Daneshenaft logo
شنبه 8 آذر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 3 آبان ماه 1399 | کد مطلب : 44101
ضرورت توجه به دیپلماسی اقتصادی برای رفع موانع تحریم
اصغر پیرعلی

از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.

در گذشته دو گروه اقتصاددانان و دیپلمات‌ها از وجود یکدیگر غافل شده بودند و معمولا دولتمردان و دیپلمات‌ها، سیاست‌های اقتصادی و بازرگانی را سیاست‌های کم اهمیت عنوان می‌کردند.

گسترش بازارهای جهانی و ارتباط روزافزون بین کشورهای مختلف در عصر جدید، موجبات تغییر و تحولات فزاینده بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در محیط تجاری را فراهم آورده است.

در این شرایط مفاهیم دیپلماسی اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. اساس شکل‌گیری دیپلماسی اقتصادی مبتنی بر کاستی‌های دیپلماسی سنتی برای تحقق اهداف سیاست خارجی و تامین منافع بازیگران دولتی و غیردولتی عرصه بین‌الملل در چارچوب تعاملات فزاینده و چند وجهی اقتصاد جهانی است. دیپلماسی سنتی اساسا قائل به برتری سیاست بر اقتصاد بوده و عمدتا بر پایه روابط چند جانبه دولت‌ها در سازمان‌های بین‌المللی عمل می‌کند.

به نظر می‌رسد در فضای موسوم به جهانی شدن که عمدتا ناظر به جریان‌های اقتصادی و تجاری بین‌المللی است، اتکا به دیپلماسی سنتی تامین‌کننده منافع دست‌اندرکاران حوزه بین‌الملل نیست. در این عصر اقتصاد اهمیت فزاینده‌ای یافته و بازیگران متعدد دولتی وغیردولتی به عرصه دیپلماسی اقتصادی ورود پیدا کرده‌اند؛ در چنین فضایی، کشورها تلاش می‌کنند جایگاه خود را در اقتصاد جهانی ارتقا دهند که این امر، خود مستلزم بهره‌گیری حداکثری از هنر دیپلماسی برای افزایش فرصت‌ها در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی، انتقال فناوری، افزایش صادرات و دسترسی به بازارهای جهانی و نظایر آن است.

جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که در سه دهه اخیر بیشترین و گسترده ترین تحریم‌ها را متحمل شده است. بدیهی است سياست‌هاي کلان اقتصادي کشوری که همواره با چالش تحريم اقتصادي مواجه بوده متفاوت از کشورهایی است که با این تهدید روبرو نیستند. کشورهاي دچار تحريم عموماً به سياست‌هاي خوداتکايي و خودکفايي درونزا نياز دارند. توليد دانش اقتصادی مبتني بر شرايط تحريم، از الزامات اداره کشورهاي تحريم شده است. تبيين اقتصاد تحريم، نيازي جهاني است که مي‌تواند در شرايط خاص معادلات سياسي و اقتصادي جهان نقش‌آفرين باشد. از طرفی، با توجه به تاکید بند 12 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی؛ مبنی بر افزایش قدرت مقاومت و كاهش آسیب پذیری اقتصاد كشور ضرورت بازخوانی و ساماندهی دیپلماسی اقتصادی بیش از پیش احساس می‌شود.

افزایش قدرت مقاومت و كاهش آسیب پذیری اقتصاد كشور از طریق توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همكاری و مشاركت با كشورهای منطقه و جهان، به ویژه همسایگان، استفاده از دیپلماسی در راستای حمایت از اهداف اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای قابل انجام است.

با توجه به پیچیدگی و جهانی شدن چهره دیپلماسی در قرن 21، کشور باید نوع نگاه خود به پیرامون را به سمت شکل‌گیری اتحاد‌ها و ائتلاف‌ها سوق دهد. به واسطه پیشرو بودن نظام جمهوری اسلامی ایران در تعاملات ضداستعماری و غیرعادلانه، در روابط خارجی این کشور با کشورهای سلطه‌گر، درجه‌ای از تنش وجود دارد. در دیپلماسی اقتصادی، کشورها باید نگاه ائتلاف جو با در نظر گرفتن مواضع و منافع خود داشته باشند تا بتوانند در شرایط تحریم با تمرکز بر این نگاه، تعاملات خود را با کشورهای دیگر ادامه دهند و فشار تحریم، آنها را در انزوا قرار ندهد.

دیپلماسی اقتصادی می‌تواند با استفاده از ظرفیت رسانه‌ای توانمندی‌های تجاری واقعی ایران را به دنیا نشان داده، با برندسازی کالاهای ایرانی در خارج و رفع تبلیغات استکباری علیه ایران، چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران را نشان دهد و از این طریق به ایجاد بازارهای جدید و ثبات آنها در کشورهای هدف کمک کند و ذهنیت‌های موجود علیه جمهوری اسلامی ایران را که با تبلیغات سوء در اذهان عمومی نقش بسته‌اند تا تحریم‌های اعمال شده خود را مشروع جلوه دهند، تصحیح کند و به این شکل، آثار مخرب ناشی از تحریم‌ها را کاهش دهد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
گفته می‌شود که در زمان جنگ، با توجه به اهمیت و نقش زمان و تصمیم‌گیری‌های آنی جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، حتی آخرین و پائین‌ترین مهره در سلسله مراتب ارتش که سربازصفر نام دارد، می‌تواند در لحظه، تصمیم گرفته و عمل نماید.
نفت خام، یک ترکیب پیچیده از مواد و هیدروکربن‌های مختلف است که بر اساس نقطه جوش قابل جداسازی است.
طرح پتروشیمی لردگان را در دوران ساخت از نزدیک دیده بودم. مجتمعی محصور شده در دل مجموعه‌ای کوهستانی.

يادداشت
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
گفتمان
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :