Daneshenaft logo
پنجشنبه 2 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22942
فرهنگ‌سازی و تغییر رویکرد بازرسی بر مبنای ریسک از ضرورت‌های بازرسی فنی است


مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اشاره به اهمیت بازرسی از تاسیسات، تغییر رویکرد بازرسی مبتنی بر زمان سرویس‌دهی (time-based) به پیاده‌سازی بازرسی بر مبنای ریسک (RBI) را امری ضروری دانست و بر فرهنگ‌سازی و اجرای آن تاکید کرد.

مهندس سیدابوالحسن محمدی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در جلسه بررسی فعالیت‌های اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات این شرکت ضمن بیان این خبر افزود : تشکیل جلسات فنی گام مهمی در جهت حل مسائل و چالش ها از طریق گفتمان است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در رابطه با بازرسی برمبنای ریسک تصریح کرد : این روش مبتنی بر جمع‌آوری، تجزیه و تحليل‌های آماری داده و اطلاعات است که از عمليات بهره برداری، نگهداری و تعمیرات، بازرسی فنی و پايش وضعیت در يك فرآيند نفت، گاز و یا پتروشیمی به دست می آید تا میزان ریسک حاکم بر واحدهای عملیاتی، تجهیزات، خطوط لوله را محاسبه و تعیین نماید و بر این اساس طرح‌ها و برنامه‌های نگهداری وتعمیرات، بازرسی فنی با هدف افزایش اثربخشی و کارائی آنها و به طبع آن افزایش ایمنی و شرایط مطمئن تولید در راستای اقتصادی نمودن آنها محقق شود. از مزایای آن می توان به كاهش هزينه های عملیات بازرسی فنی، افزایش میزان ايمنی عملیات بهره برداری، افزايش میزان قابلیت اطمینان واحدها و تجهیزات عملیاتی، افزايش قابليت دسترسی به واحدها و تجهیزات عملیاتی، طرح ریزی و برنامه ریزی اقدامات اصلاحی و بازدارنده با هدف کاهش میزان ریسک وافزایش کارائی و اثر بخشی طرح و برنامه بازرسی فنی و نگهداری وتعميرات اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در این جلسه مهندس حسین هنرور رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق با بیان جایگاه و اهمیت بازرسی از تاسیسات گفت: بازرسی از تاسیسات و گزارش پایش‌های صورت پذیرفته،.نقش محوری در سلامت تاسیسات و حفظ سرمایه های ملی دارد، بدین نحو که با تکیه بر آن، ریسک خطرات کاهش یافته و سبب بهبود شاخص های HSE در بخش حوادث نیروی انسانی می شود.

وی افزود: از طرف دیگر با شناسایی عیوب و حذف آنها می توان از تعمیرات ناخواسته پرهزینه و اثرات مخرب آن پیشگیری نمود و در کنار سایر عوامل سبب استمرار تولیدی ایمن و پایدار در راستای تولید تکلیفی شد.

بر اساس این گزارش، با تحلیل نتایج حاصله این امکان فراهم می شود تا با تعریف پروژه های متناسب با شرایط، نوسازی و بازسازی تاسیسات فرسوده ناشی از خوردگی تحقق یابد و از سوی دیگر با بررسی و پژوهش پیرامون آنها، عملکرد کالاهای به کار رفته در شرایط عملیاتی مورد ارزیابی دقیق تر قرار گرفته و در توسعه تاسیسات تولیدی و خرید کالا به آنها توجه شود.

این گزارش می افزاید، از جمله فعالیت های صورت گرفته طی سال گذشته در اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق می توان به پروژه شبیه سازی عیوب و ارزیابی مخزن تحت فشار مرکز اندازه گیری بر مبنای سطح سه استاندارد API579 و صدور گواهی بهره برداری، ساخت و تعویض عدسی یک دستگاه سپریتور سلیکونی، تعویض پوشش بخشی از خطوط لوله چاه شماره 10 خانگیران و گاز شیرین مصرفی چاهها اشاره کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با در نظر گرفتن منابع انرژی به عنوان یکی از عوامل تولید و مزیت رقابتی کشور، افزایش بهره‌وری انرژی به افزایش بهره‌وری کل اقتصاد منجر خواهد شد.
مهندس زنگنه: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند اهواز در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها خواب ندارم.
مرتضی زمانیان، مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده حکمرانی شریف/ اصلاح قیمت بنزین در شرایط کنونی می‌تواند بستر کنترل تورم را فراهم آورد و ممنوعیت افزایش قیمت بنزین به معنای ادامه توزیع نابرابر ثروت عمومی به نفع ثروتمندان است.

يادداشت
کارشناسان معتقدند؛ باید با توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور، ابزار «نفت‌خام» را برای همیشه از میان گزینه‌های آمریکا برای اعمال فشار بر ملت ایران حذف کرد.
رییس قوه قضائیه: خصوصی‌سازی باید به درستی انجام شود و روشی که امروز در برخی موارد مطرح است حتما قابل تداوم و استمرار نیست و باید با یک نگاه پیشگیرانه، همکاران ما در دستگاه قضایی موضوع را دنبال کنند.
سیدمحمد صادق‌زاده، رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)/ با استفاده از روش قبلی و جدید در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بتوانیم عقب افتادگی تاریخی کشورمان در حوزه انرژی‌های پاک را با تولید و مصرف برق توسط مردم و حذف واسطه دولت جبران کنیم.
منصور فتحعلی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی/ سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری از ماموریت‌های این صندوق است و بر این اساس تاکنون ۴۰ شرکت از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شدند.
ابهامات پیرامون عرضه نفت در بازار جهانی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و شبهه درمورد توانایی سایر تولیدکنندگان برای جبران عرضه‌ای که به این ترتیب از دست رفته، شائبه‌هایی برای افزایش قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار به‌ وجود آورده است.
گفتمان
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.
مهندس حمید ایمان‌زاده، سرپرستی سلامت، ایمنی، محیط زیست و کیفیت HSEQ شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد. با او در مورد همه فرآیندهای واحد HSEQ گفتگو کردیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :