Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 آبان ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 14 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23164
گام‌های پژوهشگاه نفت در مسیر ارزش‌آفرینی برای ذی‌نفعان
حسین یادگاری، رئیس گروه ارتباطات صنعتی و خدمات مشتریان پژوهشگاه صنعت نفت/ ارزش‌آفرینی برای ذی‌نفعان و شرکای راهبردی پژوهشگاه صنعت نفت از طریق بازنگری مدل‌های کسب‌وکار سازمان در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.

ارزش‌آفرینی برای ذی‌نفعان یکی از راهبردهای کلیدی پژوهشگاه است و یکی از فعالیت‌های اساسی در این مجموعه، بهبود نظام مدیریت ارتباط با مشتریان است و فرآیندهایی نظیر بازخوردگیری از کارفرمایان در قالب پروژه‌ها و خدمات فناورانه به صورت منظم انجام شده و با تحلیل این نظرات در قالب گزارش‌های دوره‌ای، بسیاری از اقدام‌های اصلاحی در پژوهشگاه کلید خورده و برای پژوهشگاه بسیار مفید واقع شده است. حاصل این‌گونه گزارش‌ها در سال گذشته، مبین افزایش رضایت مشتریان در زمینه برخی شاخص‌های عملکردی پژوهشگاه بوده و در برخی شاخص‌ها نیز نیازمند برنامه‌ریزی و تلاش بیشتر برای جلب حداکثری نظر مشتریان هستیم. در همین حال، شفافیت، مقررات‌زدایی به معنای حذف روندهای کاری اضافی و تداخلی، تسهیل‌سازی آیین‌نامه‌ها، تفویض اختیارات و استفاده از فناوری‌ها از عوامل اساسی برای چابک‌سازی سیستم محسوب می‌شوند که در حال استقرار آنها در روندهای جاری سازمان هستیم. بر این اساس، به منظور ایجاد شناخت در وظایف سازمانی و با توجه به الزام‌هایی که از سوی واحد ایزو مورد توجه قرار گرفته، در گام اول به عنوان یکی از نخستین واحدهای سازمانی، نسبت به تهیه شناسنامه فرآیندی با تعیین شاخص‌های عملکردی اقدام و فعالیت‌های خود را آغاز کردیم. در گام‌های بعدی با توجه به نظرات مدیران و صاحب‌نظران داخلی، برخی فرآیندها، مقررات و آیین‌نامه‌ها از روندهای کاری حذف و با واگذاری مسئولیت‌ها همسو با تسهیل‌سازی آنها گام‌های موثری برداشته شده و در موارد دیگری نیز برخی از آیین‌نامه‌ها بازبینی شده است. در همین حال، برنامه استفاده از فناوری‌های مورد نیاز با توجه به بلوغ سازمانی در برخی حوزه‌های کاری در دستور کار قرار گرفته است که می‌توان به برنامه‌ریزی اجرای سیستم مدیریت با مشتریان (CRM) به منظور مکانیزه کردن فعالیت‌های خدمات فناورانه پژوهشگاه اشاره کرد. یکی از ماموریت‌های جدید پژوهشگاه بازنگری در مدل کسب‌وکار این سازمان است و در این زمینه برخی از برنامه‌های عملیاتی در دستور کار قرار گرفته که می‌توان به برنامه بازاریابی خدمات علمی و فناورانه توسط شرکت‌های ثالث، توجه به بازار منطقه‌ای با توجه به ظرفیت کنونی پژوهشگاه، افزایش ظرفیت کاری با ایجاد مشارکت‌های راهبردی به عنوان ابزار توسعه کسب‌وکار این مجموعه اشاره کرد.

استمرار گسترش شبکه همکاری‌های فناورانه در نمایشگاه بیست‌وچهارم نفت و گاز

با توجه به زمان محدود در ایام نمایشگاه، توافق‌هایی در قالب جلسات رسمی و غیررسمی، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری مشترک انجام شد که پس از ایام نمایشگاه این موضوعات با برنامه‌ریزی‌های موضوعی در قالب تدوین پروژه‌های داخلی، برگزاری نشست‌های تخصصی و ... درحال پیگیری است. خوشبختانه بیش از ۸۰ درصد اهداف پیش‌بینی‌شده در خصوص امضای قراردادها در نمایشگاه محقق شد که در حدود ۴۰ میلیارد تومان برای پژوهشگاه ارزش اقتصادی به همراه داشته و با مقایسه سه ماهه اول سال ۹۸ با مدت مشابه در سه سال گذشته، این رقم بسیار قابل توجه است  و با توجه به توسعه ارتباط پژوهشگاه با شرکت‌های خصوصی و E&P و خصوصی، این رقم تا پایان سال افزایش خواهد یافت. با توجه به شرایط کنونی کشور و نیاز صنعت، برنامه همکاری و استفاده ازظرفیت‌های داخلی در قالب همکاری با شرکت‌های E&P یا شبکه‌سازی با شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در راستای رفع نیازهای صنعتی در برنامه کاری این سازمان قرار گرفته است تا علاوه بر تقویت زنجیره ارزش صنعت نفت بتوان نیازهای صنعتی با توجه به به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در داخل کشور برطرف شود. با توجه به اولویت‌های وزارت نفت در حوزه بالادست و نگهداشت تولید، بیشترین حجم‌کاری بر نیاز صنعت در حوزه بالادستی تمرکز یافته است و از لحاظ قراردادی بیش از ۵۰ درصد پروژه‌های پژوهشگاه در پردیس بالادستی این مجموعه انجام می‌شود. از سوی دیگر با توجه به خصوصی شدن پالایشگاه‌ها و همچنین برنامه‌های پژوهشگاه برای همکاری با شرکت‌های خصوصی و E&P قراردادهای حوزه پایین‌دستی این مجموعه نیز از رشد چشم‌گیری  در سال‌های اخیر برخوردار بوده است. با توجه به حساسیت‌های مسائل زیست‌محیطی، یکی از اولویت‌های کاری در سطح وزارت نفت موضوع توسعه پایدار است، بنابراین به منظور رفع معضلات صنعتی در این حوزه از سوی بخش دولتی و خصوصی پروژه‌های متعددی به پژوهشگاه صنعت نفت ارجاع داده می‌شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
وضع بازار نفت برای تولیدکنندگانش خوب نیست، گویی خاک مرده بر آن پاشیده‌اند. نفت حتی زور ندارد خود را از 60 دلار بکند، چه برسد به اینکه ما تصور کنیم عدد طلای سیاه سه رقمی شود.
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا رفته‌رفته این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.
محمدرضا صدیقی، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران/ شرکت ملی گاز ایران بنا بر ذات ماموریت‌های خود، شرکتی دوستدار و حامی محیط زیست محسوب می‌شود.

يادداشت
در حالی که شرکت‌های نفتی بین‌المللی از خودروهای برقی و شبکه شارژ آن ها استقبال کرده‌اند اما شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی هنوز روی تقاضا برای نفت در بخش حمل و نقل حساب می‌کند.
نیروگاه‌های تولید برق متصل به شبکه سراسری گاز، سالانه حدود ۴میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. درشرایط تحریم نفتی می‌توان با جایگزینی گاز بجای گازوئیل در نیروگاه‌ها،مازاد گازوئیل را صادرکرد.
از روز (۲۱ مهرماه) که خبر کشف میدان گازی جدیدی در کشور با نام «ارم» اعلام شد، فارغ از اطلاع‌رسانی گسترده، برخی نگاه‎های گاه بی‎تفاوت نسبت به این کشف توجهم را جلب کرده است که اغلب هم در این تک‎جمله نمود پیدا می‎کند «فقط به اندازه یک فاز پارس جنوبی است».
در حال حاضر بنزین در کشورهای همسایه ایران با چند برابر نرخ بنزین ایران خرید و فروش می‌شود؛ با این حال بسیاری از مسوولان نفتی و کارشناسان حوزه انرژی بر سر لزوم اصلاح قیمت این فرآورده نفتی اتفاق نظر دارند.
مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت/ ورود آمریکا به بازار گاز در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی جهان است.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :