Daneshenaft logo
سه شنبه 22 آبان ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 18 آبان ماه 1397 | کد مطلب : 12466
گزارش دانش نفت از نشست خبری رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی:
مبینی‌دهکردی: شناسایی ظرفیت‎ها و تبدیل آنها به فرصت، تنها راهکار مقابله با تحریم‌هاست


رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی در پاسخ به «دانش نفت» مطرح کرد :راه اندازی بورس نفت تمرینی برای اثرگذاری در قیمت جهانی نفت.

دانش نفت: رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی گفت: تنها راهکار مقابله با تحریم‌های خارجی، شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌های درونی کشور و تبدیل تهدیدهای تحریمی به فرصتی سازنده برای کشور است.

دکتر علی مبینی‌دهکردی روز شنبه (۱۲ آبان‌ماه) در نشستی خبری با عنوان «تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها در صنعت نفت» گفت: امروزه تمرکز بسیاری از کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا روی بخش انرژی است تا از این طریق بتوانند مبادلات مالی، دانش و اطلاعات حوزه انرژی را به نوعی مختل کنند. وی افزود: نگاه به تحریمها باید به شیوه‌ای اصولی انجام شود، به این معنا که در وهله نخست ظرفیت‌های درونی کشور شناسایی و سازماندهی و در مرحله بعد تهدیدها به فرصتی سازنده تبدیل شود. رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با بیان این‌که حوزه انرژی در دنیا سیر دگرگون و پیچیده‌ای دارد، گفت: همه عناصر اقتصادی، فنی و فناوری و به‌ویژه حوزه‌های امنیت انرژی در دنیا شرایط ویژه‌ای دارند که باید به صورت یکپارچه به آنها توجه کرد، حتی کشورها و شرکت‌های بزرگ چندملیتی که منابع نفت و گاز جهان را در اختیار دارند به دنبال تصاحب بازار انرژی در جهان هستند. رویکرد همه این کشورها به بازار نفت یکپارچه و هدفمند است. مبینی‌دهکردی ادامه داد: در شرایط نوین نمی‌توان تنها از یک زاویه به پدیده انرژی نگاه کرد، زیرا بروز آلایندگی در جهان، پیمان‌های جهانی، مسائل اقتصاد و رشد اقتصادی کشورهای مختلف و سطح کاربرد دانش در بخش انرژی همه دست به دست هم داده است تا پیچیدگی‌های خاصی را در حوزه انرژی رقم بزند.

 

کارآیی انرژی، نخستین عنصر قابل توجه برنامه‌ریزان حوزه انرژی

وی در ادامه از کارایی انرژی، متنوع‌سازی و مدیریت کربن در حوزه صنعت نفت و گاز کشور به عنوان مسائل قابل توجه اتاق فکر کارشناسان یاد کرد و افزود: نخستین عنصر قابل توجه تصمیم‌گیران و برنامه‌ریزان حوزه انرژی در دنیا مربوط به بحث کارایی انرژی است، به این معنا که چگونه می‌توان از منابع در اختیار بیشترین اثربخشی را داشت. رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی  ادامه داد: تنوع در منابع انرژی، فرآیندهای تولید و مصرف، تنوع در چگونگی انتقال و تنوع در تمرکز و نبود تمرکز در ترکیبات توزیعی از جمله مواردی است که در مبحث متنوع‌کردن به آن توجه ویژه شده است. مبینی‌دهکردی درباره بحث مدیریت کربن در حوزه صنعت نفت و گاز کشور گفت: معادل کربنی که در صنعت نفت کشور به هدر می‌رود از جمله مسائلی است که باید به آن پرداخت و سرانجام باید دید که چه برنامهها و راهکارهایی بهمنظور جلوگیری از مقدار تلف شدن کربن موجود در صنعت نفت کشور باید ارائه کرد.

 

داده‌کاوی از میدان‌های نفت و گاز

رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در ادامه به مقوله داده‌کاوی از میدان‌های نفت و گاز کشور اشاره کرد و افزود: موضوعی که به‌تازگی در دنیا مطرح است بحث داده‌کاوی از میدان‌های نفت و گاز کشور است؛ این‌که مدیریت مخازن کشور بر اساس داده‌های روز مدیریت می‌شود. اگرچه مدیریت مخازن در گذشته به روش‌های سنتی انجام می‌شده، اما امروز با وجود فناوری‌های پیشرفته، مخازن ارزیابی و مدیریت می‌شود. وی با بیان این‌که پدیده‌های جدید در بخش انرژی را نمی‌توان بر اساس یک قدرت متمرکز مهار کرد، گفت: در عصر جدید که عصر شبکه‌ها، پیوندها و عصر روابط است دیگر نمی‌توان همه فعالیت‌ها در حوزه انرژی را متمرکز پیگیری کرد. مبینی درباره چالش‌های موجود در بخش بالادست حوزه نفت و گاز کشور و چگونگی تبدیل آن به فرصت گفت: تنها مشکل در بخش بالادست، منابع سرمایه‌گذاری خارجی است که محدود شده و این مسئله با تدابیری که دولت در رابطه با کشورهای اروپایی انجام می‌دهد تا حدودی برطرف خواهد شد. رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی گفت: مصرف انرژی در بخش حمل و نقل ۴,۸ درصد افزایش را نسبت به سال ۹۴ نشان می‌دهد. همچنین خوراک واحدهای پتروشیمی ۱۴.۲۶ درصد رشد را در سال ۹۵ نسبت به سال پیش از آن نشان می‌دهد که این مقدار نشان‌دهنده رونق اقتصاد در واحدهایی است که ارزش افزوده نفت و گاز را بالا می‌برد. در همین حال، دکتر علی مبینی دهکردی، رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی درپاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در بازار نفت و قیمت گذاری آن تاثیرگذار نیست گفت: فلسفه موسسه مطالعات انرژی برای حوزه های خبری و رسانه ای و همچنین تاثیر بر قیمت نفت نیست و این در حالی است که موسسه یک اتاق فکر در صنعت نفت است که در باره چگونگی فرآیندها و راه های صحیح صنعت نفت هم فکری می کند، البته در این راستا اگر بتوان همکاری را گسترده تر نمود و در زمینه های بین المللی حضور پیدا کنیم، به طور قطع با اثرگذاری بیشتری همراه خواهد بود. وی افزود: عمده نگاه ما گسترش همکاری است یعنی ارتباط ها را از حوزه های مختلف گسترش دهیم .رییس موسسه مطالعات انرژی بیان کرد: راه اندازی بورس نفت تمرینی است که بتوان پایگاهی برای اثر گذاری قیمت نفت داشته باشیم و در این راستا ۴ نفر از همکاران در سازمان نفت اوپک، مجمع  کشورهای صادر کننده نفت و گاز حضور دارند و از این طریق نتیجه تحقیقات ما به دست آن ها می رسد و اثر گذاری غیر مستقیم را آغاز نمودیم و این مهم را در دستور کار داریم. وی ادامه داد: بطور مثال نمایندگان مجمع کشورهای صادر کننده که آمده بودند که برای اثرگذاری قیمت گاز چه کاری انجام دهیم قرار بود پنج پروژه مشترک که بین شرکت ما و آن ها منعقد شده بود، عمل کنند اما اینکه بخواهیم به طور آژانس جهانی عمل کنیم، به این صورت نیست.

 

اتلاف روزانه ۸۰۵ هزار بشکه معادل بشکه نفت در نیروگاه‌ها

در ادامه حامد حوری‌جعفری، رییس پژوهشکده فناوری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ضمن برشمردن شاخص‌های ترکیبی جدید در حوزه انرژی به تولید کل انرژی در کشور اشاره کرد و گفت: انرژی و بهره وری، پایداری و مسائل محیط زیستی، امنیت انرژی و برابری و عدالت اجتماعی از جمله شاخص‌های ترکیبی است که مورد توجه بسیاری از کشورهای دارنده ذخایر نفت و گاز جهان است. وی افزود اظهار کرد: مقدار کل تولید انرژی در کشور روزانه ۹ میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه معادل نفت خام است، که از این رقم ۵ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه بشکه وارد سیستم انرژی کشور می‌شود و سرانجام پس از تلفاتی که به‌واسطه فرآورش در نیروگاه‌ها اتفاق می‌افتد، سه میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد. رییس پژوهشکده فناوری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ادامه داد: به‌طور کلی روزانه دو میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه معادل نفت خام تلفات در سیستم انرژی پیش از این‌که به دست مصرف کننده برسد رخ می‌دهد، مقدار اتلاف انرژی در نیروگاه‌ها روزانه ۸۰۵ هزار بشکه معادل بشکه نفت خام است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تحلیلگران گلدمن: درحالی که گزارش‌های متعدد میزان ذخایر انبارهای نفت در ماه اکتبر نشان می‌داد میزان ذخایر نفت جهان در حال افت است و با تداوم کاهش صادرات ایران، ما معتقدیم که در ماه نوامبر بازارهای جهانی نفت با کسری عرضه روبرو خواهند شد و قیمت‌ها دوباره صعودی خواهند شد.
مهندس صفرعلی بابایی، نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی/ یکی از ارزشمندترین خدمات شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در کشور و به ویژه در صنعت پتروشیمی، توانمندسازی نیروهای بومی و اشتغال‌زایی در مناطق عملیاتی (ماهشهر، عسلویه و شهرستان‌های دیگر) بوده است.
دولت آمریکا بر خلاف سیاست‌های اعلامی ۶ ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، در آستانه اجرایی شدن تحریم نفتی ایران، مجبور به معاف کردن بسیاری از کشورها از شمول تحریم نفت ایران شد.

يادداشت
در سه ماه گذشته طرح‎های پیشنهادی توسعه میدان سوسنگرد، طرح‎ توسعه پیشنهادی سه میدان چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق، طرح توسعه مخازن کنگان و دالان میدان گازی پارس شمالی، طرح‌ توسعه میدان اسفندیار و طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های سپهر و جفیر در کمیته مشاوران مدیریت مخازن مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر مهدخت ذاکری، مدیر بین‌الملل ستاد انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری/ عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی را می‌توان یکی از رویدادهای بااهمیت در عرصه تحولات اخیر بازار انرژی قلمداد کرد.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ ایران در اجاره ظرفیت مازاد در خارج کشور کاری نکرده است، دولت خودش را کنار کشیده و می‌گوید بخش خصوصی (داخلی خارجی) وارد شود.
دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی زلزله/ در حالی بر اساس داده‌های شبکه لرزه‌نگاری کشور در یک ماه اخیر 8 رخداد لرزه‌ای در منطقه عسلویه رخ داد که مشاهده های میدانی حکایت از عدم آمادگی مدیران برای مقاوم‌سازی مجتمع‌ها و آسیب‌پذیری سازه‌ها در برابر زلزله دارد.
علی حسینی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس/ هلدینگ‌های پتروشیمی با توجه به ظرفیت‌های موجود شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می‌توانند مسیر توسعه این صنعت را شتاب بخشند.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :