Daneshenaft logo
دوشنبه 18 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 2 فروردین ماه 1399 | کد مطلب : 33694
پساکرونا!
احمد مددی

کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.

سقوط بازارهای سهام، نفت، بازارهای مالی و ورشکستگی شرکت‌های مدعی در سراسر گیتی نشان از تحولی عظیم و عمیق در سپهر آتی دنیا دارد که بی‌تردید تاثیرگذاری بی‌بدیل آن در همه ابعاد قابل تحلیل و مداقه است. 

کرونا ویروس و بیماری ناشی از آن (کووید ١٩) خیال عقب‌نشینی ندارد و کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و کمتر توسعه یافته از تبعات سخت ویروس و بیماری جدید در امان نیستند. اکنون و در واقعیتی انکارناشدنی، این ویروس هم در حال مبتلا کردن و کشتن انسان‌هاست، هم سیستم بهداشتی دنیا را به چالش کشیده و هم اقتصادهای کشورهای مغرور را در هم شکسته است. 

این در حالی است که سقوط بیش از ٢٠ درصدی بازارهای سهام دنیا فقط در هنگامه جنگ‌های سراسری متصور بوده که این ویروس جهش یافته به تنهایی این سقوط‌های ویرانگر را موجب گردیده است. 

اما در بازار نفت وضع بغرنج‌تر است. طلای سیاه که شاید نام طلا، دیگر برازنده اش نباشد، در سقوط حدود ٧٠ درصدی به کانال بیست دلاری وارد شده که این سقوط در ٢٠ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و این در حالی است که در کنار پدیده کرونا، اختلافات اوپک و روسیه و فروپاشی اوپک پلاس هم به سقوط بیشتر قیمت نفت دامن زده است.

در این میان، هر چند ایالات متحده فرصت را غنیمت شمارده و به دستور دونالد ترامپ در حال پر کردن ذخایر استراتژیک خویش با نفت ٢٠ دلاری است، اما بی شک زیان های ناشی از بیکاری چند صد هزار نفری و تعطیلی بلندمدت تولیدکنندگان شیل که تاب‌آوری در برابر نفت ارزان را ندارند، غیر قابل انکار و بسیار بیشتر از ذخیره‌سازی نفت در برهه حاضر بوده و ضربات سختی بر پیکره اقتصاد آمریکا خواهد زد. 

در این میان، شاید تنها تولیدکننده نفت دنیا که کمتر دچار خسران می‌شود، ایران است. صنعت نفت کشورمان در دو سال اخیر، آماج سخت‌ترین تحریم‌ها از جمله تحریم فروش نفت بوده و همین امر تدبیرپردازان کشورمان را بر آن داشت که بودجه‌ای با حداقل اتکا به نفت بنویسند. بر این اساس، در زمانه‌ای که سعودی‌ها، روس‌ها، آمریکایی‌ها و دیگر تولیدکنندگان ریز و درشت نفت زیان‌های میلیاردی می‌کنند، نفت ایران فعلا مصون از این ضررهاست، هر چند تبعات و آثار منفی  این ویروس کشنده در سایر بخش‌های اقتصاد ایران غیر قابل کتمان خواهد بود.

آری! کرونا ویروس بدون اینکه بلیت، ویزا و مجوز از مقامی و دولتی بگیرد، به حدود ٢٠٠ کشور دنیا سرک کشیده و تا به اکنون حدود ٢٧٠ هزار نفر را به خود مبتلا کرده و هزاران انسان را به کام مرگ فرستاده است. شاید نمونه این وضعیت غیرقابل باور را در فیلم‌های هالیوودی شاهد بوده‌ایم اما واقعیت آن است که پایان این میهمان ناخوانده را کسی نمی‌تواند حدس بزند و تا پایان آن، این اقتصادهای مدعی دنیا خواهند بود که آرام و پیوسته به سمت فروپاشی کامل حرکت خواهند کرد؟ 

اما چند سوال اساسی كه اذهان را به خود مشغول ساخته است؛ اقتصاد كلان دنيا با پايان كرونا چگونه اقتصادی خواهد بود؟ آيا بازارهای سهام و ماركت‌های مالی خواهند توانست در پساكرونا خود را بازيابند؟ تكليف ميليون‌ها شغل از دست رفته و بيكاری ميليون‌ها نفر در سراسر دنيا چه خواهد شد؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
هنوز جوهر كلام دونالد ترامپ، رییس جمهور پرحرف و حدیث آمریكا در خصوص تفاهم نهایی روسیه و عربستان برای كاهش تولید جهانی نفت خشك نشده بود كه بازی تفاهم جدید با جنگ لفظی عربستان و روسیه به هم خورده و بدین سان خبر رسید كه نشست اضطراری اوپک كه سعودی ها به جدیت خواهانش بودند، فعلا به تعویق افتاده است.
سال 1399 با هوشمندی سال جهش تولید نام گرفت. تجزیه و تحلیل و تبیین راهکارهای تحقق این شعار بر عهده نخبگان و متخصصین و متفکرین هر حوزه از اقتصاد کشور می باشد.
چین درگیر بیماری سخت و کشنده‌ای شد که اقتصاد این کشور را به لبه پرتگاه برد تا جایی که تقاضای نفت این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده طلای سیاه در مدت كوتاهی به کمترین میزان خود رسید.

يادداشت
مهندس سید حسین میرافضلی، كارشناس ارشد پتروشیمی/ یکی از اساسی‌ترین اهداف نظام جمهوری اسلامی و تاکیدات مقام معظم رهبری بسط عدالت اجتماعی و ظلم‌ستیزی بوده و هست.
دکتر کیومرث یزدان‌پناه درو، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران/ انتشار بی مهابای کووید ۱۹ یا کرونا ویروس در جهان، ضمن اینکه جهان را در شوک و وحشت فرو برد و خسارت‌های ویرانگر انسانی، امنیتی و اقتصادی ایجاد کرد، زمینه‌هایی را هم بر گندزدایی سیاسی و اقدامات ضد بشری هم فراهم ساخته است.
عبدالرسول دشتی/ در حالی که در دوران شیوع گسترده کرونا تمام بخش‌های اقتصادی و تجاری جهان رکودی بی‌سابقه را تجربه می‌کنند دو تولیدکننده بزرگ نفتی به رقابتی شدید برای تولید هرچه بیشتر نفت روی آورده و قیمت جهانی نفت را به رقم بی‌سابقه بیست دلار رساندند.
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :