Daneshenaft logo
سه شنبه 28 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 21 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22648
بهینه‎سازی مصرف سوخت و هوای پاک
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.

بر اساس مطالعات اپیدمولوژی و ارتباط آن با آلودگی هوا، حساسترین گروه سنی در معرض بیماریهای خطرناک ناشی از آلودگی هوا، افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۵ سال هستند و بیماران قلبی عروقی، زنان باردار و افراد چاق نیز در معرض خطر قرار دارند. از نظر جنسیت افراد در معرض خطر آلایندهها، زنان حساسیت بیشتری دارند و از میان افراد فوت شده نیز تعداد این جنسیت و سن ذکر شده  بیشتر بوده است.برای کاهش آثار زیست محیطی آلودگی هوا و به حداقل رساندن هزینههای اجتماعی و بهداشتی ناشی از آن، قانون هوای پاک که لایحه آن از سوی دولت ارائه شده بود در تاریخ ۲۵/ ۴/ ۱۳۹۶ مشتمل بر ۳۴ ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. مفاد این قانون مشتمل بر الزامهای استفاده از راهکارهایی از جمله معاینه فنی خودروها، جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلتهای فرسوده، نصب و راهاندازی سامانههای پایش برخط لحظهای (آنلاین) برای واحدهای تولیدی بزرگ و متوسط، رعایت حد مجاز انتشار آلایندهها از سوی واحدهای صنعتی و تولیدی، تولید و استفاده از سوخت استاندارد، ایجاد فضای سبز و مشجر، معاینه فنی موتورخانهها و سامانههای احتراقی، توسعه انرژیهای تجدیدپذیر برای تولید برق و . . . است.این قانون برای کاهش انتشار آلایندههای زیست محیطی ناشی از سوختهای فسیلی و رسیدن هوای پاک، بیشتر روی کنترل خروجیهای سیستمهای احتراقی متمرکز شده است که این موضوع کفایت نمیکند و باید نسبت به بهینهسازی و کاهش مصرف سوخت سیستمهای مصرفکننده در بخشهای مختلف اعم از ساختمان، صنعت و حملونقل اقدام کرد.برای نمونه در شهر تهران در ایام زمستان، روزانه بیش از ۹۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی مصرف میشود که احتراق آن سبب تولید ۱۸۰ هزار تن دی‌اکسید کربن در فضای شهر میشود. اجرای راهکار معاینه فنی موتورخانهها  تاثیر مثبتی بر کاهش انتشار گاز CO داشته، حال آنکه مصرف سوخت و انتشار دی‌اکسید کربن را تا ۵ درصد کاهش میدهد، در صورتی که با تغییر نوع سیستم گرمایشی به چگالشی یا استفاده از مشعلهای بازدهی بالا به همراه سیستمهای کنترل و مدیریت هوشمند انرژی ساختمان میتوان مصرف سوخت و متناسب با آن انتشار آلایندهها را تا ۵۰ درصد کاهش داد و به تبع آن نقش موثری را در ایجاد هوای پاک بازی کرد.در بخش صنایع نیز برای بهینهسازی و ارتقای بازدهی حرارتی سیستمهای احتراقی با به‌کارگیری فناوریهای نو الزامی ارائه نشده است و برای ارتقای بازدهی تولید برق نیروگاهها به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرفکننده سوختهای فسیلی و همچنین آلودگیهای ناشی از سوزاندن گازهای همراه نفت در مناطق نفتخیز نیز مواد قانونی الزامی آورده نشده است.از نظر نگارنده این یادداشت، قانون هوای پاک به تنهایی نمیتواند کشور را به اهداف آن که رسیدن به هوای سالم و غیر زیانآور برای سلامت انسان است، نائل کند و باید با به‌کارگیری همزمان با دیگر قوانین مرتبط از جمله قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و قانون هدفمند کردن یارانههای انرژی و با ایجاد و توسعه مدیریت انرژی و مدیریت سبز، فضای مناسب را برای رشد و نمو فرزندان آینده‌ساز کشور فراهم کرد.کشورهای پیشرفته برای رسیدن به استانداردهای محیط زیستی آلودگی هوا، ابتدا به استانداردهای مصرف انرژی و اصول بهینهسازی انرژی توجه کردهاند و در گام بعدی یا به‌طور همزمان استانداردهای انتشار آلایندهها را اجرا کردهاند. اجرای بهینهسازی انرژی، توسعه اقتصادی پایدار کشورها را فراهم کرده است.

در پایان سرفصل کلی برخی از مواد قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ارائه میشود:

- تدوین و اجرای معیارها و مشخصات فنی و استاندارد اجباری انرژی تجهیزات و ماشینآلات انرژی‌بر و فرایندهای صنعتی، معدنی و کشاورزی؛

- ارائه مشوق مالی برای ترغیب مصرف کنندگان به استفاده از تجهیزات، مجموعهها و فرایندهای با مصرف انرژی و آلودگی زیست محیطی کمتر؛

- حمایت از شرکتهای خدمات انرژی؛

- تهیه و تصویب آییننامههای صرفهجویی مصرف سوخت با جهتگیری به سوی ساختمان سبز؛

- ایجاد واحد مدیریت انرژی؛

- توسعه سیستمهای تولید همزمان برق حرارت و برودت؛

- توسعه انرژیهای تجدیدپذیر برای تولید برق و حرارت؛

- توسعه تولید و عرضه خودروهای دیزلی سبک.

منبع: شرکت بهینهسازی مصرف سوخت

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها و در این فضاى خوش‌بینى تازه ایجاد شده در کشور در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، یاد روزهاى پس از برجام مى‌افتم که در فضاى امیدوارى و خوش‌بینی عجیب آن روزها، وقتى مى‌گفتم برجام نقطه عطف اقتصاد ایران نیست و با آنکه گشایش‌هایى را ایجاد مى‌کند اما ما را وارد دوره تازه اقتصاد نمى‌کند، به گالوم گالیور، بدبین، کاسب تحریم و هزار انگ دیگر متهم مى‌شدم.
نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.
حدود ۱۰ ماه از خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی می‌گذرد و علیرغم اینکه قرار بود شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در این قرارداد شود، هنوز خبری از چینی‌ها نشده است؛ با این وجود وزیر نفت به تازگی از ادامه مذاکرات با این کشور خبر داده است.

يادداشت
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده بهتر هم خواهد شد.
محمدمهدی مرادنژاد، کارشناس صنعت پتروشیمی/ 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران تا آخرین حلقه زنجیره ارزش می‌رود و مهمترین مشکل در صنعت پتروشیمی ایران خوراک مایع و ال‌پی‌جی است که باید برای آن فکری کرد.
رویا خالقی/ داده‌های حجیم (Big Data) یکی از اصطلاحاتی است که این روزها در حوزه تحلیل داده‌ها زیاد شنیده می‌شود و مدت‌هاست برای اشاره به حجم‌ عظیمی از داده‌ها که از سوی سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :