Daneshenaft logo
شنبه 18 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 25 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33906
توسط پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان برگزار شد؛
وبینار بین‌المللی مشترک آنلاین بین دانشگاه مازندران، ایران و دانشگاه علوم فنی و کاربردی اف‌اچ‌ام آلم


وبینار بین‌المللی مشترک آنلاین بین دانشگاه مازندران، ایران و دانشگاه علوم فنی وکاربردی اف‌اچ‌ام آلمان توسط پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان برگزار شد.

این وبینار با عنوان «اینترنت کسب وکار و فرهنگ دیجیتال، به عنوان راه‌حلی برای دنیای بعد از شیوع بیماری کرونا» برگزار شد.

به گزارش دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مازندران، در روز دوشنبه، 23 تیرماه سال 1399 از ساعت 14:00 الی 17:00 به وقت ایران، متخصص و کارشناس مدیریت پایداری بین‌الملل دانشگاه علوم فنی وکاربردی اف‌اچ‌ام آلمان، پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان سخنرانی بین‌المللی آنلاینی با عنوان: «اینترنت کسب وکار (IoB) و فرهنگ دیجیتال، به عنوان راه‌حل‌هایی برای جهان بعد از شیوع بیماری کرونا» برگزار نمود. در این وبینار که با همکاری دانشگاه مازندران و دانشگاه اف‌اچ‌ام آلمان برگزار شد، به منظور ارائه راهکارهای دیجیتال برای مشکلات جهان پس از شیوع بیماری کرونا؛ مفهوم جدیدی که اولین بار توسط سخنران در سال 2016 مطرح شده بود تحت عنوان «اینترنت کسب و کار » (IoB) معرفی گردید.

در همین رابطه؛ پیشتر، از پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان که از سال 2016 به عنوان رهبر علمی پروژه اراسمس پلاس در اتحادیه اروپا با نام: «اینترنت انرژی / آموزش و صلاحیت» در دانشگاه علوم فنی وکاربردی اف‌اچ‌ام آلمان می‌باشد، دعوت شده بود تا به عنوان رئیس کنفرانس و همچنین اولین سخنگوی کلیدی در کنفرانس بین‌المللی تحقیقات در زمینه آموزش، فناوری، مدیریت و مطالعات میان رشته ای 2020 (مجازی) که در تاریخ 29 تا 30 ژوئن سال 2020 در لندن، انگلیس برگزار شد، نقش‌آفرینی نماید.

همچنین از ایشان دعوت به عمل آمده تا به عنوان اولین سخنگوی کلیدی اصلی در کنفرانس تحقیقات کاربردی با موضوع اقتصاد کسب و کار و جامعه در دوران کرونا و پساکرونا 2020 (مجازی) که در آگوست 2020 در لندن، بریتانیا برگزار شد، شرکت نمایند.

موضوعات این وبینار به شرح ذیل بود:

1-مقدمه

2- شیوع بیماری و اثرات پایداری

3- معرفی تئوری موج پنجم

4- اینترنت کسب و کار / فرهنگ دیجیتال

5- نظریه‌ها در خصوص شیوع بیماری

6- دنیای پس از شیوع بیماری کرونا

7- چالش‌های امروز و بحران فردا

8- کسب و کار در دوران قرنطینه / تجربیات آلمان و اروپا

 عرفی تئوری‌ها و نظریه‌ها

در این وبینار، پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان که در در زمینه اینترنت اشیاء (IoT)، اینترنت کسب و کار (IoB) و اینترنت انرژی (IoE) تخصص دارند، نظریه‌ها و مدل های جدیدی که خودشان از سال 2010 ابداع کرده‌اند را به شرح زیر معرفی کردند:

-          The 5th wave/tomorrow age theory

-          i-Sustainability Plus theory

-          7PS model

-          3D Socio-Eco-Environment SMEs model

-          Hybrid SMEs model

پروفسور دوست محمدیان در سخنرانی خود، توضیح داد که توسعه فن‌آوری‌ها منجر به ایجاد فرصت‌های جدید برای بهبود مشاغل شده است. Internet of Things (IoT) یک فناوری و روش جدید است که در صنعت نسل چهارم  (Industry 4.0)  مورد استفاده قرار می‌گیرد و به مشاغل این امکان را می دهد تا منابع را بهتر مدیریت کنند و باعث فراهم آمدن انعطاف‌پذیری لازم را برای پاسخگویی به شرایط کسب و کار می شود. تحول دیجیتالی ناشی از فناوری‌های نسل 4.0 تأثیر مختل‌کننده در بسیاری از بخش‌های تجاری دارد. این نوآوری‌ها به ما امکان می‌دهد تا هم به تقاضای رو به رشد تجارت و هم برای هزینه‌های نگهداری مشاغل و کاهش زمان خرابی پاسخ دهیم. استفاده از فن‌آوری‌های IoT در انواع وسیعی از دستگاه‌ها باعث شده است تا شبکه های برقی به روش مویرگی تحت نظارت قرار گرفته و کنترل شوند. تکنیک های داده های بزرگ و مدل های پیش بینی، مدیریت تجاری هوشمند را از یک مقیاس ملی گرفته تا مقیاس جهانی، امکان گسترش سیستم‌های مختلف تجاری را فراهم می کند. واسطه‌های جدید و مدل‌های تجاری جدید در بازار ظاهر می شوند. اقتصاد جهانی از یک اقتصاد کسب و کار به یک اقتصاد داده و کسب و کار تغییر یافته و منجر به ایجاد مفهوم «اینترنت کسب و کار» شده است. هدف از این نشریه ویژه، ارائه گزارش در مورد سناریوهای جدید، فناوری‌ها و برنامه‌های کاربردی مرتبط با مفهوم اینترنت کسب و کار (IoB) و همچنین، بحث در مورد چالش‌ها و خطرات در مورد آینده انقلاب تجاری است. نمونه هایی از این کار شامل توصیف مدل های جدید کسب و کار و روش‌های جدید عملیاتی مربوط به کلیه بخش‌های تجاری، تاثیر تحول دیجیتالی بر روی فعالان این بخش‌های تجاری، سیاست‌ها و استراتژیهای جدید برای نظارت و کنترل این فعالیت‌های تجاری و مدل‌های جدید کسب درآمد از داده‌ها در تجارت می‌باشند. هدف این نشریه ویژه همچنین پوشش دادن تأثیر فن‌آوری‌های 4.0 در تجارت از جمله استقرار گسترده IoT، به کارگیری داده‌های بزرگ و یادگیری ماشین برای پیش‌بینی مشاغل، استفاده از سیستم عامل‌های ابری برای کنترل مشاغل هوشمند، خطرات سایبری جدید برای بخش تجارت و آینده تجارت می باشد.در این وبینار، پروفسور دوست محمدیان عنوان کرد که چگونه اینترنت کسب و کار می‌تواند راه‌حلی برای «جهان پس از کرونا» باشد.

 

نتیجه یک تحقیق در آلمان

به گفته ماتیاس هورکس، محقق مطالعات آینده در آلمان و همکارانش در موسسه تحقیقات آینده، اخیراً کتابی با عنوان «جهان پس از کرونا» را منتشر کرده‌اند که در رسانه‌های آلمان به طور گسترده‌ای گزارش شده است. وی در این کتاب با اشاره به بحران ناشی از شیوع بیماری، می‌نویسد:

این روزها اغلب از من سؤال می‌شود، "عصر کرونا چه موقع به پایان خواهد رسید و ما به حالت عادی باز خواهیم گشت؟ "

من می‌گویم: هرگز! بشر همواره شاهد دوره های تاریخی ای بوده است که مسیر آینده را تغییر داده‌اند. ما این دوره‌ها را "بحران عمیق" می‌نامیم و اکنون در این موقعیت و نتیجه تحقیقات تیم او هستیم.

1-جهان تغییر خواهد کرد::

ابتلا به کووید-19 باعث شد ما بفهمیم چقدر نمی فهمیم. / خانواده‌ها، همسایگان و دوستان به یکدیگر نزدیکتر شدند.

2-رفتارها تغییر خواهد کرد:

فناوری فرهنگ دیجیتال در عمل جایگاه خود را تصاحب کرده است. / بیشتر همکاران که قبلاً از کنفرانس ویدئویی از راه دور خودداری می کردند و پروازهای مأموریت را ترجیح می دادند، اکنون می‌دانند که این یک رویکرد عملی و سازنده تر است. / ذینفعان آموزش و پرورش (اساتید، دانشجویان و مدیران) در مورد آموزش از راه اینترنت و کار به صورت آنلاین (کار در خانه) چیزهای زیادی آموخته اند.

3-بشریت باز خواهد گشت:

کادر پزشکی کمک می‌کند، اما در کنار تکنیک‌های پیشرفته پزشکی، رفتار اجتماعی ما نیز بسیار مهم است. / پس از شیوع بیماری، ما به عقب نگاه خواهیم کرد و به یاد خواهیم آورد که انسانیت قبل از همه گیری بیماری چگونه بود.

4-اقتصاد پس از بحران بیماری همه گیر:

انسان همچنین به اقتصاد نگاه خواهد کرد تا ببیند که اقتصاد تا چه حد ضعیف شده است، بدون آنکه بمیرد. / گرچه ما آسیب‌های زیرساختی را تجربه کرده ایم و بورس سهام تا 50 درصد افت کرده است و بسیاری از شرکت‌ها ورشکسته شده‌اند، ما هرگز به صفر نرسیده‌ایم، مفهوم اقتصاد، موجودی زنده است که می‌تواند بخوابد، حتی رویا بخوابد و به زندگی خود ادامه دهد.

5-بازندگان اصلی همه‌گیری کووید-19: کسانی که می خواهند مردم را علیه یکدیگر تحریک کنند، در مسائل آینده نقشی نخواهند داشت.

نتیجه تحقیقات و نظر سنجی در بریتانیا در دوران قرنطینه و بحران شیوع بیماری کرونا

وی نتیجه تحقیقاتی را در مورد محتمل‌ترین چالش‌ها، خطرات و بحران‌های سال آینده در ذیل آورده است.

این 31 ریسک به پنج دسته اصلی تقسیم شده اند:

1-اقتصادی: 10 ریسک

2- اجتماعی: 9 ریسک

3- سیاسی جغرافیایی: 6 ریسک

4- فنی: 4 ریسک

6-محیط زیستی: 2 ریسک

پیش‌بینی بحران‌های بعدی توسط نظریه‌های موج پنجم و i-Sustainability Plus

نهایتا، پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان، پیش‌بینی بحران‌های بزرگ بعدی تا سال 2030 را به شرح زیر عنوان نمود  و گفت که شیوع بیماری کرونا در مقابل آنها چالشی بیش نیست:

(1) چالش امروز، چالش همه گیری ویروس کووید-19

(2) بحران فردا، بحران های رکود اقتصادی

(3) بحران فردا، بحران های تغییر اقلیم، آب و هوا

(4) بحران فردا، بحران‌های محیط زیستی و کاهش تنوع زیستی

در پایان وی از شبکه دانشگاهی و شرکت‌کنندگان دعوت کرده است که مقاله خود را برای ژورنال‌های بین‌المللی سوییسی و آمریکایی به شرح ذیل ارسال کنند:

o          Special Issue "Blue-Green Sustainability and Tomorrow Shocks"

o          Special Issue "Hybrid SMEs" HR Competencies" Requirements for Innovative Technologies"

o          Special Issue "Innovation under Restrictions, Hybrid SMEs and the 5th Wave Theory"

o          Special Issue "Internet of Energy (IoE): New Business Scenarios, Technologies and Applications"

o          Social Capital, Democracy, CSR, Hybrid Warfare: Excusing to Sustainability: by 5th Wave Theory

o          Special Issue "Future of Business Revolution by Internet of Business (IoB)"

o          Special Issue "Contagion and Tomorrow’s Cities: Theories and Hybrid Views by i-Sustainability Plus and 5th Wave Theories"

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران/ برای فاصله گرفتن از خام‌فروشی، باید به صنعت پتروشیمی نگاهی ویژه داشت و بخش خصوصی آماده همکاری است.
بر اساس استراتژی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نظر گرفته ایم مقرر شده تا با ایجاد یک کارتابل فنی و تشخیص نیاز خریدار و فروشنده از بازار داخل حمایت شود.
در هفته‌های اخیر چند مورد گزارش‌های منتشره به وضعیت خطرناک پمپ‌بنزین‌های کشور از نظر احتمال انتقال ویروس کرونا پرداخته شده بود.

يادداشت
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
محمدرضا ثانی، محمد جعفری/ امروزه استفاده از موتور الکتریکی اعم از سه فاز و تک فاز در اغلب پمپ های کشاورزی، آسانسور، خط تولید، کارخانه صنعتی و… که از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده می کنند دیده می شود و برای استفاده دقیق از آن و کنترل سرعت و گشتاورش به درایو صنعتی VFD یا همان اینورتر نیاز هست.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :