Daneshenaft logo
سه شنبه 1 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33486
توفیق اجباری کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.

این مساله دغدغه همه مسئولان کشوری است؛ به ویژه اینکه ذخایر نفتی یک منبع تجدیدناپذیر است که سرانجام تمام خواهد شد. ما کشوری هستیم که برای استقلال‌مان اهمیت زیادی قائلیم و به همین دلیل بیگانگان همواره درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند و چون ما اتکا درآمدی خود را روی نفت گذاشته‌ ایم، دشمنان از همین محل علیه ما اقداماتی انجام می ‌دهد. در حال حاضر نیز سیاست آمریکا به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است تا از این طریق نظام را از پای درآورد. در حالی که سالیان زیادی است رهبری تاکید و توصیه داشتند بودجه کشور بدون وابستگی به نفت بسته شود. با این حال امروز علی رغم مشکلات عدیده اقتصادی، سهم نفت باز هم نسبت به سایر مولفه‌­ها در بودجه ملموس و پررنگ است. این امر گویای بی اراده بودن دولت ها در چند دهه اخیر برای رهایی از بودجه نفتی است. در واقع دولت­‌ها همواره دنبال راحت ‌طلبی بودند، به جای آنکه به دنبال جایگزین ‌هایی برای درآمد نفتی باشد؛ صرفا با خام‌فروشی بیشتر از درآمدهای نفتی استفاده می‌کردند. به هر حال اصلاح ساختاری بودجه و رهایی از نفت زحمت و مشقت دارد و دولت‌ ها نخواستند این سختی ‌ها را تحمل کنند و همیشه راحت‌ترین کار را انجام می‌دهند.

پتروشیمی‌های خصولتی تبدیل به حیاط خلوت دولت‌ ها شده است

بر ضرورت ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه تاکید دارم. با توسعه این صنایع ما قادر خواهیم بود محصولات و فرآورده ‌های نفتی با ارزش افزوده تولید کنیم، اما نکته مهم آنکه، در حال حاضر صنعت پتروشیمی موجود هم دچار سوء مدیریت است. یعنی بهره‌­وری آن طور که باید و شاید نیست. زیرا این مساله در وزارت نفت جدی گرفته نشد. یکی از معضلات صنایع پتروشیمی در سبک مدیریت پروازی است. در ادامه همین روند، مدیران پروازی نسبت به مسئولیت‌­های اجتماعی خود بی تفاوت هستند که نتیجه این مساله، افزایش بی اعتمادی مردم مناطق صنعتی نسبت به مسئولان است. معضل دیگر صنایع پتروشیمی ما، وضعیت خصولتی بودن آن است. اگر این صنایع صرفا دولتی یا خصوصی بود، بهره ‌وری بیشتری داشت. اما اکنون این ها تبدیل به حیاط خلوت دولت ‌ها شده است. در همین راستا و بر اساس تاکید مقام معظم رهبری، مجلس دهم طرح احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه با بهره‌ گیری از ظرفیت ‌های مردمی را دستور کار قرار داد. استفاده از ظرفیت ‌های مردمی در این طرح الزامی است. در حال حاضر 1800 هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم. با هدایت سرمایه ‌ها مردم در احداث صنایع تکمیلی، میان دستی و پایین ‌دستی، نه تنها تورم کاهش خواهد یافت، بلکه سود پایدار منطقی برای مردم ایجاد می ‌شود و به جای سرازیر شدن نقدینگی در بازار مسکن و ارز و کسب درآمد کاذب، این صنایع در کشور پا می گیرد. برای این منظور جذابیت ‌هایی از قبیل تنفس خوراک در طرح مجلس گنجانده شد تا استقبال مردم برای سرمایه گذاری بیشتر شود. در تدوین طرح از نظرات سایر سازمان ‌ها نیز استفاده شد، از این رو بدون ایراد شورای نگهبان، طرح تصویب و در اختیار دولت قرار گرفت. با توجه به پیگیر‌ی های هفته قبل مجلس، قرار است دولت آیین‌نامه اجرایی طرح را تا دو هفته دیگر نهایی کند.

کاهش وابستگی بودجه از درآمدهای نفتی یک توفیق اجباری است

در مورد تصمیم مجلس برای بودجه‌ ریزی سال آینده و تداوم روند کاهش صادرات نفت بایستی گفت: ما باید متناسب با واقعیت‌ها سیاست گذاری کنیم، اما در حالی که دشمن تلاش دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند ما باید مانع این مساله شویم. در عین حال نباید از فروش نفت و بودجه نفتی هم خوشحال باشیم. من به شخصه باور دارم کاهش وابستگی بودجه از درآمدهای نفتی در شرایط کنونی، توفیق اجباری است. ما اراده داخلی برای حل کردن مشکل خام‌­فروشی را نداشتیم. دولت ‌ها و مجلس در طول این چند دهه، باید بپذیرند در رفع یک مشکل اساسی کشور اراده کافی نداشتند. این کشور ظرفیت ‌های بالقوه فراوانی دارد که می‌ تواند جایگزین نفت شود، اما بالفعل کردن آنها نیازمند تفکر و تلاش است که در این دولت وجود ندارد. در این شرایط ما باید دو نوع بودجه تعریف کنیم. بر لزوم جلوگیری از بهره برداری سیاسی دشمن از وضعیت موجود ایران تاکید دارم و در یک بودجه ما باید نشان دهیم همچنان فروش و صادرات نفت وجود دارد تا آمریکا از به نتیجه نشستن سیاستش خوشحال نشود و نتواند در محیط بین‌ الملل از آن بهره ‌برداری سیاسی کند. این کار باعث می ‌شود آمریکا نتواند به سایر ملت­‌ها هم فشار بیاورد که دیدید با ایران چه کردیم، با شما نیز چنین خواهیم کرد. بنابراین ما در عین حالی که باید تلاش کنیم تا یک میلیون یا دو میلیون بشکه نفت بفروشیم، اما نباید درآمد آن را در هزینه جاری کشور حساب کنیم؛ یعنی نباید بودجه جاری سال آینده دولت براساس درآمدهای نفتی بسته شود. اگر نفتی هم فروخته شد باید آن را به زیرساخت ‌های توسعه ای و دانش ‌بنیانی اختصاص دهیم. به صورت تسهیلات در اختیار جوانان قرار دهیم تا کارآفرینی کنند، نه اینکه به صورت حقوق و مزایا خرجش کنیم. علاوه براین باید بودجه کارشناسی شده دیگری هم داشته باشیم. براین اساس که فرض کنیم چاه­‌های نفت خشک شدند، حال چه باید کرد. نظر مجلس هم بر این است که متناسب با واقعیت­‌ها بودجه‌­بندی انجام شود. براین اساس به احتمال زیاد به شیوه کار انجام می‌­گیرد، ولی در سال آینده باید درباره اتکا بودجه به نفت تجدیدنظر شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.
باید پذیرفت اقدام دولت ترامپ در ترور سردار «سلیمانی» می‌تواند به‌عنوان حرکتی در تغییر مسیر تحولات (game changer) در آینده خاورمیانه تعبیر شود.
اگر با کاهش 50 درصدی قیمت CNG، 20 میلیون مترمکعب تقاضای مصرف CNG را افزایش دهیم و معادل آن بنزین صرفه‌جویی و صادر شود، 36 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد به همراه دارد. یکی از راهکارهای کسب درآمد برای دولت توسعه جایگاه‌های CNG است.

يادداشت
مهندس سیدحسین میرافضلی، کارشناس صنعت پتروشیمی/ اگر پروپان به محصولات میانی و نهایی تبدیل شود ارزش صادرات محصولات 10 میلیون تن پروپان حدود 10 میلیارد دلار خواهد شد و برای ده ها هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
احمد مددی/ بهار اکتشاف در پاییز! شاید این بهترین توصیف از دستاوردهای بی بدیل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری باشد.
طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد اما همچنان برای تحقق اهداف تغییر اقلیمی ناکافی است.
محمدعلی خطیبی، رئیس اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران/ آنچه در این مدت در بورس نفت تجربه شد، کارنامه بدی نبود و دیدیم که بخش خصوصی در فروش فرآورده نفتی موفق عمل کرد.
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :