Daneshenaft logo
دوشنبه 5 آبان ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 5 مهر ماه 1399 | کد مطلب : 34056
افزایش دو برابری تعداد عملیات‌های حفاری شرکت نفت فلات قاره ایران در شش ماه نخست سال جاری


مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران، از افزایش دو برابری تعداد عملیات‌های حفاری این شرکت در شش ماه نخست سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، مهندس علی خواجوی گفت: با وجود اینکه تعداد رشته روز دکل در اختیار (شامل دکل در حال فعالیت و جابجایی) در نیمه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته تنها 11 درصد افزایش پیدا کرده، عملکرد تعداد عملیات‌های تکمیل شده حدود دو برابر شده و بدين ترتيب توليد نفت از ميادين نفتي فلات قاره، بيش از 29 هزار بشكه در روز افزايش يافته است.

 

تحقق 117 درصد برنامه‌های حفاری شرکت نفت فلات قاره

وی افزود: طبق برنامه مصوب هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، در نیمه نخست سال 1399، شرکت نفت فلات قاره ایران می‌بایست عملیات 29 حلقه چاه شامل 2 حفاری مجدد، 20 حلقه تعمیر چاه، 7 حلقه ایمن‌سازی و متروکه‌سازی را به پایان می‌رسانده که بررسی عملکرد این مدت بیانگر تحقق 117 درصدی برنامه ابلاغی است. به نحوی که در نیمه نخست سال 1399، شرکت نفت فلات قاره ایران موفق به اتمام 4 حلقه حفاری مجدد، 26 حلقه تعمیر چاه و 4 حلقه ایمن‌سازی و متروکه‌سازی شده است. میزان تحقق برنامه‌های ابلاغی حفاری در نیمه نخست سال گذشته، 75 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست سال جاری به مرور 2 دکل به ناوگان دکل‌های در اختیار شرکت نفت فلات قاره افزوده شده است، گفت: اما با وجود اینکه تعداد رشته روز دکل در اختیار (شامل دکل در حال فعالیت و جابجایی) در نیمه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته تنها 11 درصد افزایش پیدا کرده بود، عملکرد تعداد عملیات‌های تکمیل شده حدود دو برابر شده که نشان‌دهنده رشد 88 درصدی است. به نحوی که تعداد عملیات‌های تکمیل شده در نیمه نخست سال 1398 که 18 چاه بوده به 34 حلقه چاه در نیمه نخست سال 1399 افزایش پیدا کرده و تعداد عملیات‌های تکمیل شده در نیمه نخست سال جاری به اندازه کل سال 1398 بوده است.

 

کاهش 30 درصدی زمان انتظار دکل‌های حفاری شرکت نفت فلات قاره

مهندس خواجوی گفت: در نیمه نخست سال 1399، میزان انتظار دکل‌های حفاری شرکت نفت فلات قاره ایران نسبت به دوره مشابه در سال 1398، بیش از 30 درصد کاهش یافته و از 23 درصد به 16.4 درصد رسیده است. این میزان که معادل 35 روز است، با لحاظ کردن متوسط نرخ اجاره دکل‌های دریایی، به معنی حدود 1.5 میلیون یورو صرفه‌جویی در عملیات حفاری شرکت شده است. این موفقیت ناشی از بهبود عملکرد در استفاده از سرویس‌های حفاری و نیز مدیریت بهتر در به‌کارگیری تجهیزات دکل‌های در اختیار بوده و سهم میزان انتظار ناشی از شرایط آب و هوا، تقریباً ثابت مانده است. این در حالی است که همان طور که گفته شد در طی این مدت تعداد عملیات‌ها و در نتیجه جابجایی دکل‌ها، حدود دو برابر افزایش یافته و بنابراین طبق روال گذشته، می‌بایست میزان انتظارات افزایش پیدا می‌کرد به‌وی‍ژه که تعداد شناورهای در اختیار شرکت نیز طی این مدت کاهش محسوسی یافته و بر پیچیدگی کار افزوده بود.

 

رویکرد جدید به مهندسی حفاری در انجام عملیات

مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران در مورد رویکرد جدید به مهندسی حفاری در انجام عملیات گفت: عملکرد مناسب بخش حفاری در سال جاری، علاوه بر اینکه حاصل برنامه‌ریزی، پیگیری و تلاش دسته‌جمعی همه مدیریت‌های ذیربط از جمله مدیران و همکاران مناطق عملیاتی، مدیریت امور تولید و به‌ویژه همکاران پرتلاش مدیریت امور فنی در اداره‌های حفاری و مهندسی نفت است، نتیجه توجه بیشتر به بخش مهندسی عملیات حفاری در انجام فعالیت‌ها نیز بوده است. چرا که یکی از چالش‌های اساسی که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بسیار در هنگام اجرای عملیات شود، کم توجهی به مهندسی حفاری و تهیه برنامه‌های حفاری هر حلقه چاه است.

وی افزود: در این زمینه، شیوه‌نامه‌ای در خصوص نحوه تهیه برنامه‌های حفاری هر حلقه چاه و نظارت بر حُسن اجرای آن در مدیریت امور فنی تنظیم و ابلاغ شده است که طی آن فرآیند تهیه برنامه عملیات برای هر نوع از فعالیت‌های حفاری با تاکید بر حضور دیسیپلین‌های مختلف نظیر زمین‌شناسی، ژئوفیزیک، بهره‌برداری و تکمیل چاه و مهندسی مخازن در کنار تیم مهندسی حفاری مشخص شده است. بر اساس این شیوه‌نامه، برنامه هر حلقه چاه  تا 2 ماه قبل از موعد انجام عملیات، می‌بایست توسط تیم یکپارچه فوق که حسب نوع عملیات، حضور تخصص‌های مختلف در آن متفاوت است، نهایی و ابلاغ شود.

به گفته مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران، بر اساس این شیوه‌نامه، با توجه به سوابق و تجارب حاصل از عملیات‌های گذشته حفاری در هر میدان، برنامه‌های جبرانی برای مواجهه با ریسک‌های محتمل در سناریوهای مختلف، تنظیم می‌شود و الزامات مورد نیاز پیش از آغاز هر عملیات در نظر گرفته خواهد شد. همچنین پس از پایان عملیات هر حلقه چاه، کلیه سوابق و مستندات مربوط به تهیه برنامه و اجرای عملیات هر حلقه چاه، مشکلات و راه‌حل‌های به‌کار گرفته شده در انجام عملیات و تجارب کسب شده در آن، مستند‌سازی و تلفیق می‌شود که در انجام عملیات‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می‌کند، پس به این باور می‌رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت‌های صنعت نفت بوده است.
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :