Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 شهریور ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 3 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23058
مدیرعامل شرکت پایندان در گفت‌وگو با دانش نفت مطرح کرد:
رصد برنامه‌های تحریم؛ لازمه کاهش ریسک و هزینه


پیمانکار به‌عنوان مجری پروژه، حتی ممکن است گاهی اوقات چالش‌ها و مسائل پروژه را بهتر از خود کارفرما درک کند، از این رو، باید ریسک‌ها و موانع پیش روی خود را پیش‌بینی و برای برطرف کردن آنها چاره‌اندیشی کند.

 

بر اساس سند چشم‌انداز و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب، باید برنامه‌های تحریم را رصد کرد تا افزون‌ بر افزایش هزینه برای دشمن، موجبات توسعه همه‌جانبه و غیرمتکی به درآمدهای نفت اثرپذیر شود. این تصور اشتباه است که منتظر آغاز تحریم‌ها باشیم و سپس برای ناکامی در اجرای پروژه بهانه‌تراشی کنیم و همه تقصیرها را به گردن تحریم و کارفرما بیاندازیم؛ این اشتباه است که همواره تصور کنیم فرد دیگری باید باشد تا چاره‌ای بیاندیشد و در هر موقعیتی از دیگران ایراد بگیریم.

سید شمس‌الدین موسوی؛ مدیرعامل شرکت پایندان با بیان مطالب فوق در گفت‌وگو با خبرنگار دانش نفت گفت: شرکت پایندان در کنسرسیوم فاز 14 میدان گازی پارس جنوبی، در کنار شرکت‌های مپنا، ماشین‌سازی اراک و مدیریت طرح‌های صنعتی ایران (IPMI) ، در ساخت ردیف‌های چهار گانه فرآیندی پالایشگاه فاز 14 در بخش خشکی فعالیت می‌کند و همچنین ساخت بخش ساختمان‌های غیرصنعتی (N.I.B) را به شکل EPC بر عهده دارد و هم‌اکنون پیشرفت ساخت بخش‌های مربوط به تعهد شرکت پایندان را به بیش از 60 درصد رسانده و به تأیید کارفرما از برترین پیمانکاران فاز 14 پارس جنوبی است. آنچه شرکت پایندان در این پروژه پیش گرفت رصد برنامه‌های تحریمی و پیش‌بینی تأمین نیازهای ساخت بوده است.

وی افزود: از جمله اقدامات خوبی که در پروژه فاز 14 با همکاری کمیته ریسک داخلی شرکت پایندان انجام شد، برآورد دقیق کالا و تجهیزات مورد نیاز خارجی تا پایان اجرای پروژه و خرید و نگهداشت آنها پیش از تشدید محدودیت‌های بین‌المللی بوده است که در طول سه ماهه دوم سال 97 انجام شد و از همین رو، خوشبختانه پایندان برای اجرای پروژه فاز 14 در بخش خرید با مشکل جدی روبه‌رو نخواهد شد.

موسوی ادامه داد: پیمانکار، جدای از اجرای پروژه و توجه به سود کسب و کارش، باید ریسک‌های پروژه را به‌خوبی شناسایی کند و راهکارهای مدیریت و پاسخ‌گویی به آنها را در نظر بگیرد؛ پیمانکار به‌عنوان مجری پروژه، حتی ممکن است گاهی اوقات چالش‌ها و مسائل پروژه را بهتر از خود کارفرما درک کند، از این رو، باید ریسک‌ها و موانع پیش روی خود را پیش‌بینی و برای برطرف کردن آنها چاره‌اندیشی کند.

این دکترای مدیریت استراتژیک تصریح کرد: اینکه یک پروژه با چه قیمتی و در چه زمانی به سرانجام رسیده، از دیدگاه متدولوژی مدیریت پروژه بسیار مهم است؛ چنانچه این تحلیل و ارزیابی درباره پروژه‌ها عملی شود، به‌روشنی مشخص می‌شود که مشکل تأخیر در اجرای پروژه‌ها و افزایش هزینه‌های آنها، تنها به‌علت تحریم‌ها نبوده است، بلکه عدم تصمیم‌گیری به‌موقع یا حتی تصمیم نگرفتن، سوء مدیریت، نبود هم‌دلی و یکپارچگی در سازمان نیز در افزایش زمان و هزینه اجرای یک پروژه نقش دارد.

موسوی بیان کرد: اکنون از یاد نبریم که تحریم‌ها به مفهوم بحران تازه‌ای برای کشور ما نبوده است، هرچند شدت و ضعف آن در مقاطع مختلف زمانی پس پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی متفاوت بوده است. وی ادامه داد: اعمال و تشدید تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و متعاقباً تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های پیشگیرانه به‌منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود و از آنجایی که بیشتر این تحریم‌ها، صنایع نفت و گاز و شبکه بانکی را آماج تهاجم قرار داده، بدیهی است عدم بکارگیری روش‌های مقابله با تحریم‌ها، می‌تواند آسیب‌ها و صدمه‌های زیادی به اقتصاد کشور از طریق بخش مولد آن وارد کند.

حال در مقیاس کلان ملی برای مقابله با تحریم‌ها، باید چگونه عمل می‌شد؟

پر واضح است تحریم‌ها مستقیماً نفت و بانک را مورد حمله قرارداده است و از آنجایی که این دو بازوی اصلی محرکه اقتصاد کشور هستند در صورت عدم برنامه‌ریزی و عمل برای مقابله با آن‌ها، شاهد آسیب‌پذیری اقتصاد در مقیاس ملی خواهیم بود.

نقش صنعت پایین دستی نفت و گاز در تحقق اهداف سیاست‏های کلی اقتصاد مقاومتی در برخی از بندهای آن نمایان‏تر بوده و به طور مستقیم در بندهای ذیل مورد تاکید قرار گرفته و تصریح شده است:

1.‌بند «13»، مقابله با ضربه‏پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق افزایش صادرات پتروشیمی و سایر موارد.

2.‌بند «15»، افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (بر اساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‏های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع.

3.‌بند «10»، حمایت همه جانبه از صادارت کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت

اینکه برای چنین روزی، صنعت نفت و گاز باید برنامه‌ریزی داشته باشد با شروع تحریم‌ها خود را نمایان ساخته است. کاهش صادرات و به تبع آن کاهش تولید و چالش‌های انتقال پول و .... کاملاً نشان می‌دهد که برای کاهش ریسک و هزینه می‌بایست برنامه‌های تحریمی دشمن رصد شده و در راستای مقابله با آن عمل می‌شد.

اگرچه به دلیل عدم تأمین اعتبار کافی مناسب در کشور ما نتوانسته‌ایم صنعت پایین دستی نفت و گاز را آنگونه که جبران کامل تحریم صادرات نفت شود توسعه دهیم اما با همین شرایط موجود نیز باید در کوتاه مدت، بدنبال اجرای راه‌های کم هزینه‌تر و سریعتر بوده و در میان مدت و بلند مدت، چاره‌ای جز توسعه صنایع پالایشی و پتروشیمیایی وجود ندارد.

این تحلیلگر ارشد صنعت نفت در تشریح راهکارهای ضدتحریمی توضیح داد: درباره برخی از این روش‌ها که با توان کنونی داخل کشور، قابلیت اجرا دارند می‌توان از ایجاد پالایشگاه‌های نفتی (به ویژه در مقیاس کوچک)، ساخت مجتمع‌های پتروشیمیایی با هدف صادرات محصولات پتروشیمی، بهبود کیفیت بنزین و گازوییل و سایر فرآورده‌های نفتی از طریق شیرین‌سازی و سولفورزدایی، تقویت روابط با شرکای استراتژیک به‌منظور صادرات نفت خام و فرآورده‌ها، تقویت تجارت گاز از طریق توسعه شبکه‌های انتقال گاز به ویژه ساخت خطوط لوله، یاد کرد.

او همچنین، متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت خام (اعم از سوآپ، مخلوط سازی نفت و ایجاد نفت با مشخصات جدید، فروش از طریق بورس نفت، ارتقای ظرفیت صنعت کشتیرانی و...)، تکیه بر توان داخلی در اجرای پروژه‌های نفت و گاز و منتظر نماندن برای حضور شرکت‌های خارجی، حداکثرسازی زنجیره ارزش افزوده و جلوگیری از اتلاف منابع هیدروکربوری (مانند جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل)، بهبود بهره‌وری و کاهش شاخص مصرف انرژی با تقویت راندمان تجهیزات و صنایع و... را نیز از دیگر روش‌ها و راهکارهای ضد تحریمی برشمرد.

 مدیرعامل شرکت پایندان با بیان اینکه صادرات نفت‌ ایران تحریم است، نه فرآورده‌های نفتی، گفت: ساخت برخی پالایشگاه‌ها در مقیاس کوچک، به سرمایه‌گذاری اندکی در حدود 20 تا 40 میلیون دلار نیاز دارد که این رقم در قیاس با پالایشگاه‌های بزرگ، بسیار کم است و لیسانس و پروانه فنی آن را هم می‌توان از شرکت‌های معتبر آسیای شرقی گرفت؛ در عین حال، این پالایشگاه‌های کوچک را می‌توان در مدت زمان به‌نسبت کوتاه و در نقاط راهبردی در مسیر ترانزیتی نفت‌خام و سوخت، ساخت و خوراک آن را نیز از محصولات سنگین و کم‌ارزش‌تر پالایشگاه‌ها و یا نفت‌‌خامی که صادرات آن تحریم شده، تأمین کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ روزانه ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد بر نیاز داخل در بخش فرآورده‌های نفتی همچون مازوت، گازوئیل و روغن پایه و قیر داریم و با ایجاد یک سازوکار درست می‌توانیم روزانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمد از طریق صادرات این فرآورده‌های مهم داشته باشیم.
رامین قلمبر دزفولی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران/ پیشرفت فیزیکی ۵۰ قرارداد طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت به‌طور میانگین حدود ۵۰ درصد بوده و به این ترتیب نیمی از مسیر اجرای قراردادهای این طرح طی شده است.

يادداشت
طبق آخرین آمار، نفت درجای میادین مشترک غرب کارون حدود ۶۷ میلیارد بشکه اعلام شده که با ضریب بازیافت شش درصد ۶.۴ میلیارد بشکه می‌توان از این میادین برداشت کرد.
محسن آقایی/ طرح ساخت پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسیده، در صورت تصویب آیین نامه اجرایی در دولت، بعنوان یک طرح ضد تورمی، می تواند بخشی از نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرده و باعث تولید ثروت شود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم، ازدیاد برداشت باز هم به عنوان یک هدف مهم و ملی توجه دولت قرار گرفت و زنگنه، وزیر نفت کشورمان از زمانی که سکان وزارت نفت را برعهده گرفت، مدام بر اهمیت افزایش ضریب بازیافت از میادین تاکید و چندی پیش اظهار کرد "امیدوارم ازدیاد برداشت به یک خواست ملی بدل شود" و محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد.
دكتر علی اصولی، مدیرعامل شركت نفت خزر/ دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به 40 درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزء مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید و پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان می‌باشد.
غلامرضا منوچهری، رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت/ آنچه امروزه به عنوان یک الزام قانونی مطرح است، مسئولیتی است که بر اساس آن لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها از یک سو مسئولیت آثار نامطلوب فعالیت‌های خود بر جامعه را به عهده بگیرند و از سوی دیگر، دغدغه‌های اجتماعی و زیست محیطی را در کنار عملکردهای کسب‌وکارشان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :