Daneshenaft logo
یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 21 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33561
پیش‌بینی بازار جهانی ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰


به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.

  

به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت. در این باره طی ماه‌های اخیر نیز تبدیل مجدد به گاز افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و رشد آن از رشد تقاضای گاز پیشی گرفته است.

انتظار می‌رود توسعه استارت‌آپ‌ها برای توسعه صنعت گاز در آینده نقش قابل توجهی برای افزایش ظرفیت تولید و تبدیل مجدد به گاز را در صنعت ال ان‌جی ایفا کنند و این امر نیز مجدداً باعث افزایش ظرفیت و عرضه این محصول در بازار خواهد شد. مطابق آمارهای منتشره، در سال ۲۰۱۹ ظرفیت‌های جدیدی معادل ۲۰  میلیون تن‌ ال‌ان‌جی ایجاد شده است و انتظار می‌رود تا اواسط سال۲۰۲۰ نیز ظرفیت صادراتی معادل ۳۰ میلیون تن در سال نیز اضافه شود.در عین حال کاهش قیمت محموله‌های ال‌ان جی به افزیش تقاضا برای محموله‌های ال‌ان‌جی در مقایسه با گازی که از خط لوله تامین می‌شود منجر شده است و به نظر می‌رسد ساختار تجارت گاز در سال ۲۰۲۰ بیش‌تر به سمت محموله‌های ال‌ان جی سوق پیدا کند.

تحولات بازار ال‌ان‌جی

علاوه‌بر این، در حالی‌که عرضه‌کنندگان ال‌ان‌جی امیدوار بودند با احداث شرکت جدید خط لوله ملی چین و در دسترس قرار گرفتن آن توسط سایر واردکنندگان خصوصی، واردات ال‌ان‌جی چین افزایش یابد اما به نظر می‌رسد این امر به دلایلی محقق نشود. بر اساس اعلام دست‌اندرکاران بخش صنعت چین، برخلاف انتظار، اولین هدف این شرکت افزایش ایمنی عملیات بهره برداری و نه کمک به افزایش تقاضا اعلام شده است.طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، در سال ۲۰۱۸ تقاضای گاز چین تحت تاثیر سیاست‌های این دولت برای کاهش آلودگی و جایگزینی گاز با ذغال سنگ در بخش نیروگاهی، باعث شد تا تقاضای گاز این کشور نسبت به سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۷.۵ درصد رشد کند و منجر به افزایش واردات ال‌ان‌جی به میزان ۴۰  درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل شود. اما در سال ۲۰۱۹ با تغییر سیاست‌های دولت برای کند شدن روند جایگزینی گاز با ذغال سنگ، کاهش رشد اقتصادی و تنش‌های تجاری با آمریکا، مصرف گاز چین نسبت به سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است.در حالی که در طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کاهش قابل ملاحظه دمای هوا در زمستان محرک اصلی افزایش مصرف گاز بوده است، اما پیش‌بینی زمستانی معتدل مانع از رشد قابل ملاحظه واردات ال‌ان‌جی این کشور طی فصل سرما که تا پایان ماه مارس است، خواهد شد.بهره‌برداری از خط لوله "پاور آو سیبریا" از ماه سپتامبر و افزایش واردات به ۳۸ میلیارد متر مکعب تا سال ۲۰۲۵ بر واردات ال‌ان‌جی چین تاثیر منفی خواهد گذاشت و سبب بروز مازاد عرضه محمول‌های ال‌ان‌جی در منطقه شمال شرق آسیا خواهد شد.همچنین با عملیاتی شدن خط چهارم خط لوله آسیای مرکزی و واردات ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال از ترکمنستان از مسیر کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و قزقیزستان که احداث آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است، پیش‌بینی می‌شود عرضه کنندگان محموله‌های ال‌ان‌جی احتمالا تا سال ۲۰۳۰ هم‌چنان با مازاد عرضه در این بازار مواجه باشند.از سوی دیگر افزایش تولید داخلی گاز چین عامل دیگری برای کاهش واردات ال ان جی چین است. در ۹ ماه ابتدای سال ۲۰۱۹ تولید داخلی گاز چین نسبت به زمان مشابه سال قبل با ۱۰.۴ درصد افزایش به ۱۶۴ میلیارد مترمکعب رسیده است که ۷ درصد آن از منابع گاز شیل تامین شده است و بر اساس گزارش موسسه "وودمکنزی" ، سرمایه‌گذاری چین برای توسعه منابع گاز شیل این کشور در سال ۲۰۱۹ به میزان ۴۱ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش یافته و تا سال ۲۰۴۰ تولید گاز این کشور از منابع گاز شیل به ۸۸ میلیارد مترمکعب در سال افزایش خواهد یافت. همچنین بر اساس پیش‌بینی شرکت"سینوپک"تقاضای گاز چین در فصل زمستان تحت تاثیر اعتدال دمای هوا نسبت به سال گذشته با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه نخواهد شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :