Daneshenaft logo
پنجشنبه 21 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
پنجشنبه 27 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23208
دانش نفت بررسی کرد؛
چالش‌های پیش روی پیمانکاران در اجرای طرح‌های نگهداشت و ازدیاد تولید مخازن منتخب (EPC/EPD Projects)


بزرگترین و برجسته‌ترین چالش پیش روی پیمانکاران تهیه پیشنهاد مالی و ارائه قیمت نهایی اجرای پروژه بود، این مسئله به دلایل بسیار مختلفی برای پیمانکاران به عنوان یک چالش طاقت فرسا محسوب می‌شد به‌گونه‌ای که تعدادی از مناقصه‌گران از ادامه حضور در مناقصات اولیه انصراف دادند.

 

شقایق حسینی، کارشناسی ارشد مهندسی نفت- دانشگاه Heriot-Watt

Hosseini.shaghayegh@gmail.com

با شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، "اقتصاد مقاومتی" به عنوان راهکار اساسی در پی مقاوم‌سازی و بحران‌زدایی نهادهای اقتصادی مطرح گردید. بی‌شک صنعت نفت به عنوان اصلی‌ترین صنعت کشور از این مهم مستثنی نبوده و در این راستا سیاست‌هایی را به منظور کاهش هزینه ها، افزایش بهره‌دهی، سودآوری و افزایش تولید با بهره مندی حداکثری از توانایی‌های داخلی اتخاذ نموده که از آن جمله می‌توان به طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید از مخازن نفتی که به دلیل ورود به نیمه دوم عمر خود دچار کاهش فشار و تولید شده بودند، اشاره نمود.

این طرح‌ها که بعدها به پروژه‌های EPC/EPD همراه با تامین مالی شناخته شدند، برای 35 میدان از میادین نفتی سه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی ایران و نفت فلات قاره تعریف گردیدند.

تنها تفاوت این طرح‌ها با سایر پروژه های معمول EPC یا EPD، در نحوه پرداخت مالی آنها می‌باشد. در این طرح‌ها، شرح کارهای اساسی پروژه در بخش سطح‌الارضی و تحت‌الارضی به صورت چندین بسته کاری تعریف شده‌ اند که در صورت تکمیل شدن هر بسته کاری و تحویل موقت آن به کارفرما، 80% هزینه انجام شده توسط پیمانکار از طرف کارفرما پرداخت می شود و 20% باقیمانده بصورت پرداخت معوق با دوره پرداخت 2 ساله همراه با هزینه تامین مالی آن انجام خواهد شد.

اگرچه این طرح ها به گونه ای طراحی گردیده اند صنعت نفت را هرچه بیشتر در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی یاری نمایند، اما کماکان مانند کلیه فعالیت‌هایی که برای اولین بار طراحی و اجرا می‌گردند دارای مشکلات و نقطه ضعف هایی می باشند که امید است با همفکری، همدلی و همراهی هرچه بیشتر مسئولین محترم در وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های پیمانکاری، این طرح ها در آینده به صورت هرچه صحیح تر، مطابق با برنامه زمان‌بندی پیش بینی شده، کمترین هزینه و بیشترین  بهره و بازدهی در جهت منافع مردم و صنعت نفت ایران به انجام برسند.

 

چالش‌ها

چالش‌های پیش روی پیمانکاران از همان زمان توزیع اسناد مناقصه و شرح کار طرح ها آغاز گردید. اسناد مناقصه در چندین نوبت اصلاح گردید و مجموع این اصلاحات بیش از یک سال به طول انجامید. علاوه بر این، چندین نوبت تاریخ بازگشایی پیشنهادهای پیمانکاران به دلایل نامعلوم و بعضا بدون درخواست مناقصه‌گران به تاخیر می افتاد که منجر به ایجاد هزینه‌های زیاد و مشکلات فراوان برای پیمانکاران به منظور تمدید و به روزرسانی ضمانت‌نامه‌های بانکی گردید.

مسلما، بزرگترین و برجسته‌ترین چالش پیش روی پیمانکاران تهیه پیشنهاد مالی و ارائه قیمت نهایی اجرای پروژه بود. این مسئله به دلایل بسیار مختلفی برای پیمانکاران به عنوان یک چالش طاقت فرسا محسوب می‌شد به‌گونه‌ای که تعدادی از مناقصه‌گران از ادامه حضور در مناقصات اولیه انصراف دادند. برخی از مهمترین این دلایل به شرح زیر می‌باشد:

 

1- شرح کار بسیار وسیع، بعضا گنگ و نامفهوم و دائما در حال تغییر، و مشخص نبودن مرز دقیق بین مسئولیت‌های کارفرما و پیمانکار، در مناقصات اولیه

2-  نوسانات قیمت ارز، پیچیدگی‌های نظام چند نرخی بودن آن (بر اساس اسناد مناقصه، پیمانکاران ناچار به پرداخت بیشترهزینه‌ها به یورو و دریافت معادل ریالی آن در بازپرداخت‌ها بودند که نوسانات شدید ارزی امکان محاسبات دقیق و پیش بینی ریسک‌های مالی را تقریبا غیرممکن ساخته بود)

3- از آنجایی که قسمتی از خرید های پیمانکاران (اعم از خرید کالا، تجهیزات و یا خدمات) ناگزیر به صورت ارزی خواهد بود، تقریبا در اکثر منقصات برگزار شده، ارز تخصیص داده شده به این طرح‌ها ارز واقعی مورد نیاز پروژه را پوشش نمیداد و این امر پیمانکاران را در محاسبات خود دچار مشکلات جدی ساخته بود.

4- اگرچه در این نوع قراردادها ظاهرا تامین 20 % از سرمایه مورد نیاز پروژه بر عهده پیمانکاران می‌باشد ولی پس از بررسی‌های اقتصادی دقیق و تهیه جریان نقدینگی پروژه، مشاهده می گردد که به دلیل نحوه بازپرداخت هزینه ها،Exposure آنها به حدود 60% ارزش کل پروژه می‌رسد که در وضعیت کنونی رقم بسیار قابل توجهی می ‌باشد.

5- دامنه قابل قبول پیشنهاد مالی که تابعی از برآورد به هنگام کارفرما، قیمت‌های پیشنهادی مناقصه گران و تعداد آنها بود، شدیدا نحوه محاسبات پیمانکاران را تحت تاثیر قرار داده به گونه ای که برخی پیمانکاران به جای برآورد هزینه‌های واقعی خود، اقدام به محاسبه قیمتی می‌نمایند که از بازه مجاز خارج نباشد. علاوه بر این، در برخی مناقصات قیمت برآورد کارفرما در اسناد مناقصه ذکر نگردیده که این امر مشکلات پیمانکاران در تعیین قیمت مناسب واقع در بازه قابل قبول را دو چندان می نماید

6-هزینه‌های تامین مالی برای این طرح‌ها حداکثر 6 درصد در نظر گرفته شده و این در حالی است که معمولا پیمانکاران مجبور به پرداخت هزینه‌ای تقریبا 3 برابر این عدد می باشند.

یکی دیگر از چالش‌های پررنگ پیش روی پیمانکاران این پروژه‌ها مربوط به مدت زمان فشرده در نظر گرفته شده برای اجرای شرح کار این طرح‌ها می‌باشد. زمان حداکثری اجرای این طرح‌ها 24 ماه بوده در صورتی که طراحی و ساخت و تامین برخی تجهیزات در شرایط تحریم و سخت کنونی به زمانی بیش از گذشته نیاز دارد که به تبع آن باعث انحراف پیمانکار از برنامه زمان‌بندی مورد نظر گشته که نهایتا تمامی ریسک‌های آن نیز متوجه پیمانکار خواهد بود.

در برخی از طرح‌ها نیز بر اساس زمان فشرده در نظر گرفته شده برای شرح کار مربوطه، نیازمند اجرای همزمان چندین عملیات خواهد بود که نتایج آنها بی‌تاثیر از دیگری نخواهد بود. به عنوان مثال اگر به دلیل محدودیت‌های برنامه زمان‌بندی، پیمانکار ناگزیر به اجرای عملیات لرزه‌نگاری و حفاری به طور همزمان و موازی شود، در این صورت بر متخصصان این صنعت پوشیده نیست که نتایج حاصل از عملیات لرزه‌نگاری در چنین شرایطی چندان دقیق و قابل استناد نخواهد بود. گفتنی است که علیرغم برنامه جامع و تاکید مقام محترم وزارت نفت در طراحی، ساخت و بومی‌سازی ده قلم از کالاهای اساسی صنعت نفت و با توجه به موفقیت برخی شرکت‌های ایرانی در بومی‌سازی پاره‌ای از این تجهیزات، در شرح کار تهیه شده توسط کارفرما در برخی از این میادین از تجهیزاتی نام برده شده است که برای تامین آنها ناگزیر به واردات از خارج از کشور و تحمل هزینه‌های هنگفت آنها خواهیم بود. به عنوان مثال، در بسیاری از چاه‌ها استفاده از پمپ‌های ESP در دستور کار قرارگرفته اند که تکنولوژی ساخت و تولید آنها در کشور وجود ندارد و در چنین مواردی انتظار می رود که به منظور جلوگیری از توقف روند پیشرفت طرح‌ها، مسئولین محترم در نهاد‌های کارفرمایی همکاری لازم را با شرکت‌های پیمانکاری به عمل آورده و امکان تغییر شرح کار مربوطه و انتخاب مناسب‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های فرازآوری مصنوعی را در اختیار پیمانکاران قرار دهند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند!!!
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :