Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22942
فرهنگ‌سازی و تغییر رویکرد بازرسی بر مبنای ریسک از ضرورت‌های بازرسی فنی است


مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اشاره به اهمیت بازرسی از تاسیسات، تغییر رویکرد بازرسی مبتنی بر زمان سرویس‌دهی (time-based) به پیاده‌سازی بازرسی بر مبنای ریسک (RBI) را امری ضروری دانست و بر فرهنگ‌سازی و اجرای آن تاکید کرد.

مهندس سیدابوالحسن محمدی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در جلسه بررسی فعالیت‌های اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات این شرکت ضمن بیان این خبر افزود : تشکیل جلسات فنی گام مهمی در جهت حل مسائل و چالش ها از طریق گفتمان است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در رابطه با بازرسی برمبنای ریسک تصریح کرد : این روش مبتنی بر جمع‌آوری، تجزیه و تحليل‌های آماری داده و اطلاعات است که از عمليات بهره برداری، نگهداری و تعمیرات، بازرسی فنی و پايش وضعیت در يك فرآيند نفت، گاز و یا پتروشیمی به دست می آید تا میزان ریسک حاکم بر واحدهای عملیاتی، تجهیزات، خطوط لوله را محاسبه و تعیین نماید و بر این اساس طرح‌ها و برنامه‌های نگهداری وتعمیرات، بازرسی فنی با هدف افزایش اثربخشی و کارائی آنها و به طبع آن افزایش ایمنی و شرایط مطمئن تولید در راستای اقتصادی نمودن آنها محقق شود. از مزایای آن می توان به كاهش هزينه های عملیات بازرسی فنی، افزایش میزان ايمنی عملیات بهره برداری، افزايش میزان قابلیت اطمینان واحدها و تجهیزات عملیاتی، افزايش قابليت دسترسی به واحدها و تجهیزات عملیاتی، طرح ریزی و برنامه ریزی اقدامات اصلاحی و بازدارنده با هدف کاهش میزان ریسک وافزایش کارائی و اثر بخشی طرح و برنامه بازرسی فنی و نگهداری وتعميرات اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در این جلسه مهندس حسین هنرور رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق با بیان جایگاه و اهمیت بازرسی از تاسیسات گفت: بازرسی از تاسیسات و گزارش پایش‌های صورت پذیرفته،.نقش محوری در سلامت تاسیسات و حفظ سرمایه های ملی دارد، بدین نحو که با تکیه بر آن، ریسک خطرات کاهش یافته و سبب بهبود شاخص های HSE در بخش حوادث نیروی انسانی می شود.

وی افزود: از طرف دیگر با شناسایی عیوب و حذف آنها می توان از تعمیرات ناخواسته پرهزینه و اثرات مخرب آن پیشگیری نمود و در کنار سایر عوامل سبب استمرار تولیدی ایمن و پایدار در راستای تولید تکلیفی شد.

بر اساس این گزارش، با تحلیل نتایج حاصله این امکان فراهم می شود تا با تعریف پروژه های متناسب با شرایط، نوسازی و بازسازی تاسیسات فرسوده ناشی از خوردگی تحقق یابد و از سوی دیگر با بررسی و پژوهش پیرامون آنها، عملکرد کالاهای به کار رفته در شرایط عملیاتی مورد ارزیابی دقیق تر قرار گرفته و در توسعه تاسیسات تولیدی و خرید کالا به آنها توجه شود.

این گزارش می افزاید، از جمله فعالیت های صورت گرفته طی سال گذشته در اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق می توان به پروژه شبیه سازی عیوب و ارزیابی مخزن تحت فشار مرکز اندازه گیری بر مبنای سطح سه استاندارد API579 و صدور گواهی بهره برداری، ساخت و تعویض عدسی یک دستگاه سپریتور سلیکونی، تعویض پوشش بخشی از خطوط لوله چاه شماره 10 خانگیران و گاز شیرین مصرفی چاهها اشاره کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :