Daneshenaft logo
چهارشنبه 30 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 26 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33638
تولید داخل، رمز پیروزی در جنگ اقتصادی
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.

 

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مردم کشورمان به دلیل انتخاب گفتمان و راهی متفاوت از آنچه مورد خواست استکبار بود ‏با محدودیت‌های جدی در قالب تحریم‌های مختلف مواجه شدند، تحریم‌هایی که با هدف فروپاشی و شکست مقاومت مردم و نظام برآمده از مردم طراحی شد و موجب شد تا ایران در سال‌های ‏دفاع مقدس در برابر تجاوز نظامی که با حمایت قدرت‌های بزرگ جسارت تعرض به خاک میهن‌مان را پیدا کند به اعتبار و اعتماد ‏به جوانان این مرز و بوم راهی سخت اما نتیجه بخش را برای دور زدن تحریم‌ها از یک سو و از سوی دیگر ساخت تجهیزات و ‏ادوات نظامی و مهندسی مورد نیاز در جریان جنگ شروع کند که نتیجه‌اش موجب حیرت حامیان متجاوز به خاک ایران شد.‏ 

رزمندگان با اتکا به ایمان عمیق خود و با استفاده از ادوات نظامی و مهندسی ساخته شده به دست مهندسان و کارشناسان وطن، ‏توانستند سربلند از این نبرد بیرون آیند و این آغاز راهی بود برای خودباوری به توانایی‌های داخل و اینکه «ما می‌توانیم».‏ از پایان دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی در کشور،  تا امروز فرزندان ایران تلاش خود را در پیچیده‌ترین و انحصاری‌ترین ‏دانش‌ها و تکنولوژی‌ها روز دنیا به کار گرفتند و به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند.‏ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان صنعتی که نقشی کلیدی در اقتصاد کشور از دیربار داشته و به عنوان موتور توسعه ایفای ‏نقش کرده در تمامی این سال‌ها یکی از اهداف اصلی دشمنان برای محدود و متوقف شدن بوده است.

 تلاش برای جلوگیری از ‏فروش نفت ایران تنها یکی از ابعاد فشار به این صنعت کلیدی بوده و آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته تلاش جدی آمریکا برای ‏جلوگیری از انتقال تکنولوژی‌های به روز برای استخراج و فرآوری نفت و گاز و محصولات حاصل از آن بوده است.‏ ساخت پیچیده‌ترین تجهیزات در صنعت پتروشیمی که تنها دو یا سه کشور دارنده آن در جهان بودند از مواردی بوده که ‏بخصوص در دو سال اخیرا بارها و بارها اخبار آن را دیده یا شنیده‌اید. سرویس و راه‌اندازی و بهینه سازی واحدی مانند ‏پارازایلین پتروشیمی نوری که تنها دو کشور در دنیا تکنولوژی آن را دراختیار دارند و از لحاظ پیچیدگی، اهمیت و نحوه اجرای ‏آن «فتح المبین صنعت پتروشیمی» بود تنها یکی از صدها اقدام موثر در مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اتکا به ‏دانش مهندسان و کارشناسان ایرانی و استفاده از توان داخل بود. 

حاصل تاکید بر استفاده از توان داخل در این هلدینگ ساخت و ‏تولید بیش از ۱۱۰۰۰ قطعه، بیش از ۲۰ نمونه کاتالیست و بیش از ۵۰ نمونه مواد شیمیایی است که موجب صرفه جویی ارزی ‏به میزان شش هزار میلیارد ریال در مجموعه هلدینگ خلیج فارس شده که خود نشان دهنده این است که توجه ما به «ساخت ‏داخل» شعاری نیست و اقدامی است عملی. چه آنکه در بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های مختلف به شرکت‌های زیرمجموعه به صراحت بر ‏استفاده از محصولات تولید داخل از اقلام جزئی مصرفی گرفته تا تجهیزات و تکنولوژی‌های حساس در صنعت تاکید شده است.‏ در گام بعدی و بلند دیگر برای استفاده از توان داخل برای تولید، هلدینگ خلیج فارس با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست ‏جمهوری، نمایشگاه «تولید داخل در صنعت پتروشیمی» را برگزار می‌کند که بستری است مناسبت برای حضور شرکت‌های دانش ‏بنیان و تولیدکنندگان توانمند ایرانی و عرضه توانمندی‌های خود و آغاز همکاری بی‌واسطه بین شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس با این تولید کنندگان است.‏ کلام پایانی اینکه «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.‏

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تشکیل یک شرکت خصوصی در قامت سرمایه‌گذار ارزی و ریالی که از سرمایه خرد مردمی نیز استفاده کرده و ساختاری شفاف دارد، راهکاری است که می‌تواند کمک حال صنعت نفت کشور باشد.
آمریکا از اثر کوتاه مدت تحریم ناامید شده و در حال کار کردن روی اثرات بلندمدت تحریم است تا اجازه ندهد ایران در حوزه اقتصاد به یک سیستم مقاوم نسبت به تحریم برسد.
دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی/ گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه نفت که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می‌شود و تاکنون بالغ بر ۸۰۰ نیاز فناورانه از سوی شرکت‌های صنعت نفت احصا شده است.

يادداشت
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.
آب، خاک و هوا سه عنصر حیات انسان در هر نقطه از زمین هستند که هر سه عنصر اینجا در عسلویه - در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران - به دلیل توسعه شتابان صنعت طی ۲۰ سال اخیر - به خطر افتاده‌اند و حالا باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شود تا بتوان نادیده گرفتن محیط زیست در تمام این سال‌ها را جبران و مشکلات زیست محیطی منطقه را حل کرد.
دانشگاه اماراتی خلیفه نخستین کنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب کرد که نخستین تاسیساتی است که درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید کند. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود.
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
احساس خاندوزی، کارشناس اقتصادی/ دو شرکت «ملی نفت ایران» و «پالایش و پخش» انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته‌اند و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی‌فایده است.
گفتمان
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :