Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 31 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23129
وزیران ادوار تمامی دولت‌های پس از انقلاب در زیر یک سقف


مجمع عمومی سالیانه تشکل مردم نهاد "مجمع وزیران ادوار" با حضور جمع کثیری از وزرای دولت های پیشین و کنونی سه شنبه 28 خرداد در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

خیرمقدم مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن خیرمقدم به اعضای مجمع وزیران ادوار گفت: در این سازمان آموخته‌ایم که حکمرانی خوب نتیجه تجربه از دیروز‌، استفاده از امروز‌، امید به فردا است. آموخته‌ایم که برنامه‌های توسعه مدیریتی از طریق تجربه گردانی و بکارگیری تجربه مدیران ارشد صورت می پذیرد نه با تزریق محفوظات  بر سر کلاس‌ها.

یاد گرفته ایم که بهترین راه پیش‌بینی آینده، ساختن آن است و ساختن آینده بدون بکارگیری تجارب گذشته امکانپذیر نیست.

سازمان مدیریت صنعتی از نیم قرن پیش، سنگ بنای فعالیت خود را بر اساس درهم آمیزی علم و تجربه، بنیان نهاده است و دراین مدرسه تجربه، حضور و نقش آفرینی مدیران ارشد علم و عمل را فرصتی مغتنم می شمرد. این سازمان آمادگی خود را برای مستند سازی تجارب، استخراج دانش ضمنی و آشکار، چاپ و انتشار آثار اعضای محترم مجمع  وزیران ادوار، راه اندازی کارگاه های تبادل تجربه در حوزه مسائل استراتژیک کشور و بویژه رونق تولید اعلام می نماید.

 

گزارش رییس هیات مدیره

محمدرضا عارف رئیس هیات مدیره مجمع وزیران ادوار در این جلسه اظهار داشت: این مجمع بالاترین ظرفیت را برای حل مشکلات کشور در اختیار دارد. اهداف ما شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی برای حل مشکلات و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.

وی با بیان اینکه برای اجرایی کردن این سه هدف ۱۰ مأموریت تعریف شده است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت هیأت مدیره مجمع ۱۱ جلسه رسمی داشته است و گزارشی از فعالیت‌ها را برای استحضار مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری ارسال نموده و برای همکاری با دولت آعلام آمادگی نموده ایم.

همچنین درباره چگونگی انتقال تجربیات به نسل‌ها و دولت‌های بعدی بحث‌های جدی صورت گرفت و راه اندازی آکادمی وزرا برای تحقق این هدف تصویب شد. مجمع وزیران ادوار جلسه مشترکی نیز با هدف تبادل نظر و انعکاس نقطه نظرات اعضای مجمع با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار نمود.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای استفاده از ظرفیت‌های این تشکل باید اعضا مشارکت فعال‌تری داشته و کمیسیون‌های تخصصی هم فعال‌تر شوند. ایشان با اشاره به شرایط خاص کشور اظهار داشت: ما با تحریم‌های ظالمانه مواجه‌ا هستم و بنابراین برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. ایشان برای حل مسائلی از قبیل محیط زیست، بیکاری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی، فساد، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی و افزایش سرمایه اجتماعی  اعضای مجمع وزیران ادوار را به مشارکت فعال تر فراخواند.

عارف در پایان با اشاره به اینکه ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم گفت: انتظار ما از قوای سه گانه به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که این نهاد غیردولتی و راهبردی را مشاور خود قرار دهند و با این نهاد همکاری نزدیکی داشته باشند.

 

گزارش نایب رییس و دبیر هیات مدیره

غلامرضا شافعی نایب رییس و دبیر مجمع وزیران ادوار نیز ضمن دعوت از اعضا اصلی برای حضور مستمر درجلسات کارشناسی دبیرخانه گفت: تاکنون  47 جلسه کارشناسی در یکسال گذشته در خصوص مباحث مختلف و متفاوت روز برگزار شده است که از آن جمله می توان به بحث انتقال پایتخت، انقلاب صنعتی چهارم، صنایع نوین ، ارز دیجیتال، بررسی علل توسعه کشورها،  بررسی چالش های بزرگ کشور  و ... اشاره کرد.

وی در خصوص دو کتاب منتشر شده از سوی مجمع وزیران ادوار خاطرنشان کرد: ظرف یک سال گذشته کتاب 12 تجربه که ماحصل مصاحبه با وزرایی که کارشان با امر اشتغال بیش از بقیه ارتباط داشت تدوین و در اختیار وزارت کار و رفاه و تعاون قرار گرفت.

کتاب دوم تحت عنوان آکادمی وزراء که ماحصل مصاحبه با 16 نفر از وزرایی است که با امر آموزش و آموزش حکمرانی ارتباط و تمایل بیشتری داشتند، تهیه و تدوین شد.

 نایب رییس مجمع وزیران ادوار در خصوص سرمایه و نحوه تاسیس آکادمی وزرا گفت: این نتیجه رسیدیم که محور و هسته مرکزی برای آکادمی که جا و مکان زیادی هم نمی خواهد ایجاد شود ولی از فضاهای موجود فیزیکی و مجازی کشور استفاده کند. تاکنون سازمان مدریت صنعتی رسماً اعلام آمادگی کرده است که امکانات فیزیکی ، اساتید ، نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز را در اختیار آکادمی قرار می دهد. علاوه بر این دانشگاه صنعتی شریف نیزآماده همکاری در این زمینه است.

وی از اعضا مجمع وزیران ادوار در خصوص نحوه انتقال تجربیاتشان خواست که مکتوبات خود را در اختیار سازمان مدیریت صنعتی قرار دهند تا تحلیل محتوا شده و محتوای قابل انتقال به صورت کتاب منتشر شود.

 

گزارش کمیسیون های تخصصی

پس از ارائه گزارش هیات مدیره برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجمع از جمله کمیسیون‌های انرژی، اقتصاد، قضایی و زیربنایی؛ گزارش‌های کوتاهی از عملکرد خود ارائه دادند.

محمدرضا فیاض به نیابت از عابد جعفری رئیس کمیسیون امور زیر بنایی صنعت و محیط زیست  اظهار داشت: این کمیسیون با عضویت 34 نفر از وزرای محترم و معاونین رئیس جمهور از مرداد 1396 کار خود را شروع کرده است. در سال 96 تا پایان سال چهار جلسه ماهانه داشتیم در آنها در خصوص انتظار ما از وزارت بازرگانی ، استفاده از پتانسیل مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مسائل منطقه ای و موضوع سرمایه گذاری خارجی بحث و تبادل نظر کردند. در سال 97 هر فصل یک جلسه داشتیم که در خصوص مسائل W.T.O ، راههای مقابله با ترفندهای آمریکا، سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت و مطالب روز دیگربحث و گفتگو شد.

هاشمی‌طبا رئیس کمیسیون تولید مجمع وزیران ادوار در مورد جلسات این کمیسیون اعلام داشت: وقتی از رونق تولید در شرایط فعلی صحبت می‌کنیم باید با صاحب نظران درباره راه‌های رونق تولید در زمینه‌های تجارت خارجی و فناوران داخلی همفکری بگیریم و به حرف زدن و شعار دادن بسنده نکنیم.

 

 

در ادامه معیری نیز درخصوص فعالیت های کمیسیون سیاسی  دفاعی  اظهار نمود: این کمیسیون در محل مطالعات سیاسی بین المللی با حضور 15 تن از اعضاء تشکیل شد آقای دکتر ظریف رئیس کمیسیون هستند و آقای رفیق دوست نائب رئیس و بنده هم دبیر جلسه در جلسه ی اول هم سر فصل های وفاق ملی و انتقال تجربیات مطرح شد.

علاوه بر آن محمدرضا میر تاج‌الدینی رئیس کمیسیون حقوقی مجمع وزیران ادوار نیز گفت: این کمیسیون ۵ جلسه تشکیل جلسه داد و یک جلسه فوق‌العاده هم داشته ایم و در خصوص موضوعات و مسائل گوناگون حقوقی و قضایی گزارش هایی تهیه و برای تصمیم گیران و متولیان امر ارسال شده است.

در ارامه جلسه مهر علیزاده رئیس کمیسیون اداری، اجتماعی و ورزشی مجمع وزیران ادوار نیز اظهار داشت: در خصوص اولویت بندی  مشکلات اساسی موجود جامعه در ابعاد فرهنگی و اجتماعی و اداری ، بررسی، تحلیل و آسیب شناسی فساد اداری در کشور و  شاخص شناخته شده توسعه  و  مقایسه وضعیت جمهوری اسلامی با دنیا و کشورهای منطقه با رویکرد عملکرد چهل سال بعد از انقلاب  و  سند الگوی اسلامی ایرانی بررسی  و مطالعه  در دستور کار قرار گرفت.

 

تقدیر از شهدای دولت

تجلیل  و اعطای لوح تقدیر به خانواده شهید تندگویان وشهید فیاض بخش، بخشی دیگری از این مراسم بود که با حضور وزیران و نمایندگان آنها در وزارتخانه های ذیربط صورت گرفت:

ابتدا بیژن زنگنه وزیر نفت در وصف شهید تندگویان گفت: شهید تندگویان وزیری بود که از درون وزارت نفت به وزارت رسید. تندگویان فردی انقلابی و زندان کشیده قبل از انقلاب بود که در یک خانواده متعهد به دنیا آمده بود.

وزیر نفت با بیان اینکه شهید تندگویان؛ نمونه‌ای فداکار در وزارت نفت بود گفت: ایشان قبل از وزارت نیز جزو مدیران نفت خیز جنوب بودند و برای همچون یمن ک الگوست چرا که ایشان به فکر مردم و کشور بودند.

وی با اشاره به شرایط امروز دنیا هم افزود: شرایط امروز ما از دوران جنگ سخت‌تر است در حالی که ما در زمان جنگ مشکل صادرات نداشتیم فقط واحدهای تولیدمان مورد اصابت موشک بود اما امروز واحدهایمان سالم است اما نمی‌توانیم نفت صادر کنیم.

زنگنه جابجایی پول را یکی دیگر از مشکلات امروز صنعت نفت اعلام کرد و گفت: ما امروز نمی‌توانیم نفت به اسم ایران به هیچ کجای دنیا صادر کنیم و شرایط ما بسیار سخت و پیچیده شده است و درحالی که دود و آتش و جنگی در کار نیست اما ما واقعاً در جنگ هستیم و همواره بصورت لحظه‌ای درگیر هستیم اما ناامید نیستیم و با قدرت کار می‌کنیم و حتماً از این مرحله عبور خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: فشارهای آمریکا بر فراورده‌های نفتی و پتروشیمی به صورت حداکثری است و آمریکا هیچ فشاری را علیه ملت ما کم نگذاشته است و با شدت بر علیه ما کار می‌کند و ما هم نیز با شدت کار می‌کنیم و اگر از درون متحد باشیم همه چیز درست خواهد شد و به سلامت عبور خواهیم کرد.

در ادامه یحیوی از همرزمان شهید تندگویان و مهدی تندگویان فرزند ایشان به ذکر خاطراتی در خصوص از این شهید  بلند مرتبه  و رویکرد متعهدانه وی نسبت به نظام پرداختند.

در تجلیل و قدردانی از خانواده شهید محمد علی فیاض بخش که همسر و فرزند ایشان هم حضور داشتند حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین همسر و فرزند فیاض بخش طی سخنان کوتاهی به گوشه‌هایی از اقدامات مهم و رویکردهای مردمی این شهید عظیم‌الشان پرداختند و سپس تقدیر نامه به پاس قدردانی از اقدامات و منزلت این شهدای عالی مقام و به خانواده ای معظم ایشان تقدیم گردید.

در پایان، انتخابات هیات مدیره و بازرس مجمع وزیران ادوار با حضور حداکثری برگزار و هیات مدیره با تغییری اندک  برای مدت 2 سال ابقا شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: به دلیل حساسیتی كه صنعت نفت دارد و كوچكترین خطا، آثار زیان‌بار گسترده‌ای به دنبال دارد، مدیران ریسك جایگزینی کالای خارجی به کالای ایرانی حتی در مواردی كه کالای یاد شده استانداردهای لازم را داشته باشد را نمی‌پذیرند.
اوپک و متحدانش هفته گذشته در نشستی که یکی از آرام‌ترین دیدارهای این گروه در سال‌های اخیر بود، با اشاره به وجود مازاد عرضه در بازار و رشد ضعیف تقاضا، توافق کاهش تولید نفت را تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ تمدید کردند.
با ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در تاریخ 89.04.14، توسط مقام معظم رهبری، اهمیت بهینه‌سازی و کاهش شدت انرژی دو چندان شد.

يادداشت
الیاس حضرتی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ یارانه پنهان حامل‌های انرژی ۹۴۵ هزار میلیارد تومان یا به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه ۱۱۶۰ هزار میلیارد تومان است.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ایران از نظر راندمان نیروگاهی بین ۱۳ کشور با راندمان ۳۸ درصدی در جایگاه پنجم ایستاده که این جایگاه با برزیل، آلمان، ایتالیا، کره و هند برابر است.
محمدعلی قدیری، کارشناس انرژی/ حاشیه سود بالاتر پتروپالایشگاه‌ها نسبت به پالایشگاه‌ها، نرخ بازگشت سرمایه کوتاه و همچنین ضمانت بازگردانی سود و اصل پول از طرف نهادهای رسمی کشور زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری مردم در پتروپالایشگاه‌هاست.
امیرحسین تبیانیان، مسئول فروش نفت و میعانات گازی ایران در بورس انرژی/ عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس دارای محدودیتی نیست و تنها‌ شرط ما برای آنکه خریدار بتواند نفت خام و میعانات گاز موردنیاز خود را از طریق بورس خریداری کند، این است که بتواند پیش‌پرداخت تعیین‌شده را بپردازد.
اویل پرایس: احتمال اینکه ایران تهدید خود برای دریافت عوارض سنگین برای عبور از تنگه هرمز از متحدان آمریکا را عملی کند، بالا رفته است. همچنین ممکن است در صورتی که ایران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه ندهد برخی کشورهای دیگر هم نفت خود را صادر کنند.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :