Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
پنجشنبه 20 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22643
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی عنوان کرد:
راهکارهای درون‌زایی و برون‌نگری در اقتصاد


سازمان مدیریت صنعتی آماده پذیرش بنگاه‌ها در فرایندهای عارضه یابی و کلینیک‌های صنعت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در جشنواره حاتم با اعلام این دعوت گفت: سازمان مدیریت صنعتی با 55 سال تجربه با هدف توسعه ظرفیت مدیریت در کشور و عارضه یابی و آسیب‌شناسی روندها و فعالیت‌های مدیریتی، از دیر باز کلینیک‌های صنعت را طراحی کرده است که ماموریت آنها "عارضه‌یابی"،  "توانمندسازی" و رفع عارضه از بنگاه‌ها است و هم‌اکنون این فعالیت‌ها برای شهرک‌های صنعتی در کل کشور در حال انجام است.
کیانی بختیاری در ادامه به تشریح مبحث "درونزایی و برون نگری دراقتصاد و مدیریت کسب و کارها" پرداخت.
وی عنوان داشت: سال جاری سال حمایت از کالای ایرانی عنوان یافته است.این چندمین سال پیاپی است كه شعاری اقتصادی سرلوحه شروع سال قرار می‌گیرد که موید اهمیت نقش اقتصاد در اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: چنین شعارهایی از آسیب‌شناسی حرکت کشور برمی‌آید و زمانی كه این توجه به مقوله‌ اقتصاد، در كنار ابلاغیه الگوی اقتصاد مقاومتی قرار می‌گیرد، نوع حركت مطلوب روشن‌تر می‌شود.
وی تاکید کرد: براساس سند راهبردی کشور، تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، اولویت برنامه‌ریزی است و اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا هدف‌گذاری شده است.
کیانی بختیاری بازیگران اثرگذار برتولید کالای ایرانی را مردم؛ بنگاه‌ها و سازمان‌ها و نهادها عنوان کرد و افزود: سازمان‌ها و نهاد ها باید در فرهنگ سازی؛ تبلیغ؛ جریان سازی؛ سیستم های تشویقی و تسهیل‌گری نقش ایفا کنند و تا جایی که می‌توانند مقررات زدایی  نمایند و تسهیل‌گر باشند و سیاست‌های تشویقی از جمله سیاست های کاهش مالیاتی و بحث های تعرفه ای را برای حمایت از کالای ایرانی در نظر داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: بنگاه‌ها ضلع مهم تولید کالای ایرانی با کیفیت و بازیگر اصلی پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند و باید کیفیت کالا و خدمات را بالا ببرند و هزینه‌های تولید را کاهش دهند و خدمات را در تمامی مراحل بهبود ببخشند.
کیانی بختیاری تاکید کرد: یكی از جنبه‌های عملیاتی شدن راهبرد اقتصاد کشور، عملیاتی شدن آن در درون بنگاه‌های اقتصادی است و اگر بنگاه‌ها در این مسیر قرار نگیرند، امكان عملیاتی شدن این راهبرد بعید می نماید.
وی با تشریح یک الگوی ارزیابی  که برای موفقیت بنگاه‌ها طراحی شده است گفت: این الگو در راستای حمایت از تولید کننده داخلی با رویکرد درون زایی و برون نگری طراحی شده و در سازمان مدیریت صنعتی هم روی آن کار شده و در برخی از بنگاه ها مورد سنجش قرار گرفته و الگوی بسیار نتیجه بخشی است و بنگاه‌هایی که علاقه‌مند  هستند بر این مبنا سنجش شوند، سازمان مدیریت صنعتی به عنوان مسئولیت اجتماعی خود به آنها کمک می کند.
کیانی بختیاری کاربردهای این الگو را بررسی و تحلیل نقاط قوت و ضعف بنگاه‌های تولیدی؛ تبیین فرصت‌ها و تهدیدات پیش روی بنگاه‌ها و معرفی زمینه‌های بهبود به بنگاه های تولیدی در جهت افزایش تولید ملی عنوان کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در خصوص بعد برون‌گرایی در کسب و کار یادآور شد: اقتصاد دانش بنیان که بند 2 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی است که باید توجه شود وقتی از نگاه برون نگر صحبت می‌شود بدان معناست که باید خود را با تحول عصر دیجیتال همراه کنیم که این مکمل اقتصاد مقاومتی است.
وی در ادامه به توضیح ویژگی‌های عصر دیجیتال پرداخت و گفت: در کنار اقتصاد مقاومتی؛ توسعه فناوری دانش بنیان؛ تولید و اشتغال پایدار باید نگاه برون‌گرا و منطبق با تحولات اقتصادی جهانی داشته باشیم و بتوانیم  تهدید را به فرصت تبدیل نماییم.
كیانی بختیاری در خصوص رسالت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: این سازمان توسعه‌ای با نقش‌های توسعه صنایع پیشرفته و مناطق كم برخوردار، همواره نقش تسهیل‌گری؛ بهم‌رسانی كسب و كار و تجاری‌سازی نمونه‌های صنعتی و نیز انتقال دانش فنی به بنگاه‌های كشور را ایفاء نموده و آماده مشاركت با بخش‌های خصوصی با توانمندی بالاست.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه از برگزاركنندگان همایش تقدیر و تشكر نمود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :