Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 14 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22628
راز جهش خیره‌کننده در تولید بنزین ایرانی
احمد مددی

اعداد و آمارها در افزایش تولید بنزین کشور به عنوان استراتژیک‌ترین محصول و فرآورده نفتی در یک سال گذشته شگفت‌انگیز بوده است. تنها کافی است به دو آیتم زیر توجه کنید؛

- افزایش ۶۷ درصدی ظرفیت تولید بنزین کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال

- ظرفیت ١٠٠ میلیون لیتری تولید بنزین تا پایان سال جاری

این در حالی است که تا پیش از این بنزین همواره به عنوان پاشنه آشیل کشور، مورد طمع و سوءاستفاده تحریم‌کنندگان کشور قرار داشت، اما ایالات متحده با علم به این موضوع، در تحریم‌های جدید و ظالمانه خویش، هیچ نامی از تحریم بنزین به میان نیاورد، چه اینکه می‌دانست تحریم بنزین، چالش و مشکل خاصی برای کشورمان پدید نخواهد آورد و ایران در تولید بنزین خودکفا شده است.

و اما چند نکته؛

نکته اول: با افزایش ۶۷ درصدی تولید بنزین کشور نسبت به سال ۹۶ ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور به ۱٠٠ میلیون لیتر می رسد. این مهم با راه ‌اندازی قریب‌الوقوع فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منصه ظهور خواهد رسید.

نکته دوم: ظرفیت تولید بنزین کشور در آبانماه سال گذشته، ۶۳ میلیون لیتر در روز بود و این مقدار در دی‌ماه سال 96 و با تثبیت تولید در فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۲۴ درصد افزایش یافت و به ۷۸ میلیون لیتر در روز رسید. ظرفیت تولید بنزین در نیمه نخست سال جاری، ۹۵ تا ۹۷ میلیون لیتر در روز بوده است و تا پایان سال جاری کشور به ظرفیت تولید پایدار 100 میلیون لیتر در روز دست خواهد یافت. بر این اساس، با تولید روزانه پایدار 100 میلیون لیتر بنزین در کشور افزون بر تامین نیاز داخل، حدود ۲۰ میلیون لیتر نیز تفاوت تولید و مصرف در ۶ ماه دوم سال خواهد داشت.

نکته سوم: همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، شتاب در تولید بنزین از نیمه دوم آبان‌ماه سال گذشته آغاز شد، آن جایی که وزیر نفت، در 19 مهرماه سال گذشته، علیرضا صادق‌آبادی جوان و پرانگیزه را به جای کاظمی– که به افتخار بازنشستگی نائل شده بود- در سمت معاون خویش و مدیر‌عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی منصوب کرد. صادق‌آبادی اما در بدعتی پرریسک و البته از نگاه نگارنده پسندیده، خیلی زود تغییرات را کلید زد و تنها چهار روز بعد از انتصاب، در اقدامی جسورانه در اولین اقدام با سفر به بندرعباس و در جریان بازدید از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مدیرعامل و دو عضو هیئت مدیره آن را در روزهای تعطیل آخر هفته تغییر داد. اقدامی که حتی انتقاد مدیران وقت تامین اجتماعی را به عنوان سهامدار 49 درصدی پالایشگاه به همراه داشت. پیوندی، مدیرعامل وقت شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) وابسته به تامین اجتماعی این کار را «غریب» ارزیابی کرده و گله‌مندی خویش را نیز پنهان نکرد. اما به باور ناظران، اقدام شجاعانه مهندس صادق‌آبادی و تغییرات هدفمند و پرسرعت او در مدیریت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، راز و نقطه شروعی بر جهش خیره‌کننده در تولید بنزین ایرانی بود. این پالایشگاه در مدت زمانی بیش از یک سال موفق شد رکوردهایی بی‌نظیر را ثبت کند.

نكته چهارم: در تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس نقش کاتالیست‌های تمام ایرانی را نباید نادیده گرفت. شرکت اکسیر فرایند نوین آسیا با تولید کاتالیست‌هایی استراتژیك که فرآیندی بسیار پیچیده دارد، در تولید بنزین ناب ایرانی نقشی شایسته و تاثیر گذار از خود به منصه ظهور گذاشت.

این در حالی بود که فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اردیبهشت سال گذشته پس از حدود ده سال با حضور رییس جمهور افتتاح شد، که دانستن این مهم، اهمیت توسعه شتابان فازهای دوم و سوم این پالایشگاه را در 14 ماه اخیر را بیش از پیش نشان می‌دهد. اینک نیز فاز چهارم این پالایشگاه به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با منابع صندوق توسعه ملی (وام ۲۶۰ میلیون یورویی) آغاز می‌ششود و با اجرای این فاز، روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی برای تولید بنزین و نفتگاز با استاندارد یورو ۵ به حجم خوراک و تولید این پالایشگاه افزوده خواهد شد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :