Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 18 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22640
برای نخستین بار در 4 سال اخیر؛
یک شرکت موفق به کسب تندیس طلایی جایزه ملی مدیریت انرژی شد


درچهارمین دوره اعطای جایزه ملی مدیریت انرژی که 18 دی ماه با حضور مسئولین، متخصصان و کارشناسان این حوزه در ساختمان شماره 2 سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، یک شرکت پس از 4 سال حضور مستمر در فرایند جایزه به کسب تندیس طلایی نائل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در گروه صنایع انرژی بر، شرکت "پتروشیمی نوری" موفق به کسب تندیس طلایی در تولید مواد آروماتیک شد. بنا به این گزارش، شرکت های " ذوب و احياء روي قشم" و "مجتمع صنایع لاستیک یزد" تنديس نقره دو ستاره، شرکت های "پتروشیمی بوعلی سینا" ، " کشت و صنعت نیشکر دهخدا"  و " گروه صنعتی بارز " تندیس نقره تک ستاره چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی را کسب کردند. همچنین شرکت های "کاشی مرجان"، "سیمان لامرد"، "سیمان مازندران"، "فولاد خراسان" موفق به کسب تندیس برنز دو ستاره و شرکت های "سیمان سامان غرب" و "پتروشیمی مهر" تندیس برنز تک ستاره کسب کردند. شرکت "سیمان خاش" نیز به علت بهبود در شرايط مصرف انرژي در طي سالهاي گذشته و كاهش مصرف انرژي گواهينامه EPH  برتر دریافت کرد. خاطر نشان می شود، این جایزه با هدف ایجاد راهی برای کمک به شرکت هایی که قصد دارند مسیر خود را بر مبنای عمل به مسئولیت های اجتماعی در سطحی بالاتر از حداقل ها ادامه دهند، شکل گرفت و بر همین اساس سازمان مدیریت صنعتی با جلب همکاری اصلی ترین نهادهای قانون گذار و ناظر در زمینه انرژی يعني "ستاد توسعه فناوري حوزه انرژي معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری"، "شرکت بهینه سازی مصرف سوخت"، "سازمان انرژي‌هاي تجديد پذير و بهر‌وري انرژي برق" و "سازمان ملی استاندارد ایران"، نظام "جایزه ملی مدیریت انرژی" را پایه گذاری کرد که در گذر زمان به عنوان اصلی ترین مرجع برای ارزیابی عملکرد سیستم مدیریت انرژی در کشور شناخته می شود. بررسي ها و ارزيابي هاي اين جايزه علاوه بر فعاليت هايي كه در اين خصوص توسط كميته علمي و كميته راهبري صورت مي گيرد، توسط بيش از 50 نفر از ارزيابان آموزش ديده كه بنابر تخصص و تجربه از مجموعه حدود 80 نفري همكاران دبيرخانه جايزه ملي مديريت انرژي گزينش شده اند، با مراجعه به سايت اجرايي هر شركت متقاضي در قالب تيم هاي 4 نفره، در یک بازه زمانی 2 ماهه انجام شده است.

سخنرانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مصرف انرژی در کشور، توجه به اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح الگوی مصرف را ضروری عنوان نمود. وی در ادامه به تبیین برخی از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی همچون "مدیریت مصرف"؛ " افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز" ؛ "صرفه جویی در مصرف انرژی" ؛ "اولویت دادن به افزایش بهره وری در تولید، انتقال و مصرف انرژی" ؛ "بهینه سازی عرضه و مصرف انرژی" ؛ "تدوین برنامه ملی بهره وری انرژی " و "پایش شاخص های کلان انرژی" پرداخت. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص چشم انداز تقاضای انرژی در جهان اظهار داشت: پیش بینی می شود تا سال 2040 مصرف انرژی در جهان 48 درصد نسبت به سال 2012 افزایش یابد؛ این در حالی ست که بیش از 50 درصد انرژی مصرفی جهان در بخش صنعت مصرف می شود. وی ضمن ارائه آماری در خصوص پیش بینی مصرف با توجه به رشد فناوری به بررسی بحران انرژی در کشور پرداخت و راهکارهای اصلاح الگوی مصرف را "اصلاح فرهنگ مصرف"؛ "بهره گیری از تکنولوژی "و "بهبود نظام مدیریتی و اصلاح رویکردهای سیستمی" عنوان نمود. کیانی بختیاری راهکارهای اصلاح فرهنگ مصرف را سر لوحه قرار دادن سیاستهای کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری؛ آموزش و ترویج اصلاح فرهنگ مصرف از سنین کودکی و آموزش های ابتدایی و استخراج و ابلاغ آئین نامه های تشویقی و تنبیهی در زمینه مصرف حامل های انرژی دانست. وی بهبود نظام مدیریتی و اصلاح رویکردهای سیستمی را منوط به تبیین و استقرار استانداردها و مدل های سیستمی مدیریت انرژی ملی و بین المللی؛ استقرار و نهادینه سازی رویکرد سیستمی در مدیریت مصرف منابع انرژی؛ و استفاده از تجارب و مقایسه معیار در خصوص استقرار و بهبود نظام عنوان نمود و برایجاد فضای انگیزشی لازم برای مشاركت كامل صنایع موازی، بالادست و پایین دستی و همچنین طراحی استقرار ساختار اجرایی و ساز و کارهای مناسب تاکید. کیانی بختیاری ضمن تاکید بر بحران کمبود انرژی در کشور طی 10 سال آینده خاطرنشان کرد: این جایزه همسو با رویکرد دولت در جهت مدیریت مصرف انرژی است و آمادگی داریم در سطح ملي با ساير نهاد ها و دستگاه‌هاي مرتبط با موضوع مديريت انرژي تفاهم نامه  منعقد نماییم و این جایزه را توسعه دهیم. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ابراز امیدواری نمود که با توسعه تفاهم نامه جایزه ملی مدیریت انرژی، در داخل کشور، زمینه همکاری این جایزه با مراکز تخصصی و جوایز بین المللی مرتبط نیز فراهم گردد.
سخنرانی دبیر جایزه دبیر همایش جایزه ملی مدیریت انرژی در همایش تقدیر از برگزیدگان چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی با اشاره به اینکه مدیریت انرژی در کشور نیازمند فرهنگ سازی و ترویج الگوی مصرف است گفت : مصرف انرژی در ایران دوبرابر متوسط جهانی است و شاخص انرژی کشور باید حداقل به یک دوم میزان کنونی تا پایان برنامه ششم برسد. پریچهر قزلباش گفت : جایزه ملی مدیریت انرژی رویکردی تشویقی در اجرای مواد قانونی  در خصوص قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و برنامه پنجم توسعه کشور در زمینه اعمال مشوق برای رعایت الگوی مصرف و بهینه سازی انرژی است. وی افزود: هزینه انرژی شرکت های متقاضی در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی بیش از477 میلیارد تومان در سال است که این شرکت ها به میزان 47 میلیارد تومان در بخش مدیریت انرژی سرمایه گذاری کرده اند و متوسط سرمایه گذاری بخش مدیریت انرژی آنها، 10 % مصرف سالانه انرژی بوده است. قزلباش گفت: 290 میلیارد تومان ارزش صرفه جویی انرژی در طول عمر پروژه ها بوده که بیش از 60 % هزینه انرژی سالانه شرکت های متقاضی  چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :