Daneshenaft logo
یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 19 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33631
ضرورت دستیابی به دانش فنی فرایندهای تولید محصولات پتروشیمی


معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: اگر بتوان در بحث دانش فنی فرایندهای پایه ورود کرد مسیر برای دستیابی به دانش فنی فرآیندهای کلیدی در صنعت هموار می شود.

به گزارش خبرنگار نیپنا، بهزاد محمدی درآیین امضای  قرارداد واگذاری لیسانس، بسته طراحی فرآیندی و مهندسی پایه  واحد پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 310 هراز تن در سال از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به مجتمع پتروشیمی تبریز از حسن اعتماد هلدینگ نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی تبریز به شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی که جواب اهتمام ملی را با اعتماد ملی دادند تقدیرکرد .

وی افزود: یکی از الزام‌های توسعه پایدار بحث دستیابی به کسب دانش فنی است و با توجه به شرایط کنونی کشورشرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با تلاش فراوان به دنبال ایرانی‌سازی دانش‌های فنی مورد نیاز صنعت پتروشیمی است.

 مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تنوع و تعداد کاتالیست‌ها در صنعت پتروشیمی اشاره کرد وگفت: دسترسی شرکت‌های خصوصی به دانش فنی کاتالیست‌ها زیاد است، اما  اگر بتوانیم به دانش فنی فرایندهای پایه پتروشیمیایی که کاری انرژی‌بر، زمان‌بر و پرهزینه است ورود کنیم، خواهیم توانست به پایداری صنعت کمک کنیم.

وی ادامه داد: واحدهای الفینی  در صنعت زیاد است ولی باید با تکمیل زنجیره ارزش به سوی تنوع تولید حرکت کرد و می‌توان از مشتقات آن محصولات مختلفی را به تولید رساند که در حال حاضر کمبود آنها در صنایع پایین دستی پتروشیمی احساس می شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی پشتیبان صنعت پتروشیمی ایران است و وظیفه این شرکت خدمات رسانی است و منافع اقتصادی آن مورد نظر نیست وامیدواریم امضای این گونه قراردادها در سال‌های آتی نیز تداوم داشته باشد.

بر اساس این گزارش، علی پژوهان، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این آیین با اشاره به این که این شرکت در بحث کسب دانش فنی تولید پلی‌اتیلن سنگین و کاتالیست‌های آن بیش از ۱.۵ دهه پژوهش داشته است، گفت: امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ویژه‌ای در این شرکت تهیه شده است و کاتالیست آن هم در مقیاس صنعتی تولید شده است.

وی امکان تولید گریدهای MMP پلیمری را از ویژگی‌های این دانش فنی دانست و بیان کرد: این محصول برای نخستین بار با دانش بومی در کشور تولید می‌شود.ودر تولید فیلم و پایپ نیز ویژگی‌های منحصر به فردی با کیفیت بالایی دارد.

همچنین حسین شهریاری مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پرسیان نیز با تاکید بر نقش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی گفت:  افتخار می کنیم که یکی از زیرمجموعه‌های ما از لیسانس ایرانی استفاده می کند و امیداوریم همکاری ها با شرکت پژوهش و فناوری در طرح پتروشیمی کیان نیز تداوم داشته باشد.

سیاوش درفشی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز نیز در این آیین با ابراز خوشحالی از تولید محصول پلیمری کاملا ایرانی برای نخستین بار در کشور ادامه داد: امیدواریم این پروژه براساس زمانبندی و در مدت  چهار سال اجرا شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :