Daneshenaft logo
یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 26 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33638
تولید داخل، رمز پیروزی در جنگ اقتصادی
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.

 

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مردم کشورمان به دلیل انتخاب گفتمان و راهی متفاوت از آنچه مورد خواست استکبار بود ‏با محدودیت‌های جدی در قالب تحریم‌های مختلف مواجه شدند، تحریم‌هایی که با هدف فروپاشی و شکست مقاومت مردم و نظام برآمده از مردم طراحی شد و موجب شد تا ایران در سال‌های ‏دفاع مقدس در برابر تجاوز نظامی که با حمایت قدرت‌های بزرگ جسارت تعرض به خاک میهن‌مان را پیدا کند به اعتبار و اعتماد ‏به جوانان این مرز و بوم راهی سخت اما نتیجه بخش را برای دور زدن تحریم‌ها از یک سو و از سوی دیگر ساخت تجهیزات و ‏ادوات نظامی و مهندسی مورد نیاز در جریان جنگ شروع کند که نتیجه‌اش موجب حیرت حامیان متجاوز به خاک ایران شد.‏ 

رزمندگان با اتکا به ایمان عمیق خود و با استفاده از ادوات نظامی و مهندسی ساخته شده به دست مهندسان و کارشناسان وطن، ‏توانستند سربلند از این نبرد بیرون آیند و این آغاز راهی بود برای خودباوری به توانایی‌های داخل و اینکه «ما می‌توانیم».‏ از پایان دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی در کشور،  تا امروز فرزندان ایران تلاش خود را در پیچیده‌ترین و انحصاری‌ترین ‏دانش‌ها و تکنولوژی‌ها روز دنیا به کار گرفتند و به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند.‏ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان صنعتی که نقشی کلیدی در اقتصاد کشور از دیربار داشته و به عنوان موتور توسعه ایفای ‏نقش کرده در تمامی این سال‌ها یکی از اهداف اصلی دشمنان برای محدود و متوقف شدن بوده است.

 تلاش برای جلوگیری از ‏فروش نفت ایران تنها یکی از ابعاد فشار به این صنعت کلیدی بوده و آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته تلاش جدی آمریکا برای ‏جلوگیری از انتقال تکنولوژی‌های به روز برای استخراج و فرآوری نفت و گاز و محصولات حاصل از آن بوده است.‏ ساخت پیچیده‌ترین تجهیزات در صنعت پتروشیمی که تنها دو یا سه کشور دارنده آن در جهان بودند از مواردی بوده که ‏بخصوص در دو سال اخیرا بارها و بارها اخبار آن را دیده یا شنیده‌اید. سرویس و راه‌اندازی و بهینه سازی واحدی مانند ‏پارازایلین پتروشیمی نوری که تنها دو کشور در دنیا تکنولوژی آن را دراختیار دارند و از لحاظ پیچیدگی، اهمیت و نحوه اجرای ‏آن «فتح المبین صنعت پتروشیمی» بود تنها یکی از صدها اقدام موثر در مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اتکا به ‏دانش مهندسان و کارشناسان ایرانی و استفاده از توان داخل بود. 

حاصل تاکید بر استفاده از توان داخل در این هلدینگ ساخت و ‏تولید بیش از ۱۱۰۰۰ قطعه، بیش از ۲۰ نمونه کاتالیست و بیش از ۵۰ نمونه مواد شیمیایی است که موجب صرفه جویی ارزی ‏به میزان شش هزار میلیارد ریال در مجموعه هلدینگ خلیج فارس شده که خود نشان دهنده این است که توجه ما به «ساخت ‏داخل» شعاری نیست و اقدامی است عملی. چه آنکه در بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های مختلف به شرکت‌های زیرمجموعه به صراحت بر ‏استفاده از محصولات تولید داخل از اقلام جزئی مصرفی گرفته تا تجهیزات و تکنولوژی‌های حساس در صنعت تاکید شده است.‏ در گام بعدی و بلند دیگر برای استفاده از توان داخل برای تولید، هلدینگ خلیج فارس با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست ‏جمهوری، نمایشگاه «تولید داخل در صنعت پتروشیمی» را برگزار می‌کند که بستری است مناسبت برای حضور شرکت‌های دانش ‏بنیان و تولیدکنندگان توانمند ایرانی و عرضه توانمندی‌های خود و آغاز همکاری بی‌واسطه بین شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس با این تولید کنندگان است.‏ کلام پایانی اینکه «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.‏

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :