Daneshenaft logo
یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 26 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33637
پیشنهاد تاسیس شرکتی خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت
محمدرضا کثیری، کارشناس حوزه انرژی

تشکیل یک شرکت خصوصی در قامت سرمایه‌گذار ارزی و ریالی که از سرمایه خرد مردمی نیز استفاده کرده و ساختاری شفاف دارد، راهکاری است که می‌تواند کمک حال صنعت نفت کشور باشد.

امکان خصوصی‌سازی شرکت ملی نفت ایران بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی وجود ندارد و با توجه به این شرایط، یک شرکت واسطه‌ای می‌تواند ایجاد شود که در بخش‌های توسعه‌ای با شرکت ملی نفت همراه باشد و منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های نفتی را تأمین کند. به عبارتی شرکت ملی نفت دومی می‌تواند تأسیس شود تا در نقش یک کاتالیزور مزایایی که برای خصوصی سازی شرکت نفت دنبال می‌شود- همانند دسترسی به منابع مالی، شفاف سازی هزینه‌ها، نظارت بازار سرمایه بر شرکت و در نهایت ارتقای وضعیت شرکت ملی نفت ایران- از طریق این شرکت واسطه انجام شود. نقش اصلی این شرکت محدود به دوران تحریمی نیست و برتری این شرکت نسبت به شرکت نفت این است که بابت فعالیت‌هایی که دارد گزارش عملکرد می‌دهد. در چنین حالتی طبیعتاً سرمایه گذار علاقه بیشتری برای حضور در این شرکت دارد.

سرمایه‌گذاری شرکتی شیشه‌ای در نفت

چنین شرکتی در ایران مشابهی ندارد، اما در دنیا دولت‌ها زمانی که بخواهند در صنعت نفت سرمایه گذاری کنند از این دست شرکت‌ها یا صندوق‌ها استفاده می‌کنند. به طور مثال صندوق توسعه ملی ایران که اقدام به ارائه تسهیلات در این زمینه می‌کند می‌تواند در زمره این مدل شرکت‌ها باشد. به این ترتیب که این شرکت به هیچ عنوان کار عملیاتی نمی‌کند و تنها به کارهای مالی و تأمین سرمایه‌ای می‌پردازد. ساز و کارهایی برای ایجاد شفافیت در شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده است و با توجه به دولتی بودن شرکت ملی نفت ایران اجرای چنین روندی دشوار به نظر می‌رسد از سویی دیگر مطالبه در بخش شفافیت شرکت ملی نفت ایران هم از سوی وزارت نفت است و بروز عمومی مردمی ندارد. این در حالی است که نظارت بر شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند خیلی بیشتر از شکل فعلی خواهد بود.

سهم ۱۵ درصدی صندوق‌های بازنشستگی

برخی شرکت‌های بورسی نیز وجود دارند که عملکردهای ناموفقی نیز داشتند و نمی‌توان گفت بی نقص و خلل هستند اما نسبت به شرایط کنونی شرکت ملی نفت اوضاع بهتری دارند. درباره اینکه سرمایه این شرکت به چه شکلی تأمین می‌شود، بایستی توضیح داد: بخشی از سرمایه مورد نیاز این شرکت از طریق سرمایه خرد تأمین می‌شود؛ البته امکان فروش سهم زیر ۱۵ درصد به صندوق‌های بازنشستگی هم وجود دارد. از آنجایی که بخش عمده هزینه‌های مربوط به صنعت نفت در بخش داخلی از صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود وجود چنین شرکتی بی شک کمک کننده است. سرمایه گذاری این شرکت هم به صورت ارزی و هم ریالی خواهد بود. البته بخش ارزی اگر از درآمد نفت تأمین شود نامناسب است قطعاً. اینکه چه میزان از سهم صندوق توسعه ملی وارد این شرکت شود بستگی به تصمیم گیری هیأت امنای این صندوق دارد.

ورود به بخش‌های پایین دستی نفت در کنار بالادستی

نکته دیگری که وجود دارد این است که سهم بخش دولتی شامل شرکت ملی نفت ایران و صندوق توسعه ملی باید کمتر از ۵۰ درصد باشد و این شرکت طبق قانون تجارت باید شرکتی غیر دولتی باشد تا مداخلات دولت در حساب‌های مالی این شرکت کمتر و شفافیت آن بیشتر باشد و در نتیجه، از نظر حکمرانی نیز فعالیت بهتری خواهد داشت. این شرکت در آینده اگر بخواهد موفق تر باشد، در صنعت نفت باید دامنه فعالیت خود را گسترش داده و می‌تواند به بخش‌های پایین دستی صنعت نفت نیز ورود کند. در حال حاضر ساختار آن برای فعالیت در بخش بالادستی طراحی شده است.

تأمین ۶۰ درصدی نیاز ریالی پروژه‌ها

در خصوص نوع ارزی یا ریالی سرمایه گذاری این شرکت در صنعت نفت به چه شکلی است، بایستی توضیح داد: اینکه چه میزان سرمایه گذاری از طریق این شرکت ارزی و چه میزان ریالی خواهد بود، بستگی به این دارد که پروژه مد نظر چه نیازهایی دارد، اما به طور کلی پیش بینی می‌شود حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد سهم هر پروژه را بتوان به صورت ریالی تأمین کرد. البته برآورد شرکت ملی نفتخیز جنوب نشان می‌دهد سهم ریالی بیشتر نیز می‌تواند باشد. تأمین مالی ارزی از سمت صندوق توسعه ملی به عنوان سهام دار آن انجام می‌شود. نرخ ارز، زمان بازپرداخت و سود سهامدار نیز بسته به شرایط روز بازار انجام خواهد شد. تأسیس این شرکت در قالب یک پیشنهاد، از سوی هسته‌های پژوهشی و دانشگاهی به تازگی به مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :