Daneshenaft logo
یکشنبه 30 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 21 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22653
مهندس بهرام ساکی در گفتگو با دانش نفت خبر داد:
خودکفایی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در عمده طرح های توسعه ای در کشور


جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران، در نتیجه اجرای پروژه های بیشمار و متعدد در طی 30 سال گذشته و سابقه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی طراز اول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرده است.

 

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی اهداف کلانی چون: افزایش و ثبات سودآوری، توسعه و تنوع بخشی در خدمات و افزایش سهم بازار، ارتقاء تعالی سازمانی و توسعه منابع انسانی،  ارتقاء رضایتمندی ذی نفعان و ارتقاء شاخص های ایمنی، بهداشت و محیط زیست را در دستور کار خویش دارد. ماموریت این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های گروه فنی – مهندسی و اجرایی صنعت نفت از معتبرترین شرکت های کشور در زمینه طراحی، مهندسی، تدارکات، مدیریت ساخت و مشاوره در مدیریت پروژه های بزرگ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور است. مهندس بهرام ساکی، مدیر مهندسی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت، از آخرین دستاوردها و فعالیتهای واحد تحت مسئولیت خویش سخن گفت.

 

عمده وظایف و مأموریت های مدیریت مهندسی شرکت را تشریح بفرمایید؟ چه پروژه هایی را در دستور کار دارید؟

با توجه به نقشی که شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در اجرای طرح های توسعه ای از گذشته تاکنون بر عهده داشته است و باعنایت به اهمیت نقش مهندسی و جایگاه آن در ارتقاء کیفیت واحدهای در حال احداث، مأموریت مدیریت مهندسی به عنوان یکی از مدیریت های اصلی شرکت، ارائه خدمات فنی-مهندسی، پشتیبانی از پروژه ها و اطمینان یافتن از اجرای پروژه ها بر اساس کدها، استانداردها و دستورالعمل های رایج در صنعت پتروشیمی می باشد. از جمله وظایف این مدیریت، انتخاب تکنولوژی و فرآیندهای مناسب، برگزاری مناقصات اصلی خارجی و داخلی طرح ها، عقد قراردادهای اجرایی طرح ها در قالب های مختلف قراردادی نظیر قراردادهای EPC)، EP، (C ... و نظارت بر انجام کلیه فعالیت های مهندسی در طول اجرای پروژه است. به مجموعه خدمات مذکور می توان پیگیری و انجام هماهنگی های لازم در کلیه فعالیت های مربوط به HSE در طرح ها، مشارکت فعال در تدوین استانداردهای صنعت نفت، تهیه و به روز آوری فهرست سازندگان، مشاوران و پیمانکاران مورد تأیید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را اضافه نمود. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده به منظور حضور در اجرای پروژه های توسعه ای متعلق به سایر مجموعه های فعال بخش خصوصی، مدیریت مهندسی شرکت مسئول تهیه پیشنهادات فنی، انجام برآورد و نهایتاً تهیه پیشنهادات مالی جهت شرکت در مناقصات برگزار شده از سوی ایشان می باشد.

در حال حاضر، شرکت مدیریت توسعه به عنوان MC در 12 طرح در دست اجرای هلدینگ خلیج فارس از جمله در طرح هایی نظیر پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، متانول ونیران آپادانا، آمونیاک/ اوره هنگام، واحد شیرین سازی بوعلی سینا، طرح HDPE پتروشیمی دهدشت، واحد HYCO پتروشیمی کارون، واحد دست دوم PP ایلام، طرح های توسعه ای مجموعه پتروشیمی نوری، واحدهای بازیابی اتان و الفین دوم بندرامام و تعداد دیگری از طرح ها فعال می باشد.

 

در حوزه مهندسی و دانش فنی اجرای پروژه ها تا چه میزان خودکفا هستیم و آیا در این زمینه وابستگی خاصی به شرکت های خارجی داریم؟

سیر تحولی طراحی و مهندسی در کشور با رشد بسیار مطلوبی از ابتدای برنامه پنج ساله اول تاکنون رو به رو بوده است. درحال حاضر در عمده طرح های توسعه ای به خود کفایی در انجام مهندسی اصولی و مهندسی تفصیلی در داخل کشور دست یافته ایم و تنها در مواردی که پیچیدگی های خاص در دانش فنی مورد نظر وجود دارد، از کمک شرکت های صاحب تکنولوژی در انجام مهندسی بخش های محدودی استفاده می کنیم. در حوزه ایجاد دانش فنی مربوط به فرآیندهای واحدهای تولیدی به جهت حجم سرمایه گذاری پایین در این حوزه و نیز به سبب ماهیت پیچیده و زمان بر آن به نسبت بخش مهندسی طرح ها، رشد کمتری را در کشور تجربه کرده ایم و در این رابطه هنوز نیازمند استفاده از خدمات دارندگان دانش فنی به ویژه در برخی از واحدهای پتروشیمیایی جدید می باشیم. در بخش ساخت تجهیزات صنعت نفت خوشبختانه رشد چشمگیری حاصل گردیده و توان فنی و اجرایی سازندگان داخلی به نحو مناسبی از این حیث ارتقا یافته است.

 

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران در مقایسه با شرکت های خارجی چگونه است؟

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران، در نتیجه اجرای پروژه های بیشمار و متعدد در طی 30 سال گذشته و سابقه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی طراز اول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرده است و در بسیاری از موارد نیز با این شرکت ها برابری می کند. اما همانگونه که در پاسخ به سوالات قبلی نیز ذکر گردید، به جهت حجم بالای سرمایهگذاری شرکت های خارجی در امر تولید دانش فنی و بکارگیری آن در مقیاس صنعتی که به تبع آن ارتقا بخش مهندسی را برای ایشان به دنبال داشته است، در بخش هایی از کار که عموماً الزام صاحبان دانش فنی بر انجام مهندسی توسط ایشان یا شرکت معرفی شده وجود دارد، مهندسی آن بخش از کار به شرکت های خارجی واگذار می شود. هر چند با قطع همکاری ایشان در عمل (به دلایل سیاسی)، در مقاطعی شرکت های ایرانی موفق شده اند که کار مهندسی را نیز با به کارگیری تمام توان موجود در داخل کشور تکمیل و به انجام برسانند.

 

با تشکر از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :