Daneshenaft logo
سه شنبه 1 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 21 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33561
پیش‌بینی بازار جهانی ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰


به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.

  

به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت. در این باره طی ماه‌های اخیر نیز تبدیل مجدد به گاز افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و رشد آن از رشد تقاضای گاز پیشی گرفته است.

انتظار می‌رود توسعه استارت‌آپ‌ها برای توسعه صنعت گاز در آینده نقش قابل توجهی برای افزایش ظرفیت تولید و تبدیل مجدد به گاز را در صنعت ال ان‌جی ایفا کنند و این امر نیز مجدداً باعث افزایش ظرفیت و عرضه این محصول در بازار خواهد شد. مطابق آمارهای منتشره، در سال ۲۰۱۹ ظرفیت‌های جدیدی معادل ۲۰  میلیون تن‌ ال‌ان‌جی ایجاد شده است و انتظار می‌رود تا اواسط سال۲۰۲۰ نیز ظرفیت صادراتی معادل ۳۰ میلیون تن در سال نیز اضافه شود.در عین حال کاهش قیمت محموله‌های ال‌ان جی به افزیش تقاضا برای محموله‌های ال‌ان‌جی در مقایسه با گازی که از خط لوله تامین می‌شود منجر شده است و به نظر می‌رسد ساختار تجارت گاز در سال ۲۰۲۰ بیش‌تر به سمت محموله‌های ال‌ان جی سوق پیدا کند.

تحولات بازار ال‌ان‌جی

علاوه‌بر این، در حالی‌که عرضه‌کنندگان ال‌ان‌جی امیدوار بودند با احداث شرکت جدید خط لوله ملی چین و در دسترس قرار گرفتن آن توسط سایر واردکنندگان خصوصی، واردات ال‌ان‌جی چین افزایش یابد اما به نظر می‌رسد این امر به دلایلی محقق نشود. بر اساس اعلام دست‌اندرکاران بخش صنعت چین، برخلاف انتظار، اولین هدف این شرکت افزایش ایمنی عملیات بهره برداری و نه کمک به افزایش تقاضا اعلام شده است.طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، در سال ۲۰۱۸ تقاضای گاز چین تحت تاثیر سیاست‌های این دولت برای کاهش آلودگی و جایگزینی گاز با ذغال سنگ در بخش نیروگاهی، باعث شد تا تقاضای گاز این کشور نسبت به سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۷.۵ درصد رشد کند و منجر به افزایش واردات ال‌ان‌جی به میزان ۴۰  درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل شود. اما در سال ۲۰۱۹ با تغییر سیاست‌های دولت برای کند شدن روند جایگزینی گاز با ذغال سنگ، کاهش رشد اقتصادی و تنش‌های تجاری با آمریکا، مصرف گاز چین نسبت به سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است.در حالی که در طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کاهش قابل ملاحظه دمای هوا در زمستان محرک اصلی افزایش مصرف گاز بوده است، اما پیش‌بینی زمستانی معتدل مانع از رشد قابل ملاحظه واردات ال‌ان‌جی این کشور طی فصل سرما که تا پایان ماه مارس است، خواهد شد.بهره‌برداری از خط لوله "پاور آو سیبریا" از ماه سپتامبر و افزایش واردات به ۳۸ میلیارد متر مکعب تا سال ۲۰۲۵ بر واردات ال‌ان‌جی چین تاثیر منفی خواهد گذاشت و سبب بروز مازاد عرضه محمول‌های ال‌ان‌جی در منطقه شمال شرق آسیا خواهد شد.همچنین با عملیاتی شدن خط چهارم خط لوله آسیای مرکزی و واردات ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال از ترکمنستان از مسیر کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و قزقیزستان که احداث آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است، پیش‌بینی می‌شود عرضه کنندگان محموله‌های ال‌ان‌جی احتمالا تا سال ۲۰۳۰ هم‌چنان با مازاد عرضه در این بازار مواجه باشند.از سوی دیگر افزایش تولید داخلی گاز چین عامل دیگری برای کاهش واردات ال ان جی چین است. در ۹ ماه ابتدای سال ۲۰۱۹ تولید داخلی گاز چین نسبت به زمان مشابه سال قبل با ۱۰.۴ درصد افزایش به ۱۶۴ میلیارد مترمکعب رسیده است که ۷ درصد آن از منابع گاز شیل تامین شده است و بر اساس گزارش موسسه "وودمکنزی" ، سرمایه‌گذاری چین برای توسعه منابع گاز شیل این کشور در سال ۲۰۱۹ به میزان ۴۱ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش یافته و تا سال ۲۰۴۰ تولید گاز این کشور از منابع گاز شیل به ۸۸ میلیارد مترمکعب در سال افزایش خواهد یافت. همچنین بر اساس پیش‌بینی شرکت"سینوپک"تقاضای گاز چین در فصل زمستان تحت تاثیر اعتدال دمای هوا نسبت به سال گذشته با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه نخواهد شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.
باید پذیرفت اقدام دولت ترامپ در ترور سردار «سلیمانی» می‌تواند به‌عنوان حرکتی در تغییر مسیر تحولات (game changer) در آینده خاورمیانه تعبیر شود.
اگر با کاهش 50 درصدی قیمت CNG، 20 میلیون مترمکعب تقاضای مصرف CNG را افزایش دهیم و معادل آن بنزین صرفه‌جویی و صادر شود، 36 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد به همراه دارد. یکی از راهکارهای کسب درآمد برای دولت توسعه جایگاه‌های CNG است.

يادداشت
مهندس سیدحسین میرافضلی، کارشناس صنعت پتروشیمی/ اگر پروپان به محصولات میانی و نهایی تبدیل شود ارزش صادرات محصولات 10 میلیون تن پروپان حدود 10 میلیارد دلار خواهد شد و برای ده ها هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
احمد مددی/ بهار اکتشاف در پاییز! شاید این بهترین توصیف از دستاوردهای بی بدیل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری باشد.
طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد اما همچنان برای تحقق اهداف تغییر اقلیمی ناکافی است.
محمدعلی خطیبی، رئیس اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران/ آنچه در این مدت در بورس نفت تجربه شد، کارنامه بدی نبود و دیدیم که بخش خصوصی در فروش فرآورده نفتی موفق عمل کرد.
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :