Daneshenaft logo
جمعه 9 آبان ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 25 شهریور ماه 1399 | کد مطلب : 34032
با اصلاح ابلاغیه وزارت صمت؛
نفت و گاز کشور از خدمات فولاد اکسین محروم نمی‌شوند


مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان، اصلاح ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت را باعث حرکت قوی‌تر اکسین در پروژه‌های ملی در حوزه صنایع نفت و گاز دانست و گفت: با اصلاح ابلاغیه اخیر صنعت نفت و گاز کشور از خدمات استراتژیک و خاص فولاد اکسین محروم نمی‌شوند.

امین ابراهیمی با بیان اینکه فولاد اکسین به‌عنوان تنها تولیدکننده ورق‌های عریض و آلیاژی در کشور، کارخانه‌ای منحصر به فرد بوده و متفاوت از سایر نوردکاران داخلی است، تاکید کرد: بنابراین اگر به صورت دقیق‌تر بخواهیم اشکالات ابلاغیه شماره ۱۱۰۸۸۸/ ۶۰ مورخ ۰۱/ ۰۵/ ۱۳۹۹ معاونت بازرگانی داخلی و کارگروه تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت را توضیح دهیم می‌توانیم به اختصار به موارد ذیل اشاره کنیم: عرضه ورق معادل ۹۵ درصد اسلب دریافتی: با توجه به تولیدات خاص و عریض فولاد اکسین بر اساس مشخصات ورق موردنیاز صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، دریایی، CNG و... ضایعات تولیدی کارخانه فولاد اکسین متغیر بوده و برای این تولیدات خاص به‌صورت میانگین بین ۱۶ تا ۱۸درصد است، از این رو میزان پرت تولید کارخانه برحسب پروژه‌های مختلف کاملا متغیر بوده و سنخیتی با تولیدات سایر کارخانه‌های تولیدکننده ورق تجاری ST۳۷ بازار ندارد و این باعث می‌شود عملا امکان تحقق ارائه ۹۵درصد محصولات مدنظر بخشنامه هیچ‌گاه توسط اکسین میسر نشود. همچنین کارهایی مانند عملیات حرارتی، نرمالایزینگ، کوئنچ تمپر، هزینه‌های آزمایشگاهی، خوردگی و سایر هزینه‌های مرتبط با تولید ورق‌های عریض خاص، مبنای نرخ‌گذاری ورق‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین با توجه به خاص بودن ورق از تمامی جهات، برای هر سفارش اختصاصی بوده و قابل عرضه عمومی نیست. همه این عوامل باعث شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت متمایل به اصلاح بخش‌هایی از این ابلاغیه در جهت خدمات‌رسانی بهتر فولاد اکسین در کشور شود.

از طرفی بخشی از تعهدات معوق سال‌های گذشته شرکت فولاد اکسین که در مرحله صدور احکام قضایی است. این میزان در شهریور ماه حدود ۸۰ هزار تن ورق تجاری است که تامین اسلب برای این میزان قاعدتا در تعهد فولاد اکسین بوده که برای جلوگیری از جاری شدن احکام قضایی این تعهدات که در حدود ۱۰درصد تولید ما می‌شود باید تسویه شوند.

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، مدیرعامل فولاد اکسین در پاسخ به این سوال که در صورت اجرایی شدن این بخشنامه و الزام ورود محصولات تولیدی این شرکت چه اثری بر پروژه‌های نفتی و گاز کشور خواهد گذاشت، گفت: با توجه به اینکه فولاد اکسین جهت تامین ورق‌های پروژه‌های صنعتی و خاص کشور طراحی و تاسیس شده و تمرکز این شرکت روی تولید محصولات غیرتجاری و جهت مصارف پروژه‌ای و صنعتی است، امکان عرضه ورق در بورس کالا میسر نیست، تولید و فروش محصولات فولاد اکسین پروژه‌محور بوده و خرید اسلب و فروش ورق بر اساس قراردادهای منعقد شده و مصارف خاص هر پروژه صورت می‌پذیرد، بنابراین عملا محصولات فولاد اکسین خارج از بازار محصولات تجاری و به‌صورت مستقیم جهت پروژه‌های کشور به‌ویژه خطوط لوله انتقال نفت و گاز تولید و تحویل می‌شود و مصرف خاص و غیربازاری دارد و عملا خرید اسلب‌های غیرتجاری و فروش ورق‌های غیرتجاری کارخانه از طریق بورس کالا غیرمنطقی بوده و موجبات تعویق و تاخیر در تامین مواد اولیه پروژه‌های کشور می‌شود.

ابراهیمی ادامه داد: در کنار این موارد تعهدات صادراتی ۱۷ هزار تنی و نیاز‌های ارزی شرکت برای خرید قطعات پیچیده قفسه نورد ما را مجبور می‌کند که روند صادراتی خود را حفظ کنیم و سهم کشور را در بازار  محصولات با ارزش افزوده بالاتر فولادی از دست ندهیم. اگر ما به حداقل‌های صادراتی نرسیم علاوه بر اینکه در پرونده‌های بین‌المللی دچار شکایت می‌شویم در صورت عدم تامین قطعات خاصی که در ۱۰ سال گذشته در خط تولید تعویض نشدند، ممکن است دچار صدمات جبران‌ناپذیری بشویم.

در حال حاضر مصرف ورق‌های تجاری ST۳۷، در محدوده ضخامت‌های تولیدی فولاد اکسین کمتر از ماهانه ۴۰ هزار تن است که به‌راحتی توسط کارخانه‌های نوردی دیگر کشور قابل‌تولید بوده و در صورت استفاده از ظرفیت‌های آن، هیچ‌گونه کمبود عرضه‌ای در این حوزه در کشور وجود نخواهد داشت، اما در زمینه تولید ورق‌های عریض و خاص مورد نیاز صنایع، تنها فولاد اکسین تولیدکننده این متریال بوده و لازم است تمرکز این شرکت کاملا معطوف به این حیطه شود. علاوه بر این خط تولید خاص شرکت، نیاز به قطعات و لوازم یدکی خاص نیز داشته که قابل تامین در داخل نبوده و الزاما وارداتی هستند. تامین این اقلام، نیازمند میزان مشخصی ارز است و  شرکت برای تامین این نیاز ارزی از طریق صادرات مشترک با فولاد خوزستان و از محل سهمیه صادراتی فولاد خوزستان و به نام این شرکت، کمتر از ۱۰ درصد محصول تولیدی خود را به صادرات اختصاص داده که تمامی ارز حاصله صرفا جهت تامین قطعات وارداتی خط تولید مصروف می‌شود و اخلال در این تامین مطمئنا پایداری خط تولید اکسین را مورد تهدید قرار خواهد داد.

وی در پایان گفت: از وزارت صنعت، معدن و تجارت تقاضا داریم دستور دهد تمهیدات لازم جهت تسریع در صدور مجوزهای تمدید صادرات این شرکت از طریق نماینده خود (شرکت فولاد خوزستان) انجام گیرد و با توجه به تولیدات غیرتجاری شرکت، مشتریان خاص و پروژه‌های خاص، خرید مواد اولیه یا فروش محصولات کارخانه در بورس کالا عملا با توجه به ماهیت بورس امکان‌پذیر نبوده و در صورت الزام به انجام موجبات اختلال و تعویق در تامین نیاز پروژه‌های حساس کشور را فراهم می‌کند، بنابراین خواهشمند است این کارخانه را از تامین تختال و فروش ورق در بورس معاف کرده، اما این شرکت اطلاعات تمامی محصولات خود را طبق مقررات به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال خواهد کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می‌کند، پس به این باور می‌رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت‌های صنعت نفت بوده است.
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :