Daneshenaft logo
جمعه 17 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 18 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33622
مدیرعامل شرکت نفت خزر:
طرح تولید زودهنگام نفت میدان سردارجنگل در دست تدوین است


مدیرعامل شرکت نفت خزر گفت: برنامه‎ای برای آزمایش طولانی‌مدت چاه‎های میدان سردارجنگل از سوی متخصصان شرکت نفت خزر جهت ارائه به مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در دست تهیه است که در صورت تصویب، تولید زودهنگام از این میدان در دستور کار قرار می‎گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت خزر، علی اصولی اکتشاف منابع هیدروکربوری و توسعه صنعت نفت در خزر را از دستاوردهای بزرگ این صنعت پس از انقلاب اسلامی برشمرد.

دکتر علی اصولی به مناسبت گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت با توجه به اینکه تمامی دستاوردهای بسیار مهم کشورها از جمله  اندیشه های سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی در سایه وحدت و همدلی هر چه بیشتر و پشتکار،  تلاش و کوشش مردم شکل می گیرد

اصولی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی کشور که مورد هجمه همه جانبه دشمنان واقع شده است و با تمام قوا سعی دارند با ایجاد گره های مختلف در اقتصاد ایران علی الخصوص زنجیره و شریان های صنعت نفت کشور  باعث اختلال در روابط بین المللی، توسعه و صادرات صنعت یکصد ساله نفت شوند گفت: نیاز امروز همه ما داشتن وحدت، همدلی، اتحاد و هوش رسانه ای برای تشخیص، تحلیل و تمیز دادن هجمه های ناجوانمردانه دشمنان کشورمان در ایجاد اختلاف و تفرقه بین مردم ، مسئولین برای تقویت همبستگی ملی است.

مدیرعامل شرکت نفت خزر اظهار داشت، شرکت نفت خزر به عنوان یکی از شرکتهای زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شد و متخصصان این شركت از بدو تاسیس با انجام مطالعات وسيع ژئوفيزيكي، زمين‌شناسي و مهندسي نفت به نتايج مثبتي به لحاظ وجود منابع غني هيدروكربور در بخش جنوبي دریای خزر دست یافتند؛ بر پایه این مطالعات، 46 ساختار هیدروکربوری در حوضه جنوبی دریای خزر شناسایی شد و این مطالعات به عنوان نقشه راهی برای توسعه اهداف صنعت نفت در دریای خزر مدنظر قرار گرفت.

اصولی گفت این دستاوردها در شرایطی محقق شد که تمام اقدامات و مطالعات در حوزه خزر که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط شرکت‌های صاحب نام غربی و شرقی انجام شد با شکست مواجه شده بود.

پس از این مطالعات، با توجه به عمیق بودن آب‌های جنوبی دریای خزر، برای اولین بار در کشور نياز به ساخت يك سكوي نيمه‌شناور براي عمليات حفاري و اكتشاف در زمره اهداف شركت ملي نفت ايران قرار گرفت و سکوی نفتی نیمه شناور ایران امیرکبیر به کارفرمایی شرکت نفت خزر و به دست متخصصان توانمند داخلی ساخته و در سال 1388 آماده بهره‌برداری شد.

پس از پایان ساخت سکوی ایران امیرکبیر در بهمن ماه سال 1388، حفاری چاه شماره 1 ساختار 6.2 خزر آغاز شد و این عملیات در اردیبهشت ماه سال 1391 به ثمر نشست و اولین اکتشاف نفتی تاریخ کشور در بخش عمیق حوضه خزر جنوبی به دست متخصصان توانمند ایرانی محقق شد، اقدامی که منجر به تغییر نام ساختار 6.2 به میدان نفتی سردار جنگل شد.

فراموش نکنیم

اصولی در این باره گفت: زمانی که از انجام موفقیت‌آمیز عملیات حفاری و اکتشاف نفت خام در خزر صحبت میشود، نباید فراموش کنیم شرکت نفت خزر از شروع فعالیت‌های خود تاکنون چه مسیر پر فراز و نشیبی را برای صیانت از منابع نفتی کشور در دریاچه بزرگ خزر طی کرده است.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که بعد از انقلاب، با وجود مشکلاتی همچون جنگ تحمیلی و سپس تحریم‌ها و عدم اجرای تعهدات شرکتهای خارجی به دلیل تحریم، متخصصان و مهندسان داخلی تجربه و دانش ساخت سکوی نیمهشناور را کسب کرده و عملیات دشوار جابه‌جایی، پیش‌لنگراندازی، لنگراندازی، راهبری، بهره‌برداری، حفاری و اکتشاف از این سکوی عظیم را به معنای واقعی بومی کردند.

اصولی گفت: با ساخت اين سازه عظیم و منحصر به‌فرد که بزرگترین سکوی حفاری خاورمیانه و مجهز به فناوري‌هاي بسیار پيچيدهای‌ست، ایران برای اولین بار در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی به عضویت باشگاه آبهای عمیق جهان درآمد.

اتکا به توان داخل

مدیرعامل شرکت نفت خزر با بیان اینکه يكي از چالش‌هاي مهم شركت نفت خزر پس از ساخت سكوي اميركبير، موضوع نگهداري، تعميرات و راهبري آن بود، گفت: در این زمینه با توجه به فناوري‌هاي پيچيده سكوهاي نيمهشناور، در بدو امر تا حدودی وابسته به شرکت‌های خارجي بوديم اما امروز به مدد صنعتگران، متخصصان و پیمانکاران ایرانی، در راهبری، نگهداشت و تعمیرات اين سازه به استقلال قابل توجهی دست یافتهایم به طوری که کلیه عملیات راهبری، نگهداشت و تعميرات  اين جزیره آهنی كه مجهز به 89 سیستم از سامانه‌هاي مختلف و پیچیده است توسط متخصصان ایرانی انجام میشود.

به گفته اصولی، اين سكو تابه‌حال با انجام عملیات موفقیت‌آمیز حفاری دو حلقه چاه اکتشافی در میدان سردار جنگل، تابو حفاری در آبهای عمیق دریای خزر را شکسته و با توجه به تجربيات ارزنده شركت نفت خزر در حفاري و اكتشاف در آبهاي عميق، ریسک عملیات حفاری جهت فعالیت¬های توسعهای نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است.

اهم فعالیت‎ها

وی به ساخت سه فروند شناور چندمنظوره پشتیبانی از سکو (کاسپین‌های 3،2،1)، احداث پایگاه پشتیبانی در بهشهر، ساخت اسکله و حوضچه آرامش برای انجام عملیات اکتشاف و حفاری، ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت و اسکله پیشرفته پایانه نفتی شمال و توسعه خطوط لوله نفت و گاز نیز طی دو دهه گذشته اشاره کرد و افزود: از دیگر اقدام‌های شرکت نفت خزر به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران در شمال کشور، تلاش برای كسب تجارب علمي و دستیابی به اطلاعات ارزشمند اكتشافي آب‌های عميق درياي خزر برای افزايش همكاري هاي منطقه اي با كشورهاي حاشيه خزر در حوزه هاي مختلف مطالعاتی، ايمني، حفاظت از محيط زيست و مشارکت های نفتی و همچنین امضای تفاهمنامههای متعدد همکاری با شرکتهای داخلی و بینالمللی، انجام طرحها و پروژههاي زيستمحيطي مطابق با استانداردهاي آب عميق و تحقیقات مدون علمی و چاپ چندین کتاب در زمینه ژئوفیزیک و زمین‌شناسی دریای خزر با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی در حوزه انرژی و زمینشناسی دریای خزر بوده است.

اصولی همچنین به اخد گواهينامه‌هایISO 9001 ، ISO/ TS 29001 ، ISO 14001 ، ISO45001  و راهنماي HSE-MS و امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی نفت ایران با شرکتهای بینالمللی برای مطالعه و توسعه ساختارهای نفتی خزر از جمله میدان سردار جنگل و بلوکهای اکتشافی 24، 26 و 29 دریای خزر نیز اشاره کرد و گفت: با اقدامهای انجام شده و بسترسازیهای صورت گرفته در سواحل شهرهای نکا و بهشهر، زمینه برای ورود به مرحله توسعه و تولید از درياي خزر بیش از پیش فراهم شده است.

دو مسیر پیش روی خزر

مدیرعامل شرکت نفت خزر با بیان اینکه پس از سالها تلاش و اثبات وجود نفت در میدان سردار جنگل، امروز شاهدیم دانش حفاری آبهای عمیق که در دست تعداد محدودی از شرکتهای بینالمللی بود توسط متخصصان کشورمان بومی شده و کار در این بخش با رشد قابل توجهی همراه است، اصولی گفت: دو مسیر اصلی برای فعالیتهای صنعت نفت در خزر ترسیم شده است؛ نخست توسعه و تولید از میدان سردار جنگل که نیاز به حفر چاههای ارزیابی و توسعهای و تمهید تجهیزات تولید از میدان دارد و دوم ادامه فعالیت‏های اکتشافی در ساختارهای اولویتدار حوضه جنوبی درياي خزر.

وی گفت: برنامهای برای آزمایش طو لانی‌مدت چاههای میدان سردارجنگل از سوی متخصصان شرکت نفت خزر جهت ارائه به مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در دست تهیه است که در صورت تصویب،  تولید زودهنگام نفت از این میدان     در دستور کار قرار میگیرد.

تقسیم منافع ملی؛ هرگز

اصولی با بیان اینکه در شرايط فعلي همكاري با پنج كشور همسايه دریای خزر در سايه صلح و دوستي و توافقات انجام شده بین روسای جمهور و وزیران نفت این کشورها ادامه دارد، خاطرنشان کرد: مردم عزیز کشورمان آگاه باشند ذرهای از حفظ و صیانت از منافع ملی در خزر کوتاه نیامده و با وجود تمام محدودیتها، مشکلات و تحریمها با امید و تلاش و اتکا به توان متخصصان داخلی برای استفاده بهینه از منابع نفتی دریای خزر از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

 مدیرعامل شرکت نفت خزر بر اهمیت بیش از پیش اتحاد، وحدت و همدلی هر چه بیشتر در شرایط کنونی که کشور مورد هجمه همهجانبه دشمنان واقع شده است تاکید و تصریح کرد ؛ راهکار برونرفت از چنین شرایطی اتکا به همبستگی ملی ، بکارگیری توان داخلی و در یک کلمه اقتصاد مقاومتی است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران/ برای فاصله گرفتن از خام‌فروشی، باید به صنعت پتروشیمی نگاهی ویژه داشت و بخش خصوصی آماده همکاری است.
بر اساس استراتژی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نظر گرفته ایم مقرر شده تا با ایجاد یک کارتابل فنی و تشخیص نیاز خریدار و فروشنده از بازار داخل حمایت شود.
در هفته‌های اخیر چند مورد گزارش‌های منتشره به وضعیت خطرناک پمپ‌بنزین‌های کشور از نظر احتمال انتقال ویروس کرونا پرداخته شده بود.

يادداشت
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
محمدرضا ثانی، محمد جعفری/ امروزه استفاده از موتور الکتریکی اعم از سه فاز و تک فاز در اغلب پمپ های کشاورزی، آسانسور، خط تولید، کارخانه صنعتی و… که از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده می کنند دیده می شود و برای استفاده دقیق از آن و کنترل سرعت و گشتاورش به درایو صنعتی VFD یا همان اینورتر نیاز هست.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :