Daneshenaft logo
یکشنبه 28 مهر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 7 مهر ماه 1398 | کد مطلب : 33349
دکتر روحانی در سازمان ملل متحد؛
ائتلاف امید راهی برای صلح و آشتی در خلیج فارس


سخنان دکتر روحانی در هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل متحد به عنوان برگی زرین در تاریخ حضور روسای جمهور ایران در سازمان ملل متحد در تاریخ کشورمان ثبت خواهد شد.

با توجه به بیاحترامی آمریکاییها در عدم صدور روادید برای هیئت ایرانی که هر ساله به همراه رئیس جمهور در سازمان ملل حضور می‌یابند و نهایتاً صدور با تاخیر تعدادی روادید برای رییس جمهورکشورمان و همراهان ایشان در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مکانی که در بند یک منشور این سازمان آمده است، اولین و مهم‌ترین هدف سازمان ملل متحد، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده و درعین‌حال اهداف دیگری ازجمله توسعه‌ روابط دوستانه براساس احترام به اصل برابری حقوق دولت‌ها در تعیین سرنوشت، تحقق بخشیدن به توسعه‌ همکاری بین‌المللی از طریق حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، علمی و انسانی، احترام به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین و همچنین تبدیل شدن به مرکزی جهت هماهنگی ملل مختلف به سمت اهداف مشترک را دنبال می‌کند در جهان مدرن امروز جای تاسف داشت  و این عمل چیزی جز ضعف دیپلماسی آمریکا در مقابل مواضع کشورمان نبود.

حضور رئیس جمهور کشورمان در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به بی احترامی آمریکایی‌ها در عدم صدور روادید و همچنین صدور بیانیهای چشم بسته و کور توسط کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان در جهت متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان قبل از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد همگی نشانه هایی بود از اینکه غربی ها قصد منزوی کردن و قهر ایران از حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را داشتند، اما دکتر روحانی با درایت و با تمام این هجمه ها با سفر به نیویورک و سخرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داد که با جهان و با دنیا و سران جهان هیچ مشکلی ندارد و با توجه به انگشت اتهاماتی که قبل از سفر به سمت ایران نشانه گرفتند روحانی رفت تا ثابت کند که جمهوری اسلامی ترس و واهمهای از این نوع اتهامات بی اساس  نداشته و در دیدار با سران کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان اشتباه آنها در صدور اینگونه بیانیههای کورکورانه را گوشزد کرد. 

یکی از مهمترین سخنان دکتر روحانی که بعد ها جهانیان و سیاستمداران مستقل جهان از این سخنان بعنوان یک گفتمان و نظریه سیاسی یاد خواهند کرد مطرح کردن  (ائتلافِ امید) بود، طرحی جدید در مقابل طرح گروه ب که پیشتر با نام (امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس) شکل گرفته بود، طرحی که خمیرمایه آن صلح و دوستی بین کشورها برای برقراری آرامش و امنیت خواهد بود .

دکتر روحانی به جهان گفت که ایران تسلیم فشارهای آمریکا نمی شود و عزتمندانه در مقابل جهانیان پاسخ به مذاکره تحت تحریم را منتفی اعلام کرد و گفت عکس یادگاری آخرین ایستگاهِ مذاکره است، نه اولین ایستگاه و  دعوت همه کشورهای متاثر از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز به (ائتلافِ امید)
را راه حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه دانست.

رئیس جمهور کشورمان در مقابل بیانیه کورکورانه انگلیس،فرانسه و آلمان در جهت متهم کردن کشورمان به حمله به تاسیسات نفتی عربستان بار دیگر عزتمندانه گفت امنیتِ عربستان با پایان تجاوز به یمن حاصل می‌شود، نه با دعوت از بیگانگان و طرح های تحمیلی آمریکایی و صهیونیستی را محکوم به شکست دانست.

یکی دیگر از مهمترین صحبت های دکتر روحانی در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد این بود که به جهانیان گفت آمریکا با سوء استفاده از نظام بانکی، به راهزنی بین المللی دست زده است اما ایران هنوز بر عهد خود به برجام،پایبند هست، و به آستانه صبر ایران در مقابل هجمه ناجوانمردانه غرب علیه کشورمان در تحریم های اقتصادی اشاره کرد.

دکتر روحانی گفت دیپلماسی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس و تامین آزادی و امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است، ایشان عزتمندانه در خاک کشوری که مدعی ابرقدرت جهان است بیان کرد  امنیت منطقه با خروج نظامیان آمریکا تأمین می‌شود و نه با سلاح و مداخله آنان و تشکیلِ هرگونه ائتلاف امنیتی  با محوریت و فرماندهی نیروهای خارجی را مصداق بارز مداخله در امور منطقه دانست و تاکید کرد ما با هم همسایه‌ایم ، نه با آمریکا  و بار دیگر با توجه به تهدیدات آمریکا و عربستان تاکید کرد آمریکا وکیلِ هیچ ملتی و کفیلِ هیچ دولتی نیست.

دکتر روحانی عزتمندانه قدرت ایران را به سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با این صحبت که (تنها یک اشتباه می‌تواند آتشی بزرگ را برافروزد و دخالتِ تحریک‌آمیزِ بیگانگان را تحمل نمی‌کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیتِ سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم) بار دیگر یادآوری کرد.
رئیس جمهور کشورمان در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با این جمله که ( بیایید به جای سرمایه‌گذاری در جنگ و خشونت‌، بر روی امید به یک آینده بهتر، سرمایه‌گذاری کنیم) به جهانیان و به‌ویژه آمریکا و متحدانش و در کشوری که بعد از روی کار آمدن ترامپ‌ سراسر به دنبال تحریم و سرگونگونی بوده است باز هم به صلح و دوستی و مودت و راه‌های بهتر برای جلوگیری از خشونت و برقراری امنیت و آرامش اشاره کرد .

سخنان دکتر روحانی در هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل متحد به عنوان برگی زرین در تاریخ حضور روسای جمهور ایران در سازمان ملل متحد در تاریخ کشورمان  ثبت خواهد شد .

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
وضع بازار نفت برای تولیدکنندگانش خوب نیست، گویی خاک مرده بر آن پاشیده‌اند. نفت حتی زور ندارد خود را از 60 دلار بکند، چه برسد به اینکه ما تصور کنیم عدد طلای سیاه سه رقمی شود.
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا رفته‌رفته این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.
محمدرضا صدیقی، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران/ شرکت ملی گاز ایران بنا بر ذات ماموریت‌های خود، شرکتی دوستدار و حامی محیط زیست محسوب می‌شود.

يادداشت
در حالی که شرکت‌های نفتی بین‌المللی از خودروهای برقی و شبکه شارژ آن ها استقبال کرده‌اند اما شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی هنوز روی تقاضا برای نفت در بخش حمل و نقل حساب می‌کند.
نیروگاه‌های تولید برق متصل به شبکه سراسری گاز، سالانه حدود ۴میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. درشرایط تحریم نفتی می‌توان با جایگزینی گاز بجای گازوئیل در نیروگاه‌ها،مازاد گازوئیل را صادرکرد.
از روز (۲۱ مهرماه) که خبر کشف میدان گازی جدیدی در کشور با نام «ارم» اعلام شد، فارغ از اطلاع‌رسانی گسترده، برخی نگاه‎های گاه بی‎تفاوت نسبت به این کشف توجهم را جلب کرده است که اغلب هم در این تک‎جمله نمود پیدا می‎کند «فقط به اندازه یک فاز پارس جنوبی است».
در حال حاضر بنزین در کشورهای همسایه ایران با چند برابر نرخ بنزین ایران خرید و فروش می‌شود؛ با این حال بسیاری از مسوولان نفتی و کارشناسان حوزه انرژی بر سر لزوم اصلاح قیمت این فرآورده نفتی اتفاق نظر دارند.
مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت/ ورود آمریکا به بازار گاز در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی جهان است.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :