع توسعه پایدار پارس جنوبی چگونه شکل گرفت؟

از سال 1390 که به عنوان مشاور مدیرعامل منصوب گردیدم درباره موضوع زيرو فلرينگ تحقیق نمودم و باور کردم که تنها راه رفع آلودگی گازي  پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها اجرای طرح بازیافت و مصرف گازی است که به فلر می رود ولی چون در کشور اجرا نشده کسی به آن باور ندارد. با پشتوانه  تجاربي كه در مقابله موفق با ناباوريها و مقاومت‌ها در جريان احداث اولين نيروگاههاي برق بادي وخورشيدي داشتم موضوع را دنبال نمودم و از فرصت همایش سوم توسعه پایدار پارس جنوبی که در اسفندماه سال 90 به رياست وزير محترم وقت نفت برگزار شد استفاده نمودم و در آنجا مقاله ای تحت عنوان «آیا توسعه طرحهای پارس جنوبی پایدار است؟» ارائه دادم که بنده را به عنوان سخنران کلیدی در همایش انتخاب کردند. در آن همایش بنده با سه بار استغفار سخنرانی خود را شروع کردم و عنوان کردم از حنجره ای که برای تصویب 10 میلیارد دلار استقراض برای توسعه پارس جنوبی در مجلس سوم پاره كردم استغفار می کنم! و اعلام می کنم «اگر قطری ها گاز را ببرند و آلودگی محیط زیست ایجاد نکنند بهتر است از  اینکه ما اينهمه محیط زیست را آلوده کنیم. » پس از این سخنرانی، با استفاده از فضاي مناسبي كه ايجاد شده بود طرح "مهار و پالایش آلاینده ها" را تقدیم کردیم که خوشبختانه طرح مورد تأیید قرار گرفت و دستور اجرايي شدن آن توسط جناب آقاي مهندس قاسمي، وزير محترم وقت صادر شد اما مقاومت‌ها خيلي سنگين بود.

 

رویکرد مهندس زنگنه به طرح جامع توسعه پایدار پارس جنوبی چگونه بوده است؟

در دوران مهندس زنگنه بدلیل محدودیت های مالی اعلام گردید پروژه هایی که هنوز بودجه نگرفته اند ملغی شوند ولی زمانی که گردش كار این طرح را خدمتشان تقدیم کردیم دستور دادند که بطور حتم این طرح باید اجرایی شود و مشاور و رییس دفتر خودرا موظف به پيگيري آن نمودند.

 

تاکنون چه اقداماتی عملی صورت گرفته است؟

ابتدا ضمن كادرسازى و دنبال كردن فرآيند زمانبر تصويب ساختار جديد براى طرح، فاز شناخت واقعيت‌هاى داخلى و پيشرفت‌هاى جهانى را طى و در ادامه همه شرکت‌های ایرانی که در بحث رفع آلودگی کار کرده بودند را دعوت و پیشنهاداتشان را دریافت کردیم و پس از بررسی های فراوان متوجه شدیم که درباره بازیافت گاز فلرها تکنولوژی روز دنیا در ایران وجود ندارد و اصلا در صنعت نفت و گاز طرحی دراین باره اجرا نشده است. بنابراین در شرايط بين‌المللي موجود، با بهکارگیری تجاربى که در سازمان انرژی اتمی کسب شد از ارتباط با سازمانهای حامی طرح‌های محیط زیستی بین‌المللی مانند GEF و GGFR (Global Gas Flaring Reduction) استفاده کردیم و با همکاری آنها باقانع کردن شرکت های صاحب تکنولوژی معتبر بین‌المللی و صاحب تکنولوژی بازیافت گاز فلر و شبکه فلر  مراحل طراحي و مهندسي آن بخشها را  طي و فرآيند استفاده از منابع بلاعوض پشتيبان اين پروژه هاى زيست محيطى راپيگيرى اما این موضوع نیاز به بستر سازی دارد. به این منظور موضوع در دستور کار کمیسیون هماهنگی UNIDO در ایران قرار گرفته است. این کمیسیون متشکل از نمایندگان پنج وزارتخانه ی امور خارجه، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و صنایع و نیز نمایندگان UNIDO در ایران است. در این کمیسیون بمنظور بستر سازی و دریافت پشتیبانی لازم براي پيشبرد طرح جامع توسعه پایدار حضور دارم.

در یک جمله تحقق صنعت نفت پاك هدف نهايى طرح جامع پايدار است و اولويت اول آن عسلويه مي باشد كه مرتبأ مورد تأكيد جناب آقاي مهندس زنگنه نيز بوده است مستمرأ دنبال مى كنيم. برای دستیابی به این مطلوب سه محور اصلی آلایندگی كه مستقيم يا غير مستقيم به وزارت نفت مربوط مي شود باید در جهت رفع آنها  طرح ريزي و برنامه ريزي صورت گيرد. محور اول مهار و بازیافت همه آلاینده های جامد، مایع و گاز بخش انرژی کشور از سر چاه گرفته تا پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و نیروگاه های برق و محور دوم مهار آلایندگی ناشی از ناوگان حمل‌و‌نقل کشور با مجهز شدن به تکنولوژی های روز بمنظور حذف آلایندگی انواع خودروها مانند سیستم  SCR است كه مراحل تحقيقاتي آنرا در حال گذراندن هستيم. محور سوم  توسعه تكنولوژيهاي تولید انرژی برق از منابع انرژي  پاک مانند باد وخورشيد، بيوگاز هم از آلایندگی ها کاسته می شود و هم منابع سوخت فسیلی کشور برای تولید برق مصرف نشده و برای صادرات و یا تأمین خوراک پتروشیمی ها استفاده می شوند. سه محور فوق از اصول اساسی و استراتژيك  طرح جامع توسعه پایدار می باشند و به این منظور نقشه راه  تنظیم شده است که با عنایت الهی محقق خواهد شد و هوای پاک را به ارمغان خواهد آورد. فبنابراین مقابله با نفت سوزی حتی بر سیاست مقابله با خام فروشی که بحق مورد تأکید مدیران و سیاستگذاران نظام است اولویت دارد چرا که از اتلاف منابع عظیم کشور که پشتوانه نسلهای آتی است جلوگیری می‌کند.

 

در سال 96 قرارداد پروژه بازیافت و مصرف گاز فلر پالایشگاه دوم پارس جنوبی (فازهای 2 و 3) با حضور شرکت‌هاى فرانسوی به امضا نموديد، فرجام قرارداد چه شد؟

در روز چهارشنبه 15 شهریور 96 با حضور مقامات شرکت ملی نفت و مدیران عامل اعضای کنسرسیوم قرارداد پروژه بازیافت و مصرف گاز فلر پالایشگاه دوم پارس جنوبی (فازهای 2 و 3) بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت SOFREGAZ فرانسه و شرکت صنعت سازه ثمین بامهندسى شركت تكنيپ فرانسه به امضا رسید اما به دلیل خروج ترامپ از برجام وخريدارى شدن سهام شركت‌هاى طرف همكارى با ما توسط شركت‌هاى آمريكايى ، عملا این قرارداد با مانع جدى مواجه شد.

 

اخيرأ اما شاهد بودیم که یک روزنامه اصولگرا در ارتباط با جذب يك شركت آلمانى توسط طرح توسعه پايدار عسلويه جهت بازيافت و فروش گازهاى مشعل٨ پالايشگاه با قيمت باورنكردنى ٤سنت، تيتر تامل برانگيزی زده بود با این مضمون: "گاز ايران در جيب شركت گمنام"، نظر شما چیست؟

ببینید! شوربختانه بيش از ١٠٠ سال در سراسر ميادين نفتي و گازي ايران و ١٧ سال در منطقه گازخيز عسلويه، گازهاى آلاينده مشعل با تيتر گمراه‌كننده فوق مي‌سوزد و از اين حيث مقام سوم دنيا را در آلايندگى‌هاي زيست محيطي كسب كرده ايم كه گذشته از آسيبهاى جدى كه به سلامتى مردم وارد آمده است ، طبق پروتكلهاى كيوتو و پاريس، با جرايم هنگفت بين‌المللي نيز مواجه خواهيم شد. حالا بنده از شما سوال می کنم که در چنين شرايطى اگر شركتي صاحب تكنولوژي مشعل گازهاى آلاينده  را باهزينه خودش خاموش كند و حتي مجانى هم ببرد، آیا به به صلاح مردم و كشور نیست؟ حقيقت اينست كه، مزايده هاى فروش گاز مشعل سالهاست توسط شركت ملي نفت و شركت ملي گاز برگزارشده اما هنوز يك مورد هم در عسلويه منجر به قرارداد و اجرا حتى با قيمت هر متر‌مكعب ١ سنت هم نگرديده است. شايان ذكر است؛ با توجه به اينكه اجراى پروژه بازيافت گاز مشعل اولين پالايشگاه عسلويه  با حضور شركت‌هاى فرانسوى نيز، متاسفانه با مانع تحريم ترامپى مواجه شده، در چنين شرايطى، طرح توسعه پايدار توانست با سابقه كمك گرفتن از نهادهاى بين المللى حامى، شركتی آلمانى را كه داراي تجربه اقدام مشابه در كشورهاى ديگر بوده است را جذب و با تنظيم موافقتانامه يك برنامه جامع، شامل مطالعات توسط مشاوران طراز اول بين‌المللى با هزينه آن شركت و حتي با دريافت تضمين بانكى از آنها وارد فاز اميدوارى به تحقق عسلويه پاك نمايد. در موافقتنامه، كليه هزينه هاى بازيافت توسط آن شركت با دريافت تضمين ٢٠ ميليون دلارى از آنها درج شده كه اين مورد هم در كشور بى سابقه است.

بايد دانست طبق ماده ٣ قرارداد فروش گاز  مشعل، نافذ شدن آن با قيمت هر متر مكعب ٤ سنت مشروط به تأييد هيأت مديره شركت ملى نفت مى باشد. هم اكنون ادامه يافتن يا ادامه نيافتن پروژه ٨ پالايشگاه پاك در عسلويه باحمايت جناب آقاى كاردر مراحل نهایی خویش را جهت مطرح شدن در هيأت مديره شركت ملي نفت می گذراند که اميد است با هدايت و رهنمودهای جناب مهندس زنگنه و با رعايت صرفه و صلاح كشور و حفظ و حراست از منافع ملي شاهد فصل نويني از رويكردهاي زيست محيطي و عسلويه‌اي پاك باشيم.

 

آيا طرح جامع توسعه پايدار در خصوص پايدارى توليد و افزايش برداشت و يا پيشگيرى از آلودگيها در صنعت نفت نيز پروژه‌اى داشته است؟

بله دراين خصوص نيز كار هاى خوبى صورت گرفته است. نتيجه مطالعات و جمع بندى تجارب عملى تابحال منجر به تنظيم سه پروژه مهم ديگر در طرح جامع درسطح صنعت نفت گرديده كه به دليل طولانى شدن مصاحبه فقط به صورت مختصر اشاره مي شود:

١- بومى‌سازى لوله‌هاى CRA كه حساس ترين بخش طرحهاى پارس جنوبى را تشكيل مي‌دهند و در صورت نامرغوب بودن لوله‌ها ممكن است حادثه انفجار خليج مكزيك در خليج فارس تكرار شود. دراين مورد مهم  طرح توسعه پايدار با مقاومت در مقابل ورود لوله‌هاى نامرغوب یاد شده از كشور چين كه درسال ٩٠ مقدمات ورود آنها را با درج نام سه شركت چينى در ليست AVL فراهم كرده بودند جلوگيرى نمود و با تدوين نقشه راه عقد قرارداد بومى‌سازى آنها را موجب شد. (اگر طرح در طول حيات خود هيچ اقدامى بجز همين مقاومت در مقابل ورود لوله‌هاى نامرغوب CRA از چين نكرده باشد كافى است.)

٢- پروژه تجميع گازهاى فلر و احتراق، تزريق به مخازن نفت و گاز ، افزايش برداشت از مخازن يا طرح "تگتاب" كه بخشهايى از آن مانند CCS يا مهار گاز كربن كه تقريبأ ١٠ برابر گاز فلر در عسلويه متصاعد، اما ديده نمى‌شود. نمونه عملى آن در مقياس كوچك نيز موفقيت‌آميز اجرا گرديده است.

٣- پروژه CMO يا عمليات حفظ ظرفيت برداشت مخازن كه در اواخر دهه ٨٠ ارائه ولى توجهى به آن نشد!! از ويژگي‌هاى سى ام اُ،  منتفى شدن ٧طرح فازهاى موسوم به طرح‌هاى ٣٥ ماهه و صرفه‌جويى ٤٠ ميليارد دلارى و حفظ منافع و مخازن ملى با روش برداشت بهينه و با مدت بلند‌تر از مخازن پارس جنوبى (مانند مخزن طرف قطر) است.

 

آقاى دكتر احمدى، ضمن تشكر از وقتى كه در اختيار دانش نفت و خوانندگان گذاشتيد، اگر نكته پايانى داريد بفرماييد؟

من هم از نشريه وزين شما تشكر مى‌كنم و از همه استدعا دارم جهت تصويب نافذ شدن قرارداد فروش گاز فلر در هيأت مديره محترم و برداشتن گام‌هاى بلند طرح توسعه پايدار بسوى عسلويه پاك و احياى مخازن در حال احتضار نار و كنگان و جبران احساس گناه بنده در تصويب استقراض بيع متقابل براى پارس جنوبى در قانون برنامه اول، دعا كنند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پنجم خردادماه ۱۲۸۷ شاید برای کمتر کسی خاطره‌ساز باشد، تاریخی که با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه ایرانیان گره خورده است.
در عصری که ارتباطات، نقش کلیدی در زندگی فردی و اجتماعی انسان معاصر ایفا می‌کند و رسانه‌ها، تامین‌کننده آگاهی و انتقال‌دهنده شفافیت به جامعه هستند؛ توسعه سرمایه اجتماعی از طریق این رسانه‌ها امری ضروری و انکارناپذیر است.
بیكاری ۳۶ میلیون نفر در ایالات متحده آمریكا و كاهش شدید تولید نفت از شیل‌ها، تبعات و سیلی‌های سختی هستند كه این كشور از ویروس كرونا متحمل شده است.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :