Daneshenaft logo
سه شنبه 29 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 10 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23311
تشریح بخشی از فعالیت های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در مثلث انرژی کشور
مهندس رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران یکی از پنج شرکت اصلی در ساختار شرکت ملی نفت ایران است که در سال 1377 تاسیس شد

.

این شرکت در مجموع مسئولیت تولید و توسعه از 84 میدان گازی و نفتی را به عهده دارد که تاکنون 13 میدان گازی و 13 میدان نفتی توسعه یافته و در مدار تولید قرار دارد. این شرکت در طول سال گذشته موفق شد در مجموع 68 میلیارد و 985 میلیون مترمکعب گاز تولید کند. بر اساس برنامه های ابلاغی شرکت ملی نفت ایران، مجموع تولید نفت 64 میلیون و 970 هزار بشکه بوده و میزان تولید میعانات گازی نیز در همین مدت معادل 19 میلیون و 410 هزار بشکه بالغ گردید. همچنین در طول پنج ماه نخست امسال مجموع تولید گاز معادل 25 میلیارد و 350 میلیون متر مکعب و میعانات گازی هفت میلیون و 137 هزار بشکه و جمع تولید نفت 17 میلیون و  550 هزار بشکه بوده است.

 

تزریق و ذخیره‌سازی گاز به میدان‌های سراجه و شوریجه D

این شرکت  به منظور تامین سوخت پایدار زمستان و اوج مصرف علاوه بر تولید گاز، طی هشت دوره تزریق ( از سال 1391 تاکنون)  در مجموع 6 میلیارد و 218 میلیون متر مکعب گاز به مخزن ذخیره سازی سراجه قم تزریق و میزان پنج میلیارد و 212 میلیون مترمکعب گاز و 477 هزار بشکه میعانات گازی از آن بازتولید داشته است. میزان تزریق سال گذشته در این میدان در مجموع یک میلیارد و 26 میلیون مترمکعب بود و 773 میلیون متر مکعب نیز در مجموع بازتولید شده است. همچنین از ابتدای امسال تا کنون یک میلیارد و پنج میلیون متر مکعب گاز تزریق شده است.

میزان تزریق گاز در مخزن شوریجه D در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق، طی شش دوره گذشته (سال 1393 تاکنون) در مجموع هفت میلیارد و 200 میلیون متر مکعب  بوده و پنج میلیارد و 600 میلیون متر مکعب بازتولید شده است. طی سال 97 در مجموع یک میلیارد و 601 میلیون متر مکعب تزریق و یک میلیارد و 200 میلیون بازتولید داشته است. طی چهار ماه امسال نیز 900 میلیون متر مکعب در مجموع تزریق شد.

 

بخشی از فعالیت‌های این شرکت در طول سال 1397

بخشی از فعالیت‌های این شرکت در طول سال 1397 که در راستای تولید و توسعه پایدار نفت و گاز اجرا و در حال انجام است، می‌توان به فعالیت هایی همچون بهره برداری از مرکز جمع آوری گاز در میدان گازی خانگیران، برق‌رسانی به میدان دانان، واگذاري نخستین طرح مزایده فروش گازهای مشعل در میدان نفت شهر و سومار، انعقاد سه فقره قرارداد افزايش و نگهداشت توليد نفت، آغاز مطالعات طرح توسعه میدان گازی توس، لرزه نگاری چهار میدان نفتی و گازی تنگ بيجار/ دلاوران/ باباقير / بانكول، واگذاری قرارداد  IPC میادین آبان و پایدار غرب‌، واگذاری پروژه ایستگاه‌های تقویت فشار هما و وراوی و همچنین مرکز تفکیک تابناک با روش EPCF و عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 2 میدان تنگ بیجار ، یاد کرد.

 

 

نقش راهبردی در تأمین پایدار گاز در گستره وسیعی از جغرافیای ایران اسلامی

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران یکی از پنج شرکت تولیدی در ساختار شرکت ملی نفت ایران است که در زمره بزرگترین تولیدکننده گاز کشور به حساب می‌آید. حوزه فعالیت آن  در 11 استان کشور است که پیش‌بینی می شود. با توسعه میدان‌های جدید به 19 استان افزایش یابد. وظیفه بهره برداری از میدان‌های این شرکت به سه شرکت تابعه محول شده است. شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق یکی  از شرکت های تابعه در  استان خراسان رضوی، مشهد مقدس  واقع است که تأمین کننده گاز 6 استان شمالی و شرق کشور می باشد و نیاز به تأمین گاز از جنوب کشور را برطرف نموده و صرفه جویی اقتصادی فراوانی برای کشور به دنبال داشته است. این شرکت تولیدات گاز و میعانات  خود را به پالایشگاه شهید هاشمی نژاد تحویل   می دهد . همچنین تولید گاز از میدان تنگ بیجار از میدان های گازی تحت مدیریت شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب مانع از افت فشار خط گاز سراسری در استانهای کرمانشاه ، ایلام ، کردستان و همدان می شود. محصول این میدان به پالایشگاه ایلام ارسال می شود.  بخشی از تولید نفت این شرکت به پالایشگاه کرمانشاه ارسال و بخش دیگر تحویل سایر پالایشگاههای کشور می شود.  بزرگترین تولید کننده گاز در مناطق خشکی این شرکت، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که تامین کننده گاز پالایشگاههای پارسیان، فجر جم، فراشبند و سرخون می‌باشد. همچنین نفت میدان‌های سروستان و سعادت آباد به پالایشگاه شیراز ارسال می شود. منطقه عملیاتی سراجه قم از دیگر مناطق ذخیره‌سازی و بازتولید گاز کشور در مرکز ایران قرار دارد که نخستین مخزن ذخیره سازی گاز کشور است و به عنوان منبع استراتژیک برای تأمین گاز استانهای قم و تهران در فصل سرما به شمار می آید.

 

نقش متخصصان شرکت در راستای تأمین شعار سال رونق تولید

متخصصان و کارشناسان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همواره در راستای بومی سازی و تأمین بخشی از نیازهای خود گام بر می دارد؛ برای مثال می توان از کارگاه مرکزی شرکت های تابعه نام برد که بیشتر قطعات مورد نیاز و تعمیری خود را با استفاده از ظرفیت های این کارگاهها به مرحله تولید صنعتی می رساند. همچنین می توان به شمه ای  از این توانمندی ها از قبیل بومی سازی تعمیر کنترل کننده هوای ورودی توربین زیمنس ( SGT400) در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی برای نخستین بار از سوی متخصصان داخلی و با صرفه جویی اقتصادی، تعمیر دو مجموعه  تاج چاه بدون استقرار دکل تعمیراتی با صرفه جویی 178 میلیارد ریالی در منطقه عملیاتی سراجه قم، طراحی و ساخت دستگاه تست شیرهای ایمنی اتوماتیک مجهز به مکانیزم شمارش حباب لیزری و تعمير و به سازی ريبويلرH-500  کارخانه نمك زدايی نفت شهر در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب اشاره کرد.

 

صیانت از محیط زیست به عنوان اصل اخلاقی و حرفه ای شرکت

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، صیانت از محیط زیست را به عنوان یگانه محل سکونت بشر و تنها منبع در اختیار او همیشه به عنوان اصل اخلاقی و حرفه ای در دستور کار خود قرار داده است و همواره   می کوشد تا با رعایت استاندارهای زیست محیطی کمترین آسیب و تخریبی متوجه محیط زیست نشود. از جمله این فعالیت ها شامل توسعه و اجراي فضاي سبز و بيابان زدايي، ساخت واحدهاي محيط باني در محدوده پارك ملي بمو، اجرا و بهره برداري سيستم هاي تصفيه فاضلاب، و ارزیابی و پایش مستمر فعالیت شرکت در مناطق عملیاتی به منظور احراز عدم مغایرت با موازین و الزام های زیست محیطی طراحي و نصب نيروگاه خورشيدي در میدان نفتی سعادت آباد می شود.

این شرکت همچنین به منظور جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، نخستین طرح مزایده گازهای مشعل در میدان های نفت شهر و سومار را با هدف کاهش اثرهای سوء محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده از این منابع و همچنین ایجاد فرصت سرمایه گذاری و کسب و کار واگذار نموده. با اجرایی شدن قرارداد فروش گاز میدان‌های نفت شهر و سومار روزانه از سوزاندن حدود 10 میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری می شود. طبق برنامه ریزی بعمل آمده درخصوص گازهاي مشعل میدان‌های چشمه خوش، آبان، پايدار غرب، سروستان و سعادت آباد، دالپري، دهلران و دانان، مزایده فروش این گازها در سال جاری پایان یافته و برای اجرا واگذار خواهد شد.

 

تعهد صنعت نفت به محیط پیرامون در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی

از جمله فعالیت‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی (CSR) می‌توان به ساخت و به‌سازی و مرمت جاده‌های دسترسی در استان‌های فارس، خراسان رضوی و ایلام و همچنین ساخت پل به منظور تسهيل عبور و مرور اهالی روستا های همجوار تاسیسات و ساخت اماکن ورزشی در حوزه فعالیت این  شرکت در مناطق عملياتي، نام برد. همچنین بهسازی منازل مسکونی شهرک های نفت در راستای خدمات رفاهی به کارکنان و  خانواده های ایشان بخشی دیگر ازعمل به مسئولیت های اجتماعی این شرکت است.

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سیلاب اخیر که بسیاری از نقاط کشور را دربرگرفت، تلاش نمود تا متناسب با این مسئولیت خطیر، در امدادرسانی به مناطق سیلزده به ویژه در غرب و شمال شرق کشور نقش موثری ایفا کند.

ایجاد راه مواصلاتی در مسیرهای صعب العبور، کمک به برقراری شبکه برق و آب روستاهای مجاور مناطق عملیاتی سرکان و مالکوه، توزیع اقلام غذایی بین مردم این منطقه، ایجاد راه ارتباطی به طول حدود 20 کیلومتر و ارائه خدمات پزشکی توسط پزشک به مردم از اقدامهای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در بحران مناطق سیل زده غرب کشور بود.  همچنین بر اثر بارشهای سنگین و جاری شدن سیلاب در بعضی از روستاهای شهرستان سرخس، همکاران شرکت نفت و گاز شرق با هدف کمک به سیلزدگان در مناطق آسیبدیده حضور یافتند و کمکرسانی شامل فعالیتهایی مانند اعزام ماشینآلات سبک و سنگین و استقرار در مناطق آسیبدیده با کمیته بحران شهرستان، تهیه و تامین مواد غذایی و کالاهای ضروری از طریق کمک‌های جمعآوری شده از دیگر فعالیتهای انجام شده برای کمکرسانی به هموطنان سیلزده بوده است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تشکیل یک شرکت خصوصی در قامت سرمایه‌گذار ارزی و ریالی که از سرمایه خرد مردمی نیز استفاده کرده و ساختاری شفاف دارد، راهکاری است که می‌تواند کمک حال صنعت نفت کشور باشد.
آمریکا از اثر کوتاه مدت تحریم ناامید شده و در حال کار کردن روی اثرات بلندمدت تحریم است تا اجازه ندهد ایران در حوزه اقتصاد به یک سیستم مقاوم نسبت به تحریم برسد.
دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی/ گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه نفت که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می‌شود و تاکنون بالغ بر ۸۰۰ نیاز فناورانه از سوی شرکت‌های صنعت نفت احصا شده است.

يادداشت
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.
آب، خاک و هوا سه عنصر حیات انسان در هر نقطه از زمین هستند که هر سه عنصر اینجا در عسلویه - در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران - به دلیل توسعه شتابان صنعت طی ۲۰ سال اخیر - به خطر افتاده‌اند و حالا باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شود تا بتوان نادیده گرفتن محیط زیست در تمام این سال‌ها را جبران و مشکلات زیست محیطی منطقه را حل کرد.
دانشگاه اماراتی خلیفه نخستین کنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب کرد که نخستین تاسیساتی است که درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید کند. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود.
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
احساس خاندوزی، کارشناس اقتصادی/ دو شرکت «ملی نفت ایران» و «پالایش و پخش» انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته‌اند و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی‌فایده است.
گفتمان
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :