Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 11 آبان ماه 1397 | کد مطلب : 12446
نگاه صاحبنظران و کارشناسان به اولین عرضه نفت در بورس انرژی؛
عرضه «بافرجام»
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت

«عرضه نافرجام» نفت خام در سال 90 در ششم آبان‌ماه سال 97 تکرار نشد و فروش نفت‌خام در ششم آبان‌ماه 97 «عرضه بافرجام» بود.

دانش نفت: در اولین عرضه بورس نفت، از یک میلیون بشکه نفت عرضه شده، ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی یعنی بیش از یک چهارم نفت عرضه شده معامله شد و بدین ترتیب، اولین روز بورس به طرز ملموسی رنگ نفت به خود گرفت. هر چند برخی کارشناسان معاند خارج نشین تلاش کردند این عرضه را به دلیل فروش نرفتن کامل یک میلیون بشکه زیر سوال برده و آن را طرحی شکست خورده بدانند، اما به باور صاحبنظران منصف، اولین عرضه نفت در بورس امیدوار کننده بود و در صورت ادامه آن، بورس نفت شکلی عینی و عملی به خود خواهد گرفت.

در همین حال، «عرضه نافرجام» نفت خام در سال 90 در ششم آبان ماه سال 97 تکرار نشد و فروش نفت خام در ششم آبان ماه 97 «عرضه بافرجام» بود. این در حالی است که نفت خام نخستین بار سال ۱۳۹۰ در بورس کالا عرضه شد، عرضه‌ای که از آن به عنوان «عرضه نافرجام» یاد می کنند. ۲۲ تیرماه ۱۳۹۰ در مجموعه دو مرتبه نفت خام در بورس‌کالا عرضه شد که تنها در تاریخ ۲۶ مردادماه همان سال معامله و محموله نفت خام به یکی از زیر‌ مجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران فروخته شد. مدیر‌ عامل بورس انرژی درباره تکرار «عرضه نافرجام» با تاکید بر این که شرایط سال ۹۷ با ۹۰ فرق می‌کند، می‌گوید: مسئولان وقت شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۰ انگیزه کافی برای عرضه نفت خام در بورس نداشتند این در حالی است که هم اکنون سازوکارهای بورس به‌ دلیل شفافیت و رقابت مورد حمایت جدی مهندس زنگنه است و شرکت ملی نفت ایران نیز پای کار ایستاده است. وی در عین حال یادآور می‌شود: شرکت ملی نفت ایران بر اساس ماده چهارم قانون برنامه ششم توسعه مکلف به استفاده از ظرفیت بورس است. در مصوبه‌های اخیر سران سه قوه هم روی این مسئله تاکید شده است. ما امیدواریم مجموعه این عوامل دست در دست هم دهند تا یک عرضه موفق را تجربه کنیم. ضمن این که حسب تقاضا می‌توان شرایط را بهبود بخشید.

نکته مهم بورس نفت آن است که دیگر خبری از بابک زنجانی و زنجانی ها و رانت های گذشته نخواهد بود و خریداران در یک محیط کاملا رقابتی و البته با ضوابط بورس، خرید نفت را انجام می دهند. بر این اساس، عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران که از ساعت ۱۴ روز یکشنبه، ششم آبان‌ماه آغاز شده بود، با معامله ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام پایان یافت. در این روز یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه شد که پس از رقابت خریداران، هشت محموله ۳۵ هزار بشکهای با قیمت هر بشکه ۷۴,۸۵ دلار به فروش رفت. بر اساس این گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در راستای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روشهای فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفت. فروش نفت در بورس انرژی به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (براساس نرخ تسعیر سنا) به‌صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد. متقاضیان خرید برای شرکت در معامله، باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش‌پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند که در صورت انجام معامله بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد. خریداران بر اساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که براساس قیمت‌های معاملاتی امور بین‌الملل این شرکت خواهد بود، روی قیمت نفت‌خام رقابت می‌کنند که انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی به کشف قیمت مناسب و شفاف منجر شود. تاکنون زمان مرحله بعدی عرضه نفت خام در بورس انرژی مشخص نشده است.

 

تحولات بازار مبنای قیمت‌گذاری نفت در بورس است و تخفیفی در کار نیست

در همین حال، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، با تاکید بر این که شرکت ملی نفت ایران شرایط را برای خرید نفت ازسوی بخش خصوصی آسان کرده است، می گوید: کاهش قیمت نفت در ۲ هفته اخیر سبب شد قیمت پایه نفت برای عرضه به بخش خصوصی کاهش یابد و تخفیفی در کار نیست. سعید خوشرو روز یکشنبه (ششم آبان‌ماه) در نخستین روز عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عرضه یک میلیون بشکه نفت‌خام در بورس انرژی برای حضور بخش خصوصی گامی بزرگ است و برای آنها آرزوی موفقیت داریم. وی، داشتن پالایشگاه، قرارداد معتبر و ارتباط با پالایشگران، مشخص بودن مقصد را به‌عنوان برخی از شرایط فروش محموله‌های نفت خام ایران به مشتریان عنوان کرد و گفت: شرکت ملی نفت ایران برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی این شرایط را برداشته و تنها عنوان کرده است متقاضیان خرید برای شرکت در معامله باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به عنوان پیش پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» واریز کنند.

خوشرو با بیان این که مقاصد فروش نفت از سوی بخش خصوصی آزاد گذاشته شده و آنها می‌توانند به جز مشتریان سنتی، نفت خام ایران را به هر مقصدی صادر کنند، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران همچنین برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی، محموله یک میلیون بشکه‌ای را به محموله‌های کوچک‌تر (۳۵ هزار بشکه‌ای) تقسیم کرده است تا بخش خصوصی بتواند با توجه به شرایط مالی آسان‌تر خرید کند. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درباره این که آیا برآورد شما از حجم فروش، همین رقمی (۲۸۰ هزار بشکه) بود که امروز فروش رفته است، اظهار کرد: برآوردم این بود که با توجه به شرایطی که شرکت ملی نفت ایران برای مشتریان فراهم کرده است، خریداران بخش خصوصی در همان دقایق اولیه، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شده در رینگ بین‌الملل بورس را می‌خرند. البته باید به بخش خصوصی فرصت داد و شرکت ملی نفت ایران نیز با تسهیل شرایط حسن‌نیت خود را به آنها ثابت کرده است. وی درباره این که آیا خریداران هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای نفت خام مشخص هستند، به سخنان مدیرعامل بورس انرژی درباره محرمانه بودن اسامی خریداران اشاره کرد و گفت: آنچه من از خریداران می‌دانم تنها در قالب یک «کد» است و فردی که اسامی را اعلام کرده احتمالا از پشت پرده معاملات باخبر بوده است. سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی که در کنار خوشرو حضور داشت نیز در این زمینه اظهار کرد: نام خریدار در بورس محرمانه است و افشای آن جرم به شمار می‌آید. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره این که آیا فروش ۲۸۰ هزار بشکه نفت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه، در حالی که در اطلاعیه عرضه این رقم ۷۹ دلار و ۱۵ سنت به ازای هر بشکه تعیین شده، به معنای تخفیف است، اظهار کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت در ۲ هفته اخیر قیمت پایه نفت نیز کاهش یافته است و این به معنای تخفیف نیست. وی درباره عرضه ۷۲۰ هزار بشکه‌ای نفت خام باقیمانده نیز اظهار کرد: عرضه می‌تواند ادامه یابد، اما قیمت پایین تر از ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه نخواهد بود. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: شرایط عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با همین روند ادامه می‌یابد و در صورت نیاز در مراحل بعدی عرضه‌ تغییر می‌کند.

 

عدم تکرار اتفاقات ناگوار دوره قبلی تحریم ها  با عرضه شفاف نفت در بورس

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه و عضو کمیسیون انرژی مجلس هم با اشاره به عرضه نفت در بورس به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی گفت: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد و بعضا ممکن است مشکلاتی در صنعت نفت داشته باشیم؛ یکسری اقدامات را مجلس و دولت در دستور کار دارند. یکی از راه‌ها و روش‌ها این است که فروش نفت از طریق بورس انرژی انجام شود. نعمتی افزود: کمیسیون انرژی مجلس در 13 تیر امسال مکاتباتی با دولت انجام داد که این اتفاق زودتر انجام شود. همین موضوع در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی در 27 شهریور نیز بحث شد و در جلسه 18 مهرماه هم دوباره طرح گردید. نهایتا قرار بر این شد این مهم رخ دهد. از خصوصیت‌های این دوره که نفت قرار است در بورس، عرضه شود بحث شفاف سازی است تا اتفاقات ناگواری که در دوره تحریم قبل داشتیم تکرار نشود. سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به آمادگی شرایط برای بخش خصوصی گفت: در دوره قبل یعنی سال 90 که بحث عرضه نفت در بورس عنوان شد، محموله‌ها 500 هزار بشکه‌ای بود. همچنین در دوره قبل فقط نفت سنگین عرضه می‌شد اما در این دوره نفت سبک عرضه می‌شود که مرغوبیت و خریداران خوبی هم دارد. نعمتی اضافه کرد: از دیگر تفاوت‌های عرضه نفت این دوره در بورس با دوره قبل این است که قبلا اگر کسی می‌آمد این کالا را از ما می‌خرید باید احراز صلاحیت می‌شد، الان این موضوع دیگر مطرح نیست و هر کسی که احراز صلاحیت مالی شود می‌تواند خرید کند. عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به سازوکار تسویه وجوه نفت خریداری شده از بورس افزود: البته در جلسه چند روز قبل کمیسیون انرژی این بحث عنوان شد که می‌شود 100 درصد پرداخت ریالی یا ارزی باشد. در واقع مشتری اگر توانست ارزی بپردازد می‌تواند تماما ارزی یا تماما ریالی پرداخت کند.

 

ضرورت ایجاد مجموعه مستقل برای پیگیری امور مربوط به عرضه نفت در بورس

نعمتی با اشاره به اینکه ممکن است مجموعه معاونت امور بین الملل وزارت نفت با توجه به حجم کارهایی بر عهده دارد نتواند از این موضوع موفق بیرون بیاید، گفت: بنابراین پیشنهاد ما به دولت این است که حتما مجموعه مستقلی برای این کار پیش بینی کند. مجموعه امور بین الملل وزارت نفت، سنگین و پرکار است از این رو پیشنهاد ما این است که مجموعه مستقلی که ارتباط راحتی با بورس و وزارت اقتصاد داشته باشد و مورد وثوق وزارت نفت باشد، متولی امر شود تا بتوانیم از این طریق از بوروکراسی وحشتناک خلاص شویم.

 

بخش خصوصی حتما بازار فروش نفت را پیدا می کند

نعمتی در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد بازاریابی بخش خصوصی گفت: بعضا دغدغه هایی هست که اگر بخش خصوصی این نفت را خرید با آن چه کار کند. اصلا به ما چه، بریزد توی دریا. بخش خصوصی که مالش به دریا نمی ریزد. حتما بازارش را پیدا می‌کند و حتما سودش را از این محل کسب می‌کند. بخش خصوصی دنبال زیان نیست. من که حقوق بگیر دولت هستم خیالم راحت است که حقوقم را آخر می‌گیرم اما بخش خصوصی می‌داند که بالاخره 1000 نفر کارگر را باید حقوق بدهد. عضو کمیسیون انرژی با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: دولت باید این اعتماد را به بخش خصوصی بکند و این اطمینان را هم بدهد که بحث بورس نفت برای امروز و فردا نیست. باید بازار بورس برای مردم که می‌خواهند آنجا پولشان را بگذارند یک مامن باشد. باید دولت اطمینان دهد که محدودیتی برای عرضه از لحاط زمانی نمیگذارد چرا که ما از اصلی ترین تولید کنندگان نفت جهان هستیم.

 

شرایط مناسبی برای ورود بخش خصوصی به تجارت نفت مهیا شده است

در همین حال، محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز با اشاره به پیاده‌سازی عرضه نفت در بورس گفت: چیزی که برای این مساله پیش بینی شده است، مصوبه شورای هماهنگی سران قوا است و اطلاعیه عرضه آن هم ارائه شد، مبتنی بر این است که نفت خام در محموله های 35 هزار بشکه ای در بورس انرژی عرضه شود و شرکت هایی که می‌توانند نفت خام خریداری کنند و در بازار جهانی به فروش برسانند، در این بازار با هم وارد رقابت شوند. وی در ادامه با اشاره به انعطاف‌پذیری قیمت هر بشکه نفت خام عرضه شده در بورس اظهار داشت: سقف و کفی برای رقابت وجود ندارد و مشتری‌ها اگر زیاد باشند و بخواهند رقابت کنند، قیمت نفت تا بیشترین حد ممکن، می‌تواند افزایش یابد. قیمت پایه هم 79.15 دلار در هربشکه در نظر گرفته شده است. ولی این قیمت می‌تواند افزایش یابد و اگر شرایط مساعد نباشد، می‌تواند کمی کاهش یابد. اینکه سقف و کف برداشته شده است یعنی کاملا انجام کار تسهیل شده و انعطاف پذیری وجود دارد تا خریداران خرید کنند. کریمی در ادامه با بیان تسهیل شرایط برای بخش خصوصی برای ارائه تضامین خاطر نشان کرد: نکته دیگر  بورس نفت، امکان خرید اعتباری است. در دفعه قبل که نفت در بورس عرضه شد، بخش عمده ای از حجم محموله باید نقدی تسویه می‌شد که با توجه به حجم بزرگ محموله‌ها، کار سخت بود اما الان برای آن 80 درصد از پولی که باید ارزی تسویه شود، امکان ارائه ضمانت ریالی گذاشته‌اند تا پس از اینکه خریدار توانست نفتش را بفروشد و پول را به شرکت نفت پرداخت کرد، ضمانت ریالی اش را آزاد کند. این کارشناس حوزه نفت و گاز در ادامه افزود: در انجام این کار وزارت نفت پیگیر موضوع است و تقریبا می‌توان گفت همه شرایط برای اینکه بخش خصوصی وارد این عرصه شود و کم کم تجارت نفت را یاد بگیرد و شرکت های بزرگ تجاری نفتی داشته باشیم، وجود دارد.

 

ضرورت همکاری امور بین الملل شرکت ملی نفت برای موفقیت عرضه نفت در بورس

وی با تاکید بر لزوم همکاری شرکت ملی نفت برای موفقیت این راهکار گفت: یک جاهایی از فرایند و عملیات منوط به تصمیمات معاونت امور بین الملل شرکت ملی نفت است. من مثالی بزنم الان اجازه ورود شرکت‌های خارجی هم در اطلاعیه عرضه داده شده است منتها اطلاعیه عرضه به زبان انگلیسی نداریم. در حالی که این کار باید انجام می‌شد. بنابراین یک جاهایی گیر به معاونت امور بین الملل شرکت نفت برمی گردد. ما اگر میخواهیم در وضعیت کاهش صادرات نفت، از ظرفیت بخش خصوصی در فروش نفت استفاده کنیم، بهترین و شفاف ترین سازوکارش همین عرضه نفت در بورس است. کریمی در ادامه تاکید کرد: من دو نکته درباره شدنی بودن عرضه نفت در بورس بگویم. الان در دبی نفت به صورت فیزیکی عرضه و معامله می‌شود نه تنها نفت خام عمان و دبی بلکه نفت عراق هم آنجا عرضه می‌شود و عراق توانسته به قیمت بالاتر از نفت خودش، انجا نفت بفروشد. این کارشناس حوزه نفت و گاز افزود: وقتی شما کف قیمت پایه را برداشتید یعنی اجازه انعطاف پذیری را به شرکت ملی نفت داده اید. ما این همه راه تا سران قوا و قانون نرفتیم که کار اجرایی نشود. این کار بند 13 اقتصاد مقاومتی و حکم برنامه ششم است، حکم قانونی است نمی خواهیم این کار نشود. بنابراین معاونت امور بین الملل شرکت نفت این اختیار را دارد که با قیمت طوری بازی کند که جذابیت ایجاد شود.

 

گلوگاه های موفقیت عرضه نفت در بورس انرژی

وی با اشاره به ضرورت وجود اراده در شرکت ملی نفت گفت: باید اراده برای موفقیت عرضه نفت در بورس وجود داشته باشد. من یک سیگنالی از اینکه اراده برایش ضعیف است نشان دادم که شرکت خارجی اطلاعیه به زبان انگلیسی در دستش نیست. این عرضه نفت در بورس یک اقدام ضد تحریمی و تلاش برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است. بنابراین نباید یک بخشی در یک شرکت ذیل یک وزارت خانه مانع از آن شود. نکته دوم مساله قیمت است. روی قیمت رقابت می‌شود. در عرضه اول مجاز هم هستید که قیمت را پایین بیاورید. پس نگرانی برای پایین آوردن قیمت نیست. این کارشناس حوزه نفت و گاز  خاطر نشان کرد: شرایط تسویه یکی دیگر از گلوگاه‌ها است. شما آن 80 درصد ارزی را باید به شرکت معاونت امور بین المللی شرکت نفت مشخص می‌کند، واریز کنید. اما ممکن است شرکت خصوصی بگوید من نمی‌توانم به آن شرکت واریز کنم. اینجا هم باید تسهیل انجام شود. نکته دیگر اصلاح مصوبه و امکان ایجاد ریالی بودن است. کاری که اگر انجام شود این مشکل را به طور کل پاک می‌کند بنابراین خریدار هر چقدر خواست ارزی تسویه می‌کند و هرچه مقدار خواست ریالی. وی با اشاره به ظرفیت های داخلی برای راه‌اندازی بورس نفت گفت: عرضه نفت در بورس شدنی است. به نمونه‌های خارجی آن هم اشاره کردم. تقریبا با همین حجم در بورس انرژی، الان نفت کوره معامله می‌شود پس شرکت هایی هستند که اینقدر گردش مالی داشته باشند. دوم اینکه زیرساخت های بورس توان این گردش مالی را دارد. نکته سوم اینکه این یک اقدام ضد تحریمی است و یک عمل مثبت است و باید تقویت کرد جلو برد. کریمی در ادامه اظهار داشت: برخی گلوگاه‌ها در اطلاعیه عرضه هست که ممکن است ضربه بزند. یکی مساله ارزی بودن تسویه است. مساله نرخ ارز باید تعیین شود و باید قاعدتا باید پایین بیاید. مهلت 50 روزه قابل افزایش است. شرکت ملی نفت با مهلت های بیشتر از این، به مشتری های عادی خود نفت می‌فروشد. همچنین سایرمحصولات باید بیاد و تنوع در بورس نفت ایجاد کنیم.در کنار نفت سبک، باید نفت سنگین، میعانات گازی هم باید قابل تجارت باشد. این کارشناس حوزه نفت و گاز تاکید کرد: مساله استمرار هم هست. دولت، بورس و شرکت نفت باید این تضمین و اطمینان را به بخش خصوصی بدهند که این نفت هر وقت بیاید اینجا هست و عرضه می‌شود. وی افزود: ما می‌توانیم کاری بکنیم که همه نفت‌مان را در بورس بفروشیم و قاعده فروش، فروش در بورس باشد و استثنا فروش به صورت سنتی باشد. اما الان برعکس است و این ظرفیت هم وجود دارد.

 

بورس انرژی آمادگی لازم برای عرضه نفت به بخش خصوصی را دارد

محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آمادگی بورس انرژی برای عرضه نفت گفت: سیستم بورس ما برای این قضیه آمادگی و زیرساخت کافی را دارد. بازارهای ما یا بازارهای فیزیکی هست یا بازارهای مستمر. در بازارهای فیزیکی بورس کالا و انرژی، محل سرمایه‌گذاری نیست و محل خرید و فروش است. بنابراین این بسته را برای بازارهای فیزیکی داریم. در مورد کارگزاران دقیقا کارگزار می‌تواند هم نقش واسطه را ایفا کنند که کار اصلی شان هست و هم نقش مشاوره. وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته ای برای موفقیت این قضیه بگویم، که اگر اراده فروش توسط شرکت نفت وجود داشته   باشد، این کار شدنی است. اسکندری با اشاره به ضرورت تشویق بخش خصوصی به خرید نفت از بورس گفت: باید در گام‌های اول به خریداران تخفیف خوبی داد و دستگاه های نظارتی باید همکاری کنند و خریدار باید مطمئن باشد. این طور نباشد که ما تا داخل بورس می‌شویم همه چیز شفاف است اما یکباره فروشندگان دولتی سختگیری کنند. اما خارج بورس که می‌شود معلوم نیست چه طور رفتار می‌کنند. باید به شفافیت پاداش داد ولو اینکه 5 درصد یا 10 درصد روی قیمت پایه تخفیف داد تا رقابت ایجاد شود. دستگاه های نظارتی هم وارد عمل شوند کما اینکه سازمان بازرسی کل کشور در بورس کالا تشویق کرد و حمایت کرد. وی با اشاره به سازوکار شفاف بورس گفت: اگر یک راه برای این کار وجود داشته باشد، قطعا بورس است. اگرچه ما مشکلاتی در تحریم داریم و نمی‌توانیم 100 درصد نفتمان را از این طریق عرضه کنیم. بنابراین یک مقداری را می‌توانیم شروع کنیم و حتی در شرایط عادی و غیرتحریمی ادامه دهیم. شفافیت در بورس، فضا را سالم می‌کند.

 

عزم وزارت نفت برای رونق بورس انرژی جدی است

مدیرعامل بورس‌ انرژی هم عزم وزارت نفت را برای رونق بورس جدی دانست و گفت: مسیر فروش نفت در بورس شفاف، رقابتی و مورد حمایت قانون است. حسینی از عزم جدی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در عرضه نفت‌خام در بورس انرژی می گوید و اظهار می‌کند: شرایط قیمت گذاری، تحویل و تسویه محموله‌های نفتی نقش مهمی در ایجاد انگیزه خریداران نفت‌خام خواهد داشت.مدیرعامل بورس انرژی درباره این که «آیا بخش خصوصی منابع کافی برای خرید محموله‌های نفت خام را دارد؟» می‌گوید: به‌طور معمول در معاملات بزرگ تلاش می شود ریسک‌ تقسیم شود. خب؛ خریداران هم سعی می‌کنند از توانایی موسسه مالی، بانک‌های داخلی و خارجی استفاده کنند و آماده خرید نفت شوند.وی با تاکید بر این که نفت‌خام عرضه شده در رینگ بین الملل بورس انرژی به اشخاص حقوقی فروخته می‌شود نه اشخاص حقیقی، تصریح می کند: برخی شرکت‌های داخلی دارای توانایی بالایی هستند و بی‌شک سعی خواهند کرد که از خدمات مالی و اعتباری (داخلی و خارجی) برای خرید نفت خام استفاده کنند. حسینی درباره احتمال تداوم عرضه نفت‌خام در بورس انرژی هم می‌گوید: مطمئنم با عزمی که در وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران ایجاد شده و با حمایت همه جانبه مهندس زنگنه و آقای کاردر، عرضه نفت خام در بورس تداوم می‌یابد و  این تکلیف قانونی موفق می‌شود.

 

تکرار بابک زنجانی؛ خیر

مدیرعامل بورس انرژی درباره تدابیری که برای جلوگیری از تخلف و به وجودآمدن پدیده هایی چون بابک زنجانی اندیشیده شده، می‌گوید: شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه عرضه، سعی کرده است همه تمهیدات پیشگیرانه را استفاده کند. بر اساس اطلاعیه عرضه‌ای که شرکت ملی نفت ایران صادر کرده است متقاضیان خرید برای شرکت در معامله باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به عنوان پیش پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند که در صورت انجام معامله، بخشی از ۲۰ درصد حصه ریالی معامله محسوب خواهد شد.وی تاکید می‌کند: بر اساس اطلاعیه عرضه، تا زمانی که خریدار تعهدات مندرج در اطلاعیه عرضه را انجام ندهد به‌طور اصولی اجازه بارگیری محموله به وی داده نخواهد شد. بنابراین مسیر فروش نفت در بورس شفاف، رقابتی و مورد حمایت قانون است. مدیرعامل بورس انرژی درباره این که آیا اسامی خریداران محموله یا محموله‌های نفتی پس از خرید اعلام می‌شود، می گوید: به‌طور اصولی در بورس، اطلاعات مربوط به خریدار محرمانه است. این الزام قانونی تنها مختص به بورس انرژی نیست و در دیگر بورس‌های کشور هم، جاری و ساری است. حسینی در پایان می‌گوید: اگر ما از این ابزار (بورس) به‌عنوان یکی از مولفه‌های قدرت راهبردی سود نبریم زمان را از دست داده و فرصت‌سوزی کرده‌ایم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :