Daneshenaft logo
جمعه 3 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 18 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22814
حرف‌های مشترک زنگنه و سبحانی در صنعت نفت اما بدون عکس یادگاری!


وزیر نفت روز پنج‌شنبه گذشته یکی از مهمترین کلنگ‌های تاریخ صنعت پتروشیمی ایران در «کرخه» به زمین زد، کلنگی که به زمین خوردن آن برای همه خیر و برکت داشت، برای آن نماینده مجلسی که با این کلنگ‌ها به دنبال حفظ جایگاهش در مجلس بود تا وزیر نفتی که با یک کلنگ می‌خواهد برای چند روزی هم که شده از فشار منتقدان و دلواپسان رها شود.

در تاریخ صنعت پتروشیمی تا بخواهید از این دست کلنگ‌ها به زمین خورده است، برخی از کلنگ‌ها با گذشت بیش از یک دهه هنوز روی زمین مانده و کلنگ‌های دیگری که حالا زمینه‌ساز توسعه صنعت پتروشیمی ایران شدند اما بدون شک کلنگ‌ها هم می‌دانند که در چه طرح‌های زمینه‌ساز توسعه صنعت پتروشیمی و حافظ محیط زیست و منابع آبی کشور بودند و در چه طرح‌هایی زمینه‌ساز یک خیانت تاریخی در کشور شده‌اند.

خط لوله اتیلن غرب مصداق بارز یک کلنگ‌زنی اشتباه در تاریخ پتروشیمی ایران و جهان است، میلیاردها دلار خرج پارس جنوبی شد تا تولید اتان افزایش یابد، دوباره چند میلیارد دلار خرج کردیم تا پتروشیمی کاویان را برای تولید اتیلن و سپس خط لوله یک‌هزار و 200 کیلومتری انتقال اتیلن بسازیم، به همین جا قانع نشدیم دوباره دست به جیب شدیم پتروشیمی‌های مختلفی در شهرهای غرب و شمال غرب ایران ساختیم که همگی صرفا محصولاتی تکراری را تولید کنند و حالا که هم اتان داریم و اتیلن، این محصول ارزشمند را بیش از 1000 کیلومتر از جنوبی‌ترین نقطه ایران به شمالی غربی شهرهای کشور منتقل می‌کنیم، پلی‌اتیلن تولید کرده و دوباره بیش از 1000 کیلومتر را به جنوب منتقل می‌کنیم تا آن را به چین و هند بفروشیم.

مدیران شرکت‌های پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن غرب می‌گویند، روزانه 50 تا 70 دستگاه کامیون و تریلی محصولات صادراتی آنها را از مهاباد، کردستان، کرمانشاه، لرستان و ... بار می‌زنند تا به جنوب بیاورند بار کشتی‌ها کنیم و سپس به بازار صادر شود. کلنگی که روز اول برای ساخت خط اتیلن غرب زمین خورد هم امروز می‌داند که قرار بود با ساخت خط اتیلن غرب صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی بیشتری در غرب و شمال غرب ایران احداث شود اما دریغ از کلنگ ساخت یک شهرک پتروشیمی که با هدف تکمیل زنجیره ارزش پلی اتیلن در غرب کشور که به زمین خورده باشد.

کلنگی که هفته جاری در اندیمشک به زمین خورد یک تفاوت اساسی با تمامی کلنگ‌هایی دارد که در طول بیش از 15 سال گذشته تاکنون در صنعت پتروشیمی کشور به زمین خورده است، این کلنگ بیش از آنکه فرق زمین نگون‌بخت کرخه و اندیمشک را شکاف بدهد بر پیکره یک سنت نانوشته و غلط در تاریخ معاصر صنعت پتروشیمی ایران فرود آمد، کلنگی که شاه بیت آن توسط «جعفر ربیعی» مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس این چنین گفته شد «این کلنگ‌زنی بهانه‌ای است که برای توسعه صنایع میان‌دستی صنعت پتروشیمی»، کلنگ پتروشیمی اندیمشک به زمین خورد تا به غفلتی سی و چند ساله در صنعت پتروشیمی ایران پایان دهیم و نکته جالبش اینجاست این کلنگ مهم در دوره مدیریت «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس خورد. همان مدیری که می‌گویند، مترویی است، ماشین امضا شده، تخصص ندارد، کلنگی را به زمین زده که تاکنون ژنرال‌های این صنعت از زمین زدنش عاجز و ناتوان بودند.

در روی دیگر سکه این کلنگ زنی باید گفت، ایران با وجود در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر اتان و متان جهان حتی یک طرح تولید اتیلن اکساید گازی ندارد و هر چقدر پول خرج تولید پلی اتیلن‌های تکراری، اتیلن گلایکول‌ها، اوره، آمونیاک و متانول کردیم اما کل سهم محصول استراتژیک «اتیلن اکساید» ایران به 140 هزار تن در سال هم نمی‌رسد آن هم با خوراک نفتا !

کلنگ طرح جدید اتیلن اکساید اندیمشک به زمین خورد تا به جای زمین، فرق یک تفکر اشتباه سنتی و غلط در تاریخ معاصر پتروشیمی ایران را شکاف دهد که هرچقدر صنایع بالادستی پتروشیمی را با هدف خام‌فروشی و صادرات ارزان محصولات تکراری توسعه دهیم الان زمان توسعه صنایع میان‌دستی است تا جای صادرات اتیلن و اتیلن گلایکول سراغ تولید محصولاتی برویم که ارزش آنها به جای تن با کیلوگرم محاسبه و پرداخت می‌شود.

باور کنید، کلنگ طرح جدید پتروشیمی اندیمشک خوشبخت‌ترین کلنگ تاریخ این صنعت ارزش‌آفرین است، هنوز در شوک زیبای آغاز عصر توسعه صنایع میان‌دستی صنعت پتروشیمی خارج نشدیم که خبر رسیده است که کاتالیست تمام ایرانی تولید «اتیلن اکساید» به میزان 600 تن در سال با حمایت «اسپک» و مشارکت «اکسیر نوین فرآیند آسیا» و پژوهش و فن‌آوری پتروشیمی آغاز شده است.

اسپکی که به‌عنوان اولین شرکت ایرانی تولید سه دانش فنی و لایسنس تمام ایرانی سه محصول کاملا پرمصرف و استراتژیک را کلید زده و 98 را به سالی تبدیل می‌کند که اولین مجتمع پتروشیمی تمام ایرانی، ایران در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد این بار قبل ساخت یک مجتمع پتروشیمی خیال مدیرانش را از وجود کاتالیست تولید راحت کرده است.

اگر تمامی عکس‌های یادگاری افتتاح و بهره‌برداری مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی ایران در طول 6 سال گذشته را نگاه کنید امکان ندارد عکس و تصویری را پیدا کنید که وزیر نفت و مدیرعامل اسپک را در یک تصویر در کنار هم ببنید اما «بیژن زنگنه» و «جلیل سبحانی» این ادعا را به اثبات رسانده‌اند که بدون گرفتن سلفی و عکس‌های یادگاری مشترک می‌توانند از فاصله چند کیلومتری هم با هم صحبت کنند و این طبیعت صنعت نفت است که بدون مکالمه مستقیم هم می‌توان به یک دیالوگ و ادبیات مشترک رسید، صدایی که برای شنیده شدن آن نه نیازی به توئیت دارید و نه خرید شیرینی جشن استعفا ...

منبع: انرژی‌نیوز

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با در نظر گرفتن منابع انرژی به عنوان یکی از عوامل تولید و مزیت رقابتی کشور، افزایش بهره‌وری انرژی به افزایش بهره‌وری کل اقتصاد منجر خواهد شد.
مهندس زنگنه: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند اهواز در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها خواب ندارم.
مرتضی زمانیان، مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده حکمرانی شریف/ اصلاح قیمت بنزین در شرایط کنونی می‌تواند بستر کنترل تورم را فراهم آورد و ممنوعیت افزایش قیمت بنزین به معنای ادامه توزیع نابرابر ثروت عمومی به نفع ثروتمندان است.

يادداشت
کارشناسان معتقدند؛ باید با توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور، ابزار «نفت‌خام» را برای همیشه از میان گزینه‌های آمریکا برای اعمال فشار بر ملت ایران حذف کرد.
رییس قوه قضائیه: خصوصی‌سازی باید به درستی انجام شود و روشی که امروز در برخی موارد مطرح است حتما قابل تداوم و استمرار نیست و باید با یک نگاه پیشگیرانه، همکاران ما در دستگاه قضایی موضوع را دنبال کنند.
سیدمحمد صادق‌زاده، رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)/ با استفاده از روش قبلی و جدید در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بتوانیم عقب افتادگی تاریخی کشورمان در حوزه انرژی‌های پاک را با تولید و مصرف برق توسط مردم و حذف واسطه دولت جبران کنیم.
منصور فتحعلی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی/ سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری از ماموریت‌های این صندوق است و بر این اساس تاکنون ۴۰ شرکت از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شدند.
ابهامات پیرامون عرضه نفت در بازار جهانی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و شبهه درمورد توانایی سایر تولیدکنندگان برای جبران عرضه‌ای که به این ترتیب از دست رفته، شائبه‌هایی برای افزایش قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار به‌ وجود آورده است.
گفتمان
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.
مهندس حمید ایمان‌زاده، سرپرستی سلامت، ایمنی، محیط زیست و کیفیت HSEQ شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد. با او در مورد همه فرآیندهای واحد HSEQ گفتگو کردیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :