Daneshenaft logo
سه شنبه 7 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 14 دی ماه 1399 | کد مطلب : 44224
طرح ملی تاپ از سرمایه‌های انسانی جوان حمایت و مانع از مهاجرت نخبگان می‌شود


در روز نخست " شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی توسعه منابع انسانی " برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص طرح ملی تاپ به سخنرانی پرداخت.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، وی با بیان اینکه هر مساله راه‌حل علمی دارد به بیان گزارشی از عملکرد طرح تاپ یا توانمندسازی نیروی انسانی نخبه در صنعت پرداخت.

 وی با مطرح ساختن شاخص تحقیق و توسعه کشورها و شاخص پژوهشگران تمام وقت کشورهای جهان، خواهان مدیریت علمی کشور شد. 

قبادیان راه‌حل تحول را در منابع انسانی توسعه‌یافته دانست. وی افزود: اگر بپذیریم دانشگاه را جامعه دانشمندان تشکیل می دهند و مدیریت بر دانشگاه یعنی مدیریت بر دانشمندان و اگر بپذیریم مدیران جامعه سالم، پویا و دارای ساختارهای نهادینه علمی از دانشگاه برآمده اند بنابراین نمی‌توان کشوری را در جامعه جهانی پیدا کرد که از راهی غیر از دانشگاه توسعه یافته باشد.

برات قبادیان با تاکید بر برنامه ریزی برای دانشجویان از ابتدای ورود به دانشگاه به تشریح قوانین علمی دانشگاه در خصوص کارورزی و رساله‌ها در توانمندسازی دانشجویان پرداخت و گفت: پایان نامه ها و رساله ها باید برگرفته از نیاز جامعه باشد و با مدیریت دانش مسائل جامعه را حل کرده و تولید علم نیز بنماید. از سوی دیگر شعاری که سال‌ها با عنوان رابطه صنعت و دانشگاه داده می‌شد اکنون با عبور از رابطه به مرحله مشارکت عینی عملی و موثر رسیده است. 

وی افزود: "اکنون دانشگاه است که جامعه و صنعت را می‌سازد. و بنابر این در مسائل جامعه نقش اساسی و کلیدی دارد."

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: پیش از این کشور از خارج علم وارد می کرده است ولی اکنون باید از سرمایه انسانی جوان خود استفاده کرده و مانع از مهاجرت نخبگان شود. 

قبادیان تاکید کرد: با تامین امکانات مورد نیاز، امنیت و رفاه نخبگان و از طریق طرح تاپ می‌توان آن‌ها درگیر مسائل صنعت، معدن و اقتصاد کرد. 

وی خاطرنشان کرد:با ثبت نیازهای بنگاه ها در سامانه طرح تاپ نیازهای صنعت به صورت عنوان پایان نامه و رساله درآمده و در دانشگاه حل می‌گردد. از طرف دیگر دانشجویان به کسب تجربه در صنعت می‌پردازند و هزینه های دانشگاه ها نیز تامین می گردد. همچنین با طرح سرباز تاپ که دارای مجوز از فرمانده کل قوا است به جذب دانشجویان نخبه سرباز می پردازد.

قبادیان از قرارگیری سه گانه دولت، دانشگاه و صنعت در پلتفرم سامانه تاپ خبر داد. وی افزود در یک ماهه گذشته 13 هزار واحد صنعتی در طرح تاپ ثبت نام کرده اند و به طرح مساله و پروژه پرداخته اند. این سامانه با هدف گذاری این طرح ها عملکرد را چند برابر ساخته است.

 وی از اساتید خواست تا با تقویت همکاری خود با صنعت و حل مشکلات این بخش به ارزش آفرینی بپردازند. قبادیان راه حل ارتباط صنعت و دانشگاه را سناریوی برد برد بر مبنای اعتماد و اعتقاد متقابل دانست که در این دوره زمانی در حال شکل گیری است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت  در پایان، مدل مهارتی مشارکتی در حال اجرا در دانشگاه صنایع و معادن را برگرفته از دانشگاه DHBW آلمان خواند. در این مدل که بدون کنکور است دانشجو با مشارکت بنگاه پذیرفته می شود و در انتها در همان بنگاه مشغول به کار می شود و مدرک کم اهمیت باقی می ماند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :