Daneshenaft logo
دوشنبه 18 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 10 اسفند ماه 1398 | کد مطلب : 33666
باید به سمت ساخت پالایشگاه حرکت کنیم
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.

 یکی از معضلات اصلی صنعت نفت کشور، اصرار به خام‌فروشی نفت در طول سال‌های متمادی و عدم توجه به توسعه واحدهای پالایشی برای تولید فرآورده‌های نفتی است. در این بین دو تفکر در بین کارشناسان نفت و انرژی مطرح است. برخی کارشناسان با اشاره به اهمیت حضور ایران در بازار نفت خام و جایگاه کشور در بین اعضای اوپک بر ضرورت تداوم خام‌فروشی نفت تاکید می‌کنند و برخی دیگر از کارشناسان نیز با اشاره به فواید ساخت پالایشگاه در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال درکشور معتقدند که باید از خام‌فروشی فاصله گرفته و به سمت تولید فرآورده‌های نفتی و صادرات آنها حرکت کنیم. پس از بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی و افت محسوس صادرات نفت خام ایران، ضرورت رهایی از خام‌فروشی نفت و حرکت به سمت ساخت پالایشگاه و تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت. در این راستا طرح احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی در مجلس و دولت تصویب رسید و اکنون در مرحله‌ اجرا قرار گرفته است. در این بین اما هنوز یک سوال اساسی مطرح است. اینکه سیاست کلی وزارت نفت فارغ از اینکه ایران تحریم نفتی باشد یا نه، باید بر خام‌فروشی نفت متمرکز شود یا صادرات فرآورده‌های نفتی؟ در همین حال، اسناد بالادستی تکلیف سیاست ما را در این زمینه روشن کرده‌اند که بر طبق آنها ما باید خام‌فروشی را کنار بگذاریم و به سمت فروش فرآورده برویم. زیرا هیچ کشوری نفت را به صورت خام مصرف نمی‌­کند بلکه پس از واردات برای استفاده از آن، نفت را تبدیل به فرآورده‌های نفتی می‌کنند. در واقع سود اصلی را معمولا کشورهایی می­‌برند که نفت خام را به فرآورده تبدیل می‌کنند. این کشورها نفت را از ما می‌خرند و از نفت محصولات بسیار متنوعی تولید می­‌شود که بعضا بسیار گران‌قیمت هستند و در مرحله بعد به خود ما می‌فروشند. بنابراین تبدیل نفت خام به فرآورده کار رایجی است که باعث شده کشورهای خام‌فروش از ارزش افزوده واقعی نفت برخوردار نشوند.

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر رهایی از خام‌فروشی نفت تاکید می‌کند

براین اساس، ما باید به دلیل ارزش افزوده نفت و بحث تحریم­‌ها به سمت تولید فرآورده حرکت کنیم. در هر دو دوره تحریم شاهد بودیم ما در فروش فرآورده‌های نفتی چندان مشکلی نداشتیم و سابقه تحریم ها هم نشان می دهد که برای ناکام کردن تحریم‌کنندگان در رسیدن به هدفشان باید از خام‌فروشی فاصله بگیریم. این کار ثروت بیشتری هم نصیب کشور خواهد کرد و موجب اشتغال می شود. متاسفانه بیشترین تعداد بیکاری در کشور ما مربوط به قشر تحصیل کرده دانشگاهی است. در این راستا پیگیری سیاست تبدیل نفت خام به فرآورده فرصتی برای اشتغال این گروه ایجاد خواهد کرد. ضمن آنکه از تحریم‌ ها هم بهتر می ‌توانیم عبور کنیم. اسناد بالادستی هم در برهه­‌های مختلف به این مساله تاکید کرده‌اند. برای مثال در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره شده است که از خام‌فروشی فاصله بگیریم. اما متأسفانه در این مورد دولت‌ها جدیت لازم را نداشته‌­اند و مجلس هم پیگیری نکرده است. امیدوارم مجلس جدید که با روحیه جهادی شکل می‌گیرد، قوانینی در این خصوص تصویب و دولت را مکلف کند تا به این هدف برسیم.

ساخت پالایشگاه و تولید فرآورده‌های نفتی یک مطالبه ملی است

در اسناد بالادستی ذکر شده است که نباید اقتصاد کشور به نفت وابسته باشد ولی مشخص نشده که این کار در چه برهه‌هایی باید صورت بگیرد. لازم است زمان­‌بندی‌­ها مشخص شود که مثلا دولت در ظرف مدت 5 یا 10 سال باید به این مهم دست یابد. در این رابطه مجلس باید پیشرفت برنامه را سالانه نظارت و پیگیری کند. زیرا قوانین زیادی در کشور داریم که عملا اجرا نمی‌ شود و کسی هم پاسخگو نیست. از طرفی، مجلس هم نظارت نمی‌کند. بنابراین بعد از مشکلاتی که در خام‌فروشی و تحریم تجربه کردیم، حرکت به سمت ساخت پالایشگاه تولید فرآورده مطالبه ملی است که باید با دقت و نظارت عملیاتی شود. ساخت پالایشگاه باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و کاهش ضربه‌­پذیری در برابر تحریم ‌ها می‌شود؛ فلذا بهتر است خام­‌فروشی را کاملا کنار بگذاریم. البته حتی اگر تحریم نفتی هم نبودیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی نفت و ساخت پالایشگاه و صادرات فرآورده حرکت می‌کردیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
هنوز جوهر كلام دونالد ترامپ، رییس جمهور پرحرف و حدیث آمریكا در خصوص تفاهم نهایی روسیه و عربستان برای كاهش تولید جهانی نفت خشك نشده بود كه بازی تفاهم جدید با جنگ لفظی عربستان و روسیه به هم خورده و بدین سان خبر رسید كه نشست اضطراری اوپک كه سعودی ها به جدیت خواهانش بودند، فعلا به تعویق افتاده است.
سال 1399 با هوشمندی سال جهش تولید نام گرفت. تجزیه و تحلیل و تبیین راهکارهای تحقق این شعار بر عهده نخبگان و متخصصین و متفکرین هر حوزه از اقتصاد کشور می باشد.
چین درگیر بیماری سخت و کشنده‌ای شد که اقتصاد این کشور را به لبه پرتگاه برد تا جایی که تقاضای نفت این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده طلای سیاه در مدت كوتاهی به کمترین میزان خود رسید.

يادداشت
مهندس سید حسین میرافضلی، كارشناس ارشد پتروشیمی/ یکی از اساسی‌ترین اهداف نظام جمهوری اسلامی و تاکیدات مقام معظم رهبری بسط عدالت اجتماعی و ظلم‌ستیزی بوده و هست.
دکتر کیومرث یزدان‌پناه درو، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران/ انتشار بی مهابای کووید ۱۹ یا کرونا ویروس در جهان، ضمن اینکه جهان را در شوک و وحشت فرو برد و خسارت‌های ویرانگر انسانی، امنیتی و اقتصادی ایجاد کرد، زمینه‌هایی را هم بر گندزدایی سیاسی و اقدامات ضد بشری هم فراهم ساخته است.
عبدالرسول دشتی/ در حالی که در دوران شیوع گسترده کرونا تمام بخش‌های اقتصادی و تجاری جهان رکودی بی‌سابقه را تجربه می‌کنند دو تولیدکننده بزرگ نفتی به رقابتی شدید برای تولید هرچه بیشتر نفت روی آورده و قیمت جهانی نفت را به رقم بی‌سابقه بیست دلار رساندند.
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :