Daneshenaft logo
دوشنبه 23 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33872
در آستانه تحقق دومین جهش پتروشیمی؛
تراز تولید و مصرف «اتیلن» ایران مثبت شد


با آغاز شمارش معکوس بهره‌برداری از طرح «الفین» پتروشیمی ایلام یکی از طرح‌های دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی، تراز تولید و مصرف «اتیلن» در صنعت پتروشیمی کشور مثبت شده تا دوره کمبود خوراک اتیلن به خط پایان رسیده باشد.

پس از بهره‌برداری از فاز دوم توسعه پتروشیمی تخت‌جمشید ماهشهر، در سال جهش تولید هم طرح‌های جدید پتروشیمی یکی پس از دیگری آماده بهره‌برداری می‌شوند تا زمینه تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی کشور فراهم شود .به عبارت دیگر هرچند امسال یک گام بلند برای تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی با بهره برداری دست کم دوازده طرح جدید برداشته می‌شود اما یکی از مهمترین پیش شرط‌های تحقق این برنامه کلیدی را باید در تکمیل هوشمندانه و برنامه ریزی شده توسعه بخش بالادستی صنعت گاز جستجو کرد که با تکمیل آن شرایط جهش در صنعت پتروشیمی فراهم شده است.با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت تولید انواع خوراک‌های گازی مورد نیاز مجتمع‌ها و طرح‌های پتروشیمی تامین شد به طوری‌که با تامین کامل خوراک اتان مجتمع‌های زنجیره الفین، مسیر افزایش ظرفیت تولید اتیلن در صنعت پتروشیمی هموار شده و نگاهی به آمارهای مستند و موثق تولید پتروشیمی‌ها به ویژه در مسیر خط لوله اتیلن غرب نشان می دهد که با افزایش تولید اتان و به دنبال آن اتیلن، تولید گریدهای مختلف محصولات خانواده پلی‌اتیلن‌ها در عسلویه، ماهشهر و خط اتیلن غرب هم با افزایش همراه شده است.

بر اساس آمارهای مدیریت نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سال گذشته پتروشیمی پلیمر آریاساسول، مهر، مروارید، لرستان، مهاباد، پارس و جم موفق به ثبت رکوردهای جدید تولید شدند که همگی این طرح‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ثبت رکوردهای تولید نیاز به تامین خوراک «اتان» از فازهای پارس جنوبی دارند و حتی نگاهی به وضعیت تولید در برخی از مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر همچون اروند هم نشان می‌دهد که افزایش تولید «اتان» پارس جنوبی و سپس تبدیل آن به اتیلن و انتقال آن از مسیر خط لوله اتیلن غرب در افزایش تولید سایر پتروشیمی‌ها هم تاثیرگذار بوده است.

تراز تولید و مصرف «اتیلن» ایران مثبت شد

افزایش تولید اتان پارس جنوبی در گام نخست منجر به افزایش تولید اتیلن در پتروشیمی کاویان به عنوان مهمترین منبع تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی مسیر خط اتیلن غرب شده و به همین نسبت افزایش تولید اتیلن در پلیمر آریا ساسول و مروارید هم که توانایی تامین بخشی از خوراک خط اتیلن غرب را دارند هم اتفاق افتاده است.در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصول اتیلن در صنعت پتروشیمی ایران (با احتساب طرح‌های خوراک اتان و نفتا) به حدود هفت میلیون و 300 هزار تن در سال (بدون احتساب پتروشیمی آلیانس) رسیده است که در گذشته به دلیل عدم توسعه پارس جنوبی و ناکافی بودن عرضه اتان به تبع آن بخشی از ظرفیت تولید اتیلن در مجتمع های پتروشیمی خالی مانده بود که با فراوانی اتان، تولید اتیلن هم با افزایشی قابل قبول همراه شده است.از سوی دیگر همزمان با افزایش تولید اتان پارس جنوبی، چهار مجتمع الفینی مستقر در عسلویه با استفاده از ظرفیت مازاد اتان منطقه اقدام به تغییر آرایش کوره ها، اجرای طرح‌های رفع موانع و گلوگاه های تولید کرده‌اند به عنوان مثال در «پلیمر آریا ساسول» با اجرای یک طرح حدود دوساله رفع موانع تولید، ظرفیت تولید اتیلن این مجتمع حدود 100 هزار تن در سال افزایش یافته و طرح های مشابه دیگری در سه مجتمع دیگر شامل جم، کاویان و مروارید در دست اجرا است.در این راستا، پیش بینی می شود با اجرای طرح‌های رفع گلوگاه های تولید در چهار مجتمع الفینی عسلویه در مجموع ظرفیت تولید اتیلن کشور از مرز هفت میلیون و 500 هزار تن در سال عبور کند که یک رکورد جدید در تاریخ پتروشیمی به شمار می رود و از طرف دیگر آمارهای افزایش تولید در مجتمع های مصرف کننده خوراک از مثبت شدن تراز تولید نسبت به مصرف اتیلن در کشور حکایت دارد.

«اتیلن» ایلام آماده تولید می شود

همزمان با جهش تولید اتان و اتیلن صنعت پتروشیمی، هم اکنون پیشرفت ساخت طرح الفین پتروشیمی ایلام هم به بیش از 98 درصد رسیده به طوری که پیش بینی می شود تا چندهفته آینده این طرح با هدف افزایش 458 هزار تنی ظرفیت تولید اتیلن در مدار بهره برداری قرار بگیرد.از سوی دیگر با توجه به مصرف سالانه 300 تا 310 هزار تنی اتیلن در واحد پلی اتیلن سنگین ایلام، برآوردها نشان می دهد در صورتی که الفین ایلام با حداکثر ظرفیت در مدار تولید باشد سالانه حدود 100 تا 150 هزار تن اتیلن مازاد به خط اتیلن غرب عرضه کند.در کنار طرح الفین ایلام، می توان انتظار داشت که دست کم دو مجتمع بزرگ تولید اتیلن دیگر هم در قالب سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی در مدار بهره برداری قرار بگیرد به طوری که باید از پتروشیمی گچساران و فاز دوم پتروشیمی بوشهر هر یک با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن به عنوان دو اتیلن‌ساز جدید صنعت پتروشیمی یاد کرد.بنابراین با بهره برداری از سه طرح جدید الفین ایلام، گچساران و فاز دوم بوشهر می توان انتظار داشت که با تحقق دومین و سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید اتیلن به عنوان یک خوراک کلیدی و مادر از مرز 10 میلیون تن در سال عبور کند که این ظرفیت فرصتی طلایی برای تکمیل زنجیره های ارزش و متنوع سازی سبد تولید محصولات پلیمری در کشور با هدف افزایش تاب آوری صنعت پتروشیمی است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران در کنار رکود اقتصادی که کل دنیا با آن درگیر است معضل دیگری به نام تحریم را نیز تجربه می‌کند، لذا طبیعی است که ما نتوانیم مانند کشوری که در شرایط عادی قرار دارد اقدام به فروش نفت کنیم ولی راه‌هایی وجود دارد که ایران در این شرایط نیز می‌تواند صادرات نفت داشته باشد.
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی// خبر خوش اینکه سرانجام احداث پایانه صادرات نفتی ایران در سواحل جاسک در مکران آغاز شد. پس‌ از قریب به چهار دهه گفت‌وگوی ملی، با اجرای یک خط لوله صادراتی از تلمبه‌خانه‌های گوره بوشهر در نزدیکی جزیره خارک به جاسک فعلاً امکان روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت، خارج از تنگه هرمز، برای ایران فراهم می‌شود.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :