Daneshenaft logo
پنجشنبه 16 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33483
خدمات عام ‎المنفعه در مناطق نفت‌خیز؛ دغدغه وزارت نفت
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.

مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفتخیز در طول فعالیت خود نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ طرح توسعه‌ای عام‌المنفعه در زمینه‌های زیرساختی، عمرانی، آموزشی، درمانی، ورزشی و شهرسازی به انجام رسانده است. پیش از دولت یازدهم شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران بر اساس نیازسنجی و اعلام نیاز هر منطقه یا نمایندگان آنها اقدام به تعریف پروژه می‌کردند. با تشکیل دولت یازدهم، تمرکز مسئولیت‌های اجتماعی به مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی سپرده شد و این مدیریت تلاش خود را به سمت همکاری با سایر ارگان‌ها متوجه کرد، بدین صورت که دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی و ... با اعلام نیازهای توسعه‌ای خود پس از نیازسنجی در مناطق نفتخیز، پروژه‌های مدنظر را به مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی شرکت ملی نفت ایران اعلام می‌کردند و این مدیریت با تأمین اعتبار اجرای این پروژه‌ها صرفاً‌ نقش نظارتی بر اجرای آنها را برعهده گرفت. اجرای این فرآیند موجب شد خارج از نیازهای هر سازمان پروژه‌ای انجام نشود و از موازی‌کاری و اجرای پروژه‌های مازاد بر نیاز یا کاستی پروژه در یک منطقه جلوگیری شود.

برخلاف تصور عامه، این پروژه‌ها به ویژه در بخش درمانی، ورزشی، آموزشی و... صرفاً معطوف به کارمندان نفتی حاضر در مناطق نفتخیز نیست و مردم منطقه نیز از این طرح‌ها منتفع می‌شوند. پیش از تشکیل منسجم مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی در دولت یازدهم، تخصیص بودجه برای طرح‌های عام‌المنفعه در شرکت ملی نفت ایران جایگاهی نداشت و عمده فعالیت‌ها در این زمینه با مصوبات مقطعی و موردی صورت می‌گرفت، اما با تلاش وزارت نفت در دولت یازدهم، تخصیص بودجه از محل بودجه ۱۴.۵ درصدی نفت بالاخره اجرایی شد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که وزارت نفت به عنوان نهاد متولی تولید و فروش انرژی، حقی در دریافت درآمدها ندارد و درآمد حاصل از فروش نفت مستقیماً به حساب خزانه دولت واریز می‌شود و بعد از آن است که ۱۴.۵ درصد از میزان فروش نفت برای هزینه‌های وزارت نفت از جمله حقوق و مزایای کارمندان، هزینه پروژه‌های توسعه‌ای و نیز فعالیت‌هایی همچون اقدام‌های عام‌المنفعه از سوی دولت به وزارت نفت پرداخت می‌شود.

در واقع با این اقدام، وزارت نفت از دولت یازدهم به بعد خود را مکلف کرد که از محل بودجه‌ای که تعیین شده بود برای اجرای مسئولیت‌های اجتماعی هزینه کند. با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران اعمال شده و درآمدهای نفتی وزارت نفت از محل فروش آن کاهش یافته است، اما وقفه‌ای در اجرای این پروژه‌ها ایجاد نشده و پروژه‌های عام‌المنفعه بر اساس زمان‌بندی با تعهد کامل این وزارتخانه در حال انجام است، چرا که این سازمان خود را مکلف می‌داند معیشت مردم به‌ویژه کسانی را که در مناطق نفت‌خیز زندگی می‌کنند، در اولویت فعالیت‌های سازمانی قرار دهد.

البته اقدامات دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای مسئولیت‌های اجتماعی به این نقطه ختم نشد و با تلاش‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفتخیز تغییر شگرف دیگری نیز در بحث اختصاص بودجه برای طرح‌های عام‌المنفعه ایجاد شد. بر اساس رایزنی‌های وزارت نفت با سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی، مصوب شد از سال ۹۶ در تمامی قراردادهای توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران، ۲ درصد از کل مبلغ سرمایه‌گذاری‌ها (جدای از سایر بودجه‌های اختصاص داده شده برای این منظور) به مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص یابد و این موضوع در تمامی قراردادهای توسعه‌ای بعد از آن اعمال شد. یعنی به‌طور مثال زمانی که یک شرکت برای توسعه یک طرح در وزارت نفت به عنوان سرمایه‌گذار انتخاب می‌شود، موظف است اعتباری را برای مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص دهد و خود برای اجرای این مسئولیت نیز اقدام کند.

وزارت نفت البته با توجه به خط‌مشی خود که کمک به معیشت مردم مناطق نفتخیز در رأس آن قرار دارد، فعالیت‌های عام‌المنفعه خود را محدود به این چارچوب‌ نکرده و همواره تلاش داشته است راهگشای مسائل ساکنان این مناطق باشد. در سال ۹۸ با وقوع سیل ویرانگر نوروز که لطمات بسیاری را برای مردم کشور به‌ویژه مناطق نفتخیز استان خوزستان به دنبال داشت، وزارت نفت به عنوان یک سازمان مسئولیت‌پذیر از ساعات ابتدایی وقوع این بلای طبیعی در صحنه حاضر بود و آنچه در توان داشت برای کمک به مردم سیل‌زده به کار گرفت. جدای از فعالیت‌های خدماتی که شرکت‌های تابع و فرعی وزارت نفت در این مدت عرضه کردند، این وزارتخانه با اختصاص بودجه ۱۳۰ میلیارد تومانی تلاش کرده است بخشی از بار صدمات سیل را از دوش مردم منطقه بکاهد. از این میزان، مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای احداث و نوسازی ۱۰۹ مدرسه، ۴۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۲ هزار و ۲۵۸ واحد مسکونی در ۱۵۰ روستا و ۴۰ میلیارد تومان برای اجرای ۱۰۷ پروژه بازسازی مراکز بهداشتی و درمانی در نظر گرفته شد.

منبع: شرکت ملی نفت ایران

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران/ برای فاصله گرفتن از خام‌فروشی، باید به صنعت پتروشیمی نگاهی ویژه داشت و بخش خصوصی آماده همکاری است.
بر اساس استراتژی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نظر گرفته ایم مقرر شده تا با ایجاد یک کارتابل فنی و تشخیص نیاز خریدار و فروشنده از بازار داخل حمایت شود.
در هفته‌های اخیر چند مورد گزارش‌های منتشره به وضعیت خطرناک پمپ‌بنزین‌های کشور از نظر احتمال انتقال ویروس کرونا پرداخته شده بود.

يادداشت
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
محمدرضا ثانی، محمد جعفری/ امروزه استفاده از موتور الکتریکی اعم از سه فاز و تک فاز در اغلب پمپ های کشاورزی، آسانسور، خط تولید، کارخانه صنعتی و… که از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده می کنند دیده می شود و برای استفاده دقیق از آن و کنترل سرعت و گشتاورش به درایو صنعتی VFD یا همان اینورتر نیاز هست.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :