Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23113
اجرای ۳ پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.

ماهیت اصلی این شرکت پژوهشی/ مطالعاتی است و وظیفه اصلی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، انجام مطالعات، شناسایی فناوری‌ها، تدوین دستورعمل‌ها و استانداردها و دیگر فعالیت‌های مرتبط، به منظور اجرای اقدام‌ها و پروژه‌هایی است که هدف آنها کاهش شدت انرژی و افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر حرارتی در کشور است. با توجه به سیاستگذاری‌های شرکت در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و آینده‌پژوهی فناوری‌ها، به دنبال بومی کردن دانش فنی فناوری‌های مورد نیاز کشور در حوزه‌های کاری شرکت هستیم. می‌توان گفت مهم‌ترین قسمت در حوزه کاری پژوهش و فناوری، توسعه فناوری‌های نوین با هدف کاهش شدت انرژی در سطح کشور است، ضمن آنکه در فعالیت‌های مطالعاتی و سیاستگذاری نیز کمک می‌کنیم تا به نیازهای پژوهشی واحدهای عملیاتی پاسخ داده شود.

راه‌اندازی شورای پژوهش در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

امسال بنا داریم با راه‌اندازی شورای پژوهش این شرکت مکانی برای تدوین راهبردهای پژوهش و فناوری شرکت شکل گیرد. پایش‌هایی در سطح کشور داریم که بر اساس آن، نیازهای فناورانه حوزه انرژی را شناسایی و در این زمینه پروژه‌هایی تعریف می‌کنیم. از سوی دیگر، با شناسایی نیازهای فناورانه و غیرفناورانه حوزه انرژی، برای آنها برنامه‌ می‌ریزیم و پروژه‌های انتقال فناوری/ بومی سازی فناوری برایشان تعریف می‌کنیم. از ابتدای آغاز به کار واحد پژوهش و فناوری، پروژه‌های پژوهشی زیادی داشتیم که از آن جمله می‌توان به دستیابی به دانش فنی سامانه میکرو سی‌اچ‌پی (MCHP)  بر مبنای موتور گازسوز داخلی اشاره کرد که سال گذشته با موفقیت به پایان رسید. اکنون در حال پیگیری تجاری‌سازی محصول و اصلاح تعرفه‌های برق و گاز برای این سامانه‌ها هستیم تا به صورت گسترده استفاده شود.وی ادامه داد:  دانش فنی محصول آماده است، اما به دلیل فقدان تعرفه‌های مربوطه و نبود قوانین برای خرید برق در مقیاس میکرو مشکلاتی داریم  که پیگیر حل آن هستیم.

اجرای ۳ پروژه فناورانه جدید

همانطور که اشاره شد؛ برای این پروژه‌ها مصوبات شورای پژوهش شرکت نفت و نیز هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است، در گام بعد برآنیم تا با کسب موافقت شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت بهینه‌سازی، قراردادهای مربوط را منعقد کنیم. یکی از این پروژه‌ها توسعه دانش فنی میکرو توربین گازی در محدوده توانی ۶۰-۳۰ کیلووات است که یک فناوری راهبردی برای کشور است و در حوزه‌های مختلفی از جمله ساختمان، حمل‌ونقل و صنعت (به‌ویژه صنعت نفت) به بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری کمک شایانی خواهد کرد، ضمن اینکه در نظر داریم قیمت تمام‌شده محصول را به حداقل ۳۰ درصد کمتر از نمونه‌های وارداتی مشابه برسانیم. پروژه دوم، طراحی و توسعه سامانه پمپ حرارتی گاز سوز (GHP)  است که با استفاده از سرریز دانشی به دست آمده در پروژه میکرو سی‌اچ‌پی و کاهش حدود ۲۵ درصد هزینه اجرا خواهد شد. در صورت دستیابی به دانش فنی مربوطه و تجاری‌سازی آن، می‌توان با بازده بسیار بالاتری از نیروگاه‌ها، سرمایش مورد نیاز در فصل تابستان را با استفاده از گاز طبیعی تولید کرد. کشور ما منابع گازی زیادی دارد، اما نمودار مصرف گاز ما به‌شدت متغیر است. در فصل زمستان مصرف گاز افزایش می‌یابد و در فصل تابستان، استفاده زیادی از گاز در بخش ساختمان نداریم که یکی از راهکارها برای حل این موضوع، تولید سرمایش از گاز طبیعی است. در گذشته این کار از طریق چیلرهای جذبی انجام می‌شد، اما ضمن بازده پایین این سیستم‌های جذبی، در مناطق مرطوب و جنوبی کشور نیز محدودیت داشتیم که با استفاده از فناوری تراکمی و روزآمد دنیا یعنی GHP، می‌توان ضمن برطرف کردن محدودیت سیستم‌های جذبی، با بازدهی بالایی از گاز طبیعی، سرمایش تولید کرد. با بومی شدن این فناوری انتظار داریم قیمت نهایی محصول برای مصرف‌کننده نسبت به نمونه خارجی، کاهش ۴۰ درصدی داشته باشد، از طرف دیگر این سیستم‌ها می‌توانند با بازده بسیار، گرمای مورد نیاز در فصل زمستان و نیازهای حرارتی ساختمان را در فصول گرم و سرد سال را تامین و به هموار کردن نمودار مصرف گاز در بخش ساختمان کمک کنند. میزان آلایندگی این سیستم‌ها در مقایسه با سیستم‌های حرارتی مورد استفاده در ساختمان‌ها و نیروگاه‌های کشور، بسیار پایین‌تر است و ویژگی‌های زیست محیطی بسیار جذابی دارد. پروژه سوم در دست اقدام را طراحی و ساخت سرمشعل‌های دیگ‌ها (در ظرفیت‌های مختلف) برای موتورخانه‌های ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری است و این پروژه در طرح ماده ۱۲ با عنوان ارتقای کارایی ۶۰۰ هزار موتورخانه، کاربرد خواهد داشت و می‌تواند کاهش مصرف سوخت موتورخانه به میزان حدود ۵ الی ۱۰ درصد و کاهش آلایندگی به میزان حداقل ۳۰ درصد را به همراه داشته باشد. هم‌اکنون، سر مشعل‌های استفاده‌شده در موتورخانه‌های کشور قدیمی هستند و آلایندگی بالایی دارند. ما در این پروژه به دنبال آن هستم که سرمشعل‌های با طراحی جدید و روزآمد دنیا برای سامانه‌های گرمایشی تولید کنیم و در پایان نقشه‌های ساخت و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای تولید این سر مشعل‌ها را در اختیار تولیدکنندگان داخلی خواهیم گذاشت. پیش‌بینی می‌کنیم در چند ماه آینده بتوانیم این پروژه‌ها را به قرارداد برسانیم.

طرح کاهش استرس و افسردگی شغلی

پژوهش تنها در زمینه فناوری نیست و طرح پیشگیری و کاهش استرس و افسردگی شغلی کارکنان شرکت را نیز در دستور کار داریم. هدف از اجرای این طرح، سنجش اثرات منفی حاصل از استرس‌های شغلی است که با برخی تمرین‌های ذهن‌آگاهی و تن آرامی، می‌توان آنها را کاهش داد. فرسودگی شغلی در میان کارکنان، به‌خصوص در شرکت‌های دولتی شایع است، از این رو بر اساس فراخوان داده شده، کارمندان شرکت بهینه‌سازی می‌توانند به صورت داوطلبانه در طرحی که به این منظور تدارک دیده شده، شرکت کنند.

حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی و پذیرش پروژه‌های جایگزین سربازی

بر این اساس، از دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های مرتبط درخواست می کنم با مراجعه به وب‌سایت شرکت، بخش حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی، ضمن مطالعه دستورعمل حمایت از پایان نامه‌ها، در صورتی که موضوع پایان‌نامه‌شان با محورهای گفته شده، همسو است، فرم پیشنهاد موضوع پایان نامه را تکمیل و به منظور بهره‌مندی از حمایت مالی مربوط، ارسال کنند. افراد واجد شرایط  بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح برای اجرای پروژه‌های جایگزین سربازی (سرباز نخبه) که علاقه‌مند اجرای پروژه‌های خود در حوزه‌های مذکور هستند، می‌توانند با طی مراحل مربوط، به این شرکت معرفی شده و پروژه جایگزین سربازی خود را در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا کنند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: به دلیل حساسیتی كه صنعت نفت دارد و كوچكترین خطا، آثار زیان‌بار گسترده‌ای به دنبال دارد، مدیران ریسك جایگزینی کالای خارجی به کالای ایرانی حتی در مواردی كه کالای یاد شده استانداردهای لازم را داشته باشد را نمی‌پذیرند.
اوپک و متحدانش هفته گذشته در نشستی که یکی از آرام‌ترین دیدارهای این گروه در سال‌های اخیر بود، با اشاره به وجود مازاد عرضه در بازار و رشد ضعیف تقاضا، توافق کاهش تولید نفت را تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ تمدید کردند.
با ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در تاریخ 89.04.14، توسط مقام معظم رهبری، اهمیت بهینه‌سازی و کاهش شدت انرژی دو چندان شد.

يادداشت
الیاس حضرتی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ یارانه پنهان حامل‌های انرژی ۹۴۵ هزار میلیارد تومان یا به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه ۱۱۶۰ هزار میلیارد تومان است.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ایران از نظر راندمان نیروگاهی بین ۱۳ کشور با راندمان ۳۸ درصدی در جایگاه پنجم ایستاده که این جایگاه با برزیل، آلمان، ایتالیا، کره و هند برابر است.
محمدعلی قدیری، کارشناس انرژی/ حاشیه سود بالاتر پتروپالایشگاه‌ها نسبت به پالایشگاه‌ها، نرخ بازگشت سرمایه کوتاه و همچنین ضمانت بازگردانی سود و اصل پول از طرف نهادهای رسمی کشور زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری مردم در پتروپالایشگاه‌هاست.
امیرحسین تبیانیان، مسئول فروش نفت و میعانات گازی ایران در بورس انرژی/ عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس دارای محدودیتی نیست و تنها‌ شرط ما برای آنکه خریدار بتواند نفت خام و میعانات گاز موردنیاز خود را از طریق بورس خریداری کند، این است که بتواند پیش‌پرداخت تعیین‌شده را بپردازد.
اویل پرایس: احتمال اینکه ایران تهدید خود برای دریافت عوارض سنگین برای عبور از تنگه هرمز از متحدان آمریکا را عملی کند، بالا رفته است. همچنین ممکن است در صورتی که ایران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه ندهد برخی کشورهای دیگر هم نفت خود را صادر کنند.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :