Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 28 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23209
دانش نفت از مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی پارس گزارش می‌دهد؛
فروش ۳ میلیون تن محصول در سال 97


پتروشیمی پارس در حالی برای سال ۹۷ با رشد ۱۱۱درصدی سود عملیاتی روبرو بوده که آمار تولید و فروش سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز حاکی از افزایش ۱۵ درصدی میزان فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی پارس با حضور ۹۶ درصدی سهامداران برگزار شد که در آن ریاست مجمع به عهده سعید محبی‌فر، رئیس هیات مدیره این شرکت بود.

در ابتدا مسعود حسنی، مدیرعامل پتروشیمی پارس در گزارشی به فعالیت‌های صورت پذیرفته در سال گذشته پرداخت و گفت: در سال ۹۷ موفق شدیم ۸۳ درصد ظرفیت اسمی و ۸۵ درصد بودجه تولیدی را پوشش دهیم که موجب فروش ۳میلیون تن محصول در سال شد.

وی عمده دلایل کاهش ۱۷ درصدی تولید نسبت به ظرفیت اسمی را، عدم تامین برخی سرویس‌های جانبی، عدم تامین کشتی و عدم دریافت محصولات توسط واحدهای پایین‌دستی است عنوان کرد و گفت: تنها ۲۰ درصد از عوامل کاهنده تولید در سال گذشته به داخل شرکت برمی‌گردد و ۸۰ درصد به جهت عوامل خارجی که بر شرکت تحمیل شده سبب افت ۱۷ درصدی تولید شده است.

 

پارس، سال ۹۷ را چگونه پشت سر گذاشت؟

حسنی در ادامه به یکی از دستاوردهای مهم سال گذشته این شرکت اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ با اجرای پروژه تزریق محصولات گاز مایع به گاز برگشتی، توانستیم به مشکل کمبود مخازن گاز مایع برای دریافت خوراک اتان فائق آییم. وی در این‌باره افزود: با اجرایی شدن این پروژه، به جای ۱۴۰۰ تن در ساعت توانستیم ۲۴۰۰ تن در ساعت خوراک دریافت کنیم. این افزایش ظرفیت خوراک سبب رشد ۲۶۰ هزار دلاری سود روزانه و در نتیجه افزایش ۹۵ میلیون دلاری سود خالص در سال شد.

از دیگر اقدامات موثر سال گذشته در پتروشیمی پارس می‌توان به عملیاتی شدن پروژه تزریق بخار به مشعل ۹۹۱ اشاره کرد که کاهش چشمگیری در آلودگی هوا ایجاد کرده است.

همچنین احداث مخازن جدید ذخیره بنزین و گسولین به منظور استمرار تولید اتیل بنزن با حداکثر ظرفیت و پروژه ایمن سازی واحد استحصال اتان از دیگر پروژه‌هایی بود که سال گذشته در مجموعه پتروشیمی پارس انجام شد.

گفتنی است یکی دیگر از اقدامات موثر شرکت در سال گذشته، کاهش زمان تعمیرات اساسی از 42 به 17روز که ۱۳.۵میلیون دلار از این محل به سود شرکت افزوده شده است.

افق‌های روشن پیش روی پارس

مدیرعامل پتروشیمی پارس در این مجمع خبر افزایش ظرفیت تولید استایرن مونومر تا پایان سال جاری را داد و گفت: باتوجه به کمبود استایرن مونومر در کشور و همچنین به منظور استفاده بهینه از زنجیره پایین‌دستی اتان و اتیلن، پتروشیمی پارس افزایش ظرفیت حداقل ۲۵ درصدی واحدهای اتیل بنزن و استایرن مونومر خود را در دستور کار دارد و مذاکره با لایسنسور این واحدها و شرکت‌های صاحب دانش فنی در جریان است.

وی در ادامه افزود: به منظور رسیدن به ظرفیت اسمی و استمرار تولیدی ۱۰۰ درصدی واحد استحصال اتان، مطالعات شناسایی گلوگاه‌های مانع افزایش تولید و همچنین امکان‌سنجی ارتقا فرآیندهای این واحد در جریان است. از این رو با اجرایی شدن پروژه revamping در سال جاری، شاهد افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت تولید استایرن مونومر در پتروشیمی پارس خواهیم بود که استایرن مونومور از محصولات با حاشیه سود بالا قلمداد می‌شود.

حسنی در خصوص مسئولیت‌پذیری و عمل به تعهدات نیز گفت: اولویت پتروشیمی پارس، تامین کلیه نیازمندی‌های مصرف‌کنندگان داخلی موجود در زنجیره ارزش، همراستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. ماموریت خاصی در راستای تامین استحصال اتان، پروپان و بوتان از گاز غنی و تولید استایرن منومر با کیفیت مطلوب و عرضه آن در بازارهای داخلی و خارجی، با ارزش افزایی حداکثری برای ذی‌نفعان است.

وی دستاوردهای مالی شرکت در سال ۹۷ را، افزایش ۴۴درصدی میزان فروش نسبت به سال قبل، افزایش ۴۷درصدی سود ناخالص نسبت به سال قبل،افزایش ۱۱۱درصدی سود عملیاتی نسبت به سال قبل، افزایش ۶۲درصدی درآمدهای غیرعملیاتی نسبت به سال قبل،کاهش یک درصدی نسبت بهای تمام شده به فروش نسبت به سال قبل آن بیان کرد. در نتیجه در سال گذشته افزایش ۹۳ درصدی سود هر سهم به نسبت سال ۹۶ در پتروشیمی پارس تحقق یافته است.

در پایان مجمع نیز پس از تصویب صورت‌های مالی، تقسیم سود ۹۳۰ تومانی با ازای هر سهم به تصویب اکثریت سهامداران رسید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :