Daneshenaft logo
پنجشنبه 15 خرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 23 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23335
تاراج اموال عمومی؛ به نام خصوصی‌سازی، به کام اختصاصی‌‌سازی
احمد مددی

برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.

صریح‌ترین اظهار نظر در مورد خصوصی‌سازی‌های انجام شده توسط سازمان خصوصی‌سازی و میرعلی اشرف پوری حسینی را حجت‌الاسلام رئیسی داشته است آنجایی که در انتقاد شدید به وضعیت خصوصی‌سازی تاکید کرد که به تاراج اموال عمومی در پوشش خصوصی‌سازی رسیدگی خواهیم کرد.

شوربختانه در واگذاری‌های سال‌های اخیر، فریاد اعتراض دلسوزان کشور همواره بلند بوده است. کم نیستند نمونه‌های واگذاری‌های عجیب و غریب که با ثمن بخس واحدهای اقتصادی کلان دولتی به فرد یا افرادی خاص واگذار شده و به نوعی سرمایه ملت به تاراج افرادی ویژه‌خوار رفته است. این تاراج اموال عمومی در نهایت به بازداشت متولی خصوصی‌سازی در کشور انجامید. میرعلی اشرف پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی‌سازی در روز 23 مرداد ماه کناره‌گیری کرد و همان روز نیز با دستور قضایی بازداشت شد. اتهام پوری حسینی «اخلال در نظام اقتصادی کشور و تضییع گسترده اموال عمومی و دولتی» عنوان شده است. این در حالی است که در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارآیی بنگاه‌های اقتصادی، افزایش رقابت‌پذیری، افزایش سهم بخشهای خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیتهای اقتصادی و افزایش سطح عمومی اشتغال تاکید شده است، اما ناگفته پیداست که در طول این سال ها و در دولت‌های مختلف، توجه چندانی به افزایش اشتغال، تقویت بخش خصوصی و ایجاد اقتصاد رقابتی نشد و صرفاً به سلب مسئولیت، خلاصی از بنگاه‌داری و کسب درآمد از طریق واگذاری شرکت‌ها اهمیت داده شد. بدلیل در پیش گرفتن چنین رویکردی، بسیاری از شرکت‌ها بدون طی تشریفات قانونی و گاه به ثمن بخس به خریدارانی که اهلیت لازم را دارا نبودند واگذار شد، اتفاقی که در نهایت منجر به حیف و میل بیت المال، تعطیلی کارخانه‌ها، اخراج یا بیکاری کارگران و نابودی اموال عمومی شده است. در همین حال، بنا بر استنادات بسیاری از کارشناسان، مقامات مسئول و گزارش دیوان محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال 96 فرایند بسیاری از شرکت‌های واگذار شده خلاف قانون بوده است. به عبارتی شرکت‌ها یا به افرادی واگذار شده اند که صلاحیت لازم را نداشته اند یا اینکه در یک فرایند صوری و زد و بند، کارخانه‌ها مطابق با ارزش واقعی قیمت‌گذاری نشده بودند. بنابراین لازم است تا سابقه واگذاری‌های گذشته مورد بررسی قرار گیرد و در مواردی که با رانت و زیر پاگذاشتن منافع عامه شرکت‌ها به افراد نااهل سپرده شده اند بازپس گرفته شوند. همچنین با متخلفان دیگری که در این واگذارهای غیرقانونی دخیل بوده و نقش داشته اند برخورد شود. همچنین ضرورت دارد دولت علی‌الخصوص وزارت اقتصاد ضمن دعوت از منتقدان خصوصی‌سازی، فرایند واگذاری را در سال‌های اخیر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد تا تصویر جامعی از ایرادات و اشکالات حاصل شود. بعد از این ارزیابی ضرورت دارد ضوابط و مقرراتی که ایراد داشته حتماً مورد بازنگری قرار گیرند.

آری! وضعیت خصوصی‌سازی که اینک بر آن خصوصی بازی و یا اختصای‌سازی برای عده‌ ای خاص نام گذاشته‌اند، چنان بغرنج و اسفناک است که ضرورت دارد در اسرع وقت به تخلفات انجام شده رسیدگی و اموال عمومی به بیت‌المال بازگردد. هم‌اکنون نمونه‌های واضحی از رانت‌های گسترده در واگذاری‌ها لیست شده است. در گزارش رئیس دیوان محاسبات آمده است: در بررسی‌های به عمل آمده در سال ۱۳۹۶، در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی مواردی مغایر با قوانین و مقررات مشاهده گردید که نمونه‌هایی از آن به شرح زیر گزارش می‌شود:

الف: عدم رعایت دستورالعمل اجرایی «روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز و پایش اهلیت»:

واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

ب: تعدیل قیمت پایه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری:

قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ششصد و هفده میلیارد (۶۱۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان بوده که با تصویب هیأت واگذاری، کاهش ۷۰ درصدی به مبلغ یکصد و نود و نه میلیارد (۱۹۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان واگذار شده است. به این گزارش می توان بسیاری از واگذاری‌های دیگر را اضافه کرد که ردپای رانت و تخلف به وضوح در آن دیده می شود و به زودی اخبار آن را خواهیم شنید. حال انتظار مردم از دستگاه قضا این است که بدون مماشات و سیاسی‌کاری، با دست‌درازی‌های انجام شده به اموال عمومی برخورد نماید تا بدینوسیله اعتماد خدشه‌دار شده مردم دوباره احیاء گردد.

رابطه ویلاهای «کلاک» و «واگذاری پتروشیمی باختر»!

در همین حال، علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در یک برنامه تلویزیونی به یکی از پرونده‌های فساد مالی اشاره کرده و موضوع بحث برانگیز ویلاهای «کلاک» در لواسان را به «واگذاری پتروشیمی باختر» مربوط می‌داند و بر نقش «الف.ط»، معاون اجرایی حوزه ریاست در دوره ریاست سابق قوه قضائیه، نیز در این باره اشاره می کند. زاکانی می‌گوید: «ماجرای ویلاهای لواسان از فروش ۱۰۰ هکتار زمین به براداران «ن» آغاز شد. آن‌ها این زمین را با ۳۷ میلیارد تومان از «سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید» خریداری کردند و چند هزار میلیارد تومان از طریق آن سود بردند، به این شکل که «سه برادرند، زمین را خریدند بعد آمدند و این را بردند کمیسیون ماده پنج، ۵۰ هکتارش را دادند برای فضای سبز، ۵۰ هکتارش را آوردند قطعات ۲ هزار متری با ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر بنا در هر قطعه، می شود ۲۵۰ قطعه». او با اشاره به اینکه، «سازمان اقتصادی کوثر» پس از تغییر کاربری زمین صد هکتاری، علیه برادران «ن» شکایت کرد، گفت که «آن‌ها با «الف.ط» که اکنون بازداشت شده، زد و بند کردند و قوه قضائیه به نفع برادران «ن» حکم داد». زاکانی گفت که برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند». زاکانی گفت که در پرونده پتروشیمی باختر، برادران «ن»،  بعد از رساندن سهام خود به ۵۱ درصد، «هیات مدیره را تغییر دادند» و این شرکت ۲۷ درصد سهامش بعد از آن وارد بورس شد و ۱۶۷۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شد. یعنی هر سهم را خریدند ۱۰۰ تا ۱۰۱ تومان اما در بورس این هر سهم را ۲۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری کردند و بعد توانستند ۸۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را در اختیار بگیرند. آنهم با پرداخت در مجموع ۲۵۰ میلیارد تومان». او گفت که ارزش «پتروشیمی باختر هم اکنون ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان است». زاکانی سپس به ویلاهای لواسان اشاره کرد و گفت: «این ویلاهایی که وجود دارد هر کدام متعلق به متمول‌ترین آدم و نزدیک‌ترین آدم به قدرت است، به یک نماینده مجلسی، به یک وزیری، به یک وکیلی و به یک کسی وصل است». زاکانی در پایان گفت: «راس هرم قدرت در کشور رهبری انقلاب مثل یک خورشید دارد می‌درخشد و حتی دشمنانش هم می‌گویند که کوچکترین لکه حتی خاکستری هم توی پرونده خودش و خانواده‌اش وجود ندارد».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که نگارنده بارها در گزارش‌هایی به تضییع حقوق بیت‌المال در واگذاری پتروشیمی باختر در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 اشاره کرده و خواستار برخورد جدی با این رانت خواری‌ها شده بود. امید است این بار رانت خواران جلو و پشت پرده باختر –که برخی هنوز اسمی از آنها برده نشده است- در چنگال عدالت گرفتار شده و به سزای اعمالشان برسند.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پنج کشتی نفتکش ایرانی با اهتزار پرچم سه رنگ ایران، به نام‌های «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت و به طور مشخص بنزین ایران دریاها و اقیانوس‌های آزاد را در مسیری طولانی طی کردند و یک به یک به ونزوئلا رسیدند تا بدین سان در بیخ گوش ایالات متحده آمریکا، به تحریم‌های ظالمانه یک «نه» بزرگ بگویند.
پروفسور دکتر حمید دوست‌محمدیان، استاد تمام در مدیریت بین‌الملل و پایداری فرهنگی و پژوهشگر ارشد در آلمان/ عبور از دوران کودکی تا دوران تحصیل در مدرسه راهنمایی با خاطرات تلخ جنگ تحمیلی و پس از آن، بیش از چهل سال تجربیات تلخ فشارهای اقتصادی و بین‌المللی ناشی از تحریم‌های همه جانبه کمر‌شکن آمریکا علیه ایران (البته با همکاری سایر کشورهای غربی و حتی غیر غربی) باعث ایجاد ایده‌هایی در ذهن کنجکاو من شد و اینکه ابتدا به واژه جنگ و چرایی آن حساس شوم و سپس در آینده زندگی خود به مطالعه در مورد آن روی بیاورم.
پنجم خردادماه ۱۲۸۷ شاید برای کمتر کسی خاطره‌ساز باشد، تاریخی که با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه ایرانیان گره خورده است.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :