Daneshenaft logo
سه شنبه 7 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 7 دی ماه 1399 | کد مطلب : 44209
صنعت پتروشیمی شاگرد اول مقابله با تحریم‌ها
احمد مددی

با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور روز هشتم دی‌ماه به عنوان روز صنعت پتروشیمی در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.

این مناسبت‌ها، صرفا بهانه‌ای برای یادآوری است. یادآوری‌هایی که می‌تواند منشا توجه عموم به این روزها و مناسبت‌ها باشد. در این بین، پتروشیمی از سه منظر سزاوار معرفی و شناخت بیشتر در جامعه و اذهان عموم مردم است. از یک طرف، شناخت عموم مردم از پتروشیمی غالبا در حد یک اسم است. همه، اسم پتروشیمی را شنیده‌اند اما کمتر با ویژگی‌ها و زوایای پتروشیمی و محصولاتش آشنایی دارند. از سوی دیگر، پتروشیمی از معدود صنایعی است که عموم مردم بدون کم و کاست با تولیدات آن سر و کار دارند و همه مردم در زندگی روزمره خود از محصولات آن استفاده می‌کنند و از منظر سوم نقش بی‌بدیل این صنعت در مبارزه بی‌امان با تحریم‌ها و ارزآوری این صنعت ارزش‌آفرین برای کشور در شرایط سخت تحریمی است. چنین حجم دربرگیری بالایی، علاوه بر آنکه اهمیت پتروشیمی را نشان می‌دهد، ضرورت معرفی هر چه بیشتر آن به عموم مردم را دو چندان می‌کند. در حوزه تخصصی هم، روز صنعت پتروشیمی می‌تواند بهانه‌ای برای یادآوری مزیت‌های صنعت پتروشیمی برای تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان باشد. مزیت‌های صنعت پتروشیمی زمینه‌ساز تبدیل ایران به بهشتی برای صنعت پتروشیمی است. صنعتی که بیش از نیم قرن از تولد آن در ایران سپری می‌شود و هم‌اکنون جزو صنایع بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد ایران است. وجود خوراک کافی برای صنایع پتروشیمی در ایران، آرزوی هر کشوری است تا بتواند صنعت پتروشیمی خود را بدون دغدغه خوراک گسترش دهد. اما این آرزو برای اغلب کشورهای دنیا، در ایران واقعیتی است که بایستی قدردان آن باشیم.

اجازه دهید نگاهی کوتاه به اعداد و ارقام صنعت پتروشیمی بیاندازیم؛ در هفت سال گذشته تولید کشور در صنعت پتروشیمی تقریباً دو برابر شده است و ارزش فروش خالص محصولات پتروشیمی ایران از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد و با تکمیل جهش سوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ این درآمدها به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

معنای این مهم این است که در اوج تحریم‌های نفتی و ممانعت ایالات متحده آمریکا در فروش نفت ایران، صنعت پتروشیمی ایران جا پای نفت گذاشت و با تولید و فروش محصولات خویش در بازارهای جهانی، به شاگرد اول ارزآوری برای کشور مبدل گشت. دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری می گوید: پتروشیمی بخش بزرگی از ارز مورد نیاز کشور را تأمین کرد. رئیس‌جمهوری با قدردانی از همه کارگران، مهندسان و مدیران به‌ویژه در بخش‌های صنعت و معادن، تصریح کرد: صنایع پتروشیمی و فولاد در این سال‌های سخت و فشار دشمن، توانستند بخش بزرگی از مشکلات ما را جبران و ارز مورد نیاز کشور را تأمین کنند. آری، کشور با تلاش صنعتگران پتروشیمی در برابر تحریم ها تاب آورد تا ترامپ بدخواه تودهنی بزرگی از ملت ایران دریافت کند. این در حالی است که تولید محصولات پتروشیمی ایران در هفت سال ۲ برابر شده است و این تولید در سال ۹۲، ۵۶ میلیون تن بوده است که پایان امسال به ۹۰ میلیون تن می‌رسد.

اما آنچه مبرهن است؛ زنجیره تولید محصولات پتروشیمی باید تا مصرف نهایی تکمیل شود. ۱۴ میلیارد دلار برای پیشبرد گام دوم توسعه در بخش پتروشیمی و ۸ میلیارد دلار هم تاکنون برای جهش سوم که سال ۱۴۰۴ به نتیجه می‌رسد، سرمایه‌گذاری شده است. خوشبختانه امروز صنایع پتروشیمی از خام‌فروشی جدا شده و به ارزش افزوده رسیده‌اند که می‌تواند سبب رونق اشتغال و توسعه صنایع پایین‌دستی شود. بر این اساس، تاکنون ۱۰ طرح پتروشیمی در این دولت افتتاح شده که مجموع آنها تا پایان سال ۹۹ به ۱۷ طرح می‌رسد و این در حالی است که به گفته رییس جمهوری کشورمان؛ «این صنعت و تعدادی از مدیران آن از طرف فرد شروری مانند ترامپ تحریم شده بودند، اما این تحریم‌ها همچون گلوله‌ای که در جنگ تحمیلی، صدام به بدن رزمندگان ما زد، باعث افتخار تحریم‌شدگان است».

در همین حال، در سه طرح واحدهای الفین و گوگردزدایی پتروشیمی ایلام، پتروشیمی هگمتانه و واحد سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه نزدیک به یک میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است و بر این اساس، با افتتاح این طرح ها، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به ۷۷ میلیون تن می‌رسد. این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون ۶ طرح همسو با تعهد بهره‌برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ افتتاح شده است که این رقم با افتتاح‌هایروز پنج شنبه گذشته به عدد ۹ طرح رسید. مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از این سه طرح از ۶۶ میلیون تن سال ۹۸ به مرز ۷۷ میلیون تن در سال می‌رسد و با تداوم روند تکمیل طرح‌های هفده‌گانه سال ۹۹، ظرفیت صنعت پتروشیمی با ۳۸ درصد رشد نسبت به سال ۹۸ به ۹۰ میلیون تن خواهد رسید.اما این پایان کار پتروشیمی در سال 99 نیست. طرح‌های پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروپالایش کنگان، پالایش پارسیان سپهر و اکسیر حلال از جمله طرح‌هایی هستند که تا پایان امسال به‌صورت رسمی افتتاح خواهند شد تا تعهد پتروشیمی به مردم ایران و صنعت کشور به طور کامل محقق شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :