Daneshenaft logo
دوشنبه 18 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 10 خرداد ماه 1399 | کد مطلب : 33819
مهندس بابایی در گفتگو با دانش نفت، اهداف و دستاوردهای شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی را تشریح کرد؛
ادامه روند اجرای پروژه‌ها با محوریت بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل
گفتگو: احمد مددی

با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی از بدو تاسیس در سال 1373 همزمان با رشد و جذب سرمایه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و اتخاذ راهبردهای توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی به عنوان متولی فرآیند توسعه در صنعت پتروشیمی فعالیت داشته و پس از خصوصی‌سازی حادث در صنعت پتروشیمی در سال 92 نیز بعنوان بازوی اجرایی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در نقش مدیریت پروژه‌های بزرگترین هلدینگ کشور در صنعت پتروشیمی فعالیت خود را ادامه داده است. در همین راستا با حفظ نقش محوری خود، همزمان توسعه متوازن توان مهندسی، ساخت تجهیزات و ساختار  اجرایی مورد نیاز را عهده داری نموده و در بومی سازی فعالیت‌ها در اجرای پروژه‌ها متعهد به ایفای نقش موثر است. برآمد سال‌ها فعالیت این شرکت در صنعت پتروشیمی، علاوه بر ساخت ده‌ها واحد توسعه‌ای پتروشیمیایی از جمله واحدهای الفین، پلی‌الفین، کودها و مواد شیمیایی، متانول، خط لوله اتیلن غرب کشور، واحدMTBE ، واحد های یوتیلیتی و آفسایت و طرح‌های زیربنایی اعم از استحصال زمین از دریا، جاده، فرودگاه، هتل، ساختمان اداری، بنادر  و غیره، شکل‌گیری یک بدنه تخصصی و حرفه‌ای اجرای پروژه، آشنایی کامل با دانش‌ فنی موجود در جهان و صاحبان آنان در حوزه محصولات پتروشیمیایی و نیز مشارکت در پایه‌گذاری روش‌های نوین مدیریت پروژه می‌باشد. از دیگر دستاوردهای این شرکت می‌توان به ابداع مدل ارزیابی بلوغ پروژه‌های صنعت پتروشیمی، داشبورد پروژه‌های مدیریت طرح، ابداع نظام ارزیابی شایستگی مدیران، مستندسازی، شناسایی و مدیریت ریسک، تدوین و اشاعه قراردادهای تیپ صنعت پتروشیمی، سسیستم مدیریت هزینه پروژه‌ها و دیگر تخصص‌های لازم اشاره کرد.

با هدف اطلاع از آخرین فعالیت‌های اجرایی و دستاوردهای شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، پای صحبت‌های مهندس صفر علی بابایی، مدیرعامل خوشنام و سختکوش این شرکت نشستیم. خواندن این گفتگو را به خوانندگان فهیم دانش نفت توصیه می‌کنیم. جناب مهندس، چندی پیش قرارداد EPC پروژه شیرین سازی برش سنگین پتروشیمی نوری امضاء شد و شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در این پروژه نقش مشاور مدیریت طرح (MC) را بر عهده دارد. لطفاً در مورد این قرارداد و ویژگی‌های آن در شرایط سخت تحریم‌ها برای خوانندگان دانش نفت توضیح بفرمائید؟

بلی. از خبر‌های خوش روزهای اخیر، پیرو درایت‌های مدیریت محترم هلدینگ خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری در بخش توسعه و فعالیت‌های ارزنده همکارانم به عنوان مدیریت طرح در کنار مدیران و مسئولین محترم شرکت پتروشیمی نوری، عقد قرارداد پروژه شیرین‌سازی برش سنگین پتروشیمی نوری با مشارکت شرکتهای ناموران و درریز در اردیبهشت ماه امسال به ارزش حدود 43 میلیون یورو و 2500 میلیارد ریال می باشد. البته دانش فنی واحد شیرین سازی قبلا" در فرصت فراهم شده پس از توافق برجام از شرکت AXENS  فرانسه اخذ و ادامه پروژه تماما" با توانمندی طراحی و اجرایی مشاوران و پیمانکاران داخلی عملیاتی می شود. با انجام این پروژه، کیفیت محصول برش سنگین پتروشیمی نوری که در حال حاضر دارای در حدود 25/0-04/0 درصد وزنی گوگرد است با کاهش گوگرد آن در انطباق با استانداردهای روز جهانی تا میزان 10 پی پی ام وزنی، ارتقاء می یابد. دستاورد این امر تداوم تولید و فروش محصولاتی با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای جهانی در حد یورو 5 و6 و نیز کاهش آلودگی و صیانت از محیط زیست توسط پتروشیمی نوری خواهد بود. علاوه بر موارد فوق محصول آن شرکت مناسب تولید  LAB  بعنوان مواد اولیه شوینده‌ها  و تامین دیگر نیازهای اساسی کشور در زمینه مواد اولیه خواهد شد. از نکات قابل توجه و به نوعی افتخارات اجرای این پروژه الزام مشارکت طرف قرارداد به سفارش بالغ بر 70 درصد کالا و تجهیزات پروژه به سازندگان ایرانی علاوه بر انجام کلیه عملیات طراحی و اجرایی با توان داخلی است که شاید به نوعی از دستاوردهای همین شرایط سخت باشد. البته که ما امیدواریم این میزان از ساخت داخل را در سایر پروژه‌ها حفظ و حتی توسعه دهیم.

ضمنا شاید خالی از لطف نباشد که اعلام کنیم حذف گازهای اسیدی در پروژه فوق و کل مجتمع سبب تعریف  پروژه دیگری تحت عنوان بازیابی گازهای فلر و تولید سولفات آمونیم در پتروشیمی نوری شده است.با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم، برنامه‌های شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی در ایرانی‌سازی کالاهای صنعت پتروشیمی چیست و به طور مشخص چه تدابیری برای حمایت از شرکت‌های تولید‌کننده و صنعتگران داخلی اندیشیده‌اید؟ 

تعهد ما به نشریه وزین دانش نفت و از استراتژی‌های اصلی این شرکت، پشتیبانی، پایبندی و اشاعه سیاست‌های کلان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در کلیه زمینه‌ها از جمله ارتقاء سهم شرکت‌های ایرانی در هر بخش از اجرای پروژه‌ها اعم از خدمات طراحی و مهندسی، ساخت و تامین تجهیزات، خدمات نصب و ساختمان و خدمات راه‌اندازی طرح‌ها بدون حضور طرف‌های خارجی می‌باشد. به خوبی مطلعید تاکنون ساخت تجهیزات و کالاهای زیادی را به سوی شرکت‌های داخلی هدایت و واگذار کرده‌ایم. همانگونه که پیشتر نیز اعلام گردید، در سال گذشته کار بازسازی واحد 800 پتروشیمی بوعلی با اعتماد و تصمیم مدیران محترم آن شرکت به ما محول گردید و امروز با افتخار اعلام می‌کنم که عمده تجهیزات اصلی واحد که قبلا تا مرز واگذاری و عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی پیش رفته بود، با تجهیزات ساخت داخل جایگزین می‌گردد. اهم این موارد ساخت برج Xylene Rerun واحد 800،   Xylene Reboiler و  Deheptanizer Reboilerمی‌باشد. این تجهیزات قبلا با دانش فنی شرکتهایG & G   بلژیک، لینده آلمان و تکنی مونت ایتالیا از خارج تامین شده بودند. 

از دیگر پروژه‌های شرکت در بخش خرید کالا و تجهیزات واحد NGL 3200  شرکت یاد آوران خلیج فارس می باشد که با مساعی بعمل آمده حتی با حضور شرکت‌های خارجی در مناقصات، عمده سفارشات خرید از جمله شیرآلات با متریال ترش و تجهیزات برقی شامل سوکت، JB و گلندها ی ضد انفجار با قیمت‌های بسیار رقابتی به سازندگان داخلی واگذار شده است. اخیرا" نیز سفارش ساخت یازده عدد شیرسیلابی (deluge valve) که تماما با دانش فنی شرکت‌های خارجی تامین می شد به شرکت دانش بنیان داخلی با قیمت حدودا چهل درصد انواع مشابه خارجی واگذار شده است. 

مضاف بر آن، در یک تصمیم سازی مهم و با حمایت مدیران محترم هلدینگ خلیج فارس خصوصا شخص آقای مهندس ربیعی، ساخت پمپ‌های سرد مخازن اتیلن، برای اولین بار به یک شرکت داخلی واگذار گردید و قرار است  تمامی مراحل ساخت و تست این پمپ ها توسط این شرکت و بصورت داخلی انجام شود. 

از دیگر اقدامات مهم در این رابطه، واگذاری طراحی و ساخت تجهیزات پتروشیمی های هنگام و متانول آپادانا خلیج فارس به شرکتهای معتبر و خوشنام داخلی از جمله سفارش اقلام در تعهد لایسنسور شامل اینتر نال های راکتور سنتز، مشعل های ART و اینتر نال داخلی پیش ریفرمر متانول، سفارش ساخت بخش عمده ریفرمر اصلی واحد متانول که طبق قرارداد در محدوه کارشرکت KT ایتالیا بوده، سفارش ساخت واحد تهیه و جدایش هوا با بهره‌گیری از همکاری شرکت‌های خارجی، سفارش ساخت شیر آلات قطع و وصل و کنترلی، سفارش ساخت کمپرسرهای سنتز واحد متانول به شرکت کمپرسور ساز ایرانی با مشارکت طرف خارجی  با الزام انتقال تکنولوژی ساخت، سفارش ساخت بسکت رآکتور آمونیاک( ammonia Convertor Internals) ، مبدلهای ویژه آمونیاک و برجهای جذب و دفع  Co2 می باشد.

خب، مواردی که عرض شد صرفاً نمونه‌هایی از فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ارتقاء ساخت داخل است و امکان ذکر تمامی آنها در این گفتگو نیست. همچنین در برگزاری مناقصات و قراردادهای تنظیمی ضمن توجه ویژه به حداکثر سازی سهم ساخت داخل، پیش‌بینی‌های لازم برای تبدیل ساخت تجهیزات خارجی به داخلی با فراهم شدن بسترهای مناسب در داخل کشور، حتی  در حین اجرای قرارداد نیز به عمل آمده است.

البته همه این اقدامات با حفظ و رعایت بالاترین استانداردهای کیفی جهانی وزمانبندی پروژه‌ها صورت می پذیرد. تاکید می کنم در رعایت کیفیت ساخت داخل تحت هیچ شرایطی کوتاه نمی آییم .


شرکت‌های ایرانی در بحث لایسنس و دانش فنی چه پیشرفت‌هایی داشته‌اند و آیا می‌توان امیدوار بود، شرکت‌های ایرانی به‌ویژه دانش‌بنیان‌ها در شرایط تحریم، عصای دست صنعت پتروشیمی باشند؟

قطعا" همینطور خواهد بود و شما  به نکته حساسی اشاره کردید. درهر صورت این واقعیت قابل کتمان نیست که در شرایط فعلی، لایسنسورها و صاحبان دانش فنی علی رغم قول‌هایی که به طور شفاهی می دهند در بسیاری از موارد از همکاری سر باز می زنند. البته به موازات گاهاً این فشارها و مشکلات سبب خیر هم شده اند و با مشارکت شرکت‌های ایرانی توانسته‌ایم از این رهگذر به پیشرفت‌های خوبی برسیم. در این رابطه ما همچنین موفق شده ایم از محدوده شرکت‌های خاص خارج و منابع دانشی مورد نیاز را توسعه دهیم. در همین راستا، سال گذشته احداث واحد سولفورزدایی پتروشیمی ایلام با تکنولوژی متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت به صورتEPCC  به یک شرکت ایرانی واگذار شد که بهر حال این اقدام را می توان بعنوان  پایه‌ای برای سولفور زدایی با تکنولوژی کاملا بومی- ایرانی برای کل صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به شمار آورد. همینطور  با قاطعیت اعلام می کنیم که در دانش فنی واحد های آمونیاک و اوره در داخل کشور خود کفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به احداث واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم. 


در سال جاری، چه پروژه‌های دیگری را در دستور کار دارید و ویژگی این پروژه‌ها را به تفکیک بفرمایید؟ ارزش پروژه‌ها به لحاظ ارزی و ریالی به چه میزان است؟ 

تلاش مستمر برای دستیابی به اهداف تعیین شده، با توجه به شرایط متغیر اقتصادی و تحولات کشور و پایبندی به تعهدات مدیریت در قبال سهامداران و ارزش ها، اهداف و استراتژی های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس یکی از دغدغه‌های اصلی ما در شرکت مدیریت توسعه  بوده که خوشبختانه نتایج حاصله سالهای گذشته و جاری نشان از موفقیت در این خصوص دارد.

ارائه خدمات مدیریت طرح در طرح‌های احداث واحد آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام، متانول آپادانا، الفین و بازیابی گوگرد(SRU)  ایلام ، شیرین‌سازی برش سنگین پتروشیمی نوری، پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس، واحد HYCO پترویشمی کارون، واحد پلی اتیلن سنگین پتروشیمی دهدشت، واحد پلی پروپیلن پتروشیمی ایلام، خرید و خدمات خرید بخشی از متریال و تجهیزات طرح پالایش گاز یادآوران خلیج فارس را در دست اقدام داریم  و البته به زودی خبرهای خوبی در رابطه با  تولیدی شدن تعدادی از طرحهای بسیار مهم فوق را خواهیم داشت.

از پروژه‌های جدید شرکت، ارائه خدمات مدیریت اجرایی طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی بوعلی سینا مشتمل بر ساخت واحد شیرین‌سازی خوراک و بازسازی واحد 800، ارائه خدمات اجرایی در احداث طرح اتیلن اکساید پتروشیمی اندیمشک، پتروشیمی سنقر و پتروشیمی سردار جنگل گیلان را اعلام می کنم .

اضافه بر موارد فوق، پروژهای جدید ارائه خدمات مدیریت طرح در رابطه با طرح های NGL3100 شرکت پترو پالایش دهلران، بهسازی و تاسیسات جمع آوری گازهای فلر مناطق نفت خیز به منظور تامین خوراک پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس، تعویض خطوط لوله GRP با لوله‌های کربن استیل در راستای تداوم تولید شرکت پتروشیمی مبین، طرح احداث واحد پلی‌اتیلن سنگین شرکت صنایع پلیمر گچساران، طرح تکمیل واحد الفین پتروشیمی گچساران و طرح بازیابی گازهای فلر و تولید سولفات آمونیوم پتروشیمی نوری را در دست اقدام داریم.

البته این روند با تصمیمات توسعه ای بسیار مهم و تاثیر گذار مدیریت محترم هلدینگ خلیج فارس در احداث دو واحد مگا الفین و پایین دستی های آن در پتروشیمی هرمز و پروژه‌های توسعه ای در ماهشهر/ بندر امام و همینطور احداث واحد های پایین دستی تحت مدیریت محترم هلدینگ پترول سیر صعودی خواهد داشت. 

لازم به ذکر است که حجم سرمایه‌گذاری پروژه‌های فوق بالغ بر ده میلیارد دلار بوده که در اکثریت قریب به اتفاق طرح‌های نامبرده، این شرکت افتخار همکاری و حضور فعال بهمراه کارفرما در کلیه فعالیت‌های اجرایی طرح از جمله سیاست‌گذاری اجرای پروژه، انتخاب تکنولوژی و پیمانکاران پروژه تا مراحل آخرین آن شامل راه‌اندازی وتولیدی شدن طرح  را دارد. 

همینطور که متولی اجرای کلیه پروژه‌های زیربنایی در صنعت پتروشیمی بوده‌ایم، هم‌اکنون نیز در حوزه خدمات ساختمانی و زیربنائی در ده‌ها پروژه نظیر پروژه rough grading شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بازسازی و نوسازی ستاد اداری و پشتیبانی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، تسطیح و ساخت انبار سایت بیدخون و احداث ساختمان‌های صنعتی و غیر صنعتی پتروشیمی نوری فعالیت داریم.


جناب مهندس، اگر در پایان نکته خاصی باقی مانده است، بفرمایید؟

عمده هدف ما ادامه روند اجرای پروژه‌ها با محوریت بومی‌سازی و توسعه ساخت تجهیزات و کالای پروژه‌ها در داخل کشور همانند آنچه در بخش‌های مهندسی، اجرا و راه‌اندازی طرح‌ها تاکنون مدیریت شده، می‌باشد. ما بر آنیم تا انشاءلله ضمن ایفای رسالت خود در خلق حداکثر ارزش افزوده برای سهامداران و مشتریان زمینه بهره‌مندی کلیه ذی‌نفعان داخلی را از فرصت‌های فراهم شده در جهت توسعه فراهم آوریم.

البته در همین راستا، اقدامات شایسته و تقدیرآمیز مدیرانمان در هلدینگ خلیج فارس در اتخاذ تدابیر تامین مالی پروژه‌ها را باید از شاخص‌های اصلی موفقیت طرح‌ها دانست. در خاتمه از شما هم بابت فرصت خوبی که برای بیان فعالیت‌های و برنامه‌های توسعه‌ای فراهم نمودید، بسیار سپاسگزاریم.


بنده هم از جنابعالی به خاطر وقتی که برای پاسخگویی به خوانندگان دانش نفت اختصاص دادید، تشکر می‌کنم. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
واژه مدیریت مانند بسیاری واژه‌ها و اصطلاحات تخصصی موجود در کشور در سال‌های گذشته دگرگونی ژگرفی در واقعیت معنایی خود پیدا کرده است.
میدان نفتی آذر روز دوشنبه 11 اسفند به بهره‌برداری رسید، اما به‌طور طبیعی این خبر به جز متخصصان و کارشناسان نفت و انرژی، برای مردم عادی، چندان جذابیتی ندارد زیرا تحریم و فشارهای اقتصادی، چنان گریبان مردم را گرفته که مجالی برای فکر کردن به آثار چنین افتتاحیه‌هایی ندارند، اما واقعیت آن است که چنین بهره‌برداری‌هایی، در وضع اقتصادی مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد. چند نکته را درباره میدان نفتی آذر مرور کنیم:
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :