Daneshenaft logo
پنجشنبه 6 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 1 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23047
با حضور مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران صورت گرفت؛
راه‌اندازی سامانه بومی‌سازی شده بالابری دستگاه حفاری دریایی برای نخستین بار در صنعت حفاری کشور


سامانه بومی‌سازی شده بالابری (JACKING) دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس روز سه‌شنبه (31 اردیبهشت‌ماه) در آیینی با حضور مهندس سید‌عبداله موسوی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در آب‌های ساحلی جزیره خارگ راه‌اندازی و در مدار عملیات قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران به روز رسانی این سامانه براساس طراحی جدید و مبانی سیستم هیدرولیک پس از بررسی‌های فنی و مهندسی با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات داخلی برای نخستین بار در کشور تحقق یافت.

دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس یک سال به دلیل عدم کارایی این سیستم زمین‌گیر شده بود که با دستور و پیگیری‌های ویژه مدیر عامل و به همت متخصصان مجرب شرکت در مدت سه ماه طراحی، ساخت و تامین قطعات و تجهیزات لازم محقق و ظرف دو ماه کارهای اجرایی و نصب آن انجام و پس از آزمایش‌های میدانی راه‌اندازی گردید.

در طراحی و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات که براساس استاندارد کار در صنعت حفاری صورت پذیرفت سیستم‌های خنک کننده، فرمان کنترل و قدرت، ارتقاء کیفی و نوسازی و بازسازی جک‌های اصلی و تعویض  اتصالات با کمترین هزینه و بدون استفاده از پیمانکاران خارجی و داخلی با موفقیت کامل اجرا شد.

به گفته کارشناسان در طراحی سیستم قدیم، دستگاه با شش پمپ هیدرولیک (پاور پک) کار می‌کرد که در طراحی جدید به نحوی برنامه‌ریزی شده که عملیات بالابری (جکینگ ) با به کارگیری یک پمپ برای هر پایه امکان‌پذیر است.

 

گفته می‌شود در سیستم قدیمی درجه حرارت در حین عملیات افزایش می یافت این در حالی است که در طراحی جدید با ایحاد سیستم خنک‌کننده، دمای روغن همواره در حد نرمال می باشد.

همچنین  سیستم بالابری هنگام  بالا رفتن در کل دستگاه حفاری  ایجاد ضربه می کرد که این نقیصه نیز در سیستم جدید برطرف و جکینگ به صورت نرم و عادی انجام می‌شود.

تراز کردن پایه‌ها و جا زدن پین‌های نگه دارنده از دیگر مواردی است که قبل از این دشواری‌هایی در بر داشت و با سختی انجام می‌شد اما در سیستم جدید این کار به آسانی و با صرف کمترین انرژی توسط کارکنان به سرانجام می‌رسد.

برخورداری از خدمات پشتیبانی و دسترسی آسان به تامین قطعات یدکی در داخل، مصرف سوخت کمتر، صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها، استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت های موجود کشور از مزیت های موفقیت جدید تلاشگران شرکت ملی حفاری ایران به شمار می آید.

در آیین بهره برداری از این دستاورد  متخصصان و کارشناسان شرکت که معاون مدیرعامل در عملیات حفاری، مدیر خدمات، مدیر عملیات حفاری در دریا، رئیس دفتر مدیر عامل ، رئیس نگهداری و تعمیرات مکانیک و جمعی از مسئولان عملیاتی و پشتیبانی حضور داشتند،  مهندس موسوی مدیرعامل شرکت در سخنانی این توفیق را در شرایط تحریم و محدودیت های ایجاد شده بسیار ارزشمند و قابل تقدیر دانست.

وی گفت: این کار در راستای خودکفایی، خوداتکایی، برنامه های اقتصاد مقاومتی و تکیه برتوانمندی داخلی و در نتیجه هم افزایی و همگرایی حاصل و متخصصان شرکت ملی حفاری ایران نشان دادند که هیچ محدویتی نمی تواند روند توسعه صنعت نفت و  صنعت حفاری در ایران را متوقف نماید.

مهندس موسوی با تاکید بر انجام کارها بر مبنای برنامه ریزی مهندسی،  نگاه بنگاهداری،  توجه ویژه به مقوله درآمدزایی  و دقت عمل در کنترل هزینه‌ها افزود: بر اساس محاسبات و برآورد صورت گرفته انجام این بخش بازسازی دستگاه حفاری شهید مدرس توسط شرکت‌ها و پیمانکاران‌ خارجی دو میلیون یورو  هزینه  در برداشت که با اقدام ارزنده متخصصان و کارکنان و توصیه اکید در باب استفاده از توان داخلی سازمان‌، در این ارتباط  ۱۵ میلیارد ریال هزینه انجام شد که علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور موجب سرافرازی  شرکت  است. 

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران ضمن قدردانی از متخصصان و کارکنان سختکوش مدیریت‌های عملیات، نگهداری و تعمیرات (نت)،  تدارکات و امور کالا و سایر بخش‌ها که در این زمینه همکاری و همیاری داشتند،  گفت: هم افزایی  و همگرایی موجب رشد و تعالی سازمان، افزایش راندمان کار و بهره‌وری و ایجاد ظرفیت‌های جدید در مجموعه می‌شود.

وی با بیان اینکه فعالیت های این شرکت در بخش حفاری چاه‌های نفت و گاز در دریا به عنوان یکی از اولویت‌های عملیاتی، مورد توجه ویژه قرار دارد، گفت: با توجه به گستردگی حوزه عملیاتی در آب‌های خلیج فارس این شرکت می‌بایست  توان و ظرفیت های خود را برای حضور پر رنگ تر در این عرصه بهبود و افزایش دهد.

مهندس موسوی با اشاره به بازسازی و راه اندازی  دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس و آمادگی این دکل جهت به کار‌گیری در یکی از میادین نفتی در گستره عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران، گفت: همچنین مقرر است دستگاه حفاری شهید رجایی که هم اکنون در موقعیت پارس جنوبی استقرار دارد نیز برای بازسازی و تعمیرات اساسی (اورهال) به یکی از یاردهای تعمیراتی انتقال داده شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود:حفار مردان سختکوش این شرکت در عملیات دریا  تاکنون حفر 398 حلقه چاه نفت و گاز به متراژ بیش از 656 هزار و 600 متر در دریا را در کارنامه دارند که از این تعداد هفت حلقه اکتشافی، 165 حلقه توسعه‌ای، یک حلقه توصیفی و 225 حلقه تعمیری تکمیلی بوده است.

وی در ادامه گفت: مدیریت عملیات حفاری در دریا شرکت که از کادری متخصص و مجرب برخوردار است در حدود چهار دهه گذشته همسو با اجرای پروژه های مربوط به شرکت نفت فلات قاره در میدان های نفتی درود، فروزان، سیری و سکوی نفتی ابوذر، حداقل در شش فاز پارس جنوبی تعداد 85 حلقه چاه گازی حفاری و تکمیل نموده که هم اکنون از سوی شرکت نفت و گاز پارس در مدار تولید قرار دارند.

مهندس موسوی گفت: در بررسی شاخص های آماری عملکرد شرکت در بخش دریا 144 حلقه چاه شامل 60 حلقه توسعه ای و 84 حلقه تعمیری تکمیلی به دستگاه حفاری شهید مدرس اختصاص دارد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران کار در صنعت راهبردی حفاری را حساس، پراسترس و با ریسک بالا  توصیف کرد و از تلاش بی وقفه کارکنان شرکت در این بخش که علاوه بر ویژگی های عملیاتی از نظر شرایط دریا نیز دشواری‌های مختص به خود را دارد، قدردانی به عمل آورد.

در این ایین مسئولان و کارکنان اقماری دستگاه حفاری شهید مدرس به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

مهندس موسوی سپس از قسمت‌های مختلف دستگاه حفاری شهید مدرس بازدید کرد که در جریان آن مدیر عملیات حفاری در دریا و مسئولان عملیاتی و فنی بخش های مختلف دکل توضیح لازم را در خصوص بکار گیری سیستم جدید جکینگ، تفاوت کار در  دستگاه های حفاری دریایی نسبت به دکل های خشکی، استهلاک و فرسایش بیشتر و نیاز به بازسازی و تعمیرات دوره ای نزدیکتر ارائه دادند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه از دستگاه حفاری  42 فتح در بخش خشکی جزیره خارگ بازدید و در جمع کارکنان این دستگاه ضمن تقدیر از تلاش های آنان در تحقق برنامه های شرکت به گفت و گو نشست.

در جریان این بازدید رئیس منطقه حفاری شرکت در خارگ و رئیس دستگاه پیرامون  وضعیت دکل و عملیات حفاری توضیحاتی ارائه دادند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون انرژی مجلس/ هرگونه اخلال در روند فروش نفت و ارزآوری از این حوزه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دولت در حوزه مالی می‌زند.
روزگار غریبی شده است. در این زمانه عجیب و غریب، وزیر نفت که پرچمدار مبارزه با تحریم‌های نفتی ایالات متحده است، بی‌رحمانه و غیر‌منصفانه زیر شدیدترین انتقادات و هجمه‌ها قرار گرفته است.

يادداشت
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ اکوادور یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که با تولید میانگین روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام، پنجمین تولیدکننده نفت خام آمریکای جنوبی و با ۸.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، سومین کشور این منطقه پس از ونزوئلا و برزیل از نظر میزان ذخایر نفتی به شمار می‌رود.
ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج‌ سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس/ توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاه‌ها ازجمله راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی محسوب می‌شود و تحریم‌های آمریکا را می‌توان با رفتن به سمت تولید فراورده‌های نفتی بی اثر کرد.
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :