Daneshenaft logo
سه شنبه 28 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 21 دی ماه 1397 | کد مطلب : 22653
مهندس بهرام ساکی در گفتگو با دانش نفت خبر داد:
خودکفایی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در عمده طرح های توسعه ای در کشور


جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران، در نتیجه اجرای پروژه های بیشمار و متعدد در طی 30 سال گذشته و سابقه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی طراز اول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرده است.

 

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی اهداف کلانی چون: افزایش و ثبات سودآوری، توسعه و تنوع بخشی در خدمات و افزایش سهم بازار، ارتقاء تعالی سازمانی و توسعه منابع انسانی،  ارتقاء رضایتمندی ذی نفعان و ارتقاء شاخص های ایمنی، بهداشت و محیط زیست را در دستور کار خویش دارد. ماموریت این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های گروه فنی – مهندسی و اجرایی صنعت نفت از معتبرترین شرکت های کشور در زمینه طراحی، مهندسی، تدارکات، مدیریت ساخت و مشاوره در مدیریت پروژه های بزرگ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور است. مهندس بهرام ساکی، مدیر مهندسی شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در گفتگو با دانش نفت، از آخرین دستاوردها و فعالیتهای واحد تحت مسئولیت خویش سخن گفت.

 

عمده وظایف و مأموریت های مدیریت مهندسی شرکت را تشریح بفرمایید؟ چه پروژه هایی را در دستور کار دارید؟

با توجه به نقشی که شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در اجرای طرح های توسعه ای از گذشته تاکنون بر عهده داشته است و باعنایت به اهمیت نقش مهندسی و جایگاه آن در ارتقاء کیفیت واحدهای در حال احداث، مأموریت مدیریت مهندسی به عنوان یکی از مدیریت های اصلی شرکت، ارائه خدمات فنی-مهندسی، پشتیبانی از پروژه ها و اطمینان یافتن از اجرای پروژه ها بر اساس کدها، استانداردها و دستورالعمل های رایج در صنعت پتروشیمی می باشد. از جمله وظایف این مدیریت، انتخاب تکنولوژی و فرآیندهای مناسب، برگزاری مناقصات اصلی خارجی و داخلی طرح ها، عقد قراردادهای اجرایی طرح ها در قالب های مختلف قراردادی نظیر قراردادهای EPC)، EP، (C ... و نظارت بر انجام کلیه فعالیت های مهندسی در طول اجرای پروژه است. به مجموعه خدمات مذکور می توان پیگیری و انجام هماهنگی های لازم در کلیه فعالیت های مربوط به HSE در طرح ها، مشارکت فعال در تدوین استانداردهای صنعت نفت، تهیه و به روز آوری فهرست سازندگان، مشاوران و پیمانکاران مورد تأیید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را اضافه نمود. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده به منظور حضور در اجرای پروژه های توسعه ای متعلق به سایر مجموعه های فعال بخش خصوصی، مدیریت مهندسی شرکت مسئول تهیه پیشنهادات فنی، انجام برآورد و نهایتاً تهیه پیشنهادات مالی جهت شرکت در مناقصات برگزار شده از سوی ایشان می باشد.

در حال حاضر، شرکت مدیریت توسعه به عنوان MC در 12 طرح در دست اجرای هلدینگ خلیج فارس از جمله در طرح هایی نظیر پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، متانول ونیران آپادانا، آمونیاک/ اوره هنگام، واحد شیرین سازی بوعلی سینا، طرح HDPE پتروشیمی دهدشت، واحد HYCO پتروشیمی کارون، واحد دست دوم PP ایلام، طرح های توسعه ای مجموعه پتروشیمی نوری، واحدهای بازیابی اتان و الفین دوم بندرامام و تعداد دیگری از طرح ها فعال می باشد.

 

در حوزه مهندسی و دانش فنی اجرای پروژه ها تا چه میزان خودکفا هستیم و آیا در این زمینه وابستگی خاصی به شرکت های خارجی داریم؟

سیر تحولی طراحی و مهندسی در کشور با رشد بسیار مطلوبی از ابتدای برنامه پنج ساله اول تاکنون رو به رو بوده است. درحال حاضر در عمده طرح های توسعه ای به خود کفایی در انجام مهندسی اصولی و مهندسی تفصیلی در داخل کشور دست یافته ایم و تنها در مواردی که پیچیدگی های خاص در دانش فنی مورد نظر وجود دارد، از کمک شرکت های صاحب تکنولوژی در انجام مهندسی بخش های محدودی استفاده می کنیم. در حوزه ایجاد دانش فنی مربوط به فرآیندهای واحدهای تولیدی به جهت حجم سرمایه گذاری پایین در این حوزه و نیز به سبب ماهیت پیچیده و زمان بر آن به نسبت بخش مهندسی طرح ها، رشد کمتری را در کشور تجربه کرده ایم و در این رابطه هنوز نیازمند استفاده از خدمات دارندگان دانش فنی به ویژه در برخی از واحدهای پتروشیمیایی جدید می باشیم. در بخش ساخت تجهیزات صنعت نفت خوشبختانه رشد چشمگیری حاصل گردیده و توان فنی و اجرایی سازندگان داخلی به نحو مناسبی از این حیث ارتقا یافته است.

 

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران در مقایسه با شرکت های خارجی چگونه است؟

جایگاه مهندسی طرح های پتروشیمی ایران، در نتیجه اجرای پروژه های بیشمار و متعدد در طی 30 سال گذشته و سابقه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی طراز اول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رشد مناسبی را تجربه کرده است و در بسیاری از موارد نیز با این شرکت ها برابری می کند. اما همانگونه که در پاسخ به سوالات قبلی نیز ذکر گردید، به جهت حجم بالای سرمایهگذاری شرکت های خارجی در امر تولید دانش فنی و بکارگیری آن در مقیاس صنعتی که به تبع آن ارتقا بخش مهندسی را برای ایشان به دنبال داشته است، در بخش هایی از کار که عموماً الزام صاحبان دانش فنی بر انجام مهندسی توسط ایشان یا شرکت معرفی شده وجود دارد، مهندسی آن بخش از کار به شرکت های خارجی واگذار می شود. هر چند با قطع همکاری ایشان در عمل (به دلایل سیاسی)، در مقاطعی شرکت های ایرانی موفق شده اند که کار مهندسی را نیز با به کارگیری تمام توان موجود در داخل کشور تکمیل و به انجام برسانند.

 

با تشکر از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها و در این فضاى خوش‌بینى تازه ایجاد شده در کشور در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، یاد روزهاى پس از برجام مى‌افتم که در فضاى امیدوارى و خوش‌بینی عجیب آن روزها، وقتى مى‌گفتم برجام نقطه عطف اقتصاد ایران نیست و با آنکه گشایش‌هایى را ایجاد مى‌کند اما ما را وارد دوره تازه اقتصاد نمى‌کند، به گالوم گالیور، بدبین، کاسب تحریم و هزار انگ دیگر متهم مى‌شدم.
نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.
حدود ۱۰ ماه از خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی می‌گذرد و علیرغم اینکه قرار بود شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در این قرارداد شود، هنوز خبری از چینی‌ها نشده است؛ با این وجود وزیر نفت به تازگی از ادامه مذاکرات با این کشور خبر داده است.

يادداشت
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده بهتر هم خواهد شد.
محمدمهدی مرادنژاد، کارشناس صنعت پتروشیمی/ 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران تا آخرین حلقه زنجیره ارزش می‌رود و مهمترین مشکل در صنعت پتروشیمی ایران خوراک مایع و ال‌پی‌جی است که باید برای آن فکری کرد.
رویا خالقی/ داده‌های حجیم (Big Data) یکی از اصطلاحاتی است که این روزها در حوزه تحلیل داده‌ها زیاد شنیده می‌شود و مدت‌هاست برای اشاره به حجم‌ عظیمی از داده‌ها که از سوی سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :