Daneshenaft logo
یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 7 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33529
بورس نفت ایران در حال تکامل
محمدعلی خطیبی، رئیس اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران/ آنچه در این مدت در بورس نفت تجربه شد، کارنامه بدی نبود و دیدیم که بخش خصوصی در فروش فرآورده نفتی موفق عمل کرد.

در واقع بورس سازوکاری برای شفاف ‌سازی قیمت و فروش است. ضمن آنکه ما در تحریم ‌های قبلی و حتی فعلی باید فرصتی فراهم کنیم که بخش خصوصی وارد میدان شود. در واقع، مشکلات فروش فرآورده‌ ها در مقایسه با نفت خام کمتر بوده و هست زیرا خام‌ فروشی در هر زمینه‌ ای سخت‌ تر از فروش محصولات تولیدی است. بورس هم یکی از روش‌ های فروش است ولی معمولا در دنیا از این مکانیسم برای دور زدن تحریم استفاده نمی­شود؛ بلکه برای کشف قیمت، شفاف ‌سازی فروش، ایجاد رقابت سالم و جلوگیری از رانت مورد استفاده قرار می گیرد. بورس باعث می شود زد وبندها برای ایجاد انحصار در یک کالا شکل نگیرد و همه بتوانند در آن رقابت کنند و در نتیجه قیمتی هم که کشف می شود مورد قبول همه است.

در تحریم‌های قبلی هم بخش خصوصی در واردات بنزین موفق عمل کرد

در تحریم قبلی ما ناچار بودیم حتی بنزین را وارد کنیم این در حالی بود که به طور خیلی جدی جلوی واردات بنزین ایران گرفته شده بود. امروز ما در این حوزه مشکلی نداریم. با شروع به کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس به همت قرارگاه خاتم‌ الانبیا، نه تنها مشکل واردات بنزین مرتفع شد بلکه قادر هستیم بنزین و گازوئیل هم صادر کنیم. در دوره قبل دولت نمی توانست وارد عمل شود به همین دلیل واردات بنزین را به بخش خصوصی واگذار کردیم و الان می‌بینیم که آن اعتماد باعث شده بخش خصوصی در فروش فرآورده‌هایی همچون بنزین موفق عمل کند. بخش خصوصی هم با زحمت زیاد فروش فرآورده را از دوره قبلی تحریم‌ها شروع کرد و امروز بخش ‌خصوصی در حال سپری کردن دوران تکاملی خود برای ورود جدی‌تر به بازار نفت است. البته این طور نیست که ما بخش خصوصی را آورده باشیم. پیش‌تر آنها وارد شده بودند ولی با توجه به تحریم‌­ها به ویژه در حوزه بنزین، میدان عمل بیشتری به بخش خصوصی داده شد.

راه‌اندازی بازار کاغذی در بورس

تعریف ما از بورس نفت با تعریف رایج در دنیا فرق دارد و در بورس‌ هایی مانند لندن، توکیو و سنگاپور هدف کشف قیمت است. بورس دنیا بیشتر کاغذی است و لذا در اثر رقابت خریدار و فروشنده، قیمت مشخص می شود. ولی ما دنبال این هستم که در کنار کشف قیمت، جنس‌مان را هم بفروشیم. انتظار ما از بورس باید کشف قیمت باشد چه به صورت فیزیکال چه به صورت کاغذی. البته اینکه در شرایط کنونی از این سازوکار انتظار گشایش در صادرات داریم، ایراد ندارد ولی باید قدم به قدم به سمت راه‌اندازی بازار کاغذی در بورس حرکت کنیم.

بورس نفت ایران در حال تکامل است

در تمام دنیا جز چند کشور معدود، تجارت نفت و پایین ‌دستی آن در اختیار بخش خصوصی است. دولت ‌ها فقط در حوزه اکتشاف و تولید ورود می‌ کنند و پتروشیمی و پالایشگاه را به بخش خصوصی سپرده اند. بنابراین اگر دولت در این زمینه‌ ها حضور دارد، اشتباه است. البته برخی دولت‌ ها حتی حوزه اکتشاف را هم واگذار کرده اند. اما قانون اساسی ایران این اجازه را به ما نمی ‌دهد و کار درستی هم است. بخش خصوصی در زمینه ‌های مختلف من جمله پایین‌دستی نفت نشان داده است کارایی بیشتری نسبت به دولت دارد. راندمان آن بالاتر و هزینه ‌هایش کمتر است. بنابراین از دید من حوزه پایین دستی نفت در حیطه کار بخش‌خصوصی است نه اینکه فکر کنیم ما به آنها مجوز ورود داده‌­ایم بلکه این عرف دنیا است.  نکته مهم آنکه نباید انتظار داشته باشیم بورس ایران یک شبه مشابه بورس لندن، نیویورک و سنگاپور عمل کند. بورس نفت ایران در حال تکامل است. حتی بورس دبی علی رغم حمایت ‌های بین ‌المللی زیادی که از آن می‌ شود، هنوز چندان موفق نیست و جانیفتاده است. بنابراین ما نباید عجله کنیم تا روند تکاملی سپری شود. در این مسیر لازم است ایرادات را رفع کنیم و دولت هم باید کمک کند. پس از عبور از روند تکاملی، باید منتظر بهتر شدن آن باشیم؛ کم کم بازیگران خارجی وارد شوند تا جایگاه بین­‌المللی خود را پیدا کند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :