Daneshenaft logo
دوشنبه 18 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 30 آبان ماه 1399 | کد مطلب : 44148
مهندس ایاز در گفتگو با دانش نفت تبیین کرد؛
عملکرد شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در توسعه فاز 14 پارس جنوبی


شرکت خدمات حفاری هوشمند افق کیش از سال 2017 با به کارگیری تیم مهندسی مجرب، پرسنل عملیاتی کارآزموده و ابزار و تکنولوژی روز دنیا به ارائه خدمات حفاری جهت دار در پروژه حفاری فاز 14 میدان پارس جنوبی پرداخته است.

مهندس ایاز، مدیر فنی شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در گفتگو با دانش نفت عملکرد این شرکت در توسعه فاز 14 را تشریح کرد. آنچه در پی می‌آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

 

به عنوان سوال ابتدایی بفرمایید نقش شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش در توسعه فاز 14 چیست و از چه سالی به این پروژه ورود کرده‌اید؟

شرکت خدمات حفاری هوشمند افق کیش از سال 2017 با به کارگیری تیم مهندسی مجرب، پرسنل عملیاتی کارآزموده و ابزار و تکنولوژی روز دنیا به ارائه خدمات حفاری جهت دار در پروژه حفاری فاز 14 میدان پارس جنوبی پرداخته است. این شرکت با تکیه بر دانش فنی و تجربه بین‌المللی نفرات ارشد خود و با الگوبرداری و پیاده‌سازی استانداردهای شرکت‌های غربی پیشرو در این زمینه (مانند شلمبرژر) همواره سعی بر ارتقا کیفیت خدمات خود دارد.

حذف واسطه‌ها و تعامل مستقیم با شرکت‌های سازنده ابزار حفاری جهت دار نقطه قوت دیگر این مجموعه است که نتیجه آن در کاهش زمان‌های انتظار و خرابی ابزار کاملا مشهود می‌باشد.

 

تاکنون چه میزان چاه در این فاز حفاری کرده‌اید و ویژگی بارز حفاری چاه‌ها توسط شرکت متبوع شما چیست؟

از شروع این پروژه تاکنون تعداد 21 حفره بالغ بر 18 کیلومتر حفاری انجام شده است. این شرکت با به‌کارگیری نرم‌افزارهای تخصصی برای طراحی رشته حفاری توانسته است با به حداقا رساندن حفاری Sliding حفره‌های با پروفایل یکنواخت و همگن طراحی و حفاری نماید.

 

برنامه شرکت خدمات حفاری هوشمند کیش برای توسعه فعالیت‌ها در پارس جنوبی چیست؟ در حال حاضر این شرکت چه امکاناتی دارد؟

این شرکت با اتکا به تجربیات و توان سرمایه گزاری شرکت مادر (شرکت مهندسی و خدمات چاه پیمای مهران) با رصد پیوسته مارکت سعی در توسعه هوشمندانه توانمندی خود متناسب با نیاز پروژه‌های پیشرو در خشکی و دریا دارد.

در حال حاضر این شرکت توانایی ارائه خدمات همزمان حفاری جهت‌دار شامل Downhole motors, MWD+Gamma   Drilling Jars, String Stabilizersبر روی دو دکل حفاری دریایی را داشته و با به‌کارگیری نیروهای متخصص در بخش پشتیبانی، امکان انجام بخش عمده ای از تعمیرات و کالیبراسیون را دارد.

 

تکنولوژی حفاری جهت دار چه ویژگی برجسته‌ای نسبت به حفاری‌های عمودی دارد؟

حفاری جهت‌دار کاربردهای متنوعی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش هزینه‌های ناشی از اجاره و جابجایی دکل در دریا، افزایش طول ناحیه تولیدی در لایه‌های نفتی و گازی با ضخامت کم، حفاری در مناطقی که دسترسی مستقیم به آنها ناممکن است، خاموش کردن و کشتن چاه‌هایی که دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

 

عمده چالش‌های شرکت متبوع جنابعالی در حال حاضر چیست و راهکارهای جنابعالی برای برون‌رفت از این چالش‌ها را تشریح بفرمائید.

اعمال تحریم‌های سنگین و همه جانبه دسترسی به تکنولوژی، دانش و ابزارهای روز دنیا را دشوار و در مواردی غیرممکن ساخته است. این شرکت با استفاده از تجربیات و دانش مدیران خود بخش‌های مختلف مهندسی، عملیات و بازرگانی توانسته است بر بخش عمده‌ای از مشکلات مذکور فائق آید. همچنین با تلاش برای انتقال تکنولوژی به داخل کشور زمینه‌های بومی‌سازی و ساخت برخی قطعات در داخل کشور فراهم آمده است.

 

چنانچه نکته قابل ذکری باقی مانده است بفرمائید.

امید است با رفع هرچه سریع‌تر تحریم‌ها امکان دسترسی آزاد به دانش روز و ابزار و تجهیزات برای شرکت‌های ایرانی فرآهم آید. اینجانب پس از 25 سال کار در شرکت‌هایی نظیر شلمبژر ضمن آموزش نیروهای جوان و انتقال تجربیات خود همواره در تلاش برای افزایش دانش و تجربیات خود در راستای ارتقای صنعت حفاری کشور هستم.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
واژه مدیریت مانند بسیاری واژه‌ها و اصطلاحات تخصصی موجود در کشور در سال‌های گذشته دگرگونی ژگرفی در واقعیت معنایی خود پیدا کرده است.
میدان نفتی آذر روز دوشنبه 11 اسفند به بهره‌برداری رسید، اما به‌طور طبیعی این خبر به جز متخصصان و کارشناسان نفت و انرژی، برای مردم عادی، چندان جذابیتی ندارد زیرا تحریم و فشارهای اقتصادی، چنان گریبان مردم را گرفته که مجالی برای فکر کردن به آثار چنین افتتاحیه‌هایی ندارند، اما واقعیت آن است که چنین بهره‌برداری‌هایی، در وضع اقتصادی مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد. چند نکته را درباره میدان نفتی آذر مرور کنیم:
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :