Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 آبان ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 31 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23129
وزیران ادوار تمامی دولت‌های پس از انقلاب در زیر یک سقف


مجمع عمومی سالیانه تشکل مردم نهاد "مجمع وزیران ادوار" با حضور جمع کثیری از وزرای دولت های پیشین و کنونی سه شنبه 28 خرداد در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

خیرمقدم مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن خیرمقدم به اعضای مجمع وزیران ادوار گفت: در این سازمان آموخته‌ایم که حکمرانی خوب نتیجه تجربه از دیروز‌، استفاده از امروز‌، امید به فردا است. آموخته‌ایم که برنامه‌های توسعه مدیریتی از طریق تجربه گردانی و بکارگیری تجربه مدیران ارشد صورت می پذیرد نه با تزریق محفوظات  بر سر کلاس‌ها.

یاد گرفته ایم که بهترین راه پیش‌بینی آینده، ساختن آن است و ساختن آینده بدون بکارگیری تجارب گذشته امکانپذیر نیست.

سازمان مدیریت صنعتی از نیم قرن پیش، سنگ بنای فعالیت خود را بر اساس درهم آمیزی علم و تجربه، بنیان نهاده است و دراین مدرسه تجربه، حضور و نقش آفرینی مدیران ارشد علم و عمل را فرصتی مغتنم می شمرد. این سازمان آمادگی خود را برای مستند سازی تجارب، استخراج دانش ضمنی و آشکار، چاپ و انتشار آثار اعضای محترم مجمع  وزیران ادوار، راه اندازی کارگاه های تبادل تجربه در حوزه مسائل استراتژیک کشور و بویژه رونق تولید اعلام می نماید.

 

گزارش رییس هیات مدیره

محمدرضا عارف رئیس هیات مدیره مجمع وزیران ادوار در این جلسه اظهار داشت: این مجمع بالاترین ظرفیت را برای حل مشکلات کشور در اختیار دارد. اهداف ما شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی برای حل مشکلات و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.

وی با بیان اینکه برای اجرایی کردن این سه هدف ۱۰ مأموریت تعریف شده است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت هیأت مدیره مجمع ۱۱ جلسه رسمی داشته است و گزارشی از فعالیت‌ها را برای استحضار مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری ارسال نموده و برای همکاری با دولت آعلام آمادگی نموده ایم.

همچنین درباره چگونگی انتقال تجربیات به نسل‌ها و دولت‌های بعدی بحث‌های جدی صورت گرفت و راه اندازی آکادمی وزرا برای تحقق این هدف تصویب شد. مجمع وزیران ادوار جلسه مشترکی نیز با هدف تبادل نظر و انعکاس نقطه نظرات اعضای مجمع با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار نمود.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای استفاده از ظرفیت‌های این تشکل باید اعضا مشارکت فعال‌تری داشته و کمیسیون‌های تخصصی هم فعال‌تر شوند. ایشان با اشاره به شرایط خاص کشور اظهار داشت: ما با تحریم‌های ظالمانه مواجه‌ا هستم و بنابراین برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. ایشان برای حل مسائلی از قبیل محیط زیست، بیکاری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی، فساد، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی و افزایش سرمایه اجتماعی  اعضای مجمع وزیران ادوار را به مشارکت فعال تر فراخواند.

عارف در پایان با اشاره به اینکه ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم گفت: انتظار ما از قوای سه گانه به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که این نهاد غیردولتی و راهبردی را مشاور خود قرار دهند و با این نهاد همکاری نزدیکی داشته باشند.

 

گزارش نایب رییس و دبیر هیات مدیره

غلامرضا شافعی نایب رییس و دبیر مجمع وزیران ادوار نیز ضمن دعوت از اعضا اصلی برای حضور مستمر درجلسات کارشناسی دبیرخانه گفت: تاکنون  47 جلسه کارشناسی در یکسال گذشته در خصوص مباحث مختلف و متفاوت روز برگزار شده است که از آن جمله می توان به بحث انتقال پایتخت، انقلاب صنعتی چهارم، صنایع نوین ، ارز دیجیتال، بررسی علل توسعه کشورها،  بررسی چالش های بزرگ کشور  و ... اشاره کرد.

وی در خصوص دو کتاب منتشر شده از سوی مجمع وزیران ادوار خاطرنشان کرد: ظرف یک سال گذشته کتاب 12 تجربه که ماحصل مصاحبه با وزرایی که کارشان با امر اشتغال بیش از بقیه ارتباط داشت تدوین و در اختیار وزارت کار و رفاه و تعاون قرار گرفت.

کتاب دوم تحت عنوان آکادمی وزراء که ماحصل مصاحبه با 16 نفر از وزرایی است که با امر آموزش و آموزش حکمرانی ارتباط و تمایل بیشتری داشتند، تهیه و تدوین شد.

 نایب رییس مجمع وزیران ادوار در خصوص سرمایه و نحوه تاسیس آکادمی وزرا گفت: این نتیجه رسیدیم که محور و هسته مرکزی برای آکادمی که جا و مکان زیادی هم نمی خواهد ایجاد شود ولی از فضاهای موجود فیزیکی و مجازی کشور استفاده کند. تاکنون سازمان مدریت صنعتی رسماً اعلام آمادگی کرده است که امکانات فیزیکی ، اساتید ، نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز را در اختیار آکادمی قرار می دهد. علاوه بر این دانشگاه صنعتی شریف نیزآماده همکاری در این زمینه است.

وی از اعضا مجمع وزیران ادوار در خصوص نحوه انتقال تجربیاتشان خواست که مکتوبات خود را در اختیار سازمان مدیریت صنعتی قرار دهند تا تحلیل محتوا شده و محتوای قابل انتقال به صورت کتاب منتشر شود.

 

گزارش کمیسیون های تخصصی

پس از ارائه گزارش هیات مدیره برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجمع از جمله کمیسیون‌های انرژی، اقتصاد، قضایی و زیربنایی؛ گزارش‌های کوتاهی از عملکرد خود ارائه دادند.

محمدرضا فیاض به نیابت از عابد جعفری رئیس کمیسیون امور زیر بنایی صنعت و محیط زیست  اظهار داشت: این کمیسیون با عضویت 34 نفر از وزرای محترم و معاونین رئیس جمهور از مرداد 1396 کار خود را شروع کرده است. در سال 96 تا پایان سال چهار جلسه ماهانه داشتیم در آنها در خصوص انتظار ما از وزارت بازرگانی ، استفاده از پتانسیل مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مسائل منطقه ای و موضوع سرمایه گذاری خارجی بحث و تبادل نظر کردند. در سال 97 هر فصل یک جلسه داشتیم که در خصوص مسائل W.T.O ، راههای مقابله با ترفندهای آمریکا، سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت و مطالب روز دیگربحث و گفتگو شد.

هاشمی‌طبا رئیس کمیسیون تولید مجمع وزیران ادوار در مورد جلسات این کمیسیون اعلام داشت: وقتی از رونق تولید در شرایط فعلی صحبت می‌کنیم باید با صاحب نظران درباره راه‌های رونق تولید در زمینه‌های تجارت خارجی و فناوران داخلی همفکری بگیریم و به حرف زدن و شعار دادن بسنده نکنیم.

 

 

در ادامه معیری نیز درخصوص فعالیت های کمیسیون سیاسی  دفاعی  اظهار نمود: این کمیسیون در محل مطالعات سیاسی بین المللی با حضور 15 تن از اعضاء تشکیل شد آقای دکتر ظریف رئیس کمیسیون هستند و آقای رفیق دوست نائب رئیس و بنده هم دبیر جلسه در جلسه ی اول هم سر فصل های وفاق ملی و انتقال تجربیات مطرح شد.

علاوه بر آن محمدرضا میر تاج‌الدینی رئیس کمیسیون حقوقی مجمع وزیران ادوار نیز گفت: این کمیسیون ۵ جلسه تشکیل جلسه داد و یک جلسه فوق‌العاده هم داشته ایم و در خصوص موضوعات و مسائل گوناگون حقوقی و قضایی گزارش هایی تهیه و برای تصمیم گیران و متولیان امر ارسال شده است.

در ارامه جلسه مهر علیزاده رئیس کمیسیون اداری، اجتماعی و ورزشی مجمع وزیران ادوار نیز اظهار داشت: در خصوص اولویت بندی  مشکلات اساسی موجود جامعه در ابعاد فرهنگی و اجتماعی و اداری ، بررسی، تحلیل و آسیب شناسی فساد اداری در کشور و  شاخص شناخته شده توسعه  و  مقایسه وضعیت جمهوری اسلامی با دنیا و کشورهای منطقه با رویکرد عملکرد چهل سال بعد از انقلاب  و  سند الگوی اسلامی ایرانی بررسی  و مطالعه  در دستور کار قرار گرفت.

 

تقدیر از شهدای دولت

تجلیل  و اعطای لوح تقدیر به خانواده شهید تندگویان وشهید فیاض بخش، بخشی دیگری از این مراسم بود که با حضور وزیران و نمایندگان آنها در وزارتخانه های ذیربط صورت گرفت:

ابتدا بیژن زنگنه وزیر نفت در وصف شهید تندگویان گفت: شهید تندگویان وزیری بود که از درون وزارت نفت به وزارت رسید. تندگویان فردی انقلابی و زندان کشیده قبل از انقلاب بود که در یک خانواده متعهد به دنیا آمده بود.

وزیر نفت با بیان اینکه شهید تندگویان؛ نمونه‌ای فداکار در وزارت نفت بود گفت: ایشان قبل از وزارت نیز جزو مدیران نفت خیز جنوب بودند و برای همچون یمن ک الگوست چرا که ایشان به فکر مردم و کشور بودند.

وی با اشاره به شرایط امروز دنیا هم افزود: شرایط امروز ما از دوران جنگ سخت‌تر است در حالی که ما در زمان جنگ مشکل صادرات نداشتیم فقط واحدهای تولیدمان مورد اصابت موشک بود اما امروز واحدهایمان سالم است اما نمی‌توانیم نفت صادر کنیم.

زنگنه جابجایی پول را یکی دیگر از مشکلات امروز صنعت نفت اعلام کرد و گفت: ما امروز نمی‌توانیم نفت به اسم ایران به هیچ کجای دنیا صادر کنیم و شرایط ما بسیار سخت و پیچیده شده است و درحالی که دود و آتش و جنگی در کار نیست اما ما واقعاً در جنگ هستیم و همواره بصورت لحظه‌ای درگیر هستیم اما ناامید نیستیم و با قدرت کار می‌کنیم و حتماً از این مرحله عبور خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: فشارهای آمریکا بر فراورده‌های نفتی و پتروشیمی به صورت حداکثری است و آمریکا هیچ فشاری را علیه ملت ما کم نگذاشته است و با شدت بر علیه ما کار می‌کند و ما هم نیز با شدت کار می‌کنیم و اگر از درون متحد باشیم همه چیز درست خواهد شد و به سلامت عبور خواهیم کرد.

در ادامه یحیوی از همرزمان شهید تندگویان و مهدی تندگویان فرزند ایشان به ذکر خاطراتی در خصوص از این شهید  بلند مرتبه  و رویکرد متعهدانه وی نسبت به نظام پرداختند.

در تجلیل و قدردانی از خانواده شهید محمد علی فیاض بخش که همسر و فرزند ایشان هم حضور داشتند حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین همسر و فرزند فیاض بخش طی سخنان کوتاهی به گوشه‌هایی از اقدامات مهم و رویکردهای مردمی این شهید عظیم‌الشان پرداختند و سپس تقدیر نامه به پاس قدردانی از اقدامات و منزلت این شهدای عالی مقام و به خانواده ای معظم ایشان تقدیم گردید.

در پایان، انتخابات هیات مدیره و بازرس مجمع وزیران ادوار با حضور حداکثری برگزار و هیات مدیره با تغییری اندک  برای مدت 2 سال ابقا شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
وضع بازار نفت برای تولیدکنندگانش خوب نیست، گویی خاک مرده بر آن پاشیده‌اند. نفت حتی زور ندارد خود را از 60 دلار بکند، چه برسد به اینکه ما تصور کنیم عدد طلای سیاه سه رقمی شود.
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا رفته‌رفته این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.
محمدرضا صدیقی، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران/ شرکت ملی گاز ایران بنا بر ذات ماموریت‌های خود، شرکتی دوستدار و حامی محیط زیست محسوب می‌شود.

يادداشت
در حالی که شرکت‌های نفتی بین‌المللی از خودروهای برقی و شبکه شارژ آن ها استقبال کرده‌اند اما شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی هنوز روی تقاضا برای نفت در بخش حمل و نقل حساب می‌کند.
نیروگاه‌های تولید برق متصل به شبکه سراسری گاز، سالانه حدود ۴میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. درشرایط تحریم نفتی می‌توان با جایگزینی گاز بجای گازوئیل در نیروگاه‌ها،مازاد گازوئیل را صادرکرد.
از روز (۲۱ مهرماه) که خبر کشف میدان گازی جدیدی در کشور با نام «ارم» اعلام شد، فارغ از اطلاع‌رسانی گسترده، برخی نگاه‎های گاه بی‎تفاوت نسبت به این کشف توجهم را جلب کرده است که اغلب هم در این تک‎جمله نمود پیدا می‎کند «فقط به اندازه یک فاز پارس جنوبی است».
در حال حاضر بنزین در کشورهای همسایه ایران با چند برابر نرخ بنزین ایران خرید و فروش می‌شود؛ با این حال بسیاری از مسوولان نفتی و کارشناسان حوزه انرژی بر سر لزوم اصلاح قیمت این فرآورده نفتی اتفاق نظر دارند.
مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت/ ورود آمریکا به بازار گاز در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی جهان است.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :